14 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/15553/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» (далі - ТзОВ «Волиньтабак», позивач) звернулося до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі ЗМ УДПС по роботі з великими платниками податків, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 202/33000703 від 20.07.2021 про застосування штрафних санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення фактичної перевірки ТзОВ «Волиньтабак», контролюючим органом складено акт перевірки №5174/03-20-07-05/21736857 від 18.06.2021, яким встановлено порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР, ведення порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, на загальну суму 238 341,60 грн. та абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» реалізація тютюнових виробів на упаковці (за виключенням прозорих обгорток) в якій вироби знаходять в пачках або коробках, не вказано кількість одиниць продукції в упаковці.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.07.2021 №202/33000703 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі підпункту 3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, статті 20 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 17 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального'у розмірі 493 683,20 грн.
Позивач зазначає, що під час проведення фактичної перевірки було надано всі запитувані документи, які підтверджують належний порядок ведення обліку товарних запасів. Вважає, що ЗМ УДПС по роботі з великими платниками податків безпідставно застосувало до ТзОВ «Волиньтабак» фінансові санкції, тому спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 04.01.2022 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що за місцем зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що знаходиться за адресою: вул. Брестська, 2, м. Любомль Волинської області, встановлено порушення норм п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), а саме: під час проведення перевірки не надано документів, які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходились у місці продажу на загальну суму 238 341,60 грн. (найменування товару, ціна та його кількість вказані в додатку до акту перевірки). Також перевіркою встановлено порушення вимог ст. 11 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» із змінами та доповненнями, а саме: тютюнові вироби (цигарки) були марковані марками акцизного податку не встановленого зразка, а саме: марки акцизного податку, якими були марковані цигарки видані для маркування сигар та сигарил (кількість штук у пачці - сигарил), що є порушенням норм діючого законодавства. Тому, за розглядом матеріалів перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесене податкове повідомлення-рішення від № 202/33000703 від 20.07.2021, згідно з яким до ТзОВ «Волиньтабак» застосовані штрафні санкції на суму 476 683,20 грн. (238 341,60 грн. х 2) за здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку та у сумі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
З врахуванням наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
У відповіді на відзив представник позивача не погоджується із твердженнями представника відповідача про не надання документів, як підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходились у місці продажу (м. Любомль) на загальну суму 238 341,60 грн., з огляду на наступне.
18.06.2021 перевіряючими було пред'явлено вимогу про зняття залишків товарно-матеріальних цінностей. На цю вимогу працівником позивача - продавцем ОСОБА_1 було надано перелік товарів, які знаходились в магазині ТзОВ «Волиньтабак» на час проведення перевірки з бази даних (програмного забезпечення), по якому було проведено перевірку наявних товарно-матеріальних цінностей, а саме: - інвентаризація товарів № 12 від 18.06.2021 року алкогольних напоїв на суму 62 932,50 грн., - інвентаризація товарів № 14 від 18.06.2021 року тютюнових виробів на суму 175 409,10 грн.
Окрім наведеного, зазначає, що 18.06.2021 після проведеної інвентаризації працівниками ГУ ДПС у Волинській області було пред'явлено усну вимогу про надання прихідних документів, що підтверджують придбання товарів на загальну суму 238 341,60 грн., на цю вимогу позивачем 18.06.2021 року було надано всі наявні в магазині документи первинного бухгалтерського обліку, в т.ч. прихідні накладні щодо придбання товарів та накладні на внутрішнє переміщення за період з 01.01.2018 року по 18.06.2021 року. Від підпису про отриманні цих документів перевіряючі відмовились, мотивуючи тим, що це всі документи первинного бухгалтерського обліку за період з 01.01.2018 року по дату проведення перевірки, а не лише документи, які підтверджують залишки ТМЦ на загальну суму 238 341,60 грн.
Позивач стверджує, що на момент проведення перевірки в магазині, були наявні необхідності документи первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують облік та походження товарів, однак, так як, зведення даних первинного обліку та перевірка зведених регістрів проводиться у бухгалтерії за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, відповідно до наданої позивачем довідки №1/3-386 від 13.12.2021 щодо формування показників у регістрах бухгалтерського обліку, продавець в магазині не має технічної можливості провести аналіз залишків товарних запасів за місцем їх реалізації та вибрати прихідні документи саме на залишки, що знаходяться в місці реалізації.
