Рішення від 14.02.2022 по справі 140/13099/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/13099/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Фермерського господарства “Трипілля ЛММ” про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Фермерського господарства “Трипілля ЛММ” (далі - ФГ “Трипілля ЛММ”, відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 500000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконує вимоги податкового законодавства щодо своєчасності сплати податків в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі - ПК України). За відповідачем обліковується податковий борг зі сплати платежів до бюджету у загальному розмірі 500000,00 грн., що виник в результаті несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням від 07.06.2021 № 0012276-1303-0315.

Позивач надіслав відповідачу податкову вимогу № 0012276-1303-0315 від 26.06.2021, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.

Просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 15.11.2021 відповідач отримав 20.11.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзиву на позовну заяву не подав. При цьому, 01.12.2021 на адресу суду подав клопотання про відстрочення виконання рішення суду в даній справі строком на 12 календарних місяців, починаючи з дати набрання рішенням законної сили у зв'язку із складним фінансово-економічним становищем.

Представник позивача у додатковому поясненні від 09.12.2021 не заперечив про відстрочення виконання рішення суду.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ФГ “Трипілля ЛММ” зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку та має відриті рахунки у банківських установах.

Станом на 25.10.2021 за відповідачем обліковувався податковий борг у загальній сумі 500000,00 грн., про що зазначено в довідці про наявність заборгованості по платежах до бюджету, в розрахунку заборгованості та підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку.

Податковий борг за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ ДПС) в сумі 500000,00 грн виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань нарахованих контролюючим органом згідно з податковим повідомленням-рішенням від 10.11.2020 № 0010950902 (а.с 8).

Судом встановлено, що вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем було оскаржене в судовому порядку та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 у справі № 140/16182/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2021, не скасоване.

Таким чином, узгоджені грошові зобов'язання в сумі 500000,00 грн є податковим боргом.

Про наявність за відповідачем податкового боргу в сумі 500000,00 грн. свідчить розрахунок сум податкового боргу, довідка про наявність боргу по платежах до бюджету та витяг з АІС “Податковий блок”.

Доказів сплати вищезазначеної заборгованості відповідач суду не надав.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

За приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 59.1. статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.5. статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою погашення податкового боргу Головне управління ДПС у Волинській області, відповідно до вимог статті 59 ПК України сформувало податкову вимогу 07.06.2021 № 0012276-1303-0315, яка була вручена відповідачу 22.06.2021. Доказів оскарження даної податкової вимоги або сплати вказаної у ній суми податкового боргу відповідач не надав.

За приписами пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 500000,00 грн. щодо якого не надано доказів сплати, вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Щодо клопотання відповідача відстрочити виконання судового рішення строком на дванадцять календарних місяців, починаючи з дати набрання рішенням законної сили, то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

Згідно з частиною першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для розстрочення виконання рішення, в розумінні статті 378 КАС України, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Тобто, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.

При вирішенні вказаного клопотання суд враховує, що в силу складного фінансово-економічного становища, що підтверджується довідкою про стан позичкової заборгованості на загальну суму 1466738,45 грн, кредитними договорами від 11.06.2020№ 34557221-КД-1, від 09.12.2020 № 34557221-КД-2, відповідач не в змозі одночасно і в повному обсязі виконати судове рішення у даній справі.

Отже, оскільки на даний час наявні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі, при цьому, відсутні підстави ставити під сумнів намір боржника виконувати рішення суду в майбутньому, а також враховуючи позицію представника стягувача, викладену у додатковому поясненні від 09.12.2021, яка не заперечує проти вказаного клопотання, суд дійшов висновку, що у даному винятковому випадку необхідно задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення та відстрочити його виконання строком на 12 місяців з дати набрання рішенням законної сили.

Керуючись статтями 243 - 246, 262, 295, 378 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Фермерського господарства “Трипілля ЛММ” в банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави податковий борг в розмірі 500000,00 грн (п'ятсот тисяч гривень 00 копійок).

Відстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року в адміністративній справі №140/13099/21 строком на дванадцять календарних місяців з дати набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач: Фермерського господарства “Трипілля ЛММ” (44861, Волинська обл., Ковельський р-н, с. Новий двір, вул. Центральна, 27, код ЄДРПОУ 34557221).

Суддя Р.С. Денисюк