Справа№592/12836/21
Провадження №2/592/463/22
(Заочне)
11 лютого 2022 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г.,
за участю: секретаря судового засідання: Алфімової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в приміщенні суду в м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, і в обґрунтування позовних вимог зазначили про те, що в травні 2015 року відповідачка реалізувала своє право на отримання житлової субсидії за місцем своєї реєстрації ( АДРЕСА_1 ) шляхом подання до департаменту 18.05.2015 заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Рішенням департаменту від 11.06.2015 відповідачці була призначена житлова субсидія на період з травня 2015 по квітень 2016 року. Після закінчення строку отримання житлової субсидії департаментом було самостійно здійснено її розрахунок на наступний строк для домогосподарства відповідачки, а саме: на період з 01.05.2016 по 31.04.2017, з 01.05.2017 по 31.04.2018, з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 31.04.2019 (рішення департаменту від 03.06.2016, від 30.06.2017, від 19.06.2018, та від 26.10.2018).
Так, в травні 2019 року департаментом при опрацюванні справи відповідачки щодо самостійного розрахунку житлової субсидії на наступний строк (з травня 2019 року), з'ясовано, що відповідачка не зареєстрована за адресою отримання житлової субсидії, а саме: АДРЕСА_1 . Відповідно до бази ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр» в лютому 2019 року відповідачка знялася з місця своєї реєстрації, однак про вказане департамент не повідомила.
Пунктом 16 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства і їх соціального статусу. Враховуючи зазначене, департаментом встановлено, що відповідачка порушила зазначені вище вимоги Положення (в редакції постанови, що діяла в спірний період) і у зв'язку з чим житлова субсидія відповідачці була розрахована за період з березня 2019 року по квітень 2019 року з порушенням вимог пункту 9 Положення (в редакції, що діяла в спірний період). Згідно з рішенням департаменту від 06.05.2019 та з розпорядженням департаменту від 08.01.2020 надання житлової субсидії відповідачці припинено з 01.05.2019 та розраховано суму надміру виплаченої житлової субсидії до повернення за період з березня 2019 року по квітень 2019 року.
В спірний період субсидія виплачувалась в такому розмірі:
З 01.03.2019 по 31.03.2019 - 1006,92 грн.;
З 01.04.2019 по 30.04.2019 - 341,17 грн.
ОСОБА_1 був направлений лист-повідомлення від 17.02.2021 року з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. Однак до цього часу кошти у розмірі 1348,09 грн. на рахунок департаменту не повернуті. У зв'язку з відмовою відповідачки добровільно повернути надміру отриманої субсидії департамент змушений звернутись до суду і просить стягнути з відповідачки на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму боргу у розмірі 1348,09 грн., а також сплачений судовий збір у сумі 2270,00 грн. Справу просять розглянути без участі представника департаменту.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Позов підтримав у повному обсязі. Не заперечував проти ухвалення заочного рішення по справі.
Відповідачка у судове засідання не з'явилась двічі: 14.12.2021 року та 11.02.2022 року, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Від неї не надійшло заяви про розгляд справи за її відсутності, відзив не подала.
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та перевіривши письмові докази справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 в редакції, що діяла в спірний період передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
В травні 2015 року відповідачка реалізувала своє право на отримання житлової субсидії за місцем своєї реєстрації: АДРЕСА_1 , шляхом подання до департаменту 18.05.2015 заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Рішенням департаменту від 11.06.2015 відповідачці була призначена житлова субсидія на період з травня 2015 по квітень 2016 року.
Після закінчення строку отримання житлової субсидії департаментом було самостійно здійснено її розрахунок на наступний строк для домогосподарства відповідачки, а саме: на період з 01.05.2016 по 31.04.2017, з 01.05.2017 по 31.04.2018, з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 31.04.2019 (рішення департаменту від 03.06.2016, від 30.06.2017, від 19.06.2018, та від 26.10.2018).
Відповідно до пункту 16 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні'підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації, приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Згідно з пунктом 14 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами.
Пунктом 9 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Так, в травні 2019 року департаментом при опрацюванні справи відповідачки щодо самостійного розрахунку житлової субсидії на наступний строк (з травня 2019 року), з'ясовано, що відповідачка не зареєстрована за адресою отримання житлової субсидії, а саме: АДРЕСА_1 .
Відповідно до бази ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр» в лютому 2019 року відповідачка знялася з місця своєї реєстрації, однак про вказане департамент не повідомила.
Пунктом 16 Положення (в редакції, що діяло в спірний період) передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства і їх соціального статусу.
Враховуючи зазначене, департаментом встановлено, що відповідачка порушила зазначені вище вимоги Положення (в редакції постанови, що діяла в спірний період) і у зв'язку з чим житлова субсидія відповідачці була розрахована за період з березня 2019 року по квітень 2019 року з порушенням вимог пункту 9 Положення (в редакції, що діяла в спірний період).
Пунктом 120 Порядку встановлено, що надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, якщо виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість.
Відповідно до пункту 121 Порядку надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.
Згідно пункту 125 Положення встановлено, що на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Згідно з рішенням департаменту від 06.05.2019 та з розпорядженням департаменту від 08.01.2020 надання житлової субсидії відповідачці припинено з 01.05.2019 та розраховано суму надміру виплаченої житлової субсидії до повернення за період з березня 2019 року по квітень 2019 року.
В спірний період субсидія виплачувалась в такому розмірі:
З 01.03.2019 по 31.03.2019 - 1006,92 грн.;
З 01.04.2019 по 30.04.2019 - 341,17 грн.
ОСОБА_1 був направлений лист-повідомлення від 17.02.2021 року з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. Однак до цього часу кошти у розмірі 1348,09 грн. на рахунок департаменту не повернуті.
Оскільки наявність порушення з боку відповідачки була встановлена у травні 2019 року, а кошти призначеної житлової субсидії вже були перераховані, тому, в силу вимог ст. 1212 ЦК України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави, зокрема вимога даної норми цивільного законодавства передбачає, що особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
До цього часу належна до повернення сума в розмірі 1348,09 грн. відповідачкою не повернута.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму боргу у розмірі 1348,09 грн., а також сплачений судовий збір у сумі 2270,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 141, 247, 280 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, -
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (Банк одержувача: Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код 26440890, № рахунку UA188201720355109001005025712) суму боргу у розмірі 1348 (одна тисяча триста сорок вісім) грн. 09 коп
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (код 26440890, МФО 820172, UA748201720344270027000025712 Банк отримувача Держказначейська служба України, м. Київ) судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційному суду.
Головуючий: І.Г. Бичков