Постанова від 28.01.2022 по справі 380/3622/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/3622/20 пров. № А/857/16608/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Большакової О.О., Качмара В.Я.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року (головуючий суддя: Гавдик З.В., місце ухвалення - м. Львів) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання здійснити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 , 14.05.2020 звернувся з позовом до суду в якому, просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991, рішення Другого Сенату Конституційного Суду України № 7- р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30.08.17;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові здійснити перерахунок з 01.01.2019 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, яка діяла станом на 17.01.2002, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30.08.17, в розмірі 90% від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Львівської області № 18-701вих-20 від 28.02.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, без обмеження граничного розміру пенсії та стягнути з Головного Управління пенсійного фонду України у Львівській області, управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові на користь позивача різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.19, а також виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку з 01.01.2019 та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Обґрунтовує позов тим, що з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 , звернувся з відповідною заявою до якої було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) № 18-701 від 28.02.2020. Однак, рішенням відповідача, викладеного у листі від 05.03.2020 № 1300-0210-8/0819 повідомлено, що перерахунок пенсій працівникам прокуратури відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ), буде проведений після прийняття відповідного підзаконного нормативно-правового акту та настання обставин, передбачених ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII.

Позивач вважає спірне рішення відповідача протиправними, оскільки порушує його право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Зазначає, що чинним, на момент звернення із заявою до відповідача, законодавством передбачено перерахунок раніше призначених пенсій, а відтак встановлено право особи, яка отримує відповідно до законодавства про прокуратуру пенсію за вислугу років, на її перерахунок.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, викладене у листі від 05 березня 2020 року № 1300-0210-8/10819 про відмову у здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих.-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

В іншій частині позову відмовлено.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодилися сторони та оскаржили в апеляційному порядку.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги відповідач, посилається на те, що після 13.12.2019 підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не здійснювалось та інших підстав, які б передбачали можливість здійснення перерахунку пенсії позивачу - відсутні, адже постанова № 657 набрала чинності - 06.09.2017, а тому немає законних підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії позивача після прийняття Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019. Крім цього, вказує, що суд першої інстанції у резолютивній частині рішення безпідставно здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих-20, однак, така довідка позивачем для перерахунку пенсії не подавалася. Просить, скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову, якою в частині задоволених позовних вимог відмовити повністю.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, відповідач покликається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві. Просить, скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та в цій частині прийняти нове рішення, яким:

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області, управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові здійснити перерахунок з 01.01.2019 та виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 13.12.2019, на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-770 вих-20 від 28.02.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) в розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області, управління обслуговування громадян Залізничний відділ обслуговування громадян в м. Львові здійснити виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку з 01.01.2019 та фактично отриманою пенсією, здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Відповідач, 18.10.2021 подав відзив на апеляційну скаргу, в якій просив у задоволені апеляційної скарги позивача відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, з таких мотивів.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019, у Законі України «Про прокуратуру» 14.10.2014 №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України, а підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019, є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 04.01.2003 та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ із розрахунку 90% складових заробітної плати.

Прокуратурою Львівської області, 28.02.2020 видано ОСОБА_1 довідку № 18-701вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Листом від 05.03.2020 № 1300-0210-8/10819 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії та зазначив, що перерахунок пенсій працівникам прокуратури відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 буде проведений після прийняття відповідного підзаконного нормативно-правового акту та настання обставин, передбачених ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон № 1789-ХІІ) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1). Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1).

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш , як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що 14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон №1697-VІІ).

Частина 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас, з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 (далі - Закон № 76-VIII) набрав чинності 01.01.2015, яким, з-поміж іншого, внесено наступні зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні жоден закон не визначав, ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону № 1789-ХІІ, натомість, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Однак, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що впродовж 2015-2019 років, Кабінет Міністрів України не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, згідно якого, визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання Рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Суд апеляційної інстанції зазначає, що прийняття Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019 стало підставою для звернення позивача, який отримує пенсію відповідно до Закону № 1697-VII.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач, відмовив позивачу у перерахунку призначеної пенсії.

Крім цього, відповідач в апеляційній скарзі вказує, що позивач набуде право на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.

