01 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 380/13379/21 пров. № А/857/20010/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Пліша М.А.,
суддів: Затолочного В.С., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судових засідань - Хомича О.Р.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року (головуючий суддя: Сасевич О.М., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-
встановив:
фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (відповідач 1), Державної податкової служби України (відповідач 2) в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2715669/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 1 від 01.05.2021 року, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», №2715655/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 5 від 06.05.2021 року, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», №2715665/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 16 від 11.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», №2715666/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 №18 від 11.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», №2715659/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 20 від 13.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», №2715661/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 15 від 05.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», №2715664/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 4 від 06.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», №2715668/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 17 від 11.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», №2715657/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 №19 від 11.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», №2715654/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 21 від 13.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», №2715660/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 3 від 05.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «БОН ЛОГІСТИК», №2715663/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 №13 від 14.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю «БОН ЛОГІСТИК», №2715656/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 26 від 14.05.2021, виписаної на Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-виробнича компанія «МОНОЛІТ», №2715662/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 6 від 01.05.2021, виписаної на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД», №2715667/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 7 від 05.05.2021, виписаної на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД», накладних №2715658/2669312019 від 01.06.2021 року щодо відмови у реєстрації податкової накладної Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 23 від 08.05.2021, виписаної на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД».
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 № 1 від 01.05.2021 року, виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», № 5 від 06.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», № 16 від 11.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», № 18 від 11.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», № 20 від 13.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», № 15 від 05.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», № 4 від 06.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», № 17 від 11.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», № 19 від 11.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», № 21 від 13.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», № 3 від 05.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «БОН ЛОГІСТИК», № 13 від 14.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю «БОН ЛОГІСТИК», № 26 від 14.05.2021 року виписану на Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-виробнича компанія «МОНОЛІТ», № 6 від 01.05.2021 року виписану на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД», № 7 від 05.05.2021 року виписану на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД», № 23 від 08.05.2021 року виписану на Приватне підприємство «ЛТ-ТРЕЙД».
Стягнуто з Головного управління ДПС у Львівській області та Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3500 грн. з кожного та по 18160 грн. з кожного сплаченого судового збору
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління ДПС у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що судом порушено норми матеріального та процесуального законодавства та не було враховано всіх обставин справи, тому просить скасувати таке рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що комісією ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення від 28.01.2021 року № 2349206/2629107975 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 19.05.2020 року, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію зазначеної податкової накладної.
У відповідності до абзацу 1 пункту 201.1 розділу V ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі іменується Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складенім та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Абзацом 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (надалі - Порядок № 1165), встановлено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 6 Порядку № 1165 врегульовано, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрований у ЄДР з 31.05.1995 року.
Щодо ПН № 1 від 01.05.2021 року, № 5 від 06.05.2021 року, № 16 від 11.05.2021 року, № 18 від 11.05.2021 року, № 20 від 13.05.2021 року слід зазначити наступне.
14.02.2020 року між Позивачем (Перевізник) та ТзОВ «ЯСЕНСВІТ» (Замовник) укладено Договір перевезення № УАБ-14/02/20-2, відповідно до якого Перевізник зобов'язується у встановлені строки приймати, а замовник - забезпечувати передачу для перевезення вантажу у встановленому обсязі, відповідно до умов Договору. Оплата здійснюється протягом 30 банківських днів з моменту підписання акту прийому-передачі наданих послуг. Позивач у даному перевезенні виступає як експедитор, а перевезення здійснює ФОП ОСОБА_2 згідно Договору-заявки № 222 про надання транспортно-експедиційних послуг і перевезення вантажів автотранспортом від 10.05.2021 року і актом виконаних робіт № 2 від 11.05.2021 року.
Складено акти надання послуг від 01.05.2021 року № 206, від 06.05.2021 року № 215, від 11.05.2021 року № 222, від 11.05.2021 року № 224, від 13.05.2021 року № 230. Відповідно складено ПН № 1 від 01.05.2021 року, № 5 від 06.05.2021 року, № 16 від 11.05.2021 року, № 18 від 11.05.2021 року, № 20 від 13.05.2021 року.
Щодо ПН № 15 від 05.05.2021 року, № 4 від 06.05.2021 року, №17 від 11.05.2021 року, № 19 від 11.05.2021 року, №21 від 13.05.2021 року.
