Рішення від 27.07.2021 по справі 160/5179/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року Справа № 160/5179/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

06 квітня 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат», в якій позивач просить:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівель та споруд механічної лабораторії гірничої інспекції технічного контролю, прохідної шахто-будівельного управління, дільниць №27, 29, 30, 44, 19, 28 шахти «РОДІНА» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Саксаганський район, будівель та споруд депо №2 залізничного цеху рухомого складу управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Героїв Крут, будинок 1г, будівель та споруд адміністративно-побутового корпусу, дільниці №31 дробильно-сортувальної фабрика шахти «Тернівська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд ремонтного цеху - РЕД-2 управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Іртиська, 25д, будівель та споруд дільниць №4, 15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Криви Ріг, вул. Волгоградська, 30, будівель та споруд дільниць №15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд шахто-будівельного управління, дробильно-сортувальної фабрики, «Копер, дільниць №24, 26, 30 шахти «Гвардійська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Лаштоби, 18, будівель та споруд профілакторію за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Сергія Колачевського 30в, будівель та споруд автоколони №1, 2 автобази за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Бучми, 1а, будівель та споруд механічної служби, дільниці мережі підстанції та зв'язку бази матеріально-технічного постачання за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Курильська, 2а, будівель та споруд дільниці залізобетонних виробі шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6а, будівель та споруд дільниці ЦММ шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6в, будівель та споруд дільниць № 15, 8 шахти «Октябрська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Покровський район ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (код ЄДРПОУ - 00191307), до повного усунення порушень;

- встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію об'єктів, а саме: будівель та споруд механічні лабораторії гірничої інспекції технічного контролю, прохідної шахто-будівельного управління, дільниць №27, 29, 30, 44, 19, 28 шахти «РОДІНА» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Саксаганський район, будівель та споруд депо №2 залізничного цеху рухомого складу управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Героїв Крут, будинок 1г, будівель та споруд адміністративно-побутового корпусу, дільниці №31 дробильно-сортувальної фабрика шахти «Тернівська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг Тернівський район, будівель та споруд ремонтного цеху - РЕД-2 управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Іртиська, 25д, будівель та споруд дільниць №4, 15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Волгоградська, 30, будівель та споруд дільниць №15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд шахто-будівельного управління, дробильно-сортувальної фабрики, «Копер», дільниць №24, 26, 30 шахти «Гвардійська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Лаштоби, 18, будівель та споруд профілакторію за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг вул. Сергія Колачевського 30в, будівель та споруд автоколони №1, 2 автобази за адресою Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Бучми, 1а, будівель та споруд механічні служби, дільниці мережі підстанції та зв'язку бази матеріально-технічного постачання за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Курильська, 2а, будівель та споруд дільниці залізобетонних виробів шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6а, будівель та спору дільниці ЦММ шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6в, будівель та споруд дільниць №15, 8 шахти «Октябрська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Покровський район ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (код ЄДРПОУ - 00191307), до повного усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 09.02.2021 р. по 22.02.2021 р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ". Актом перевірки об'єктів ПАТ "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" було встановлено, що експлуатація об'єктів здійснюється з порушенням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку із чим, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів за вказаними адресами, до повного усунення порушень.

Ухвалою суду від 12.04.2021 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 2 270,00 грн.

Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 24.05.2021 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із доказами сплати судового збору у розмірі 2 270,00 грн.

Ухвалою суду від 28.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) учасників справи та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30 червня 2021 року об 11:00 год.

22.06.2021 року на електронну пошту суду надійшло клопотання від представника відповідача про розгляд справи без участі представника відповідача.

Також, 22.06.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від АТ «Криворізький залізорудний комбінат» в якому відповідач проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити. Так, відповідачем зазначено, що згідно з Актом позапланової перевірки від 18.06.2021 року № 117, відсутні будь - які порушення у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку із чим, відсутні підстави для застосування заходів реагування про які просить позивач. Крім того, просять прийняти до уваги, що згідно з рішенням акціонерів ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» від 28.05.2021 року, прийнято рішення про зміну найменування на Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат», про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

30.06.2021 року від представника позивача до суду надійшло пояснення по справі в якому зазначено про усунення відповідачем порушень, зазначених в акті перевірки від 22.02.2021 року № 142, разом з копією акту перевірки від 18.06.2021 року № 117.

У судове засідання 30 червня 2021 року сторони не з'явилися.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (частина 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 КАС України, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Також суд зазначає, що згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за кодом ЄДРПОУ 0 00191307, станом на момент розгляду справи, значиться Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» (АТ «Кривбасзалізрудком»), у зв'язку із чим, суд вважає, що належним відповідачем по справі слід вважати - Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат».

Розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що у період з 09.02.2021 року по 22.02.2021 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» (на момент розгляду справи - Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат»), за адресою: будівель та споруд механічної лабораторії гірничої інспекції технічного контролю, прохідної шахто-будівельного управління, дільниць №27, 29, 30, 44, 19, 28 шахти «РОДІНА» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Саксаганський район, будівель та споруд депо №2 залізничного цеху рухомого складу управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Героїв Крут, будинок 1г, будівель та споруд адміністративно-побутового корпусу, дільниці №31 дробильно-сортувальної фабрика шахти «Тернівська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд ремонтного цеху - РЕД-2 управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Іртиська, 25д, будівель та споруд дільниць №4, 15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Криви Ріг, вул. Волгоградська, 30, будівель та споруд дільниць №15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд шахто-будівельного управління, дробильно-сортувальної фабрики, «Копер, дільниць №24, 26, 30 шахти «Гвардійська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Лаштоби, 18, будівель та споруд профілакторію за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Сергія Колачевського 30в, будівель та споруд автоколони №1, 2 автобази за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Бучми, 1а, будівель та споруд механічної служби, дільниці мережі підстанції та зв'язку бази матеріально-технічного постачання за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Курильська, 2а, будівель та споруд дільниці залізобетонних виробі шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6а, будівель та споруд дільниці ЦММ шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6в, будівель та споруд дільниць № 15, 8 шахти «Октябрська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Покровський район ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (код ЄДРПОУ - 00191307) (на момент розгляду справи - Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат»).

Актом перевірки об'єктів ПАТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ" (на момент розгляду справи - Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат») щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 22.02.2021 №142 (далі - Акт) встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ), «Правила улаштування електроустановок», Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок (далі - ПУЕ, ДНАОП 0.00-1.32-01, НПАОП 40.1-1.32-01), Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 №1200 «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю» (далі - Порядок забезпечення), а саме:

ш. «РОДІНА» Ремонтно-механічна дільниця №27 (РММ)

- Допущено експлуатацію світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами).

- Напрямок осі вихідного отвору патрубка пожежного крана не виключає різкий залом пожежного рукава у місці його приєднання.

Дільниця №30 (дробильно-сортувальна фабрика)

- Допущено розміщення вогнегасників у важкодоступних місцях, а не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Дільниця №44 (АПК)

- Допущено утримання двох пожежних кран-комплектів з не приєднаним рукавом до крану та стволу.

- Допущено з'єднання жил проводів (кабелів) шляхом скруток без опресування, зварювання, паяння або затискачів в коридорі на 1-му поверсі.

Дільниця №19 (ШП)

- Допущено розміщення вогнегасників у важкодоступних місцях, а не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Дільниця №28 (ПВ)

- Допущено розміщення вогнегасників у важкодоступних місцях, а не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

ШАХТО-БУДІВЕЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ: ПРОХОДА на ш. «Родіна»

- Допущено з'єднання жил проводів (кабелів) шляхом скруток без опресування, зварювання, паяння або затискачів в коридорі на 1-му поверсі.

УПРАВЛІННЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ:

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ЦЕХ РУХОМОГО СКЛАДУ - ДЕПО №2

- Відсутні вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння які повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5м від рівня підлоги.

УПРАВЛІННЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ: РЕМОНТНИЙ ЦЕХ -РЕД-2

- Допущено з'єднання жил проводів (кабелів) шляхом скруток без опресування, зварювання, паяння або затискачів.

РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД: - ДІЛЬНИЦЯ №4

- Допущено з'єднання жил проводів (кабелів) шляхом скруток без опресування, зварювання, паяння або затискачів.

ГІРНИЧА ІНСПЕКЦІЯ ТЕХНІЧНОГО КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ РУД:

Мехлбораторія на ш. «Родіна»

- Не забезпечено можливість очищення пожежобезпечними способами конструкції витяжних пристроїв, апаратів, трубопроводів від накопичення пожежонебезпечних відкладень. Роботи з очищення мають проводитися систематично згідно з технологічними регламентами та фіксуватися у відповідному журналі.

Шахта «Тернівська»

- Лінії живлення до побутового кондиціонера в приміщенні геологічного відділу, приміщенні дільниці №12 та в приміщенні маркшейдерський відділ не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту. Будівля АПК.

- Лінії живлення до побутового кондиціонера в приміщенні майстра ремонтно механічної дільниці не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту. Дільниця №31.

