Справа № 953/1282/22
н/п 3/953/1437/22
"14" лютого 2022 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Колесник С.А.,
при секретарі - Кудіновій К.А.,
за участю прокурора - Орєхової Н.О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, який працює на посаді старшого майстра складально-випробувального цеху ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», зареєстрованого та фактично мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
встановив:
ОСОБА_1 , будучи старшим майстром складально-випробувального цеху ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII, несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, а саме 23.09.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КК України.
Прокурор в судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколі, просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнав, при цьому зазначив, що він фактично не виконує обов'язки, передбачені у посадовій інструкції № 122-10, а тому не є суб'єктом декларування, у зв'язку з чим не зобов'язаний подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування. Крім цього зазначив, що на посаду старшого майстра його було переведено з 06.03.2017 та він не подавав щорічні декларації за 2017, 2018, 2019 роки. З цих підстав просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Суд, заслухавши доводи прокурора, пояснення правопорушника, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, що передбачено ст. 245 КУпАП.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Тобто, підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак: об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає, зокрема, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції,але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб'єкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є посадові особи юридичних осіб публічного права.
Отже, ОСОБА_1 , будучи старшим майстром складально-випробувального цеху ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до пп. 1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація ОСОБА_1 за 2020 рік, зареєстрована в Реєстрі 23.09.2021 о 15:35 год.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 67 від 24.01.2022 року (а.с. 1-7); наказом про переведення ОСОБА_1 від 06.03.2017 року на посаду старшого майстра складально-випробувального цеху (а.с. 15); копією посадової інструкції (а.с. 16-29); довідкою про ознайомлення суб'єкта декларування з вимогами законодавства щодо фінансового контролю суб'єктів декларування та відповідальності за їх порушення (а.с. 30, 34); роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції (а.с. 35-36); витягом з офіційного сайту nps://public.nazk.gov.ua/search» щодо подання ОСОБА_1 електронних декларацій (а.с. 37-40); письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.01.2022 (а.с. 42).
Таким чином суд, відповідно до ст. ст. 245, 280 КУпАП повно й всебічно з'ясувавши усі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Поважних причин, які б об'єктивно унеможливлювали вчасно подати щорічну декларацію ОСОБА_1 , шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб - сайті Національного агентства в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування судом в ході розгляду справи не встановлено.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не є суб'єктом декларування спростовуються наявними в матеріалах справи роз'ясненнями Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції № 1133/119-34/01/14-2021 від 21.05.2021, в яких зокрема зазначено, що старший майстер складальної дільниці 1 складально-випробувального цеху 22 згідно з пп. «а» п. 2 ст. 3 Закону належить до осіб, які для цілей Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно є суб'єктом декларування на якого поширюється дія розділу VII Закону. У зв'язку з чим, суд розцінює вказані доводи особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення як спосіб захисту, з метою уникнення від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до статті 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При призначені покарання суд враховує вчинення ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення, його тяжкість та обставини вчинення,а також враховуючи дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вважає за можливим застосувати стягнення у межах санкції вчиненого правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП у вигляді штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, суд стягує з правопорушника на користь держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 38, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, суд, -
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 - ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави (отримувач: УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 38004897, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: штраф за постановою суду про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Строк пред'явлення до виконання - три місяці.
Суддя С.А. Колесник