Справа №478/133/22 пров. №3/478/82/2022
15 лютого 2022 року Суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Сябренко І.П., з участю секретаря Поліщук С.П., прокурора Булаєвої І.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Володимирівка Казанківського району Миколаївської області, громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , фізична-особа підприємець,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
За результатами чергових виборів депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад, які відбулись 25 жовтня 2020 року ОСОБА_1 обрано депутатом VIII скликання Володимирівської сільської ради Баштанського (Казанківського) району Миколаївської області.
Рішенням Володимирівської сільської ради Баштанського (Казанківського) району Миколаївської області «Про початок повноважень депутатів Володимирівської сільської ради» від 12 листопада 2020 року за №1/1, визнано повноваження новообраних депутатів VIII скликання, до списку яких увійшов ОСОБА_1 .
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією (ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
У відповідності до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Будучи депутатом сільської ради, ОСОБА_1 , у відповідності до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п.1 ч.1 ст.3 цього ж Закону (підпункт «б» - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови), зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, ОСОБА_1 , будучи депутатом, VIII скликання Володимирівської сільської ради Баштанського району Миколаївської області та відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік. Зобов'язаний був подати до 01.04.2021 року, фактично подав декларацію 10.12.2021 року о 18 год. 29 хв., тобто з пропуском встановленого строку.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та пояснив, що дійсно несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, ним 10.12.2021 року було подано декларацію типу «кандидата на посаду», однак він мав намір подати щорічну декларацію за 2020 рік, про те помилково вказав інший тип декларації.
Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, перевіривши матеріали справи та дослідивши наявні в ній докази, приходжу такого висновку.
Статтею 2 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що відносини, які виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами на яких поширюється дія даного Закону.
В силу ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням НАЗК №3 від 10.06.2016 року затверджено «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року (Підпункт 1 пункту 5 розділу II Порядку, із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №273 від 06.07.2017).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, згідно рішення Володимирівської сільської ради Баштанського (Казанківського) району Миколаївської області «Про початок повноважень депутатів Володимирівської сільської ради» від 12 листопада 2020 року за №1/1, визнано повноваження новообраних депутатів VIII скликання, до списку яких увійшов ОСОБА_1 .
Отже, на ОСОБА_1 , як на особу уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», і він як особа, зазначена в п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний вжити заходів щодо своєчасного подання декларації за 2020 рік.
Зі скрін-шоту сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 , декларацію (типу щорічна) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, яку помилково вказав як декларацію типу «кандидата на посаду», подав 10.12.2021 року о 18.29 год. (а.с.14), тобто поза межами строку визначеного Законом.
Встановлено, що ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис 26.09.2020 року, через Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДПС, який дійсний до 26.09.2022 року, що підтверджується відповідним витягом (а.с.15). З наведеного можна зробити висновок, що ОСОБА_1 станом на 01.04.2021 року мав дійсний електронний цифровий підпис, але до вказаного часу не вживав будь-яких заходів для своєчасної подачі електронної декларації за 2020 рік.
При цьому, відповідно до Постанови Великої Палати Верховного суду від 24.01.2021 року у справі №800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не «Є поважною причиною пропуску строків». Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
В ході судового розгляду судом не встановлено обставин, які свідчать про поважність причин несвоєчасного подання декларації за 2020 рік ОСОБА_1 .
Крім того, в період необхідності подання ОСОБА_1 декларації за 2020 рік Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування працював в належному стані.
За таких обставин, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, враховуючи ступінь його вини, вбачається доцільним накласти на нього стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП суд стягує з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 грн 20 коп.
Керуючись ст.ст.40-1, 276-280, 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Роз'яснити ОСОБА_1 :
?що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу;
?що згідно ст.308 КУпАП у разі несплати ним штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 496 грн 20 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду через Казанківський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.П. Сябренко