- Допущено експлуатацію пошкодженою розеткою в приміщенні майстра. Ремонтно механічної дільниці №31.

- Допущено експлуатацію пошкодженою розеткою в приміщенні диспетчерської. Дробильно сортувальної фабрики.

- Допущено застосування саморобного подовжувача, який не відповідають вимогам ПУЕ, в приміщенні диспетчерської. Дробильно сортувальної фабрики.

Шахто будівельне управління:

- Лінії живлення до побутового кондиціонера в приміщеннях начальника проектного відділу, будівельна група, сантехнічна група та кошторисне бюро не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту.

- Допущено застосування саморобного подовжувача, який не відповідають вимогам ПУЕ, в приміщенні архіву №1, приміщенні лабораторії та в ремонтно-механічному приміщенні.

- Допущено експлуатацію пошкодженою розеткою в приміщенні відділу труда.

- Не проведено розрахунок відповідної кількості первинних засобів пожежогасіння.

Ремонтно-механічний завод:

Дільниця № 15

- Не забезпечено пожежний кран важелем для полегшення відкривання вентиля.

Дільниця № 16

- З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Шахта «ГВАРДІЙСЬКА»

- Не розроблено та затверджено з ДСНС обсяги забезпечення працюючого персоналу закладу, засобами радіаційного та хімічного захисту.

- Біля місця розташування пожежного гідранту на покажчику відсутній напис: внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах.

- В будівлі «ДСФ» не укомплектовані пожежні щити № 1, № 3, № 4 засобами пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, а саме: до комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.

- В будівлі «ДСФ» пожежний кран-комплект № 1, № 3, № 5 не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля.

- В будівлі «Копер» пожежний кран-комплект № 4, № 5, № 6 не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля.

- В будівлях на дільницях № 24 (ГБ), № 26 (ВШТ), № 30 (ДСФ) в приміщенні коридорів групові електрощитки не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами.

ШБУ шахта «Гвардійська»

- В приміщенні коридору пожежні кран - комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля.

Профілакторій (УСП)

- На другому поверсі пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля.

- В ПК: №1, №2, №5, №7 пожежні плоскоскладальні рукава не приєднані до крана.

Шахта «Октябрьська»

Дільниця №15 (АПК)

- Допущено розміщення вогнегасника не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника.

- Допускається зберігання інвентарю та матеріалу на шляхах евакуації.

Дільниця №8

- Допущено розміщення вогнегасника не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника.

АВТОБАЗА:

АВТОКОЛОНИ № 1 і № 2:

- Допущено розміщення вогнегасника не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника(лежить на підлозі) в адміністративній будівлі.

Управління залізничного транспорту

Ремонтний цех

- Допущено розміщення вогнегасника не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника(лежить на підлозі) в майстерні.

Депо

- Допущено розміщення вогнегасника не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника(лежить на підлозі) в приміщені начальника депо.

База МТП :

Будівлі, споруди і приміщення: Механічна служба, Складське господарство і службово- побутові приміщення.

- Станки, обладнання, агрегати своєчасно не очищаються від пилу, бруду, мастил, горючих і промасленних матеріалів в приміщені майстерень.

- Вогнегасники, встановлені за межами приміщень або в неопалюваних приміщеннях та не призначені для експлуатації при мінусовій температурі, на холодний період повинні зніматися. У такому разі на пожежних щитах та стендах повинна розміщуватися інформація про місце розташування найближчого вогнегасника.

- Допускається встановлення порошкового вогнегасника не обладнаного розпилювальним рукавом: побутові приміщення.

- В приміщені нарядної дільниці навантажувачів електророзетка і вимикач встановлені на горючі основи (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.

Дільниця мережі підстанції та зв'язку:

- Допущено розміщення вогнегасників у важкодоступних місцях, а не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

- Допущено з'єднання жил проводів (кабелів) шляхом скруток без опресування, зварювання, паяння або затискачів.

ШБУ

Дільниця залізобетонних виробів ШБУ

- У майстерні електрослюсаря відсутній належний порядок у розміщені та утримані різних матеріалів (інструмент, промасленні матеріали, різні ємності з фарбами і мастильними матеріалами, спецодяг, електроприлади, агрегати, різний мотлох, тощо) на слюсарних столах, на стелажі, на лавці, на підлозі

Дільниця ЦММ

- Пожежний щит розміщений на території дільниці:

Немеханізований пожежний ручний інструмент, розміщений на об'єкті у складі комплектації пожежних щитів (стендів), підлягає періодичному обслуговуванню, яке включає такі операції:

очищення від пилу, бруду та слідів корозії;

відновлення фарбування з урахуванням вимог стандартів;

випрямлення ломів та суцільнометалевих гаків для виключення залишкових деформацій після використання;

відновлення потрібних кутів загострювання інструмента з дотриманням вимог стандартів.

- Допускається встановлення порошкових вогнегасників безпосередньо на підлогу без використання спеціальної підставки.

- Допускається розміщення горючих матеріалів ближче 1 м до електроустановок, електродвигунів у виробничих приміщеннях.

Один примірник вказаного Акту перевірки від 22.02.2021 року вручений під підпис керівнику суб'єкта господарювання в.о. Голови правління. Пояснень або зауважень не зазначено.

З огляду на наявність вищевказаних порушень, на думку позивача, подальша експлуатація будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Героїв Крут, будинок 1г, будівель та споруд адміністративно-побутового корпусу, дільниці №31 дробильно-сортувальної фабрика шахти «Тернівська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд ремонтного цеху - РЕД-2 управління залізничного транспорту за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Іртиська, 25д, будівель та споруд дільниць №4, 15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Криви Ріг, вул. Волгоградська, 30, будівель та споруд дільниць №15, 16 ремонтно-механічного заводу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, будівель та споруд шахто-будівельного управління, дробильно-сортувальної фабрики, «Копер, дільниць №24, 26, 30 шахти «Гвардійська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Лаштоби, 18, будівель та споруд профілакторію за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Сергія Колачевського 30в, будівель та споруд автоколони №1, 2 автобази за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Бучми, 1а, будівель та споруд механічної служби, дільниці мережі підстанції та зв'язку бази матеріально-технічного постачання за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Курильська, 2а, будівель та споруд дільниці залізобетонних виробі шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6а, будівель та споруд дільниці ЦММ шахто-будівельного управління за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 6в, будівель та споруд дільниць № 15, 8 шахти «Октябрська» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Покровський район ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (код ЄДРПОУ - 00191307) із виявленими порушеннями пожежної та техногенної безпеки створює загрозу життю і здоров'ю людей, в тому числі як працюючого персоналу, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі.

З наданого відповідачем відзиву на позов та долучених доказів до матеріалів справи судом встановлено, що керівництво АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ" після проведення планової перевірки самостійно розпочала роботу з усунення виявлених порушень.

Матеріалами справи також підтверджено, що за результатами позапланової перевірки АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ" від 18.06.2021 року № 117, відсутні будь - які порушення у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, які були встановлені в ході планової перевірки та зафіксовані в акті перевірки від 22.02.2021 № 142.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року №5403-VI та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року №877-V (далі Закон України № 877-V).

Статтею 1 Закону України № 877-V закріплено, що державний нагляд (контроль) визначено як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 4 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 1 Кодексу цивільного захисту України, даний правовий акт регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

За приписами статей 64, 65 та 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та планових перевірок відповідно до закону. Такий нагляд уповноважений здійснювати і позивач у справі- Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

В силу приписів частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійсню є державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки субєктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Згідно з підпунктами 27, 35 пункту 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04.02.2013 року №3 (у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 року № 661), Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території: організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Таким чином, адміністративний суд, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що виявлені органом державного нагляду (контролю) порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей і не були усунуті суб'єктом господарювання, має ухвалити рішення про вжиття відповідних заходів реагування.

Тобто, наявність загрози саме безпосередньо життю та здоров'ю людей (а не загрози виникнення пожежі) є обов'язковою умовою для застосування заходів реагування.

Суд зазначає, що захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо виявлені допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Кодексом цивільного захисту України не визначено, отже, віднесення до зазначеної категорії є оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому, в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати чи створюють виявлені порушення загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.

Важливою умовою застосування запобіжних заходів є наявність обґрунтованих підстав для застосування саме конкретного заходу реагування та його адекватність виявленим порушенням.

В ході розгляду справи судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Акту позапланової перевірки від 18.06.2021 року №117, порушення які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей усунені. Відповідачем надано докази, які свідчать про реальне усунення вищевказаних порушень, що у сукупності свідчить про вжиття відповідачем заходів, спрямованих на повне усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки.

Враховуючи принцип пропорційності порушення і покарання, гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання, здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до Акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).

Оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей і не були усунуті суб'єктом господарювання, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відтак, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 205, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Короленка буд. 4, код ЄДРПОУ 38598371) до Акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» (Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева буд. 1А, код ЄДРПОУ 00191307) про застосування заходів реагування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева