Справа № 560/9061/21
іменем України
14 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому, із врахуванням нової редакції позову, просить:
визнати протиправним та скасувати Наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 07.07.2021 № 463 про визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсу, оголошеного згідно з наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 07.06.2021 № 376 "Про оголошення конкурсу на зайняття посад державної служби категорій"Б" і "В", на зайняття посади начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Хмельницькій області Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем проведено конкурс на зайняття посади начальника державного контролю за безпекою на транспорті у Хмельницькій області Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Посилаючись на вимоги Закону України "Про державну службу", Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 року № 246 вказує, що при прийнятті оскаржуваного рішення порушено порядок проведення конкурсу, оскільки проведення конкурсу відбулося без врахування рівня професійних компетентностей, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття посади.
Ухвалою суду від 02.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
15.11.2021 ухвалою суду залучено до участі у справі ОСОБА_2 , як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Ухвалою від 17.11.2021 судом позовну заяву залишено без руху. За результатами виконання ухвали, судом 06.12.2021 року винесено ухвалу про продовження розгляду справи.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги позивача не визнаються в повному обсязі. Зазначає, що обставини справи вказують на прийняття відповідачем оскаржуваного рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Третьою особою по справі 30.11.2021 подано до суду пояснення, в яких зазначає про необґрунтованість позову та відсутність правових підстав для його задоволення, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Наказом Укртрансбезпеки від 27.06.2021 № 376 оголошений конкурс на зайняття посад державної служби категорій "Б" та "В", в тому числі і на зайняття посади начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Хмельницькій області Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, участь у якому прийняв і позивач.
15.06.2021, позивач пройшовши тестування на знання законодавства, надав 39 правильних відповідей, що складає 2 бали.
За результатами співбесіди із членами конкурсної комісії 30.06.2021 позивачем набрано 3 бали. Відповідно до листа конкурсної комісії від 02.07.2021, позивача допущено до наступного етапу конкурсу - співбесіди із керівником державної служби, з метою визначення переможця конкурсу.
За результатом проведення 06.07.2021 року співбесіди із керівником державної служби, наказом Укртрансбезпеки від 07.07.21 № 463 визначено переможця конкурсу, яким став ОСОБА_2 .
Не погоджуючись із таким наказом позивач звернувся до суду із заявою про визнання його протиправним та скасування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону України від 10.12.15 № 889VIII „Про державну службу" (далі Закон), з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» (далі по тексту Порядок).
Згідно п.2 вказаного Порядку, 2. Проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.
Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань.
Відповідно до ч.2 п.5 Порядку, рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорій Б і В приймає керівник державної служби в державному органі (далі - керівник державної служби). Як зазначено в п. 6 Порядку, 6. Конкурс проводиться такими етапами:1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;3) прийняття та розгляд інформації від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;4) проведення тестування та визначення його результатів;5) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у разі визначення Комісією або конкурсною комісією необхідності розв'язання ситуаційних завдань);6) проведення співбесіди та визначення її результатів;7) складення загального рейтингу кандидатів;8) визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу;9) оприлюднення результатів конкурсу.
У відповідності до п.11 Порядку, умови проведення конкурсу затверджуються наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення або керівника державної служби. Згідно п. 14-15 Порядку, конкурс на зайняття посад категорій Б і В проводить конкурсна комісія, утворена суб'єктом призначення у державному органі, у складі голови і членів комісії. Суб'єкт призначення може прийняти рішення про утворення кількох конкурсних комісій у державному органі. Конкурсна комісія утворюється суб'єктом призначення у складі не менше п'яти осіб. Як зазначено у п. 40 Порядку, про дату і час проведення розв'язання ситуаційних завдань (у разі їх розв'язання) та/або співбесіди кандидатів інформують на попередньому етапі конкурсу або не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження відповідного етапу конкурсу одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку. П. 51. Передбачає, що співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи. П. 57. З метою допущення до наступного етапу конкурсу Комісія або конкурсна комісія визначає три кандидатури, які набрали найбільшу загальну кількість балів відповідно до загального рейтингу кандидатів. Комісія або конкурсна комісія державного органу, в якому проводиться конкурс, вносить суб'єктові призначення або керівникові державної служби пропозиції щодо визначених кандидатур або інформацію про відсутність таких кандидатур не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати підписання відповідного протоколу.
Відповідно до ст. 27 Закону конкурс на зайняття посади державної служби категорії "А" проводить Комісія.
Конкурс на зайняття посад державної служби категорії "Б" або "В" проводить конкурсна комісія, утворена суб'єктом призначення у державному органі.
До складу конкурсної комісії можуть залучатися представники громадських об'єднань, що діють згідно із Законом України "Про громадські об'єднання", відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
За рішенням Комісії або конкурсної комісії для проведення оцінки відповідності професійних компетентностей кандидата встановленим вимогам до її роботи можуть залучатися державні службовці, у тому числі з інших державних органів, науковці та експерти у відповідній сфері.
Засідання конкурсної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менше половини її членів. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів членів такої комісії, які беруть участь у засіданні.
У випадках, передбачених Порядком, оцінювання професійних компетентностей кандидатів здійснюється установою, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. При цьому Комісія або конкурсна комісія використовує результати оцінювання для складання загального рейтингу кандидатів.
Відповідно до ст.28 Закону рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу.
Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу.
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
Інформація про відсутність визначених Комісією або конкурсною комісією кандидатур для розгляду суб'єктом призначення або керівником державної служби з метою визначення переможця конкурсу, а також інформація про переможця конкурсу або про відсутність переможця конкурсу оприлюднюється відповідно до Порядку на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також може оприлюднюватися на веб- сайті державного органу, в якому оголошено конкурс (за наявності).
Витяг із протоколу засідання конкурсної комісії є складовою особової справи державного службовця, якого призначено на посаду державної служби за результатами конкурсу.
Кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби.
Скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов'язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб'єкта призначення з наданням копії скарги.
Як встановлено судом, 24.05.2021 наказом Укртрансбезпеки утворено конкурсну комісію. 27.06.2021 наказом № 376 відповідачем оголошено конкурс на зайняття посад державної служби категорії "Б" та "В".
Позивач приймаючи участь у конкурсі на зайняття посади начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Хмельницькій області Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки отримав, згідно загальної кількості ,5 балів та був допущенний до наступного етапу- співбесіди із керівником державної служби.
За аналогічною кількістю балів до етапу співбесіди допущено ОСОБА_2 , який і був визначений переможцем конкурсу.
Судом також встановлено, що результати усіх етапів проходження конкурсу визначені у протоколах конкурсної комісії у встановленому порядку, про що сторони в матеріалах справи не заперечують.
Суд зазначає, що позивач у позові вказуючи про порушення порядку проведення конкурсу, не наводить жодних обставин порушення процедур проведення конкурсу та правового обґрунтування протиправності рішення відповідача.
Судом враховано, що позивачем, у встановленому порядку висновки конкурсної комісії не оскаржувались.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він, як кандидат на посаду начальника відділу, працював з 03.01.2017 в управлінні Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, неоднарозово нагороджений грамотами та подяками, досяг показників, що свідчать про професійні якості та компетентність.
Проте, суд вказує, що, згідно Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 оцінювання професійної компетентності кандидатів за кожною окремою вимогою під час проведення співбесіди здійснюється кожним членом Комісії або конкурсної комісії індивідуально. Згідно пункту 59 Порядку, з метою визначення переможця (переможців) конкурсу проводиться співбесіда з кожним кандидатом, визначеним конкурсною комісією: - на зайняття посад категорії "А" та посад категорії"Б", які здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, - суб'єктом призначення;
- на зайняття інших посад категорії "Б" та "В" - керівником державної служби.
Після проведення співбесіди суб'єкт призначення або керівник державної служби приймає рішення про призначення переможця або про його відсутність. Зазначене рішення оформлюється шляхом видання наказу (розпорядження) або протокольного рішення.
Отже, оцінювання кандидатів є дискреційними повноваженнями особи, яка проводить таку співбесіду. Суд при розгляді справи не наділений повноваженнями конкурсної комісії чи керівника державної служби самостійно визначати повність та правильність проведених співбесід із кандидатами.
Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В свою чергу позивачем не доведено, а судом не встановлено обставин порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Не надано доказів, які б свідчили про існування таких обставин, з урахуванням чого, підстав для визнання протиправним та скасування Наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 07.07.2021 року № 463 суд не вбачає.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )
Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845)
Третя особа:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )
Головуючий суддя І.І. Тарновецький