Справа № 399/872/21
Провадження № 2/399/70/2022
Іменем України
07 лютого 2022 року селище Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судових засідань Гриценко Т.М., прокурора Стеблини Л.І., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївка в залі суду цивільну справу за позовом керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги,
встановив:
Керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області звернувсь до суду в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області, з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь держави в особі управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області надмірно виплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 10134, 88 грн.
Свій позов мотивував тим, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації з квітня по вересень 2019 року, відповідно до поданої нею 15.04.2019 заяви, та отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї. При цьому вона була попереджена про відмову в призначенні соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, про що в заяві поставила власноруч підпис. На підставі поданої заяви ОСОБА_1 в період з 01.04.2019 по 27.04.2019 призначена державна соціальна допомога у розмірі 3869, 24 грн., в період з 28.04.2019 по 30.09.2019 - у розмірі 3369,24 грн. Рішенням від 20.06.2019 Управлінням здійснено перерахунок в межах терміну призначення допомоги та призначено виплату коштів в період з 01.07.2019 по 30.09.2019 у розмірі 3382, 82 грн. Виплати проводились через банківську установу шляхом перерахування коштів на особовий рахунок ОСОБА_1 .
Проте, на підставі інформації Онуфріївської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 02.08.2019 № 02-71/34/01/19, ОСОБА_1 припинено реєстрацію з 15.05.2019 по причині невідвідування без поважних причин ТО протягом 30 днів. Отже, з 01.06.2019 ОСОБА_1 не мала права отримувати соціальну допомогу, але про припинення реєстрації як безробітної особи не повідомила, внаслідок чого утворилась переплата їй державної соціальної допомоги за рахунок коштів державного бюджету України в сумі 10134, 88 грн. З 01.09.2019 виплати були припинені.
Управлінням соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області не було подано позову до суду щодо стягнення надміру отриманих коштів з ОСОБА_1 . На день звернення до суду відповідачкою кошти в добровільному порядку не повернуті.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача прокурор Стеблина Л.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила суд їх задовольнити.
Представник управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області Коротка А.О. в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позов визнала, але повідомила, що одразу сплатити заборгованість не зможе.
Заслухавши доводи представника позивача, відповідачки, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 15.04.2019 подала заяву до Управлінні праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї.
В період часу з квітня по серпень 2019 року, відповідно до поданої 15.04.2019 заяви, відповідачка ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї. При цьому вона була попереджена про відмову в призначенні соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, про що в заяві поставила власноруч підпис /а.с. 29-30/.
На підставі поданої заяви, рішенням від 23.04.2019, в період з 01.04.2019 по 27.04.2019 ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога у розмірі 3869, 24 грн., в період з 28.04.2019 по 30.09.2019 - у розмірі 3369, 24 грн. /а.с. 33/. Рішенням від 20.06.2019 Управлінням здійснено перерахунок в межах терміну призначення допомоги та призначено виплату коштів в період з 01.07.2019 по 30.09.2019 у розмірі 3382, 82 грн. /а.с. 35/. Виплати проводились через банківську установу шляхом перерахування коштів на особовий рахунок ОСОБА_1 .
На підставі інформації Онуфріївської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 02.08.2019 № 02-71/34/01/19, ОСОБА_1 припинено реєстрацію з 15.05.2019 по причині невідвідування без поважних причин ТО протягом 30 днів /а.с. 36/.
З 01.06.2019 ОСОБА_1 не мала права отримувати соціальну допомогу, про що була повідомлена та попереджена про необхідність повернення надміру виплачених коштів, що підтверджується листом Управлінні праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації від 22.08.2019 № 07-01/-06/1483 /а.с. 39/.
Оскільки про припинення реєстрації як безробітної особи відповідачка вчасно не повідомила, утворилась переплата їй державної соціальної допомоги за рахунок коштів державного бюджету України за період з 01.06.2019 по 30.08.2019 в сумі 10134, 88 грн.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Стаття 7 вищевказаного Закону вказує, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Одночасно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п. 25 Постанови КМУ від 24.02.2003 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно) дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
За змістом положень абз. 17 підпункту 1 пункту 37 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 20.03.2013 №198 , центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня подання безробітним заяви про припинення реєстрації.
За таких обставин, з огляду на положення вказаних норм та враховуючи, що реєстрацію відповідачки як безробітної припинено 15 травня 2019 року, виплата соціальної допомоги повинна була бути припинена у червні 2019 року.
В той же час за період з 01 червня 2019 року по 30 серпня 2019 року відповідачкою отримано переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 10134,88 грн.
За змістом положень абз. 17 підпункту 1 пункту 37 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 20.03.2013 № 198 (у редакції на момент виникнення правовідносин), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Доказів на спростування зазначеного висновку суду матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем доведено факт зміни обставин, що впливають на виплату допомоги, а саме, зняття ОСОБА_1 з реєстрації як безробітної. Отже, позивачем доведено недобросовісність відповідачки в отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, в результаті чого їй були надміру виплачені кошти в сумі 10134,88 грн, які до теперішнього часу не повернуто позивачу, незважаючи на направлене відповідачці повідомлення з вимогою про відшкодування бюджетних коштів. Сума надміру виплачених коштів державної допомоги відповідачкою на час подачі позову не відшкодована.
Відповідно до ст. 142 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, тому відповідно до вимог ст. 142 ЦПК України, позивачу підлягає поверненню 50 відсотків сплаченого ним судового збору з державного бюджету в розмірі 1135, 00 гривень, а інша частина в розмірі 1135, 00 гривень, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1215 ЦК України, ст.ст. 141, 263, 265 ЦПК України, -
вирішив:
Позов керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 на користь держави в особі управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області надмірно виплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 10134 (десять тисяч сто тридцять чотири) гривні 88 копійок на р/р UA238201720343100008000003811 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 03197813.
Стягнути з ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір у сумі 1135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень на р/р UA848201720343100001000004600, код ЄДРПОУ 02910025, банк: Державна казначейська служба України, м. Київ.
Повернути Кіровоградській обласній прокуратурі 50 відсотків сплаченого за платіжним дорученням № 2469 від 03.12.2021 року судового збору, а саме в сумі 1135 грн (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 14 лютого 2022 року.
Суддя М.М. Лях