Рішення від 07.02.2022 по справі 120/13780/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 лютого 2022 р. Справа № 120/13780/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,

представника позивача: Бевз О.І.,

представника відповідача 1: Кукурузи Р.В.,

представника відповідача 2: Артюха А.В.,

представника відповідача 3: Шеремет А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Вінницький обласний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є учасником бойових дій. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.07.2020 за № 137, його виключено із списків особового складу військової частини. Визначено, що вислуга років у Збройних силах України станом на 03.07.2020 у календарному обчисленні становить 22 роки 04 місяці 27 днів, загальний трудовий стаж 25 років 03 місяці 24 дні. На переконання позивача, під час підготовки (подання) матеріалів до Пенсійного фонду України необхідних для призначення та обрахунку пенсії відповідач невірно здійснив обрахунок стажу, а саме: не здійснив обрахунок стажу на пільгових умовах за період служби в органах внутрішніх справ та участі в АТО.

Вважаючи, що такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.

Ухвалою від 26.10.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Вказаною ухвалою, окрім іншого, було зобов'язано відповідача та третю особу надати суду належним чином завірені копії матеріалів, які слугували підставою для незарахування до вислуги років на пільгових умовах періодів протягом 2014-2019 року, під час яких позивач брав участь у антитерористичній операції та періодів проходження служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю за період з 17.11.1999 по 06.07.2014.

Ухвалою від 25.11.2022 призначити судове засідання на 14.12.2021. Витребувано в Вінницького обласного центру комплектування та соціальної підтримки матеріали особової справи старшого солдата ОСОБА_1 . Повторно зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 в письмовій формі (із посиланням на нормативно-правові Акти) надати пояснення щодо підстав за яких при підготовці попереднього розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшому солдату ОСОБА_1 не було зараховано до вислуги років на пільгових умовах періоди протягом 2014-2019 року, під час яких позивач брав участь у антитерористичній операції та періоди проходження позивачем служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю за період з 17.11.1999 по 06.07.2014.

Ухвалою від 14.12.2021 залучено до участі у справу в якості другого відповідача Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ). Судове засідання відкладено на 24.01.2022.

Ухвалою від 24.01.2022 замінено процесуальний статус Вінницького обласного центру комплектування та соціальної підтримки з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача на співвідповідача. Судове засідання відкладено на 07.02.2022.

В судовому засіданні 07.02.2022 представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, заяві про уточнення позовних вимог (вх. №78221 від 23.11.2021), а також усних пояснень наданих під час судового розгляду справи.

Представник Військової частини НОМЕР_1 в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 12.11.2021 за вх. №75445, письмових поясненнях від 10.12.2021 за вх. №84979. Зокрема зазначив, що згідно пункту 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530) при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу). Також вказав, що позивач набув право на призначення пенсія відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки станом на день звільнення він не мав календарної вислуги років 25 років як це передбачено пунктом "а" статті 12 Закону. Також, представник військової частини зауважив, що відділенням персоналу Військової частини НОМЕР_1 було відпрацьовано попередній розрахунок вислуги років позивача та надіслано до фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ) для складання основного розрахунку вислуги років позивача. Також представник відповідача зазначив, що позивач погодився з розрахунком про що свідчить підпис про ознайомлення та погодження на зворотному аркуші розрахунку від 03.06.2021.

Крім того вказав, що всі первинні документи на підставі яких здійснювався попередній розрахунок вислуги років позивача було надіслано одночасно з особовою справою за вихідним номером №350/139/1/175/дск від 07.07.2020 на адресу Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату.

Представник фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ) в судовому засіданні також заперечив щодо заявлених позовних вимог, просив в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 24.12.2021 за вх. №90202. Зокрема зазначив, що у фінансово-економічному управлінні Командування Повітряних Сил Збройних Сил України складено розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшому солдату ОСОБА_1 відповідно до вимог підпункту “б” частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , та підпунктів 2.12, 2.14 Положення №530.

Цитуючи положення пункт "б" ст. 12 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та пункти 2.12, 2.14 Положення №530 представник відповідача зробив висновок про те, що періоди служби позивача протягом 2014-2019 року, під час яких він брав участь у антитерористичній операції, та періоди проходження позивачем служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, до розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років повинні зараховуватись виключно у календарному обчисленні

Представник Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечила, просила в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 03.02.2022 за вх. №9608. Надані представником Вінницького обласного ТЦК та СП за своєю суттю є аналогічними обґрунтуванням представників Військової частини НОМЕР_1 та фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, які судом вже були висвітлені вище.

Додатково вказала на пропущення позивачем визначених ст. 122 КАС України строків звернення до суду з даним позовом, адже після виключення позивача зі списків військової частини НОМЕР_1 з 03.07.2020 минуло більше року.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив наступне.