14.08.2019 року між Позивачем (Перевізник) та ТзОВ «ОВОСТАР» (Замовник) укладено Договір перевезення № ОV-14/08/19-1, відповідно до якого Перевізник зобов'язується доставити ввірений йому вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій особі, а замовник - оплатити перевезення вантажу, відповідно до умов Договору. Оплата здійснюється протягом 14 банківських днів з моменту підписання акту прийому-передачі виконаних робіт. Позивач у даному перевезенні виступає як експедитор, а перевезення здійснює ФОП ОСОБА_3 згідно Договору-заявки №213 про надання транспортно-експедиційних послуг і перевезення вантажів автотранспортом від 04.05.2021 року і актом виконаних робіт № 208 від 05.05.2021 року.
Складено акти надання послуг від 05.05.2021 року №213, від 06.05.2021 року №214, від 11.05.2021 року № 223, від 11.05.2021 року № 225, від 13.05.2021 року № 232. Відповідно складено ПН № 15 від 05.05.2021 року, № 4 від 06.05.2021 року, № 17 від 11.05.2021 року, № 19 від 11.05.2021 року, № 21 від 13.05.2021 року.
Щодо ПН№ 3 від 05.05.2021 року, № 13 від 14.05.2021 року.
09.01.2021 року між Позивачем (Перевізник) та ТзОВ «Бон Логістик» (Замовник) укладено Договір надання та організації послуг № 1141, відповідно до умов якого Експедитор доручає, а Перевізник приймає на себе зобов'язання від імені та за рахунок експедитора здійснити пошук та підбір ТЗ, а також перевезення вантажів у міжнародному та внутрішньодержавному сполученнях. На кожне перевезення оформлюється заявка. Оплата здійснюється протягом 15 банківських днів з моменту надання відповідних документів.
Складено акти надання послуг від 05.05.2021 року № 209, від 14.05.2021 року № 231. Відповідно складено ПН № 3 від 05.05.2021 року, № 13 від 14.05.2021 року.
Щодо ПН№ 26 від 14.05.2021 року.
08.10.2022 року між Позивачем (Виконавець) та ТзОВ «Торгово-Виробнича Компанія «Моноліт» (Клієнт) укладено Договір перевезення вантажу № 08/10, відповідно до умов якого Виконавець зобов'язується за плату та за рахунок Клієнта надати послуги з організації та здійснення перевезення вантажів автомобільним транспортом, а Клієнт зобов'язується прийняти та оплатити послуги. Також оформлюється заявка. Оплата здійснюється протягом 10 банківських днів з моменту підписання акту прийому-передачі наданих послуг.
Складено акт надання послуг від 14.05.2021 року № 227. Відповідно складено ПН №26 від 14.05.2021 року.
Щодо ПН № 6 від 01.05.2021 року, № 7 від 05.05.2021 року, № 23 від 08.05.2021 року.
18.06.2020 року між Позивачем (Виконавець) та ПП «ЛТ-Трейд» (Експедитор) укладено Договір транспортного експедирування № 54, відповідно до умов якого Виконавець бере на себе зобов'язання доставити ввірений йому Експедитором вантаж до пункту призначення та передати уповноваженій особі, а Експедитор зобов'язується сплатити встановлену за перевезення плату. Також оформлюється заявка. Оплата здійснюється протягом 14 банківських днів після отримання відповідного пакету документів.
Складено акти надання послуг від 01.05.2021 року № 207, від 05.05.2021 року № 211, від 08.05.2021 року № 219. Відповідно складено ПН № 6 від 01.05.2021 року, № 7 від 05.05.2021 року, № 23 від 08.05.2021року.
Податкові накладні № 1 від 01.05.2021 року, № 5 від 06.05.2021 року, № 16 від 11.05.2021 року, № 18 від 11.05.2021 року, № 20 від 13.05.2021 року, № 15 від05.05.2021 року, № 4 від 06.05.2021 року, № 17 від 11.05.2021 року, № 19 від 11.05.2021 року, № 21 від 13.05.2021 року, № 3 від 05.05.2021 року, № 13 від 14.05.2021 року, № 26 від 14.05.2021 року, № 6 від 01.05.2021 року, № 7 від 05.05.2021 року, № 23 від 08.05.2021 року направлялись на реєстрацію до контролюючого органу.
Відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.06.2021 року зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.05.2021 року № 2, № 3, № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.32, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Окрім вищенаведеного, контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
28.05.2021 року позивачем було подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо спірних ПН, реєстрацію яких зупинено. До кожного з таких повідомлень долучено додатки, що підтверджується копією переліку документів з бази даних ДПС України щодо поданих на розгляд комісії регіонального рівня копій документів.
До позовної заяви долучено більший обсяг документів, ніж був у розпорядженні комісії при розгляді питання щодо реєстрації чи відмови у реєстрації спірних податкових накладних.
Верховний суд у постанові від 21.05.2019 року у справі № 0940/1240/18 вказує, що дослідження тих первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, свідчить про порушення судами вимог принципу офіційного з'ясування обставин справи та безпідставне розширення предмету доказування.
Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Враховуючи вищенаведене, на думку контролюючого органу ним було дотримано усіх вимог зазначених у пунктах 10, 11 Порядку 1165.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п.9).
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п.12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Так, відповідно до спірних рішень комісії ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації вказаних вище податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Враховуючи вищенаведене, апелянт вважає, що у Головного управління ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому такі є правомірними.
Щодо стягнення судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу по 3500 грн з Головного управління ДПС у Львівській області та ДПС України зазначає, що судом першої інстанції у відповідності до ч.9 ст.139 КАС України не наведено жодних обґрунтувань понесених витрат на професійну правову допомогу. З урахуванням того, що при визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Крім цього, витрати на правову допомогу відшкодовуються лише в тому випадку, якщо правова допомога реально надавалася в справі тими особами, які одержали за це плату, та їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами. Недопустимими є документи, які не відповідають встановленим вимогам.
Платіжне доручення має містити всі необхідні реквізити, зокрема у ньому має бути конкретизоване призначення платежу з посиланням на відповідний Договір, номер судової справи, наявна відмітка банку про проведення платежу.
Головне управління ДПС у Львівській області вважає, що позивачем не доведено те, що розмір витрат є реальним, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим, співмірним із складністю виконаних адвокатом конкретних робіт та часом, витраченим на виконання цих робіт.
Щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, то апелянт вважає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
В Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980р. на 316-й нараді, зазначено, що під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певного свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, слід розцінювати саме як вимогу про втручання в дискреційні повноваження відповідача, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Крім того згідно з пунктом 20 Порядку № 1246, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Виходячи зі змісту вказаної норми, контролюючий орган зобов'язаний провести повторну перевірку всіх документів, визначених пунктом 12 цього Порядку, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили.
Враховуючи вищезазначене, в даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних
У відповідності до вимог ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований у ЄДР та знаходиться на податковому обліку у відповідача. Види діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний); 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 77.12 надання в оренду вантажних автомобілів; 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
Згідно свідоцтва №72613621 від 28.08.2003 року ОСОБА_1 зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Між ФОП ОСОБА_1 (Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ» (Замовник) укладено договір перевезення № YAS-14/02/20-2 від 14.02.2020 р. відповідно до умов якого Перевізник зобов'язується у встановлені строки приймати, а Замовник - забезпечувати передачу для перевезення вантажу у встановленому обсязі, відповідно до умов цього Договору. Найменування, кількість вантажу, його пакування, маршрут, термін перевезення, місце та час навантаження і розвантаження та вартість послуг Перевізника в кожному окремому випадку вказуються в заявках, які є невід'ємною частиною Договору. Оплата за надані послуги з перевезення здійснюється протягом 30 банківських днів з моменту підписання обома сторонами акту прийому-передачі наданих послуг.
На виконання умов даного договору Позивачем було виконано наступні заявки на перевезення товару: заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО53972 Маршрутний лист № КПЯСВО53972 від 29.04.2021 р., вартість доставки 12500 грн., маршрут Київська обл., Ставищанський р-н., смт. Ставище - РЦ 23, м. Львів вул. Шевченка, 335, дата розвантаження 01.05.2021 р.; заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО54019 Маршрутний лист №КПЯСВО54019 від 04.05.2021 р., вартість доставки 545 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - м. Луцьк, вул. Вахтангова, 14, дата розвантаження 08.05.2021 р.; заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО54055 Маршрутний лист № КПЯСВО54055 07.05.2021 р., вартість доставки 13000 грн., маршрут Київська обл., Ставищанський р-н., смт. Ставище - РЦ 23, м. Львів вул. Шевченка, 335, м. Львів, вул. Олійна, 26 а, дата розвантаження 11.05.2021 р. У даному перевезенні Позивач виступає як експедитор, а перевезення здійснював ФОП ОСОБА_2 , що підтверджується Договором-заявкою №222 про надання транспортно-експедиційних послуг і перевезення вантажів автотранспортом від 10.05.2021 р. та актом № 2 виконаних робіт від 11.05.2021 р. заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО54060 Маршрутний лист № КПЯСВО54060 заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО54061 Маршрутний лист № КПЯСВО54061 від 07.05.2021 р., вартість доставки 5262 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - РЦ 7 Дніпропетровська обл., Дніпропетровський р-н., територія Слобожанської селищної ради, комплекс будівель та споруд №8, дата розвантаження 11.05.2021 р.; заявка на разове перевезення вантажу № КПЯСВО54068 Маршрутний лист №КПЯСВО54068 від 11.05.2021 р., вартість доставки 8045 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - РЦ 23 м. Львів вул. Шевченка, 335, Львівська обл. Пустомитівський р-н., с. Зимна Вода, вул. Яворівська 30, дата розвантаження 13.05.2021 р.
Надання відповідних послуг підтверджується актами надання послуг з перевезення вантажу: № 206 від 01.05.2021 року, № 215 від 06.05.2021 року, № 224 від 11.05.2021 року, № 230 від 13.05.2021 року, № 222 від 11.05.2021 року.
За результатами фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 складено та направлено для реєстрації до контролюючого органу податкові накладні: № 1 від 01.05.2021 року, № 5 від 06.05.2021 року, № 16 від 11.05.2021 року, № 18 від 11.05.2021 року, № 20 від 13.05.2021 року.
Внаслідок обробки вищевказаних податкових накладних з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанції від 25.05.2021 року, відповідно до яких документ прийнято. Реєстрація зупинена. Повідомлено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом із цим, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скерував контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: № 1 від 01.05.2021 року, № 5 від 06.05.2021 року, № 16 від 11.05.2021 року, № 18 від 11.05.2021 року, № 20 від 13.05.2021 року. До пояснень долучено 18 додатків.
Не зважаючи на подання позивачем пояснень та документів, відповідач 1 прийняв оскаржувані рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови у реєстрації вказаних вище податкових накладних.
Причиною відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження / розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня позивач подав скарги на такі рішення до комісії центрального рівня. За результатами розгляду скарг платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення про залишення таких скарг без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.
Окрім цього судом встановлено, що між ФОП ОСОБА_1 (Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР» (Замовник) укладено договір перевезення № OV-14/08/19-1 від 14.08.2019 р. відповідно до умов якого Перевізник зобов'язується доставити ввірений йому Замовником вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання особі, а Замовник зобов'язується оплатити перевезення вантажу відповідно до умов цього Договору. Найменування, кількість вантажу, його пакування, маршрут, термін перевезення, місце та час навантаження і розвантаження та вартість послуг Перевізника в кожному окремому випадку вказуються в заявках, які є невід'ємною частиною Договору. Оплата за надані послуги з перевезення здійснюється протягом 14 банківських днів з моменту підписання обома Сторонами Акту виконаних робіт.
На виконання умов даного договору позивачем було виконано наступні заявки: заявка на разове перевезення вантажу № КИ-ОВ016947 Маршрутний лист № КИ-ОВ016947 від 30.04.2021 р., вартість доставки 12000 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - м. Львів вул. Шевченка, б. 313 (два перевезення), Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Герцена, 22, дата розвантаження 05.05.2021 р.;
У даному перевезенні Позивач виступає як; експедитор, а перевезення здійснював ФОП ОСОБА_3 , що підтверджується Договором-заявкою №213 про надання транспортно-експедиційних послуг і перевезення вантажів автотранспортом від 04.05.2021 р. та актом № 208 виконаних робіт від 05.05.2021 р.
- заявка на разове перевезення вантажу № КИ-ОВ016950 Маршрутний лист № КИ-ОВ016950 від 30.04.2021 р., вартість доставки 11455 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - м. Львів вул. Городоцька, 132 (два перевезення), м. Львів вул. Пасічна, 127, дата розвантаження 06.05.2021 р.;
- заявка на разове перевезення вантажу №КИ-ОВ016985 Маршрутний лист № КИ-ОВ016985 від 07.05.2021 р., вартість доставки 12500 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - м. Львів вул. Шевченка, б. 313, м. Костопіль, вул. Крип'якевича, 46-а, Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Герцена, 22; розвантаження 11.05.2021 р.;
- заявка на разове перевезення вантажу № КИ-ОВ016986 Маршрутний лист № КИ-ОВ016986 від 07.05.2021 р., вартість доставки 6738 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н., с. Чумаки, вул. Шкільна, 20, дата розвантаження 11.05.2021 р.;
- заявка на разове перевезення вантажу № КИ-ОВ016996 Маршрутний лист №КИ-ОВ016996 від 11.05.2021 р., вартість доставки 3955 грн., маршрут Київська обл., Васильківський р-н., с. Крушинка - Волинська обл., Луцький р-н., с. Смолигів, вул. Лісова, 3, дата розвантаження 13.05.2021 р.
Надання відповідних послуг підтверджується актами надання послуг з перевезення вантажу: № 213 від 05.05.2021 року, № 208 від 05.05.2021 року, № 214 від 06.05.2021 року, № 223 від 11.05.2021 року, № 225 від 11.05.2021 року.
За результатами фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 складено та направлено для реєстрації до контролюючого органу податкові накладні: №15 від 05.05.2021 року, № 4 від 06.05.2021 року, № 17 від 11.05.2021 року, № 19 від 11.05.2021 року, №21 k4;ід 13.05.2021 року.
Внаслідок обробки вищевказаних податкових накладних з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанції від 25.05.2021 року, відповідно до яких документ прийнято. Реєстрація зупинена. Повідомлено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом із цим, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скерував контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: №15 від 05.05.2021 року, № 4 від 06.05.2021 року, № 17 від 11.05.2021 року, № 19 від 11.05.2021 року, №21 від 13.05.2021 року. До пояснень долучено 18 додатків.
Не зважаючи на подання позивачем пояснень та документів, відповідач 1 прийняв спірні рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови у реєстрації вказаних вище податкових накладних. Причиною відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня позивач подав скарги на такі рішення до комісії центрального рівня. За результатами розгляду скарг платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення про залишення таких скарг без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін. В якості підстави для прийняття цих рішень визначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси.
Також судом першої інстанції встановлено, що між ФОП ОСОБА_1 (Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бон Логістик» (Експедитор-Замовник або Замовник) укладено договір надання та організації послуг № 1141 від 09.01.2020 р. відповідно до умов якого Експедитор доручає, а Перевізник приймає на себе зобов'язання від імені та за рахунок Експедитора здійснити пошук та підбір транспортних засобів (з метою організації доставки вантажів), а також перевезення вантажів в міжнародному та внутрішньодержавному сполученнях. На кожне перевезення оформляється транспортне замовлення (заявка). Розрахунок за виконане перевезення здійснюється експедитором протягом 15 банківських днів з моменту надання Перевізником відповідних документів (п.5.2 Договору).
На виконання умов даного договору Позивачем було виконано наступні заявки: заявка на перевезення вантажів автомобільним транспортом № 00000002795 до договору № 1141 від 04.05.2021 р., вартість доставки 8210 грн., маршрут Вишневе - Рівне, дата розвантаження 05.05.2021 р.; заявка на перевезення вантажів автомобільним транспортом № 00000003031 до договору № 1141 від 13.05.2021 р., вартість доставки 10000 грн., маршрут Вишневе - Рівне - Львів, дата розвантаження 14.05.2021 р.
Надання відповідних послуг підтверджується актами надання послуг з перевезення вантажу: № 209 від 05.05.2021 року, № 231 від 14.05.2021 року.
За результатами фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 складено та направлено для реєстрації до контролюючого органу податкові накладні: №3 від 05.05.2021 року, № 13 від 14.05.2021 року.
Внаслідок обробки вищевказаних податкових накладних Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанції від 25.05.2021 року, відповідно до яких документ прийнято. Реєстрація зупинена. Повідомлено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом із цим, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скерував контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: №3 від 05.05.2021 року, № 13 від 14.05.2021 року. До пояснень долучено 15 додатків.
Не зважаючи на подання позивачем пояснень та документів, відповідач 1 прийняв спірне рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови у реєстрації вказаних вище податкових накладних.
Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня позивач подав скарги на такі рішення до комісії центрального рівня. За результатами розгляду скарг платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення про залишення таких скарг без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін. В якості підстави для прийняття цих рішень визначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси».
Крім того судом встановлено, що між ФОП ОСОБА_1 (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгово-Виробнича Компанія «Моноліт» (Клієнт) укладено договір перевезення вантажу № 08/10 від 08.10.2020 р. відповідно до умов якого Виконавець зобов'язується за плату та за рахунок Клієнта надати послуги з організації та здійснення перевезення вантажів автомобільним транспортом, а Клієнт зобов'язується прийняти та оплатити належним чином транспортні послуги. Перелік послуг та інформації про них зазначається в Заявці на перевезення вантажу. Оплата за надані послуги здійснюється протягом 10-ти банківських днів з моменту підписання акту здачі-приймання наданих послуг.
На виконання умов даного договору Позивачем було виконано заявку № 12 від 12.05.2021 р. на перевезення вантажу автомобільним транспортом, вартість доставки 18000 грн., маршрут Баловка - Квітневе - Перемога - Мартусовка - Львів (згідно ТТН), дата розвантаження 12.05.2021р.
Надання відповідних послуг підтверджується актом надання послуг з перевезення вантажу № 227 від 14.05.2021 року.
За результатами фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 складено та направлено для реєстрації до контролюючого органу податкову накладну №26 від 14.05.2021 року.
Внаслідок обробки вищевказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанцію від 25.05.2021 року, відповідно до якої документ прийнято. Реєстрація зупинена. Повідомлено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом із цим, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скерував контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: №26 від 14.05.2021 року. До пояснень долучено 14 додатків.
Не зважаючи на подання позивачем пояснень та документів, відповідач 1 прийняв рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови у реєстрації вказаної вище податкової накладної. Причиною відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з рішенням комісії регіонального рівня позивач подав скаргу на таке рішення до комісії центрального рівня. За результатами розгляду скарги платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення про залишення таких скарг без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін. В якості підстави для прийняття цих рішень визначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси».
Між ФОП ОСОБА_4 (Виконавець) та Приватним підприємством «ЛТ-Трейд» (Експедитор) укладено договір транспортного експедирування №54 від 18.06.2020 р. відповідно до умов якого Виконавець бере на себе зобов'язання доставити ввірений йому Експедитором вантаж до пункту призначення та передати його особі, уповноваженій на отримання вантажу, а Експедитор зобов'язується сплатити встановлену за перевезення плату. Оплата доставки вантажу провадиться Експедитором в національній валюті України шляхом безготівкового перерахування коштів на рахунок Виконавця протягом 14 банківських днів після отримання пакету документів, якщо інші терміни оплати не обумовлені в Заявці.
На виконання умов даного договору Позивачем було виконано наступні заявки:
- заявка № 27 до договору № 54 від 30.04.2021 р., вартість доставки 10300 грн., маршрут с. Білогородка (Київська обл.), згідно ТТН - м. Львів (Львівська обл. с. Зимна Вода), згідно ТТН, дата розвантаження 01.05.2021 р.;
- заявка № 28 до договору № 54 від 04.05.2021 р., вартість доставки 10000 грн., маршрут с. Колонщина (Київська обл.), згідно ТТН - м. Львів (Львівська обл.), згідно ТТН, дата розвантаження 05.05.2021 р.;
- заявка № 31 до договору № 54 від 07.05.2021 р., вартість доставки 6000 грн., маршрут м. Решетилівка (Полтавська обл.), згідно ТТН - Білогородка (Київська обл.), згідно ТТН, дата розвантаження 08.05.2021 р.
Надання відповідних послуг підтверджується актами надання послуг з перевезення вантажу: № 207 від 01.05.2021 року, № 211 від 05.05.2021 року, № 219 від 08.05.2021 року.
За результатами фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 складено та направлено для реєстрації до контролюючого органу податкові накладні: №6 від 01.05.2021 року, № 7 від 05.05.2021 року, № 23 від 08.05.2021 року.
Внаслідок обробки вищевказаних податкових накладних з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України отримано квитанції від 25.05.2021 року, відповідно до яких документ прийнято. Реєстрація зупинена. Повідомлено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом із цим, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скерував контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: №6 від 01.05.2021 року, № 7 від 05.05.2021 року, № 23 від 08.05.2021 року. До пояснень долучено 16 додатків.
Не зважаючи на подання позивачем пояснень та документів, відповідач 1 прийняв рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови у реєстрації вказаних податкової накладних. Причиною відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня позивач подав скарги на такі рішення до комісії центрального рівня. За результатами розгляду скарг платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення про залишення таких скарг без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін. В якості підстави для прийняття цих рішень визначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси».
Розглядаючи спір судом першої інстанції вірно враховано, що згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, який набрав чинності з 01 лютого 2020 року (далі Порядок № 1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Водночас, на момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
З огляду на це суд першої інстанції вірно вважав, що пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
У даній спірній ситуації судом першої інстанції з'ясовано, що у квитанціях контролюючий орган зазначив, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=14,5711%, «P»=13766,68.
При цьому суд правильно зауважив, що контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Крім того, квитанції не містять розрахунку показників критерію, якому відповідає позивач, що, свідчить про невідповідність квитанцій вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165. Більш того, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
Також судом першої інстанції правильно враховано, що пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), затвердженого у Міністерстві фінансів України 12 грудня 2019 року, визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п. 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
З огляду на наведене суд першої інстанції правильно вважав, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Як вбачається зі спірних рішень, вони прийняті з посиланням на ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Зазначена підстава є цитуванням пункту 5 Наказу №520, тобто формулювання підстави є формальним.
Судом першої інстанції задовольняючи позовні вимоги зґясовано, що позивачем на підтвердження реальності операцій подано копії відповідних первинних документів, а саме: договір перевезення № YAS-14/02/20-2 від 14.02.2020 р. між ФОП ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЯСЕНСВІТ», договір перевезення № OV-14/08/19-1 від 14.08.2019 р. між ФОП ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОВОСТАР», договір надання та організації послуг між ФОП ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бон Логістик» №1141 від 09.01.2020 р., договір перевезення вантажу між ФОП ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгово-Виробнича Компанія «Моноліт» № 08/10 від 08.10.2020 р., договір транспортного експедирування між ФОП ОСОБА_4 та Приватним підприємством «ЛТ-Трейд» №54 від 18.06.2020 р., договір №07/21 на перевезення вантажів в міжнародному сполученні від 05.11.2020 року.
Згідно виписки про рух коштів по рахунку за інтервал дат за період з 01.06.2021 року по 30.06.2021 року та з 01.07.2021 року по 31.07.2021 року підтверджується оплата контрагентами позивача наданих ним послуг.
ФОП ОСОБА_1 у своїй діяльності використовує власні транспортні засоби в загальній кількості 37 одиниць (18 тягачів і 19 напівпричепів), що підтверджується відповідними свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу, які містяться в матеріалах справи.
Ліцензією на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 12.02.2020 року (дійсна до 12.02.2025 року) підтверджує право позивача на зберігання пального.
Згідно об'єднаного розрахунку за 1 квартал 2021 року, у ФОП ОСОБА_1 на посаді водія автотранспортних засобів перебуває 12 осіб та 2 особи на посаді логіста.
Згідно з витягом з бази даних відповідачів у формі скрін-шоту «Журнал розгляду повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПК/РК» підтверджується, що позивачем надано документи, зі змісту яких можливо встановити зміст господарських операцій, за якими складено податкові накладні, а також подання позивачем документів, за нібито-неподання яких позивачу відмовлено у реєстрації відповідних податкових накладних.
Суд першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів, правильно зауважив, що у спірних рішеннях контролюючого органу відсутня будь-яка конкретизація, яких саме документів не вистачило для прийняття комісією ГУ ДПС у Львівській області рішення про реєстрацію податкових накладних. Крім того, у спірних рішеннях не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Більш того, податковий орган не вказав, чому наданих позивачем документів недостатньо для реєстрації податкових накладних, які документи були взяті ним до уваги, а які відхилені та причини їх неприйняття, чи містили документи дефекти, тощо.
А отже, правових підстав для винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не існувало.
Крім того суд вірно звернув увагу на той факт, що форма рішення про реєстрацію відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток до Порядку №520) визначає обов'язок комісії регіонального рівня у графі «відмова у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з ненаданням документів» підкреслити серед переліку документів ті документи, які не надані платником податків. Оскаржувані рішення взагалі не містить жодних підкреслень у даній графі.