Ці доводи пенсійного органу, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Натомість, суд апеляційної інстанції наголошує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Також, суд апеляційної інстанції зауважує, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати, у зв'язку з бездіяльністю Кабінету Міністрів України.

Так, зокрема, Верховний Суд у постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) вказав на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.

Таким чином, саме відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що реалізація права позивача на перерахунок пенсії, забезпечена саме прийняттям рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції вважає, що підхід відповідача до вирішення заяви позивача про перерахунок його пенсії є протиправним, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, викладене у листі № 1300-0210-8/10819 від 05.03.2020, про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років підлягає скасуванню.

Покликання відповідача, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, суд апеляційної інстанції до уваги не бере. Оскільки на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного вище рішення, вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись пенсійним органом шляхом беззастережного, відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури, задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Вказане рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-701вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховують для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Стосовно дати, з якої Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивача, то слід зазначити, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тобто, частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

Вказані висновки, суду апеляційної інстанції узгоджується із висновками Верховного Суду у зразковій справі які наведені у рішенні від 14 вересня 2020 року № 560/2120/20 (№ Пз/9901/9/20), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року.

Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, викладене у листі від 05 березня 2020 року № 1300-0210-8/10819 про відмову у здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2011, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п'ятій цифри « 80» замінено цифрами « 70».

В подальшому, Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій та п'ятій цифри « 70» замінено цифрами « 60».

Згідно ч. 18 цієї статті (у редакції, чинній до 01.01.2015) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. З 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, 15.07.2015 набрав чинності Закон № 1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч. 20 цієї статті, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проаналізувавши вищенаведені норми, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.

Наведений висновок узгоджується з покладеним в основу Закону № 1697-VII, принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, стаття 50-1 Закону № 1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697-VII у частині перерахунку пенсії втратила чинність.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих.-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) саме в розмірі 90% від суми місячного заробітку підлягають задоволенню. Оскільки, на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких, пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що суд першої інстанції у резолютивній частині рішення, помилково вказав, що перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснити на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих-20. Оскільки, позивачем для перерахунку пенсії подавалася до пенсійного органу довідка прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-701вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, а тому саме згідно цієї довідки необхідно здійснити перерахунок пенсії.

Щодо позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд апеляційної вказує таке.

Так, обмеження максимального розміру пенсії, були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ), зокрема, за змістом ст. 2 Закону № 3668-VI, максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Цим Законом було внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення частини п'ятнадцятої якої викладено в аналогічній редакції.

Разом з тим, абз. 1 п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Абзацом 2 цього пункту визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), установленому цим Законом.

Аналіз наведених вище наведених правових норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що положення пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI, спрямовані на врегулювання питань, які виникли у зв'язку із застосуванням Закону № 3668-VI стосовно осіб, у яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір, а саме - надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватися загальні правила щодо обмежень.

Закон № 1789-ХІІ утратив чинність (крім окремих положень, які не стосуються спірних правовідносин) у зв'язку з набранням чинності Законом № 1697-VII, за правилами абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Отже, з моменту набрання чинності Законом № 1697-VII питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема статтею 86, частиною п'ятнадцятою якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром.

Таким чином, на спірні правовідносини поширюються положення абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування вищенаведених правових норм, викладений у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 справа № 580/5962/20.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 у частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області, виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», то суд апеляційної інстанції вважає, що така вимога не підлягає задоволенню. Оскільки, предметом розглядуваного спору є саме відновлення порушеного права позивача щодо здійснення перерахунку пенсії, відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-701 вих.-20, а не спосіб виконання вказаного перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, так як, судом апеляційної інстанції встановлено неправильне застосування судом першої інстанції, при вирішенні спору, норм матеріального права та неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції у частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих.-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) в розмірі 90% від суми місячного заробітку підлягає скасуванню.

Натомість, суд апеляційної інстанції вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідка прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-701вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Разом з тим, суду першої інстанції в частині відмови від решти позовних вимог, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, а тому суд апеляційної інстанції вважає, що у решті судове рішення необхідно залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року у справі № 380/3622/20 в частині зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-770 вих.-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) в розмірі 90% від суми місячного заробітку скасувати та прийняти нову постанову, якою:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII, на підставі довідка прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-701вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії».

У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року у справі № 380/3622/20 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. О. Большакова

В. Я. Качмар