Згідно відомостей трудової книжки серії НОМЕР_3 за № НОМЕР_4 , ОСОБА_1 в період з 17.11.1999 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а в період з 07.11.2015 по 31.03.2016 проходив службу в національній поліції України (а.с. 14-16). Згідно виданої Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області довідки від 19.11.2019 за №448/12/01-2019 вислуга років позивача в органах внутрішніх справ становила в календарному обчисленні 16 років 04 місяці 14 днів, в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 05 років 03 місяці 28 днів (а.с. 13).

Крім того, позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.07.2020 за № 137, його виключено із списків особового складу військової частини (а.с. 7).

Згідно інформації зазначеної у виданій Вінницьким обласним ТЦК та СП довідці №9/1/128 від 25.02.2021 позивач в період з 06.07.2014 по 01.08.2014, з 30.10.2017 по 21.04.2018 брав участь у складі сил та засобів, які залучаються до участі в АТО на території Донецької та Луганської областей та з 30.04.2018 по 28.06.2018 та з 29.01.2019 по 31.05.2019 брав участь у складі сил та засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях (а.с. 12).

29.07.2020 ІНФОРМАЦІЯ_1 (на час розгляду справи в суді Вінницьким обласним ТЦК та СП) сформовано подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , та вказано, що вислуга років позивача станом на 03.07.2020 становить 22 роки 04 місяці 27 днів. Вказана вислуга років позивача в поданні була визначена на підстав сформованого фінансово-економічним управлінням Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ) розрахунку №505 загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугою років старшого солдата ОСОБА_1 (а.с. 19).

У вказаному розрахунку відповідачем 2 було відображено вислугу років позивача лише в календарному обчисленні без окремого зазначення пільгової вислуги.

Не погоджуючись із відображенням у розрахунку №505 вислуги років лише в календарному обчисленні позивач в особі адвоката Бевз О.І. звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із заявою в якій просив провести новий обрахунку його вислуги років з урахуванням пільгової вислуги років.

Не отримавши відповіді на вказану заяву та вважаючи, що відомості відображені в Розрахунку №505 є неповними, що, як наслідок, порушує його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив суд:

1) Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо невключення ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України з розрахунку один місяць за сорок днів за період за період з 17.11.1999 по 06.07.2014 та період участі в антитерористичній операції з розрахунку один місяць служби за три місяці за період з 06.07.2014 по 01.08.2014, з 30.10.2017 по 21.04.2018, 30.04.2018 по 28.06.2018, з 29.01.2019 по 31.05.2019.

2) Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 включити ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України з розрахунку один місяць за сорок днів за період за період з 17.11.1999 по 06.07.2014 та період участі в антитерористичній операції з розрахунку один місяць служби за три місяці за період з 06.07.2014 по 01.08.2014, з 30.10.2017 по 21.04.2018, 30.04.2018 по 28.06.2018 з 29.01.2019 по 31.05.2019.

3) Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років відповідно до додаткового розрахунку вислуги років для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 03.08.2020.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «;Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «;Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.

Відповідно до статей 1, 1-1, 1-2, 4, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно- правових актів. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені більш високі норми щодо соціального захисту, військовослужбовців та членів їх сімей, ніж ті, що містить законодавство України, то застосовуються норми міжнародного договору.

Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262- XII), цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтями 1, 1-1 Закону № 2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

У відповідності до статей 1-2, 2 Закону № 2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» визначено також Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі Положення № 530).

Пунктом 2.1. Положення № 530 визначено, що особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення (перерахунку) пенсії зараховуються, зокрема, військова служба.

В свою чергу, пунктом 2.3. Положення № 530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення (перерахунку) пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах, зокрема, один місяць служби за три місяці, - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Тотожна за змістом норма права міститься також у підпункті "а" пункту 3 Порядку №393.

Відповідно до пункту 2.12. Положення № 530, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється фінансово- економічними управліннями Командування Сухопутних військ Збройних Сил України - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;

За правилами пунктів 2.7 - 2.11 Положення № 530, вислуга років для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям обчислюється з дня зарахування їх на військову службу по день звільнення з військової служби. При призначенні (перерахунку) пенсій військовослужбовцям ураховуються тільки повні роки вислуги років або загального страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги чи страхового стажу в бік збільшення. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.

Перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) особового складу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього Положення, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними кадровими та фінансовими органами (пункт 2.12 цього Положення) обчислює вислугу років для призначення пенсії.

Згідно з пунктами 2.13 - 2.15 Положення № 530, при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3 до Положення). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього Положення), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається в справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

На підставі викладеного вище, суд констатує, що при здійсненні позивачу розрахунку вислуги років Військова частина НОМЕР_1 та Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України не здійснили обчислення часу військової служби позивача на пільгових умовах. Також, вказаними відповідачами не було відображено вислугу років позивача у пільговому обчисленні в розрахунку №505 про загальний страховий стаж (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшого солдата ОСОБА_1 .

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 по справі №750/9775/16-а.