Відповідно оскаржувані рішення відповідача 1 не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02 липня 2019 року у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
Крім того суд першої інстанції підставно відхилив доводи відповідача 1 щодо надання більшої кількості документів до позову, ніж до пояснень, які скеровані відповідачам разом із повідомленнями про надання пояснень, з огляду на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, суд обґрунтовано вважав, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації таких.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01.07.2003, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Окрім цього, суд правильно зазначив, що не є свідченням нереальності господарських операцій відсутність деталізації їх опису в первинних документах. Зокрема в ухвалах від 05.08.2015 у справах №К/800/40727/14 та №К/800/68410/14 Вищим адміністративним судом України вказано на те, що умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені та спрямовані на отримання позитивного економічного ефекту, а власне відсутність максимальної деталізації виду виконаних послуг не перешкоджає прийняттю цих документів до обліку та не є свідченням відсутності виконаних господарських операцій.
У постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Також судом першої інстанції встановлено, що позивачем 25.05.2021 р. було подано до контролюючого органу таблицю даних платника податку на додану вартість разом з поясненнями до неї та відповідними документами зокрема: витяг з ЄДР, Ліцензія на міжнародні перевезення № 359 від 02.07.2016 р., свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів тягачів (18 штук) та на причепи (19 штук), Договір № 07/21 на перевезення вантажів в міжнародному сполученні від 05.11.2020 р., договір № 25/11-19 про надання послуг з організації і виконання перевезень вантажів від 25.11.2019 р., Договір на перевезення № OV-14/08/19-1 від 14.08.2019 р., Договір YAS-14/02/20-2 від 14.02.2020 р., договір транспортного експедирування №54 від 18.06.2020 р., Договір поставки нафтопродуктів № 31/07/12-17 від 31.07.2017 р., Договір № 04/08/20-П поставки від 04.08.2020 р., Договір поставки товару № 17112020-5 від 17.11.2020 р., банківська виписка про рух коштів по рахунку за квітень 2021 р., банківська виписка про рух коштів по рахунку за травень 2021 р., Ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 12.02.2020 р., об'єднана звітність за 1 кв. 2021 р. - подання яких підтверджується документами довільного формату від 25.05.2021 р. під номерами з 1 по 15 та з 17 по 21. Позивач в поданих поясненнях до таблиці даних платника податку на додану вартість пояснив, що у відповідності до КВЕД зазначених у витягу з ЄДР він має право надавати послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортним. У своїй діяльності використовує власний транспорт у кількості 37 одиниць (18 тягачів і 19 причепів) місце розміщення яких як і самі транспортні засоби відображено у Формі 20-ОПП. Крім того, у позивача працює 12 водіїв та 2 логіста факт виплати зарплат яким підтверджується розрахунком форми № 1 ДФ за 4 квартал 2020 р. Крім того, позивач з власного розрахункового рахунку здійснює оплату за запчастини, паливно-мастильні матеріали для підтримання транспортних засобів у належному технічному стані, що підтверджується банківським виписками за квітень, травень 2021р.
Подання та прийняття форм 20-ОПП контролюючим органом підтверджується квитанціями № 2 (реєстраційний № 9042500144) за період березень 2021 р., № 2 (реєстраційний № 9042503111) за період березень 2021 р., № 2 (реєстраційний № 9042443605) за період березень 2021 р.
У поданій таблиці даних платника податку на додану вартість також відображені КВЕД та УКТЗЕД товарів постачання 25.05.2021 р.
Відповідно до рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 25.05.2021 р. № 2682929/2669312019 контролюючим органом прийнято рішення про врахування поданої позивачем таблиці даних платника податку.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскаржувані рішення, якими позивачеві відмовлено у реєстрації податкових накладних, є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд першої інстанції вірно врахував, що відповідно до вимог п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Як уже встановлено вище, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Обставин, які б унеможливлювали їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, не встановлено.
Отже, враховуючи вищенаведене, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд першої інстанції, з урахуванням положень ч. 3 ст. 245 КАС України, дійшов правильного висновку про необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних згадані вище податкові накладні.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .
При цьому суд апеляційної інстанції вважає безпідставними твердження апелянта, що реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних у даній спірній ситуації є дискреційними повноваженнями контролюючого органу.
Оскільки суд задовольнив позов повністю, то колегія судів погоджується з тим, що судом першої інстанції, з урахуванням вимог ст.ст. 132, 134 139 КАС України, правильно вирішено питання розподілу судових витрат.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 328, ст. 329 КАС України, суд, -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі № 380/13379/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді В. С. Затолочний
В. В. Ніколін
Повне судове рішення складено 10.02.2022