Рішення від 14.02.2022 по справі 440/17113/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/17113/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах № 2-5, 7 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 16.11.2021 № 476; встановлення порядку і способу виконання судового рішення шляхом заборони використання нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А-і) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область та допуску у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки.

На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації зазначеної будівлі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що застосування заходів реагування у вигляді заборони використання нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область не може бути застосовано, оскільки за вказаною адресою товариство будь-якого виробництва не здійснює.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНЗ України від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС України від 29.03.2021 №167), Головне управління ДСНС у Чернігівській області є територіальним органом ДСНЗ України, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Головним управлінням ДСНС України у Чернігівській області 22.10.2021 видано наказ (про проведення позапланових перевірок) № 261, яким зокрема передбачено 15.11.2021 провести позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод", за місцем експлуатації нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, з метою контролю за виконанням припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 10.06.2018 № 329.

На виконання вимог вказаного наказу 22.10.2021 підготовлено посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) за № 4-483, яке перед початком перевірки 15.11.2011 особисто під підпис вручено заступнику генерального директора Крихно Л.В.

16.11.2021 провідним інспектором ВЗНС Прилуцького районного управління Головного управління ДСНС у Чернігівській області за результатами позапланового заходу складено Акт № 476 щодо дотримання ТОВ «Пирятинський сирзавод» вимог законодавства у сфері технічної та пожежної безпеки на об'єкті за адресою: вул. Січових стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область.

Заперечень або зауважень щодо змісту вказаного Акту № 476 з боку заступника генерального директора Крихно Л.В. не надходило, про що свідчить відповідний запис, зроблений у розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки» вказаного Акту № 2.

Описом виявлених порушень вищезазначеного Акту № 476 серед інших порушень зафіксовані порушення вимог пожежної безпеки, які мають місце у будівлях ТОВ «Пирятинський сирзавод» вимог законодавства у сфері технічної та пожежної безпеки на об'єкті за адресою: вул. Січових стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, а саме:

- нежитлову будівлю (міні-цех по виробництву сирів А-1 та прибудова А'-1) не обладнано системою протипожежного захисту (системою протипожежної сигналізації), чим порушено п. 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, п.п. 4.1., 13.1.1, табл. А.1 дод. А ДБН В2.5-56:2014 «системи протипожежного захисту». Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- нежитлову будівлю (міні-цех по виробництву сирів А-1 та прибудова А'-1) не обладнано системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено п. 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, п.п. 19, 20 табл. Б.1 додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі, про пожежу та небезпечні її фактори (полум'я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- дерев'яні елементи горищного покриття нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву сирів А-1 та прибудова А '-1) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено п. 2.5. глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно-встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- нежитлову будівлю (міні-цех по виробництву сирів А-1 та прибудова А '-1) не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено п. 1.21. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Блискавкозахист - сукупність заходів і технічних засобів для охорони будівель, обладнання та електричних пристроїв від дії блискавки. Прямий удар блискавки зумовлює миттєве нагрівання струмопровідних конструкцій до температури плавлення або навіть випару, вибуху чи розщеплення непровідних конструкцій, вибуху будинків і будівель. Відсутність пристроїв блискавкозахисту загрожує пожежній безпеці об'єкта. Пряме попадання блискавки по будівлі або вторинні її прояви загрожують виникненню пожежі внаслідок миттєвого нагрівання матеріалів та конструкцій створюючи загрозу життю та/або здоров'ю людей;

- у нежитловій будівлі (прибудова А'-1) приміщення електрощитової № 4 не відокремлено від інших за призначенням приміщень протипожежними дверима з нормованим класом вогнестійкості, чим порушено п. 2.3. глави 2 розділу IV п. 1.24 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, п. 6.2., 6.4., 6.17. табл. Б ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва». Протипожежні двері призначені для заповнення прорізів у протипожежних перешкодах із метою запобігання розвитку пожежі до прилеглого приміщення протягом унормованого проміжку часу. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Матеріалами справи підтверджено, що за результатами проведення планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" виявлено факти порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Суд вважає, що виявлені порушення, зазначені в пунктах 2-5, 7 акту від 16.11.2021 № 476, у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров'ю людей.

У відповідності до приписів пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Частиною 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Як визначено частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.

Крім того, застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Також такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 28.02.2019 року по справі № 810/2400/18.

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, беручи до уваги створення потенційної небезпеки заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей, та з метою недопущення спричинення такої шкоди, а також зважаючи на відсутність у суду доказів повного усунення порушень, виявлених в ході проведення планової перевірки, суд дійшов висновку про необхідність застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№2-5, 7 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 16.11.2021 № 476.

При вирішенні питання щодо встановлення порядку та способу виконання рішення суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Суд вважає за доцільне встановити товариству з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області ( проспект Миру 190-а,Чернігів,14037, код ЄДРПОУ 38590042) до товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" ( вул. Сумська, 1,Пирятин,Полтавська область,37000, код ЄДРПОУ 00446865 ) про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 2-5, 7 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від 16.11.2021 №476.

Встановити товариству з обмеженою відповідальністю "Пирятинський сирзавод" наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання нежитлової будівлі (міні-цех по виробництву твердих сирів А-1 та прибудова А'-1) за адресою: вул. Січових Стрільців, 15-А, м. Прилуки, Чернігівська область, не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко