Справа№ 953/24555/21
н/п 3/953/210/22
"08" лютого 2022 р. суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., розглянувши адміністративний матеріал що надійшов з ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 121 ч. 4 КУпАП України, -
встановив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 11.11.2021 о 19-40 годині, вул. Липецька, 4 с. Руські Тишки, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, який мав технічну несправність, а саме не працювала ліва передня фара у темну пору доби, в режимі ближнього світла, правопорушення за ч. 1 ст. 121 КУпАП вчинене повторно протягом року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що під час зупинки інспектором його транспортного засобу його передня ліва фара була справна, а тому п. 31.4.3-а ПДР він не порушував.
За ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши правопорушника, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Положення ч.4ст.121КУпАП передбачають адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 255066, 11.11.2021 о 19-40 годині, вул. Липецька, 4 с. Руські Тишки, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, який мав технічну несправність, а саме не працювала ліва передня фара у темну пору доби, в режимі ближнього світла, правопорушення за ч. 1 ст. 121 КУпАП вчинене повторно протягом року.
Однак, матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої частинами першою - третьою ст.. 121 КУпАП.
Таким чином, наданими доказами наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАП, - не доведена.
З урахуванням викладеного, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю згідно п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення
Керуючись ст.ст. 121, 247, 283, 284, 294 КУпАП, -
ухвалив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.121 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Г.А Зуб