Враховуючи зазначене, позивач просив адміністративний позов задовольнити.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ «Волиньтабак» зареєстроване 29.09.1995, дата запису: 26.01.2005, видами діяльності є КВЕД: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами; 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах; 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.
На підставі наказу від 04.09.2020 №1655 було проведено фактичну перевірку ТзОВ «Волиньтабак» з питань дотримання вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, законів України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», від 02.03.2015 №222- VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності», від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці», від 05.04.2001 №2346-ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII, із наступними змінами та доповненнями.
За результатами перевірки складений акт (довідка) фактичної перевірки №5174/03-20-07-05/21736857 від 18.06.2021, яким зафіксоване порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР, ведення порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, на загальну суму 238 341,60 грн. та абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» реалізація тютюнових виробів на упаковці (за виключенням прозорих обгорток) в якій вироби знаходять в пачках або коробках, не вказано кількість одиниць продукції в упаковці.
На підставі акту ЗМ УДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення рішення від 20.07.2021 №202/33000703 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі підпункту 3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, статті 20 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.17 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», яким донараховано штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 476 683,20 грн. та за реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку 17 000,00 грн. Загальна сума донарахованих штрафних санкцій за податковим повідомленням - рішенням 493 683,20 грн.
Не погоджуючись із прийнятим ЗМ УДПС по роботі з великими платниками податків податковим повідомленням-рішенням, ТзОВ «Волиньтабак» подало скаргу №1/3-293 від 05.08.2021 до Державної податкової служби України, за результатами розгляду якої ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги №25362/6/99-00-06-03-02-06 від 09.11.2021, яким вищевказане податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та необґрунтованим, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи правомірність нарахування штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
За підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
З наведених норм Податкового кодексу України вбачається, що проведення фактичної перевірки для контролю щодо припинення порушення законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, може бути проведено за відсутності суб'єкта господарювання, за умови вручення уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, наказу на проведення перевірки та відповідного направлення.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР.
Пунктом 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язано вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Згідно з статтею 20 Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість. Таким чином, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які перебувають на загальній системі оподаткування, відповідно до вимог пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону №265/95-ВР зобов'язані вести облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. До первинних документів, що є підставою для оприбуткування товару, належать накладні та товарно-транспортні накладні.
Відповідно до положень статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пункт 12 статті 13 Закону України №265/95-ВР передбачає альтернативні форми ведення обліку товарних запасів, а саме: облік товарних запасів на складах; облік товарних запасів за місцем їх реалізації; облік товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації, і разом з цим, не містить імперативного припису щодо обов'язкового обліку товарних запасів виключно за місцем їх реалізації. Таким чином, фінансова санкція, встановлена статтею 20 Закону №265/95-ВР, може бути застосована до суб'єкта господарювання лише у тому випадку, коли останній не веде облік товарів загалом. Водночас, сама по собі відсутність на момент перевірки накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не вказує на неналежне ведення обліку товарних запасів на складі магазину і/або за місцем їх реалізації, відтак не може бути підставою для застосування до суб'єкта господарювання фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону №265/95-ВР (правова позиція Верховного Суду у постанові від 24.04.2020 по справі №803/1676/16).
Судом встановлено, що згідно довідки від 13.12.2021 №1/3-386 формування показників у регістрах бухгалтерського обліку ТзОВ «Волиньтабак» (код ЄДРПОУ 21736857), місцезнаходження 43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1 та формування показників у регістрах бухгалтерського обліку та зведення даних первинного обліку, перевірка зведених регістрів проводиться централізованою бухгалтерією на чолі із головним бухгалтером за адресою: місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1, відповідно наказу «Про організацію облікової політики «Волиньтабак» №1 від 04.01.2021, станом на дату складання даної довідки.
На підтвердження того, що ТзОВ «Волиньтабак» структурно складається із управління та регіональних структурних підрозділів торгівлі, позивачем надано штатний розклад ТзОВ «Волиньтабак» на 2021 рік затверджений наказом №41-П від 30.12.2021, згідно якого штатна структура ТзОВ «Волиньтабак» на момент проведення перевірки, магазин за адресою: Волинська область, м. Любомль, вул. Брестська, 2, підпорядковується регіональному структурному підрозділу у місті Ковель, бухгалтерія розташована в складі управління та регіональному структурному підрозділі у місті Луцьк за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1.
Посадовим особам контролюючого органу на їх вимогу щодо надання документів, які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходились у місці продажу на загальну суму 238 341,60 грн., продавцем вищевказаного магазину було надано перелік товарів, які знаходились в магазині ТзОВ «Волиньтабак» на час проведення перевірки з бази даних (програмного забезпечення), а саме: - інвентаризація товарів № 12 від 18.06.2021 року алкогольних напоїв на суму 62 932,50 грн., - інвентаризація товарів № 14 від 18.06.2021 року тютюнових виробів на суму 175 409,10 грн. Окрім того, на усну вимогу про надання прихідних документів, що підтверджують придбання товарів на загальну суму 238 341,60 грн., позивачем 18.06.2021 року було надано відповідь та всі наявні в магазині документи первинного бухгалтерського обліку, в т.ч. прихідні накладні щодо придбання товарів та накладні на внутрішнє переміщення за період з 01.01.2018 року по 18.06.2021 року. Однак, так як, зведення даних первинного обліку та перевірка зведених регістрів проводиться у бухгалтерії за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, відповідно до наданої позивачем довідки №1/3-386 від 13.12.2021 року щодо формування показників у регістрах бухгалтерського обліку, продавець в магазині не має технічної можливості провести аналіз залишків товарних запасів за місцем їх реалізації та вибрати прихідні документи саме на залишки, що знаходяться в місці реалізації.
Причини неврахування вищевказаних документів під час проведення фактичної перевірки суду не вказані. Будь-які докази їх неналежності або відсутності у платника станом на час проведення перевірки відповідачем суду не надані і не підтверджені, тому суд приходить до висновку про безпідставне застосування до ТзОВ «Волиньтабак» штрафних санкцій в сумі 476 683,20 грн.
На переконання суду, оскільки позивач здійснює ведення бухгалтерського обліку за адресою: місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1 та вказані обставини підтверджені відповідними документами, а товари на думку відповідача, на які відсутні вказані в акті перевірки документи, що підтверджують облік та походження товарів, знаходились в магазині за адресою: Волинська область, м. Любомль, вул. Брестська, 2, де проводилася фактична перевірка, тому відсутність на момент перевірки контролюючим органом запитуваних перевіряючими документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Щодо порушення позивачем абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» відповідно до якого передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР) маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу.
На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується:
- найменування суб'єкта господарювання-виробника або тютюнової компанії;
- загальна та власна назви;
- наявність фільтруючого мундштука;
- кількість одиниць у пачці, коробці чи в сувенірній коробці;
- відомості щодо вмісту смоли та нікотину в диму однієї сигарети (щодо сигарет), які наносяться на зовнішню поверхню однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і займають не менше 15 відсотків площі цієї сторони;
- медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, зазначених у цій частині статті;
- позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України);
- штриховий код.
На упаковці (за виключенням прозорих обгорток), в якій вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується: загальна та власна назви виробу; кількість одиниць продукції в упаковці; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, зазначених у цій частині статті; штриховий код.
На транспортній тарі вказується: загальна та власна назви виробу; найменування суб'єкта господарювання-виробника та його місцезнаходження; кількість одиниць продукції в упаковці; дата виготовлення; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).
За правилами підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до пунктів 226.1, 226.9 статті 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Згідно з пунктом 226.11 статті 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
У розумінні статті 1 Закону України №481/95-ВР тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
У свою чергу, визначення терміну «цигарки» надано в пункті 1 примітки до підпозиції 2402 розділу IV Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, які затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 №401 «Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності». Згідно з цим пунктом термін «цигарки» означає скрутки тютюну, які можна курити такими, якими вони є і які не належать до категорії сигар або сигарил, що частково складаються з інших речовин, крім тютюну. Проте продукти, що повністю складаються з інших речовин, крім тютюну, виключаються з цієї підпозиції.
Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення №1251) встановлено, що маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Відповідно до пункту 23 Положення №1251 на тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку; на картриджі, заправні контейнери та інші ємності для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.
Отже, аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що обіг тютюнових виробів (після їх виробництва до продажу кінцевому споживачу) повинен здійснюватися з обов'язковим нанесенням на пачки марок акцизного податку встановленого зразка.
Таким чином, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють зберігання та реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів, повинні додержуватись вимог абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», статті 226 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що підставою для притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності за порушення вимог Закону України №481/95-ВР є наявність у його діях складу порушень, передбачених даним законодавчим актом, та доведення вини особи у його вчиненні.
Так, судом встановлено, що на підставі наданих до суду доказів, при проведенні перевірки ТзОВ «Волиньтабак» за адресою: Волинська область, м. Любомль, вул. Брестська, 2, виявлено зберігання тютюнових виробів (цигарок), які були марковані марками акцизного податку не встановленого зразка, а саме: на упаковці (за виключенням прозорих обгорток) в якій вироби знаходять в пачках або коробках, не вказано кількість одиниць продукції в упаковці.
Позивач вказав, що вищезазначені тютюнові вироби ТзОВ «Волиньтабак» купує у ТзОВ «Торговий дім «Марвел» (виробник ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобакко Груп»). На придбання тютюнової продукції оформлюються необхідні документи первинного бухгалтерського обліку.
Згідно п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2010 року № 1251, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, що унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив -4x10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.
Відповідно до абзацу 15 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.
Суд звертає увагу, що відповідач не звернув увагу на те, що відповідно до статті 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 1 січня 2021 року, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку.
В додатку №1 до акта перевірки описані марки акцизного податку, якими марковані цигарки, що знаходились за місцем реалізації в магазині за адресою м. Любомль, вул. м. Любомль, вул. Брестська, 2. З додатку №1 до акта перевірки вбачається, що датами виготовлення марок акцизного податку є такі: 28.10.2020; 02.12.2020; 21.12.2020; 08.12.2020; 05.02.2020; 22.12.2020; 25.11.2020; 07.11.2019; 21.06.2019; 04.04.2020; 22.06.2019; 03.02.2020; 12.03.2020.
Отже, цигарки, марковані вищевказаними марками акцизного податку, були вироблені до 1 січня 2021 року, а тому вони є маркованими у розумінні Податкового кодексу України та Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом жодним чином не доведено, що акцизні марки є підробленими/фальсифікованими, а інформації про те, що тютюнова продукція (описана під час фактичної перевірки тютюнових виробів) була маркована з відхиленням від вимог положення в акті фактичної перевірки не міститься. Доказів того, що марки акцизного збору на описаних тютюнових виробах, були пошкодженими, в акті фактичної перевірки також не зазначено.
Разом з тим, механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (надалі Порядок).
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що підставами для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Таким чином, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють зберігання та реалізацію тютюнових виробів, повинні додержуватись вимог абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", статті 226 ПК України та пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, щодо належного маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до абзацу 19 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" склад правопорушення утворює факт зберігання, транспортування чи реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
Отже, склад правопорушення, за яке вищенаведеною нормою передбачена відповідальність, утворює факт зберігання, транспортування чи реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
Необхідною передумовою застосування до суб'єкта господарювання рішення про застосування фінансових санкцій є наявність необхідних доказів на підтвердження порушення таким суб'єктом вимог законодавчих та інших нормативно - правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
З огляду на вищезазначене, ТзОВ «Волиньтабак» не порушувало норм чинного законодавства щодо маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, так як всі наявні на торговій точці тютюнові вироби були з марками акцизного податку. Крім того, податковим органом не наведено передбачених законодавством доказів, які б підтверджували порушення чинного законодавства позивачем.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що матеріали проведеної фактичної перевірки позивача не містять належних і достатніх доказів того, що тютюнові вироби зберігалися без марок акцизного податку встановленого зразка.
Проаналізувавши вказані обставини у сукупності, в контексті викладених норм права, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами порушення позивачем вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР, ведення порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та абзацу 3 частини 4 статті 11 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а тому суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 202/33000703 від 20.07.2021 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи вищевикладеного та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 7 405,25 грн., сплачений платіжним дорученням від 14.12.2021 №93978.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 202/33000703 від 20.07.2021 про застосування штрафних санкцій у розмірі 493 683,20 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» судовий збір у розмірі 7 405,25 (сім тисяч чотириста п'ять гривень 25 копійок.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» (43023, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, код ЄДРПОУ 21736857).
Відповідач: Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79026; Львівська область, м. Львів, сул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 44045187).
Суддя С.Ф. Костюкевич
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду 14.02.2022
Суддя С.Ф. Костюкевич