01 лютого 2022 р. Справа № 520/10621/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мінаєвої О.М.
суддів: Кононенко З.О. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, повний текст складено 31.08.2021 року у справі № 520/10621/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд: Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
- визнати протиправною бездіяльність з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію, основний розмір пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення за вислугу років, відповідно до нової довідки № ФХ-115784/ВСЗ від 01.04.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови КМ України № 704, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), з урахуванням 80% основного розміру пенсії за вислугу років, 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року, визначеного станом на 01.03.2018 року, та здійснити виплату позивачеві недоплаченої частини основного розміру пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року, визначеного станом на 01.03.2018 року, з урахуванням основного розміру пенсії 80% за вислугу років однією сумою з 01.04.2019 року, разом з першою нарахованою та виплаченою пенсією з нарахуванням компенсації втрати частини доходу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області невідкладно перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію, основний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення, відповідно до нової довідки № ФХ-115784/ВСЗ від 01.04.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови КМ України № 704, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), з урахуванням 80% основного розміру пенсії за вислугу років, 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року, визначеного станом на 01.03.2018 року, та здійснити виплату позивачеві недоплаченої частини основного розміру пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року, визначеного станом на 01.03.2018 року, з урахуванням основного розміру пенсії 80% за вислугу років однією сумою з 01.04.2019 року, разом з першою нарахованою та виплаченою пенсією з нарахуванням компенсації втрати частини доходу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі № 520/10621/21 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року згідно довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі № 520/10621/21 скасувати повністю, або в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог, та ухвалити нове рішення у відповідній частині, або змінити рішення, та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що судом першої інстанції проігноровано висновки щодо застосування норм права, викладені у судових рішеннях по зразкових справах, та протиправно не зазначено в резолютивній частині рішення про зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію за вислугу років з 01.04.2019 року, а саме у розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, що призведе до порушення пенсійним органом прав позивача на отримання пенсії у зазначеному розмірі.
Позивач у судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, посилаючись на обставини аналогічні наведеним у скарзі.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років призначену 07.08.2008 року, на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі відповідної довідки.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року у справі № 520/1706/21, яке набрало законної сили 01.04.2021 року, Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії, надіславши на адресу ОСОБА_1 другий примірник нової довідки.
На виконання вищевказаного рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року у справі №520/1706/21, Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, що підтверджується наявними матеріалами справи.
23.04.2021 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з приводу надання інформації щодо проведення перерахунку пенсії позивача за оновленою довідкою з 01.04.2019 року.
На вказаний запит відповідачем було надано відповідь від 19.05.2021 року за вих. №5834-9439/В-02/8-2000/21, в якій повідомлено про те, що після визначення протиправними та скасування п. 1-2 Постанови КМУ №103, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Урядом не приймалося, у зв'язку із чим, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.04.2021 року, наданої Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, відсутні.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача, у зв'язку із направленням на його адресу Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, виник обов'язок проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, з огляду на що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року №ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є протиправними, та як наслідок, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року згідно довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням виплачених сум. Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх передчасності.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до приписів статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 1, 2 та 3 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пункт 5 вказаного Порядку № 45 визначав, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у вищевказаній справі № 826/3858/18, Верховний Суд у своїй постанові від 12.11.2019 року, серед іншого вказав на те, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року.
Аналогічну правову позицію Верховний Суд виклав у рішенні від 06 серпня 2019 року в справі № 160/3586/19, яке Велика Палата Верховного Суду постановою від 11 березня 2020 року залишила без змін.
При цьому, колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 17.12.2019 року в зразковій справі № 160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного суду від 24.06.2020 року.
У зв'язку із наведеним, враховуючи, що довідка Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ-115784/ВСЗ від 01.04.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, видана у відповідності до Постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, та окрім посадового окладу, окладу за спеціальним (військовим) званням, надбавки за вислугу років, містить відповідні додаткові види грошового забезпечення, то за таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними посилання відповідача як на підставу відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки, на неприйняття після 05.03.2019 року нормативно-правових актів щодо визначення умов та порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року згідно довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Стосовно доводів апеляційної скарги про наявність підстав для зобов'язання пенсійного органу здійснити виплату позивачеві недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою разом з першою нарахованою та виплаченою пенсією, з нарахуванням компенсації втрати частини доходу, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу викладеного суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб факт порушення був обґрунтованим. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Визначення обсягу вимог, що підлягають судовому захисту, є диспозитивним правом позивача. При цьому, підстави, з якими позивач пов'язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно. Суд під час прийняття рішення вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються і яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин (стаття 244 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищезазначене, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси фізичних або права та інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Зважаючи на те, що спірним питанням у цій справі є виключно правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.04.2021 року № ФХ-115784/ВСЗ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з підстав неприйняття після 05.03.2019 року нормативно-правових актів щодо визначення умов та порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, та питання про розмір належних позивачеві пенсійних виплат після їх перерахунку на підставі довідки № ФХ-115784/ВСЗ від 01.04.2021 року, їх нарахування та виплату, відповідачем станом на час виникнення спірних правовідносин не вирішувалось, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, з огляду на їх передчасність.
Стосовно доводів апеляційної скарги про протиправність незазначення судом першої інстанції в резолютивній частині рішення про зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачеві з 01.04.2019 року пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, що, на переконання позивача, призведе до порушення пенсійним органом його прав на отримання пенсії у зазначеному розмірі, колегія суддів також зазначає, що судом вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє, у зв'язку із вірогідним настанням порушення права. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку суб'єкта владних повноважень, та зобов'язання його до вчинення дій на майбутнє, у зв'язку із чим, доводи апеляційної скарги в цій частині колегією суддів також не приймаються.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За наведених обставин, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що при прийнятті рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі № 520/10621/21 суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі № 520/10621/21 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.М. Мінаєва
Судді З.О. Кононенко Я.М. Макаренко
Постанова складена в повному обсязі 11.02.22 р.