Рішення від 09.02.2022 по справі 914/3414/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.02.2022 Справа № 914/3414/21

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Тараса РИМА,

за участю секретаря судових засідань Лілії БЕРНАЦЬКОЇ,

представників:

позивача:Галини КАРП'ЯК, Галини КАЧМАР,

відповідача:не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Львівського обласного центру зайнятості (далі - Центр зайнятості, Позивач),

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Західно-Український консалтинг Центр" (далі - Товариство, Відповідач),

про:стягнення 7'749,45 гривень.

I. Процедури.

1. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшов позов Центру зайнятості до Товариства про стягнення 7'749,45 гривень.

2. Ухвалою від 17.11.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначив на 15.12.2021.

3. Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду.

4. У судове засідання 09.02.2022 Відповідач не з'явився, подав клопотання про відкладення судового засідання. Зважаючи на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, суд відхилив клопотання Відповідача.

5. У судове засідання 09.02.2022 Позивач подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи. Враховуючи ту обставину, що розгляд справи відбувається за правилами спрощеного позовного провадження, Позивач не обґрунтував неможливості подання таких доказів разом з поданням до суду чи принаймні до першого судового засідання, такі судом не беруться до уваги (не приймаються) з огляду на приписи частини 8 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

6. У судовому засіданні 09.02.2022 суд ухвалив рішення, проголосивши його вступну і резолютивну частини.

II. аргументи сторін.

Позиція позивача (а. с. 1-3, 32-37).

7. Після звільнення з Товариства ОСОБА_1 звернулася до Центру зайнятості з метою набути статусу безробітної та отримувати допомогу по безробіттю. На підставі заяви та представленої трудової книжки (Товариство внесло до трудової книжки ОСОБА_1 запис про те, що датою звільнення з роботи є 24.08.2020) Центр зайнятості задовольнив подану заяву та призначив з 24.09.2020 допомогу по безробіттю.

8. Позивач упродовж 24.09.2020-16.05.2021 виплачував звільненій працівниці Товариства ОСОБА_1 допомогу по безробіттю.

9. Під час звірки бази даних осіб, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, виявлено, що 24.09.2020 ОСОБА_1 ще перебувала в трудових відносинах з Товариством (це був останній день роботи).

10. Отже, Товариство внесло до трудової книжки ОСОБА_1 недостовірні відомості про дату звільнення з роботи. Внесення таких недостовірних відомостей стало підставою для незаконного надання ОСОБА_1 статусу безробітної та призначення допомоги по безробіттю з 24.09.2020.

11. Відповідно до приписів статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Товариство повинне відшкодувати Центру зайнятості заподіяну шкоду (суму незаконно виплачених коштів).

12. Предметом позову є стягнення 7'749,45 грн відшкодування суми незаконно виплаченої допомоги по безробіттю.

13. Підставою позову є незаконна виплата Центром зайнятості допомоги по безробіттю з вини Товариства.

14. Позивач зазначив у позові, що попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат складається з таких сум:

14.1. 2'270,00 грн витрат на оплату судового збору.

Заперечення відповідача (а. с. 57-61).

15. Товариство дійсно допустило описку в записі місяця звільнення у трудовій книжці ОСОБА_1 . Водночас у трудовій книжці було зазначено правильну дату прийняття наказу про звільнення ОСОБА_1

16. ОСОБА_1 , подаючи до Центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю, знала дату свого звільнення.

17. Законодавство передбачає відшкодування роботодавцем суми незаконно виплачених Центром зайнятості коштів лише у випадку недостовірності відомостей про доходи звільненої особи. Підставою ж подання позову не є недостовірні відомості про доходи ОСОБА_1 . Законодавство не передбачає відшкодування роботодавцем суми незаконно виплачених Центром зайнятості коштів у випадку внесення роботодавцем недостовірних відомостей щодо дати звільнення працівника.

18. З метою попередження незаконної виплати допомоги по безробіттю, Центр зайнятості при прийнятті рішення про надання статусу безробітного, повинен був зробити обов'язкову звірку відомостей, поданих звільненим працівником з відомостями пенсійного фонду. Однак Центр зайнятості несвоєчасно здійснив таку звірку - аж 22.06.2021.

19. Центр зайнятості не надав доказів виплати ОСОБА_1 7'749,45 гривень.

III. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.

20. Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон № 1533-ІІІ).

21. Пунктами 2, 6, 8 частини 1 статті 1 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що суб'єктами страхування на випадок безробіття є застраховані особи, а у випадках, передбачених цим Законом, також члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи (члена її сім'ї, іншої особи) виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону. Страховий випадок - це, зокрема, подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.

22. Частиною 1 статті 6, частиною 1 статті 7 Закону № 1533-ІІІ передбачено, що застраховані особи мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття; допомога по безробіттю є одним із видів забезпечення.

23. Як відомо, підставою для відшкодування завданої шкоди є повний склад цивільного правопорушення, що включає в себе протиправність поведінки, наявність власне шкоди, причинний зв'язок, а також вина. Відсутність будь-якого з перелічених елементів має наслідком відмову в задоволенні позову.

24. Правовою підставою позову є припис пункту 3 статті 35 Закону № 1533-ІІІ: у разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду. Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 35 Закону № 1533-ІІІ роботодавець зобов'язаний подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про:

24.1. Прийняття на роботу працівників.

24.2. Розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників.

24.3. Виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.

24.4. Використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.

25. Тож, пункт 2 частини 2 статті 35 Закону № 1533-ІІІ визначає, в чому може проявлятися протиправність дій роботодавця та бути підставою (за умови наявності решти елементів складу цивільного правопорушення) для відшкодування завданої шкоди.

