Справа № 545/264/22
Провадження № 3/545/217/22
"10" лютого 2022 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Київським РВ у м.Полтаві УДМС України в Полтавській області від 10.12.2012 року, тимчасово непрацюючої, інші відомості суду не відомі
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
Згідно з протоколом №15 про адміністративне правопорушення від 25.01.2022 року, ОСОБА_1 , будучи звільненою 11.12.2020 року з посади заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу Київської районної в м.Полтаві ради, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушенні вимог частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2021 року), а саме лише о 20 год. 20 хв. 15.12.2021 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після припинення діяльності (після звільнення)) за 2020 рік.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Кіндяк О.І. просив розглянути справу за її відсутності та закрити провадження у справі за малозначністю, пояснивши, що ОСОБА_1 подавала декларації за вказаний період перед звільненням та після звільнення як кандидат на посаду. Також просив врахувати, що ОСОБА_1 має на утриманні двох неповнолітніх дітей, не працює, після звільнення перебувала на обліку у центрі зайнятості як безробітна.
Прокурор Миргородський Є.В. у судовому засіданні зазначив, що протокол складений правомірно та просив застосувати до порушника стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення захисника особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом. Зокрема, суд зобов'язаний з'ясувати й те, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності, при цьому суд повинен дотримуватися принципів верховенства права і законності, визначених ст.ст.8, 57, 58, 129 Конституції України, ст.7 КУпАП та ст.3 Закону.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження Київської районної в м.Полтаві ради №45-о від 04.05.2016 року ОСОБА_1 призначено з 05.05.2016 року на посаду заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу ( питання комунального господарства та благоустрою), як таку, що успішно пройшла конкурс; присвоєно їй 11 ранг 5 категорії посадових осіб органів місцевого самоврядування (а.с.14).
Згідно з розпорядженням Київської районної в м.Полтаві ради №31-о від 22.05.2018 року ОСОБА_1 з 05.05.2018 року присвоєно черговий 10 ранг 5 категорії посадової особи органів місцевого самоврядування (а.с.15).
Згідно з ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Згідно з п.14 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктами декларування у цій статті є особи, які зазначені у пункті 1, підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до частини першої, другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до розпорядження Київської районної в м.Полтаві ради №24-о від 11.12.2020 року звільнено ОСОБА_1 з посади заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу Київської районної в м.Полтаві ради з 11.12.2020 року; 11.12.2020 року вважати останнім робочим днем (а.с.23).
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ « Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з пп.1 п.2 Розділу 2 Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №449/21 від 23.07.2021 року, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненою 11.12.2020 року з посади заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу Київської районної в м.Полтаві ради, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ( після припинення діяльності (після звільнення)) за 2020 рік до 01 квітня 2021 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подала електронну щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після припинення діяльності (після звільнення)) за 2020 рік - 15.12.2021 року о 20 год. 00 хв., тобто несвоєчасно.
Обставини вчиненого правопорушення щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік та вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом №15 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 25.01.2022 року, копією розпорядження Київської районної в м.Полтаві ради №24-о від 11.12.2020 року про звільнення з посади заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу Київської районної в м.Полтаві ради, копією витягу з Єдиного державного реєстру декларацій, згідно з яким ОСОБА_1 подала щорічну декларацію після звільнення 15.12.2021 року.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
У кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не становлять великої суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Вищого адміністративного суду України від 14.12.2016 по справі К/800/17615/16.
Враховуючи дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, беручи до уваги обставини справи, характер вчиненого правопорушення, а також той факт, що дії ОСОБА_1 суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, тяжких наслідків від правопорушення не настало, керуючись вимогами ст.22 КУпАП, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП і обмежитися усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, ч. 1 ст.172-6, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, та звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Л.І. Стрюк