Так, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно- правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Відтак, у постанові від 27.06.2018 по справі №750/9775/16-а Верховний Суд наголосив, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Постановою № 393.

Таким чином, дії відповідачів щодо здійснення розрахунку вислуги років ОСОБА_1 при звільненні з військової служби в календарному обчисленні без зазначення вислуги років у пільговому обчисленні, не відповідають вимогам чинного законодавства, а отже є протиправними.

В той же час, надаючи оцінку вимогам позивача щодо зобов'язання включити ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України з розрахунку один місяць за сорок днів за період за період з 17.11.1999 по 06.07.2014 та період участі в антитерористичній операції з розрахунку один місяць служби за три місяці за період з 06.07.2014 по 01.08.2014, з 30.10.2017 по 21.04.2018, 30.04.2018 по 28.06.2018 з 29.01.2019 по 31.05.2019, то суд зазначає наступне.

Так, право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

В даному ж випадку, в межах розгляду цієї справи суд не вбачає підстав для задоволення вимоги в частині визначення періодів, які позивачу слід зарахувати в пільговому обчисленні, а також в частині визначення кратності визначення пільгової вислуги років за вказані періоди, оскільки в межах даної справи спірним питанням є саме право позивача на відображення у розрахунку його вислуги років, відповідної вислуги в пільговому обчисленні. В той же час, спір щодо періодів, які слід визначити в пільговому обчисленні та необхідної кратності вислуги років на час розгляду даної адміністративної справи між позивачем та відповідачами відсутній, адже розрахунок пільгової вислуги років останніми ще здійснювався.

Крім того, як встановлено судом, відповідачами в поданих до суду відзивах не ставився під сумнів визначений у довідці ГУ НП у Вінницькій області від 19.11.2019 за №448/12/01-2019 пільгова вислуга років позивача, а також визначені в довідці Вінницького обласним ТЦК та СП від 25.02.2021 №9/1/128 періоди участі позивача у складі сил та засобів, які залучаються до участі в АТО на території Донецької та Луганської областей та у складі сил та засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а тому в суду відсутні підстави стверджувати про те, що відповідач при новому обчисленні розрахунку вислуги років позивача не зарахує відповідні періоди вислуги років у пільговому обчисленні.

В даному випадку суд також враховує те, що відповідачами жодних рішень щодо здійснення обчислення пільгової вислуги років позивача не приймав, а отже вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити включити ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні конкретні періоди служби із зазначенням кратності, є передчасною адже її задоволенні призведе до втручання у дискреційні повноваження відповідача.

При цьому, визначаючись щодо належного суб'єкта, якого слід зобов'язати виготовити розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, суд керується наступним.

Відповідно до абз.2 п.2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства Оборони України "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей" від 14.08.2014р. №530 (далі - Положення №530) обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

Згідно п.2.15 Положення №530, попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (п.2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок вислуги років позивачу складено фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (а.с. 19).

Відповідно до п.2.18 Положення №530 обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої пп.2 і 3 п.2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України - витяг з наказу командира військової частини.

Відповідно до правил встановлених п.2.18 Положення №530 обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років лише до звільнення з військової служби.

Суд зазначає, що до того, як військовослужбовець вибуде зі списків особового складу військової частини обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями КСВ ЗСУ. При цьому, в даному випадку, на відповідну військову частину покладено обов'язок складання попереднього розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію.

В свою чергу, військовий комісаріат (ТЦКСП) наділений тільки повноваженнями додатково включити період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років фінансово-економічним управлінням КСВ ЗСУ по день звільнення з військової служби.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби, у військової частини та відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки такі повноваження відсутні.

Повноваженнями для обчислення вислуги років з урахуванням Постанови №393 та внесення зміни до Розрахунку загального страхового стажу здійсненого фінансово-економічним управлінням КСВ ЗСУ наділене тільки фінансово-економічне управління КСВ ЗСУ, таким чин, на час розгляду справи в суду, саме Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України є належним суб'єктом на виготовлення розрахунку вислуги років позивача на пенсію.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дiї Військової частини НОМЕР_1 та Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України щодо здійснення розрахунку вислуги років ОСОБА_1 при звільненні з військової служби в календарному обчисленні без зазначення вислуги років у пільговому обчисленні.

Зобов'язати Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки передати фінансово-економічному управлінню Командування Повітряних Сил Збройних Сил України особову справу ОСОБА_1 для виготовлення оновленого розрахунку вислуги років.

Зобов'язати Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлений розрахунок вислуги років ОСОБА_1 із зазначенням вислуги років при звільненні з військової служби в календарному та пільговому обчисленні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 )

Командування Повітряних Сил Збройних Сил України в особі фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 , вул. Замостянська, 21, м. Вінниця)

Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 )

Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Д.Галицького, 31, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 08362793)

Повний текст рішення суду складено 14.02.2022

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна