Справа № 210/6317/21
Провадження № 2/210/428/22
іменем України
11 лютого 2022 року Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Літвіненко Н. А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Акціонерного товариства « Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу, -
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" (надалі - АТ "Криворіжгаз") звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу з вимогами стягнути з відповідача заборгованість в сумі 3317,58 грн. та судового збору в розмірі 2270,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
12.03.2019 року газопостачання за адресою Відповідача було відключено у зв'язку з порушенням ПБСГ шляхом опломбування крану на вводі.
20.05.2021 року за адресою споживача по АДРЕСА_2 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №236 згідно якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п.2 п.1 Глава 2 Розділу XI: «Несанкціоноване відновлення газоспоживання», а саме: «В роботі ПГ-4х «Брест», газ надходить». На дату складання Акта порушення усунуто шляхом відключення самовільно підключених газових приладів (ПГ-4х пл.№54340913). З Актом про порушення споживачі ознайомлені, в графі «З актом про порушення ознайомлений, копію отримав споживач» зазначено ОСОБА_1 від підпису відмова. В наступній графі «З актом про порушення ознайомлені» споживач ОСОБА_1 проставлено підпис.
В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання о 09:30 годині 17.06.2021 р. за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1.
В подальшому дату засідання комісії було змінено на 24.06.2021 року, про що 17.06.2021 року відповідача було повідомлено. Відповідачем в полі для зауважень Акта про порушення зазначено: Ознайомились з прийомом комісії перенесено на 24.06.2021 р. двадцять четвертого червня Шайнер О.В. 17.06.2021 р.»Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про »рушення. дату та час засідання.
За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії у присутності Відповідача прийнято рішення про задоволення акту про порушення та здійснено донарахування за період з 20.11.2020 року по 20.05.2021 року (за 6 місяців з дня виявлення порушення) і складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму то обсягу природного газу та його вартості за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Відповідача в розмірі 3 262,17 грн.
У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту та здійснення нарахування у червні 2021 року, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.06.2021року на суму 3 262,17 грн. Таким чином, за не облікований об'єм природного газу за період з 20.11.2020 року по 20.05.2021 року відповідачу нараховано суму для сплати у розмірі 3 262,17 грн.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається на окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживачу (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу). Оскільки споживач на комісію з розгляду актів про порушення не з'явилась, рахунок було направлено на адресу споживача.
Крім того, листом від 08.07.2021 року відповідачу було направлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартість від 24.06.2021 р., який споживачем отримано 21.07.2021р.
Таким чином, станом на момент звернення Позивача до суду із даною позовною заявою заборгованість є непогашеною остаточно, несплачений залишок складає 3 262,17 грн.
Ухвалою суду від 16.11.2021 року вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідачу направлялась позовна заява з додатками та копія ухвали про прийняття до розгляду та відкриття провадження за адресою місця реєстрації. Вказане повернулось на адресу суду з відміткою «вручено адресату».
Станом на 07.02.2022 року відповідачем відзиву не надано, а також клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, учасниками справи не подавались.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Положеннями ч. 13 ст. 7 ЦПК України передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, доводи, викладені в позовній заяві, з'ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
При цьому згідно роз'яснень, наданих Пленумом Верховного Суду України у п. 2 постанови від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі» рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 3 ЦПК, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 10 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
З урахуванням встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями Цивільного кодексу України, що регулюють питання виконання зобов'язань.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та є споживачем природного газу за даною адресою (а.с. 6,21).
12 березня 2019 року за адресою Відповідача представниками АТ ОГС "Криворіжгаз" складено акт про порушення №346, відповідно до якого газопостачання за адресою Відповідача було відключено у зв'язку з порушенням ПБСГ шляхом опломбування крану на вводі (а.с.7).
Крім того, 20.05.2021 року за адресою споживача по АДРЕСА_2 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №236 згідно якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п.2 п.1 Глава 2 Розділу XI: «Несанкціоноване відновлення газоспоживання», а саме: «В роботі ПГ-4х «Брест», газ надходить». На дату складання Акта порушення усунуто шляхом відключення самовільно підключених газових приладів (ПГ-4х пл.№54340913). (а.с.8).
