Постанова від 10.02.2022 по справі 260/2742/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 260/2742/21 пров. № А/857/21669/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя Довга О.І.,

суддя Глушко І.В.,

суддя Запотічний І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року (головуючий суддя Рейті С.І., м.Ужгород) у справі №260/2742/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Свалявської міської ради про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.07.2021 позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Свалявської міської ради, в особі її голови Грига Ю.Ю., спеціалістів першої категорії Сенько О.С. та Прокопенко Я.К., в якому просив: 1) визнати дії відповідачів, викладені в листі № 1523/02 -13 від 17.05.2021 року протиправними, та зобов'язати їх в примусовому порядку надати дозвіл на право переведення квартири АДРЕСА_1 , в житловий будинок та поштову адресу на загальну площу 85 кв.м. житлову - 48 кв.м. Дозвільні документи видати на руки позивачу; 2) стягнути з відповідачів 20000 грн. шкоди солідарно в дохід бійців АТО та судовий збір в дохід бюджету.

Позов обґрунтовує тим, що 26.04.2021 року ним подано до Свалявської міської ради заяву про надання дозволу на право переведення квартири в житловий будинок. 17.05.2021 року позивачем отримано відповідь про відмову у наданні дозволу на право переведення квартири в житловий будинок.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.

Судом встановлені наступні обставини.

Позивачу, на праві приватної власності, та на підставі свідоцтва про право на спадщину ВСТ/ НОМЕР_1 , виданого Свалявською державною нотаріальною конторою 19.05.2006 року (копія витягу 10977797 про реєстрацію права власності на нерухоме майно КУП "Свалявське РБТІ" від 19.06.2006 року), належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до рішення виконавчого комітету Свалявської міської ради від 20.02.1992 р. гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на добудову закритої веранди (при наявності згоди сусідів) по АДРЕСА_2 .

Рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради від 20.07.2006 р. № 273 надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на узаконення самовільно добудованої літньої кухні до власного житлового будинку по АДРЕСА_2 . Також зазначено, що ОСОБА_1 повинен виготовити технічну документацію на даний об'єкт.

16.11.2018 р. КУП "Свалявське РБТІ" було видано ОСОБА_1 висновок щодо технічної можливості переведення квартири під житловий будинок.

26.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради із заявою, в якій просив надати йому дозвільні документи на право переведення квартири в житловий будинок.

На вказану заяву, Свалявська міська рада, листом від 17.05.2021 року № 1523/02-13, надала відповідь, в якій зазначила, що для переведення квартири та оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, який не був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позивачу необхідно розробити проектну документацію та оформити дозвіл на проведення реконструкції квартири з розширенням під житловий будинок.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 380 Цивільного кодексу України (ЦК України) житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.

Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством України не передбачено порядку та умов переведення квартири в житловий будинок.

З листа-відповіді Свалявської міської ради від 17.05.2021 р. № 1523/02-13 вбачається, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на право переведення квартири в житловий будинок слугувало те, що технічна документація на нерухоме майно надана позивачем, була виготовлена 26.03.1997 року Свалявським бюро технічної інвентаризації. Для переведення квартири та оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, який не був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позивачу необхідно розробити проектну документацію та оформити дозвіл на проведення реконструкції квартири з розширенням під житловий будинок.

Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року № 186, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2018 р. за № 1442/32894 (Інструкція), технічна інвентаризація - це комплекс робіт з обмірювання об'єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об'єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу (у разі наявності попередньої інвентаризаційної справи) із виготовленням необхідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) та обов'язковим внесенням відомостей про об'єкт нерухомого майна до Реєстру об'єктів нерухомого майна.

Згідно з ст. 6, додатка № 3 до п. 13 розділу 1 Інструкції технічну інвентаризацію проводять перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію.

Технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об'єкта, ім'я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об'єкт нерухомого майна, відомості щодо суб'єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб'єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Оглядаючи матеріали справи, колегія суддів зазначає, що відповідно до рішення виконавчого комітету Свалявської міської ради від 20.02.1992 р. гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на добудову закритої веранди (при наявності згоди сусідів) по АДРЕСА_2 . Рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради від 20.07.2006 р. № 273 надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на узаконення самовільно добудованої літньої кухні до власного житлового будинку по АДРЕСА_2 . Також зазначено, що ОСОБА_1 повинен виготовити технічну документацію на даний об'єкт.

Апеляційний суд вказує, що в матеріалах справи відсутні докази виготовлення позивачем технічної документації на дані об'єкти нерухомого майна, а саме літньої кухні та веранди, що і стало підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на переведення квартири в житловий будинок. Крім цього, відповідно до рішення Свалявського районного суду Закарпатської області від 19 липня 2019 року у справі № 306/2357/17, яке набрало законної сили 02.09.2019 року, за позовом ОСОБА_1 до КУП "Свалявське РБТІ", судом також було звернуто увагу позивача про те, що на гараж, веранду та літню кухню необхідно виготовити технічну документацію, так як це є один із основних документів при видачі правовстановлюючих документів.

Таким чином, колегія суддів погоджується з позицією відповідача стосовно того, що для переведення квартири АДРЕСА_1 та оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, який не був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позивачу необхідно розробити проектну документацію та оформити дозвіл на проведення реконструкції квартири з розширенням під житловий будинок.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції, зробивши системний аналіз положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу слід відхилити.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі №260/2742/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. І. Довга

судді І. В. Глушко

І. І. Запотічний