26. Як убачається з наказу Товариства № 30-к від 23.09.2020 (а. с. 12) ОСОБА_1 з 24.09.2020 була звільнена з Товариства. Натомість, у трудовій книжці ОСОБА_1 вказано, що вона звільнена 24.08.2020. Варто звернути увагу і на тій обставині, що в трудовій книжці міститься достовірна інформація про реквізити наказу про звільнення.

27. ОСОБА_1 24.09.2020 подала філії Центру зайнятості заяву про надання їй статусу безробітної (а. с. 5) та про призначення виплати допомоги по безробіттю. (а. с. 6). Філія Центру зайнятості наказом № НТ200924 від 24.09.2020 надала ОСОБА_1 статус безробітної, призначила та розпочала виплату допомоги по безробіттю. Зазначені обставини підтверджуються витягом із наказів про прийняті рішення по ОСОБА_1 ПК № 136120092400003 (а. с. 16).

28. Відповідно до розрахунку суми допомоги по безробіттю, що підлягає поверненню згідно з наказом Пустомитівської районної філії Львівського обласного центру зайнятості від 21.09.2021 № 40/1361/02-21 (а. с. 17), Позивач з 24.09.2020 по 16.05.2021 переплатив ОСОБА_1 7'749,45 гривень.

29. Аналізуючи вказане, Відповідач як роботодавець не допустив порушення обов'язку, встановленого пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону № 1533-ІІІ. Помилка в записі дати звільнення в трудовій книжці не може бути підставою для його майнової відповідальності.

30. Роботодавець організовує ведення та заповнює трудову книжку працівника не у контексті виконання свого обов'язку перед Фондом соціального страхування від безробіття щодо подачі йому певної достовірної інформації, а з огляду на його обов'язок здійснювати облік трудової діяльності працівника відповідно до ст. 48 КЗпП України (у редакції на час виникнення правовідносин). Тому і відповідати за шкоду перед Фондом підстав немає, адже діяння роботодавця не є протиправним.

31. Зазначене мотивується не лише буквальним тлумаченням наведеного припису закону, а й можливістю самого Позивача з'ясувати дійсну дату звільнення заявника.

32. Відповідно до частин 1, 2 статті 21 Закону № 1533-ІІІ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини. Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

33. Частиною 1 статті 22 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

34. У відповідності з частиною 5 статті 23 Закону № 1533-ПІ у середньомісячну заробітну плату (дохід) для обчислення допомоги по безробіттю включаються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески, які підтверджуються даними Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України.

35. Потрібно акцентувати, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій (частина 1 статті 34 Закону № 1533-ІІІ). Позивач повинен був врахувати відомості з реєстру … при визначенні розміру допомоги по безробіттю.

36. Це також підтверджується Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (надалі - Порядок). Зокрема, для взяття на облік у центрі зайнятості особи, які шукають роботу, пред'являють паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (громадяни України), довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); інформують про освіту, досвід роботи, зайнятість або перебування у трудових відносинах (пункт 4 Порядку).

37. Для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного (у тому числі засобами електронної ідентифікації) до центру зайнятості, який обирає для обслуговування, пред'являє документи, зазначені в підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, а також трудову книжку… (пункт 17 Порядку).

38. Для прийняття рішення про надання статусу безробітного кар'єрний радник вносить відомості з документів, зазначених у пунктах 17-19 цього Порядку, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та аналізує персональну картку особи, яка шукає роботу (пункт 21 Порядку).

39. Пункт 6 Порядку визначає, що кар'єрний радник (співробітник центру зайнятості) вносить до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості отримані про особу, яка шукає роботу, персональні дані: прізвище, ім'я та по батькові; серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України або дані іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або дані посвідки на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист; зареєстроване місце проживання чи місце перебування; число, місяць та рік народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті громадянина України) та інші відомості, передбачені цим Порядком. На підставі цих даних формується персональна картка особи, яка шукає роботу. Форма персональної картки та додатки до неї затверджені Наказом Міністерства соціальної політики України від 19.12.2018 № 1911.

40. Частина І "Періоди зайнятості" Додатку 3 до Персональної карти "Періоди зайнятості та страховий стаж особи" потребує заповнення даних, які мають підтверджуватися з Державного реєстру загально-обов'язкового державного соціального страхування. Так само як і частина ІІ "Страховий стаж особи" Додатку 3 до Персональної карти "Періоди зайнятості та страховий стаж особи" повинен формуватися з урахуванням відомостей, отриманих з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування). Зокрема, з Реєстру необхідно отримати інформацію про суму сплачених страхових внесків, мінімальний страховий внесок та кількість місяців страхового стажу. Відповідні дані необхідні для визначення розміру допомоги по безробіттю.

41. Отже, Центр зайнятості, зареєструвавши особу безробітною та призначивши їй виплату відповідної допомоги, мав отримати дані про страховий стаж особи з Реєстру, а тому міг перевірити дату припинення трудових відносин.

42. Крім того, кар'єрний радник повинен був звернути увагу на розбіжності в даті внесення запису у трудову книжку та даті видачі наказу про звільнення, на підставі якого запис вносився. Дата внесення запису не може передувати даті видачі наказу та має бути останнім днем роботи.

43. Отже, суд установив відсутність такого елементу складу цивільного правопорушення як протиправність поведінки Відповідача. Зважаючи на це, немає необхідності досліджувати інші елементи складу цивільного правопорушення.

44. У зв'язку із зазначеним, вимоги Позивача є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

IV. Судові витрати.

45. У відповідності зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір залишається за Позивачем.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 114, 238, Господарського процесуального кодексу України, суд

Вирішив:

1. Відмовити у задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в порядку та строки, які визначені статтями 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 10.02.2022.

Суддя Рим Т.Я.