З Актом про порушення споживач був ознайомлений, проте в графі «З актом про порушення ознайомлений, копію отримав споживач» заначено ОСОБА_1 від підпису відмова.
В наступній графі «З актом про порушення ознайомлені» споживач ОСОБА_1 проставлено підпис.
В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання о 09:30 годині 17.06.2021 р. за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1.
Таким чином, Відповідачу повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
В подальшому дату засідання комісії було змінено на 24.06.2021 року, про що 17.06.2021 року відповідача було повідомлено. Відповідачем в полі для зауважень Акта про порушення зазначено: Ознайомились з прийомом комісії перенесено на 24.06.2021 р. двадцять четвертого червня Шайнер О.В. 17.06.2021 р.»Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про »рушення. дату та час засідання (а.с.8-зворот).
Відповідно до п. 5 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. Про здійснення фото фіксації і зазначено у п. 7 акту (фотокартки а.с. 9-11).
Пунктом 8 розділу 5 Глави XI Кодексу передбачено, що Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
На підставі вищевикладеного та протоколу № 23 від 24.06.2021 (а.с.12), за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу, а саме за період з 20.11.2020 по 20.05.2021 в сумі 3262,17 грн.(а.с.5,14,16).
Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.
При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту та здійснення нарахування, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.06.2021 року за період з20.11.2020 по 20.05.2021 в сумі 3262,17 грн. (а.с. 14).
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу).
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Пунктом 7 глави 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем (далі-Кодекс) встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договорі розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний, зокрема, забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу; допускати у своє житло (інший об'єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку.
Відповідно до п.п.2 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Відповідно до п.2 ч.3 Розділу 11 Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, зазначено, що несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
Наявність саме такого, несанкціонованого відновлення газоспоживання, було виявлено за адресою проживання відповідача ОСОБА_1 ,12.03.2019року представниками АТ «Криворіжгаз», що підтверджується відповідним Актом про порушення №346 та фотокартками з фіксацією порушення, доказів протилежного матеріали справи не містять.
Позивачем направлено на адресу відповідача розрахунок необлікованого об'єму природного газу та повідомлено про необхідність відшкодування зазначеної суми (а.с. 15-16), однак станом на момент розгляду справи заборгованість не погашена.
Отже судом встановлено, що діями відповідача завдано збитки АТ «Криворіжгаз» в результаті здійснення ним несанкціонованого відновлення газопостачання, що є порушенням в розумінні Кодексу ГРМ із спричиненням збитків, та визначає наявність деліктних зобов'язань, в яких вина ОСОБА_1 є доведеною та не спростована останнім, а відтак є юридичною підставою для покладення на нього відповідальності за відшкодування збитків, спричинених АТ «Криворіжгаз» за спожитий необлікований (донарахований) об'єм природного газу в сумі 3 262,17 грн.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи було встановлено порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем, отже суд вважає, що обставини порушення є доведеними повністю, внаслідок чого, позивач отримав право на відшкодування завданих йому збитків в судовому порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги, що обставини, на які посилається позивач, як на підстави для задоволення позову, знайшли своє підтвердження матеріалами справи, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та підлягає стягненню з відповідача заборгованість за необлікований (донарахований) природний газ у сумі 3 262,17 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За приписами частини 1 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже з урахуванням задоволення позову в повному обсязі з відповідача на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 525-526, 704 ЦК України, ст.ст. 5-8, 12-19, 23, 81, 89, 128, 131, 136, 141, 247, 258-259, 263, 265, 268, 276, 277, 279, 354-355 ЦПК України, п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд -
Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Криворіжгаз» (місцезнаходження: 50051, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1; код ЄДРПОУ 033413397 (рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» МФО 300647) заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу у розмірі 3262 грн. (три тисячі двісті шістдесят дві гривні) 17 коп., інфляційних збитків в сумі 32 (тридцять дві гривні) 62 коп., та 3% річних в сумі 22 (двадцять дві гривні) 79 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь на користь Акціонерного товариства «Криворіжгаз» (місцезнаходження: 50051, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1; код ЄДРПОУ 033413397 (рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» МФО 300647) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя: Н. А. Літвіненко