Рішення від 14.02.2022 по справі 140/13107/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/13107/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області (далі - Шацька селищна рада, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 14.07.2021 № 12/17.10 "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та зобов'язання надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Шацької селищної ради Ковельського району у межах норм безоплатної приватизації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивач звернувся до Шацької селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Шацької селищної ради, однак рішенням від 14.07.2021 №12/17.10 відповідач відмовив у наданні такого дозволу, з тих підстав, що спірна земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок, які будуть виставлені на торги. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки ні на момент розгляду заяви позивача, ні на момент прийняття оскаржуваного рішення, відповідачем не надано жодних доказів того, що земельна ділянка щодо якої звернувся позивач, була виставлена на торги і чи взагалі існує рішення відповідача про включення конкретної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які будуть виставлені на торги. Позивач зазначає, що сам лише факт включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які планують в майбутньому виставити на земельні торги, не є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представник відповідача у відзиві на позов позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що вирішення позитивно питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки буде порушенням чинного законодавства, а саме частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, та зокрема частини 5 статті 136 Земельного кодексу України - земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Зазначив, що наказами головного управління Держгеокадастру у Волинській області №39-ОТГ від 11.12.2020 та №29-ОТГ від 24.02.2021 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" було передано за актами-приймання передачі вже сформовані земельні ділянки щодо яких внесена інформація до Державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер, зокрема спірній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер: 0725784600:05:005:1055, що підтверджують відомості про земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Рішенням Шацької селищної ради від 14.07.2021 №12/14 "Про включення до переліку земельних ділянок для підготовки лоту для продажу на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на розробку відповідних документацій" відповідно до вимог статей 134-139 Земельного кодексу України передані Держгеокадастром сформовані відповідно до вимог закону земельні ділянки вирішено включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності (за межами населених пунктів) для продажу прав на них на земельних торгах.

Представник відповідача вважає, що вимога про зобов'язання Шацьку селищну раду надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області у межах норм безоплатної приватизації є втручанням у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше б це порушувало принцип розподілу влади.)

З врахуванням наведеного, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Дослідивши подані суду письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся із заявою до Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Шацької селищної ради Ковельського району Волинській області, до якої додав: викопіювання із кадастрової карти з бажаним місцем розташування земельної ділянки, копію паспорта та РНОКПП.

Рішенням Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області від 14.07.2021 №12/17.10 "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Шацької селищної ради, на підставі частини п'ятої статті 136 Земельного кодексу України (вказана земельна ділянка включена в перелік земельних ділянок, які будуть виставлені на торги).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 Земельним Кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України).

Нормами частини шостої статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до частини сьомої статті 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із аналізу вищезазначених положень слідує, що законодавцем у статті 118 ЗК України передбачено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Дійсно як зазначає позивач, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині сьомій статті 118 ЗК України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 ЗК України.

Згідно із частиною п'ятою статті 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Верховний Суд неодноразово розглядав справи, де поставало таке ж питання і сформував висновок, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності права оренди на які виставляється на земельні торги є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Така правова позиція була підтримана і в постановах Верховного Суду, зокрема, від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17, від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 у справі № 819/1976/17, від 22.10.2020 у справі № 815/7279/16.

Як встановлено судом, на момент розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, земельна ділянка, якої стосувалася заява, була включена до переліку земельних ділянок, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах.

Вказана обставина підтверджується копією долученого до відзиву рішення від 14.07.2021 №12/144 "Про включення до переліку земельних ділянок для підготовки лоту для продажу на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання дозволу на розробку відповідних документацій".

Тому, в силу приписів частини п'ятої статті 136 ЗК України, це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу.

Правова позиція щодо застосування норм права у схожих правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі №2040/6485/18 та від 13.04.2021 у справі №818/1470/18, від 29.07.2021 у справі №120/1317/19.

При цьому приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що включення до переліку і виставлення земельної ділянки на торги не є тотожним. Однак віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах, вже є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відтак, відповідач відповідно до норм Земельного кодексу України прийняв оскаржуване у цій справі рішення №12/17.10 від 14.07.2021 та правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме: прийняти рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, то вона також до задоволення не підлягає, оскільки для того, щоб зобов'язати відповідача вчинити певні дії, слід констатувати перед цим наявність в його діях, бездіяльності чи прийнятих рішеннях ознак протиправності, чого в даному випадку немає.

Враховуючи наведене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не підлягає стягненню з відповідача та залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Шацької селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк