14 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/17212/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" про стягнення коштів з рахунків за податковим боргом,
Головне управління ДПС у Полтавській області /далі - позивач, ГУ ДПС у Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" /далі - відповідач, ДП "Полтавський КХП"/ про стягнення з Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" коштів з рахунків за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 798924,24 грн (основний платіж - 787303,25 грн, пеня - 11621,00 грн) та з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 132,56 грн (суми нарахованих штрафних санкцій) /а.с. 1-5/.
Позов обґрунтований тим, що за ДП "Полтавський КХП" обліковується податковий борг із земельного податку з юридичних осіб в розмірі 798924,24 грн та з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, в розмірі 132,56 грн. Вказані суми боргу виникли у зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань, визначених відповідачем самостійно у податкових деклараціях з плати за землю №9003609040 від 21 січня 2020 року, №9003608935 від 01 грудня 2020 року, № 9028794378 від 18 лютого 2021 року, №9028794331 від 18 лютого 2021 року, та грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні №0011263304 від 17 квітня 2020 року, а також пені, нарахованої на суми грошових зобов'язань, визначених у податкових деклараціях з плати за землю №9022437281 від 15 лютого 2018 року, №9022437465 від 15 лютого 2018 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Копія вказаної ухвали надіслана відповідачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручена адресату 28 грудня 2021 року /а.с. 61/, проте відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Державне підприємство "Полтавський комбінат хлібопродуктів" (вул. Небесної сотні, буд. 69, м. Полтава, Полтавська область, 36022, ідентифікаційний код 00952166) зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Полтаві ГУ ДПС у Полтавській області /а.с. 15-17/.
На підставі акта камеральної перевірки №34090/16-31-53-04-10/00952166 від 26 березня 2020 року /а.с. 29-31/ 17 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області винесено податкове повідомлення-рішення №0011263304 /а.с. 32/, яким до ДП "Полтавський КХП" застосовано штраф у сумі 132,56 грн за платежем “надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами”.
Вказане податкове повідомлення - рішення вручено уповноваженому представнику ДП "Полтавський КХП" 30 квітня 2020 року, що підтверджується відповідною відміткою на долученій до матеріалів справи копії такого рішення /а.с. 33/.
Згідно з письмовою інформацією позивача вищевказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалося /а.с. 4/.
21 січня 2020 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік, в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2020 рік у загальній сумі 208457,78 грн /а.с. 26/.
Також 21 січня 2020 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік, в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2020 рік у загальній сумі 288786,40 грн /а.с. 23/.
30 квітня 2020 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік (уточнююча), в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2020 рік у загальній сумі 264720,87 грн /а.с. 24/.
Також 30 квітня 2020 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік (уточнююча), в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2020 рік у загальній сумі 191086,30 грн /а.с. 25/.
18 лютого 2021 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021 рік, в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2021 рік у загальній сумі 288786,40 грн /а.с. 22/.
Також 18 лютого 2021 року ДП "Полтавський КХП" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021 рік, в якій ДП "Полтавський КХП" самостійно визначило до сплати земельний податок за 2021 рік у загальній сумі 208457,78 грн /а.с. 21/.
Загальна сума заборгованості по земельному податку з юридичних осіб згідно вказаних податкових декларацій становить 787303,25 грн.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок сплати податків і зборів встановлений Податковим кодексом України /далі - ПК України/.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Положеннями пункту 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 вказаного Кодексу не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження..
У встановлені Податковим кодексом України строки вказані суми грошових зобов'язань відповідачем не сплачені, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями інтегрованих карток особового рахунку відповідача з земельного податку та з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення /а.с. 35-52, 64-96/.
За приписами підпунктів 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом (підпункт 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України); при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (підпункт 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України); при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання (підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Пунктом 1 підрозділу 7 розділу 3 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 422 від 07 квітня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 року за № 751/28881, встановлено, що нарахування пені розпочинається: після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня: 1) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України; 2) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Податковим кодексом України; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або органом ДФС під час перевірки такого податкового агента.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою (несплатою) сум грошових зобов'язань із земельного податку з юридичних осіб, визначених податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9022437281 від 15 лютого 2018 року, №9022437465 від 15 лютого 2018 року, відповідачу нараховано пеню у загальній сумі 11621,00 грн, що підтверджується витягами із інтегрованої картки із земельного податку з юридичних осіб, копії яких наявні в матеріалах справи /а.с. 35-48, 64, 67-74, 76-81, 85-88, 91-96/.
Вказана сума пені відповідачем не сплачена.
Таким чином, загальна сума несплачених зобов'язань становить - 799056,81 грн, що також підтверджується наявними у матеріалах справи витягами з інтегрованих карток із земельного податку з юридичних осіб та з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення /а.с. 35-52, 64-96/.
Заявлена позивачем до стягнення сума боргу в 799056,81 грн відповідає визначенню податкового боргу, наведеному у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, а саме: "податковий борг" - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Полтавській області сформовано податкову вимогу форми "Ю" №10362-17 від 05 квітня 2018 року, яку направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручено адресату 17 квітня 2018 року /а.с. 34/.
Доказів оскарження цієї вимоги матеріали справи не містять.
Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми боргу в матеріалах справи також відсутні. Натомість, наявні у матеріалах справи копії інтегрованих карток особового рахунку відповідача свідчать про наявність у відповідача податкового боргу у загальній сумі 799056,81 грн /а.с. 35-52, 64-96/.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, позовна вимога до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" про стягнення податкового боргу на суму 799056,81грн заявлена позивачем правомірно, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач, який є суб'єктом владних повноважень, витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код ВП 44057192) до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" (вул. Небесної сотні, буд. 69, м. Полтава, Полтавська область, 36022, ідентифікаційний код 00952166) про стягнення коштів з рахунків за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" грошові кошти:
- у сумі 798924,24 грн (сімсот дев'яносто вісім тисяч дев'ятсот двадцять чотири гривні двадцять чотири копійки) за податковим боргом із земельного податку з юридичних осіб на розрахунковий рахунок UA548999980334199811000016569, отримувач: ГУК у Полт. обл. / тг. Смт. Скороходове, код класифікації доходів бюджету: 18010500, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- у сумі 132,56 грн (сто тридцять дві гривні п'ятдесят шість копійок) за податковим боргом з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, на розрахунковий рахунок UA378999980333199362000016596, отримувач: ГУК у Полт. Обл. / тг. Смт. Скороходове, код класифікації доходів бюджету: 18010500, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк