Рішення від 14.02.2022 по справі 140/11066/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/11066/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Макс Ком” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Макс Ком” (далі - ПП “Макс Ком”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач - 2) про визнання протиправними та скасування рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923, якими було відмовлено у реєстрації податкових накладних та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати, подані підприємством, податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП “Макс Ком” було складено та відправлено на реєстрацію податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 14 від 10.08.2021. Однак, згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація ПH в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП тoвapy/пocлyг 1001 вiдcyтнi в тaблицi даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що нa постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого тoвapy/пocлyги та oбcягy йoгo пocтaчaння, що вiдпoвiдaє пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ПП “Макс Ком” у свою чергу, надало для Комісії регіонального рівня вичерпні пояснення та перелік документів щодо господарської операції на підставі яких було складено та відправлено на реєстрацію податкові накладні. Дані пояснення були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Однак, рішеннями комісії ГУ ДПC у Волинській області від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923 було відмовлено у реєстрації вказаних податкових накладних та причиною відмови в реєстрації ПH стало ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті всупереч вимогам Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, оскільки у них не зазначено, які саме надані платником податків документи складені з порушенням законодавства або не надані платником та якими мотивами керувалась комісія, вважаючи, що надані документи в сукупності є недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

При цьому позивач зауважив, що надав комісії регіонального рівня скан-копії первинних документів щодо постачання (товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, рахунок на оплату, виписку за складу, копію складської книги, акти приймання-передачі).

Крім того, підприємством не отримано жодного запиту від контролюючого органу за місцем обліку про недостатність документів та/або надання додаткових документів для прийняття рішення, та, так само, не наведені дані щодо документів, подання яких надало б можливість прийняти податкові накладні до реєстрації.

Також позивач вказав, що задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

З врахуванням наведеного просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що позивач не надав усіх необхідних документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій, визначених Порядком № 520, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, а саме відсутні інвентаризаційні описи. Водночас, надані позивачем письмові пояснення та копії документів, що передбачені наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 № 520 були недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Також зазначив, що позовні вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні слід розцінювати як вимогу про втручання в дискреційні повноваження відповідача та яка виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

З огляду на наведене вважає, що відповідач-1 при прийнятті оскаржуваних рішень діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням наведеного просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 05.11.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про участь у судовому засіданні з участю сторін.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що ПП “Макс Ком” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 25.10.2005 та здійснює наступні види діяльності за кодами КВЕД, зокрема: 01.11 Вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур (основний), 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин та інші (т. 2 а.с. 115-120).

Між ПП “Макс Ком” (постачальник) та ТзОВ «Агро Фонд» (покупець) укладено договір поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупця зернові, масличні культури, та похідні від них (далі - товар), а покупець приймає товар і оплачує його згідно до умов, передбачених договором і відповідними специфікаціями товару, які є його невід'ємною частиною.

Відповідно до пункту 1.4 цього договору товар приймається згідно кількості, зазначеної у товарно-транспортній накладній на товар.

Право власності на товар переходить до покупця з моменту передачі його постачальнику, що проводиться відповідно до товарно-супровідних документів (п.1.5 договору).

Поставка товару підтверджується товарно-транспортними накладними, видатковою накладною на відповідну кількість товару, податковою накладною на відповідну кількість товару, копіями звітів форм 29-сг, 4-сг, 37-сг з квитанціями (п.2.2 договору).

Відповідно до пунктів 2.3 - 2.5 договору покупець має право попередньо проводити перевірку умов зберігання товару і технічну можливість відвантаження. Постачальник зобов'язаний забезпечити покупцю безперешкодний доступ до товару для перевірки умов його зберігання. Обов'язок постачальника щодо поставки товару є виконаним у повному обсязі з моменту отримання покупцем товару документів, визначених в п.2.3. договору. Датою доставки товару є дата фактичного отримання товару покупцем у місці поставки відповідно до п. 2.1 договору, що зазначається в товарно-транспортній накладній.

Пунктом 3.1 даного договору визначено, що оплата вартості товару проводиться покупцем самостійно, безготівково в національній валюті України на підставі рахунку-фактури на оплату товару шляхом банківського переказу грошових коштів на банківській рахунок постачальника (т. 1 а.с. 34-36).

Відповідно до специфікації товару № 3 від 02.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) в кількості 66,310 т на загальну суму 421093,03 грн (т.1 а.с. 55).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 02.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 02.08.2021 № 105 (т.1 а.с.59), товарно-транспортними накладними від 02.08.2021 № Р105/1, № Р105/2, № Р105/3 (т.1 а.с. 56-58), актом прийому-передачі продукції (т.1 а.с. 62).

На підставі виставленого рахунків на оплату від 02.08.2021 № 16, № 17 (т. 1 а.с. 65-66) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 218071,71 грн та 202830,82 грн, про що свідчать платіжні доручення від 02.08.2021 № 28188 та № 28189 (т.1 а.с. 52-53).

Відповідно до специфікації товару № 4 від 03.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) (т.1 а.с. 114).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 03.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 03.08.2021 № 106 (т.1 а.с.116), товарно-транспортними накладними від 03.08.2021 № Р106/1, № Р106/2 (т.1 а.с. 117-118), актом прийому-передачі продукції (т.1 а.с. 121), довіреністю від 03.08.2021 № 123а (т.1 а.с. 122).

На підставі виставленого рахунку на оплату від 03.08.2021 № 20 (т. 1 а.с. 115) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 208126,70 грн, про що свідчить платіжне доручення від 04.08.2021 № 28232 (т.1 а.с. 115, 113).

Відповідно до специфікації товару № 5 від 04.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) в кількості 34,840 т загальною вартістю 226469,76 грн (т.1 а.с.170).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 04.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 04.08.2021 № 112 (т.1 а.с.173), товарно-транспортними накладними від 04.08.2021 № Р112/1, № Р112 (т.1 а.с. 171-172), актом прийому-передачі продукції (т.1 а.с. 176).

На підставі виставленого рахунку на оплату від 04.08.2021 № 22 (т. 1 а.с. 179) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 226469,76 грн, про що свідчить платіжне доручення від 04.08.2021 № 28276 (т.1 а.с. 168).

Відповідно до специфікації товару № 6 від 05.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) в кількості 36,500 т загальною вартістю 244549,88 грн (т.1 а.с.228).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 05.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 05.08.2021 № 113 (т.1 а.с.231), товарно-транспортними накладними від 05.08.2021 № Р113, № Р113/1 (т.1 а.с. 229-230), актом прийому-передачі продукції (т.1 а.с. 234).

На підставі виставленого рахунку на оплату від 05.08.2021 № 23 (т. 1 а.с. 237) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 244549,88 грн, про що свідчить платіжне доручення від 05.08.2021 № 28343 (т.1 а.с. 226).

Відповідно до специфікації товару № 7 від 09.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) в кількості 38,500 т загальною вартістю 261803,85 грн (т.2 а.с.32).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 09.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 09.08.2021 № 114 (т.2 а.с.35), товарно-транспортними накладними від 09.08.2021 № Р114, № Р114/1 (т.2 а.с. 33-34), актом прийому-передачі продукції (т.2 а.с. 46).

На підставі виставленого рахунку на оплату від 09.08.2021 № 24 (т.2 а.с. 49) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 261803,85 грн, про що свідчить платіжне доручення від 09.08.2021 № 28403 (т.2 а.с. 30).

Відповідно до специфікації товару № 9 від 10.08.2021 до договору поставки № 21/07/2021/1 від 21.07.2021 постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію (пшеницю 2020 року) в кількості 33,080 т загальною вартістю 224947,31 грн (т.2 а.с.95).

На виконання умов договору ПП “Макс Ком” здійснило 10.08.2021 поставку товару для ТзОВ «Агро Фонд», що підтверджується видатковою накладною від 10.08.2021 № 116 (т.2 а.с.98), товарно-транспортними накладними від 10.08.2021 № Р116, № Р116/1 (т.2 а.с. 96-97).

На підставі виставленого рахунку на оплату від 11.08.2021 № 26 (т.2 а.с. 114) ТзОВ “Агро Фонд” здійснило оплату за товар на суму 224947,31 грн, про що свідчить платіжне доручення від 11.08.2021 № 28491 (т.2 а.с. 93).

Згідно звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році, обсяг виробництва озимої пшениці у масі після обробки у позивача становив 3363 т.

Відповідно до виписки із складської книги 2020 року станом на 01 серпня залишок пшениці у позивача становив 4136,29 т (т.2 а.с. 36-44).

Разом з цим, у ПП “Макс Ком” наявні посвідчення про якість зерна.

На дані господарські операції ПП “Макс Ком” було складено податкові накладні № 1 від 02.08.2021 на загальну суму 421093,04 грн в тому числі ПДВ - 51713,18 грн (т.2 а.с. 126), № 4 від 03.08.2021 на загальну суму 208126,70 грн в тому числі ПДВ - 25559,42 грн, № 14 від 04.08.2021 на загальну суму 226469,76 грн в тому числі ПДВ - 27812,08 грн.(т.1 а.с. 127), № 9 від 05.08.2021 на загальну суму 244549,88 грн в тому числі ПДВ - 30032,44 грн (т.1 а.с. 184), № 10 від 09.08.2021 на загальну суму 261803,85 грн в тому числі ПДВ - 32151,35 грн (т. 1 а.с. 241), № 13 від 10.08.2021 на загальну суму 224947,31 грн в тому числі ПДВ 27625,11 (т.2 а.с. 53) та засобами електронного зв'язку подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Однак, відповідно до квитанції №1, реєстрація зазначених податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПK України, у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/ послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с. 71, 128, 185, 242, т.2 а.с. 54).

На виконання вимог зазначених в квитанціях, позивачем на адресу контролюючого органу в електронному вигляді надіслано повідомлення № 20 від 31.08.2021, № 19 від 30.08.2021, № 22 від 07.09.2021, № 23 від 08.09.2021, № 24 від 10.09.2021 та № 18 від 30.08.2021 (т.1 а.с. 72, 129, 186, 243, т. 2 а.с. 55, 127) про подання пояснень та копій первинних документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. У поясненнях до повідомлення позивачем вказано, що податкові накладні виписані на підставі реалізації пшениці 2020 року. Продукція поставлена і оплачена, всі підтверджуючі документи надані.

Однак за результатами розгляду вищевказаних пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923, якими було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Відповідно до вказаних рішень підставою для відмови у реєстрації ПН/РК в ЄДРПН є: ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т. 1 а.с. 32-33, 90-91, 147-148, 203-204, т. 2 а.с. 10-11, 71-72).

В додатковій інформації у рішеннях від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923 зазначено, що відсутні документи складського обліку, у рішенні від 10.09.2021 № 3096206/33711923 зазначено про відсутність посвідчень якості товару; не надано замовлення покупця, на підставі якого здійснюється поставка товару, а у рішеннях від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923 зазначено про відсутність інвентаризаційних документів.

Вказані рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивач оскаржив в адміністративному порядку до ДПС України.

Однак, Комісія з питань розгляду скарг прийняла рішення №41110/33711923/2 від 13.09.2021, № 41117/33711923/2 від 13.09.2021, №41164/33711923/2 від 13.09.2021, №42945/33711923/2 від 23.09.2021, №43678/33711923/2 від 28.09.2021, №43636/33711923/2 від 28.09.2021, якими скарги позивача залишено без задоволення, а рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін. Вказані рішення обґрунтовано тим, що платником податків не подано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1 а.с. 69, 126, 183, 240, т. 2 а.с. 52, 114).

Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно із вимогами пунктів 6 та 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є відповідність: 1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку; 2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Суд зазначає, що положення пунктів 6 та 7 Порядку №1165 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Згідно з пунктом 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом було сформовано та надіслано позивачу квитанції від 11.08.2021, від 15.08.2021 (т.1 а.с. 71, 128, 185, 242, т.2 а.с. 54) про зупинення реєстрації податкових накладних, з підстав відсутності кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001 в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/ послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом з цим, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Так, в отриманих позивачем Квитанціях контролюючий орган вказав на те, що для реєстрації податкових накладних коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Суд констатує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.

Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду господарської операції, згідно якої оформлено ПН чи РК.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії державної податкової служби повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови в реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021 стало ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В додатковій інформації у рішеннях від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923 зазначено, що відсутні документи складського обліку, у рішенні від 10.09.2021 № 3096206/33711923 - про відсутність посвідчень якості товару; не надано замовлення покупця, на підставі якого здійснюється поставка товару, а у рішеннях від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923 зазначено про відсутність інвентаризаційних документів.

Проте, на думку суду, таке формулювання не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки на підтвердження реальності здійснення господарської операції, позивачем подані пояснення з всіма підтверджуючими первинними документами.

Разом з тим, Комісія ГУ ДПС у Волинській області, незважаючи на надіслані позивачем повідомлення та пояснення з доданими до них первинними документами, прийняла оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021, без зазначення мотивів неврахування поданих позивачем документів. Які саме документи було враховано, а які ні, в рішеннях комісії не зазначено.

Також суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, за умови, що інші документи підтверджують проведення господарської операції.

Суд також звертає увагу на той факт, що форма рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток до Порядку №520) визначає обов'язок комісії регіонального рівня у графі «відмова у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з ненаданням документів» підкреслити серед переліку документів ті документи, які не надані платником податків.

Проте в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923 про відмову в реєстрації податкових накладних не містять підкреслень за найменуваннями документів щодо підтвердження відповідності продукції, яких не надав платник. Відповідні позначки “х” про ненадання документів стосуються лише однієї групи документів: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Наведене дає підстави для неоднозначного розуміння прийнятих суб'єктом владних повноважень рішень та позбавляє можливості встановити, неподання яких саме документів не дало можливості прийняти рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Тобто, відповідач-1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН з посиланням на увесь перелік документів, який визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків, що є недопустимим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Крім цього, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, наданими позивачем в підтвердження здійснення господарської операції з ТзОВ «Агро Фонд», під час виконання якої позивачем і були складені податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Як було встановлено судом, ПП «Макс Ком» подано до контролюючого органу письмові пояснення та копії первинних документів необхідних для здійснення реєстрації зазначених податкових накладних. Зокрема, було подано договір поставки від 21.07.2021 № 21/07/2021/1, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, рахунки на оплату, платіжні доручення, звіти про площі та валові збори сільськогосподарських культур, врожаю плодів, ягід і винограду у 2020 році, звіти про збирання врожаю сільськогосподарських культур, виписки із складської книги, посвідчення про якість зерна.

Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, подані ПП «Макс Ком» для реєстрації податкових накладних документи відповідно до вимог частини другої статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” вказують на виконання обов'язків сторонами за договором; первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції

Однак Комісія, не зважаючи на надіслані позивачем пояснення та додані до них документи, прийняла оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, без зазначення, як було вказано вище, мотивів неврахування поданих позивачем документів.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні документи були надані контролюючому органу разом з письмовими поясненнями № 20 від 31.08.2021, № 19 від 30.08.2021, № 22 від 07.09.2021, № 23 від 08.09.2021, № 24 від 10.09.2021 та № 18 від 30.08.2021, суд приходить до висновку, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Щодо тверджень контролюючого органу про не надання позивачем документів складського обліку, про підтвердження якості товару, інвентаризаційних описів, то суд зазначає, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН не витребовувалися такі документи, а пропозиція щодо надання документів є загальною, не конкретизованою та формальною, яка за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165.

Відтак, на думку суду, податковий орган формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН з посиланням на відсутність документів, позаяк подані позивачем документи для реєстрації вищевказаних податкових накладних підтверджують факт здійснення господарської операції з поставки пшениці врожаю 2020 року та підприємство правомірно виписало податкові накладні та надіслало їх для реєстрації в ЄРПН.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 198.2. статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.

Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Тому, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Таким чином, мотивування оспорюваних рішень фактом ненадання копій документів, що підтверджують відповідність продукції, розрахункових документів, інвентаризаційних описів суперечить правилу першої події, що закріплене у пункті 187.1 статті 187 ПК України, позаяк податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021 виписані по першій події - датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання (надання) послуг платником податку.

Суд констатує, що саме лише зазначення про відсутність певних документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є самостійною та достатньою підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.

Враховуючи вищезазначене, на думку суду, подані позивачем документи для реєстрації спірних податкових накладних підтверджують факт здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021 в ЄРПН.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.

З огляду на наведене, суд зазначає, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач-1 не довів правомірності рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923, якими було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021, поданих ПП «Макс Ком», а тому позовні вимоги в цій частині є підставними та підлягають задоволенню

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021, то така також підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно із пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарської операції по поданих податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відтак, суд дійшов висновку про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Крім того, відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач також сплатив судовий збір у сумі 13620,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 21.09.2021 №3324 (т. 1 а.с.23).

Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області та ДПС України судові витрати пропорційно до задоволених вимог по 6810,00 грн. з кожного.

Керуючись статтями 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2021 № 3059325/33711923, від 03.09.2021 № 3064652/33711923, від 02.09.2021 № 3059386/33711923, від 10.09.2021 № 3096206/33711923, від 17.09.2021 № 3127192/33711923, від 17.09.2021 № 3127193/33711923 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Приватним підприємством «Макс Ком» податкові накладні № 1 від 02.08.2021, № 4 від 03.08.2021, № 14 від 04.08.2021, № 9 від 05.08.2021, № 10 від 09.08.2021, № 13 від 10.08.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Приватного підприємства «Макс Ком» судові витрати в розмірі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень 00 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства «Макс Ком» судові витрати в розмірі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Приватне підприємство “Макс Ком” (45700, Волинська обл., м. Горохів, вул. Ватутіна, 31/7, код ЄДРПОУ 33711923).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя Р.С. Денисюк