25 січня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/11048/21 пров. № А/857/19176/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Ніколіна В.В., Качмара В.Я.,
за участю секретаря судового засідання Петрунів В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року (головуючий суддя Зозуля Д.П., м. Рівне, повний текст складено 07.09.2021) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Ф» № 149246-2407-1717 від 18.03.2021.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області форми «Ф» № 149246-2407-1717 від 18.03.2021. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору на суму 1080 (одну тисячу вісімдесят) грн. 80 коп.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління ДПС у Рівненській області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального і процесуального права, та просить скасувати таке рішення і постановити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходився з того, що з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно за іншою особою у попереднього власника не виникає обов'язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований відповідний об'єкт нерухомості, який відчужено. Відтак, внаслідок укладення позивачем договорів купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку на земельній ділянці, розташованій за адресою АДРЕСА_1 , з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , право користування (оренди) позивача цими земельними ділянками припинилося та з 11.05.2021 перейшло до покупців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі вказаних договорів,
Вважає, що судом не враховано положення ст. 124 Земельного Кодексу України, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав
Відповідно до вимог п. 288.1ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно умов п.35 договору оренди землі від 24.12.2020, перехід права оренди земельних ділянок до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов договору або розірвання, однак жодних доказів того, що договори оренди землі між позивачем та Дубенською міською радою розірвані та/або речове право оренди на вказані земельні ділянки зареєстроване у встановленому законом порядку за іншою особою , позивачем суду не надано, матеріали справи не містять.
Наявними у справі матеріалами підтверджується, що договір оренди землі від 24.12.2020 не розірваний, і згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.12.2020 право оренди земельної ділянки, про яку йдеться у цій справі, зареєстроване за позивачем.
Судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги правовий висновок Верховного Суду викладений в Постанові від 18.06.2021 у справі №400/1730/19. відповідно до якого податковий обов'язок щодо сплати орендної плати в таких правовідносинах лежить на орендареві земельної ділянки, який визначений у договорі оренди земельної ділянки і право користування земельною ділянкою якого зареєстровано в державному реєстрі речових прав.
Верховний Суд переглянув у касаційному порядку справу, у якій позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення про збільшення податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб за 2018 рік.
Позивач доводив, що висновок контролюючого органу про те, що він має податковий обовґязок зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою із земель комунальної власності, яка була надана для ведення фермерського господарства, є помилковим.
Суди попередні інстанцій дійшли протилежних висновків щодо результатів вирішення спору. Суд першої інстанції позов задовільнив. Апеляційний суд рішення скасував, встановивши, що хоча земельна ділянка перебувала у фактичному користуванні фермерського господарства, позивач не оформив належним чином передачу земельної ділянки цьому господарству як землекористувачу.
Суд мотивував рішення тим, що оскільки орендарем земельної ділянки є фізична особа, саме на неї відповідно до п. 288.2 ст. 288 ПК України покладено обов'язок щодо сплати орендної плати згідно з договором оренди землі. Той факт, що використання земельних ділянок відбувається фермерським господарством, не змінює статусу позивача як орендаря земельної ділянки та не звільняє його від обов'язку сплачувати орендну плату. Платник податку, як це встановлено підпунктом 7.1.1 п.7.1 ПК України, є обов'язковим елементом податку, який визначається виключно нормами цього Кодексу.
Верховний Суд погодився з рішенням суду апеляційної інстанції, та зазначив про пріоритетність застосування норм підпунктів 288.1, 288.2 ст. 288 ПК України, ст. 125,126 Закону України «Про оренду землі» у правовідносних з орендної плати за землі державної та комунальної власності, які були надані фізичній особі.
Отже, правовий обовґязок щодо сплати орендної плати в таких правовідносинах лежить на орендареві земельної ділянки, який визначений у договорі оренди земельної ділянки і право користування земельною ділянкою якого зареєстровано в державному реєстрі речових прав.
Аналогічний правовий висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 08.07.2021 у справі №120/3966/19-а.
Наявними у справі доказами підтверджується, що орендарем земельної ділянки у договорі оренди земельної ділянки визначений позивач і право користування земельною ділянкою зареєстровано в державному реєстрі речових прав за позивачем.
Правило пріоритету податкового законодавства по відношенню до норм іншого законодавства випливає з п. 7.3 ст. 7 ПКУ згідно якого будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства, п. 3 підрозділу 10 (інші перехідні положення) розділу XX ПКУ, якими встановлено, що у разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Згідно фактичних обставин справи 24 грудня 2020 року позивач (учасник № 2) визнаний переможцем земельних торгів (аукціону №30093), організатором якого є Дубенська міська рада, по об'єкту торгів - передача в оренду строком на 5 років на конкурентних засадах земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:2650, площею 662 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01.), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
В цей же день, 24.12.2020 між Дубенською міською радою (Орендодавцем) та Позивачем (Орендарем) укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1- 5,8, 9, яких Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування згадану вище земельну ділянку несільськогосподарського призначення (землі житлової та громадської забудови).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 271 993 грн і підлягає щорічній індексації. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі і становить 39,735946 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 108 078,99 грн/рік, яка щорічно уточнюється
Відповідно до умов п. 10 зазначеного договору оренди землі, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлений за результатами земельних торгів.
Орендна плата сплачується з дня виникнення права користування земельною ділянкою та вноситься на рахунок місцевого бюджету в строки, визначені чинним законодавством (п.11 договорів).
Згідно п. 39 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
Право оренди позивача на зазначені земельні ділянки строком на 5 роки зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що прийняті відповідні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.12.2020 і що підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
Листом від 27.01.2021 №451/05-02-26/21 Дубенська міська рада надіслала на адресу відповідача перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі та додаткові угоди, серед яких вказано ОСОБА_1 , розмір орендної плати у 2021 році орендаря ОСОБА_1 згідно з Договорами оренди землі від 24.12.2020 за земельну ділянку площею 0,0662 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 271993грн., розміром орендної плати 39,735946%, становить 108078,99 грн.
18.03.2021 Головним управлінням ДПС Рівненській області згідно з пп.54.3.3 п.54,3 ст.54 та п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення- рішення.№149246-2407-1717 від 18.03.2020 про визначення позивачу податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік у сумі 1018 078,99 грн.
Згідно з статтею 1 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 № 161-XIV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі Закон № 161 -XIV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 161-XIV відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 Закону № 161-XIV встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту14.1.147 пункту14.1ст.14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1статті269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
За змістом підпункту14.1.73пункту14.1статті14 цього Кодексу землекористувачі - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК України визначив обов'язок орендаря сплачувати плату за землю у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата) (підпункті 4.1.136. пункту 14.1ст. 14 ПК України).
Відповідно до пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні. Підпунктом 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до пункту288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
Згідно з пунктами 288.2, 288.3 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 ПК України).
Визначена відповідачем в оспорюваному податковому повідомленні-рішенні сума орендної плати відповідає як розміру, закріпленому п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, так і розміру, визначеному в Договорах оренди землі та її розрахунок не заперечується Позивачем.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до вимог ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 24 грудня 2020 року ОСОБА_1 (учасник № 2) визнаний переможцем земельних торгів (аукціон № 30093), організатором яких була Дубенська міська рада, по об'єкту торгів: ЛОТ № 3 (№ 60615) Передача в оренду строком на 5 років на конкурентних засадах(аукціон) земельної ділянки кад. № 5610300000:02:001:2650 площею, 662 м.кв. для будівництва і обслуговування житлового буднику, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Того ж дня, на підставі Протоколу проведення земельних торгів між Дубенською міською радою, як Орендодавцем, та ОСОБА_1 , як Орендарем, укладений Договір оренди землі (далі - Договір), згідно з пунктами 1-5, 8 та 9 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) яка розташована в АДРЕСА_1 .
В оренду передається земельна ділянка площею 0,0662 га, яка відноситься до земель житлової та громадської забудови (склад угідь - землі під малоповерховою забудовою), на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціон) від 24 грудня 2020 року.
На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна.
В оренду передається тільки земельна ділянка. Кадастровий номер 5610300000:02:001:2650.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 271993 грн і підлягає щорічній індексації.
Договір укладено строком на 5 (п'ять) років.
Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 39,735946 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 108078,99 грн/рік, яка щорічно уточняється Орендарем.
Відповідно до умов пункту 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлений за результатами земельних торгів. Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Також пунктом 11 Договору встановлено, зокрема, що орендна плата вноситься в строки, визначені чинним законодавством.
Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності, набуті в оренду за результатами земельних торгів, вноситься у такі строки:
- за перший рік - не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди,
- починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України.
Після укладення Договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно був внесений запис від 29 грудня 2020 року № 39993266 про реєстрацію за ОСОБА_1 права оренди згаданої вище земельної ділянки .
Листом від 27 січня 2021 року № 451/05-02-26/21 Дубенська міська рада на адресу відповідача подала перелік орендарів, з якими укладено договори оренди та додаткові угоди, до якого був включений ОСОБА_1 . Відповідно до такого переліку, розмір орендної плати у 2021 році орендаря ОСОБА_1 згідно з Договором оренди землі від 24 грудня 2021 року на земельну ділянку площею 0,0662 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 271993грн, розмір орендної плати 39,735946 %, становить 108078,99грн.
Також, судом з'ясовано, що на орендованій земельній ділянці ОСОБА_4 розпочав будівництво житлового будинку, що підтверджується копією Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 24 лютого 2021 року, реєстраційний номер РВ051210224376.
18 березня 2021 року ГУ ДПС винесене податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») № 149246-2407-1717, яким податковий орган визначив ОСОБА_1 податкове зобов'язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА З ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 108078,99грн.
11 травня 2021 року між ОСОБА_1 як Продавцем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 як Покупцями укладений Договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу Рівненської області Пришко О.О. та зареєстрований в реєстрі за № 380, відповідно до пункту 1.1 якого Продавець, поставивши до відома Покупців, що діє за згодою другого з подружжя, що викладена у заяві, справжність підпису на якій засвідчено ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу 07 травня 2021 року, за р. № 368, продав, ОСОБА_2 поставивши до відома Продавця, що діє за згодою другого з подружжя, що викладена у заяві, справжність підпису на якій засвідчено Пришко О.О., приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу 11 травня 2021 року, за р. № 379, купила 1/4 частку та ОСОБА_3 поставивши до відома Продавця, що діє за згодою другого з подружжя, що викладена у заяві, справжність підпису на якій засвідчено ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу 11 травня 2021 року, за № 370, купила 3/4 частки на нижчевикладених умовах незавершене будівництво житлового будинку, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Незавершене будівництво зазначене на плані за літерою А-І; готовність незавершеного будівництва житлового будинку, згідно Довідки № 337 від 21 квітня 2021 року, виданої Комунальним підприємством «Архітектор», складає 38/1000 відсотків. Розміщене на земельній ділянці площею 0,0662 га, кадастровий номер: 5610300000:02:001:2650.
На підставі вказаного вище Договору купівлі-продажу право власності на 1/4 частки незавершеного будівництвом житлового будинку перейшло до ОСОБА_2 , а право власності на 3/4 частки цього ж незавершеного будівництвом житлового будинку перейшло до ОСОБА_3 , про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені записи про право власності від 11 травня 2021 року № 255992148,№ 41879513.
12 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дубенської міської ради із заявою у якій просив припинити право оренди земельної ділянки площею 0,0662 га, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, в АДРЕСА_1 , у зв'язку з відчуженням розташованого на ній нерухомого майна. Заява зареєстрована в Дубенській міській раді 12 травня 2021 року за № К-1091/АП.
24 травня 2021 року позивач скерував на адресу відповідача лист, за змістом якого повідомляв, зокрема, що з 12 травня 2021 року він не користується земельною ділянкою (кадастровий номер 5610300000:02:001:2650) за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з укладенням договору купівлі-продажу розташованого на вказаній земельній ділянці незавершеного будівництвом житлового будинку. До вказаного листа ОСОБА_1 були долучені, зокрема, копії договору оренди землі від 24 грудня 2020 року, Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11 травня 2021 року № 255992017 та № 255992148, Договору купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку від 11 травня 2021 року, заяви до Дубенської міської ради від 12 травня 2021 року (№ К-1091/АП).
Крім того, 24 травня 2021 року ОСОБА_1 надіслав до ГУ ДПС заяву, у якій, покликаючись на обставини щодо відчуження незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , просив, зокрема, здійснити звірку розрахунків по сплаті орендної плати по вказаній земельній ділянці, а також скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
Визнаючи протиправним та скасовуючи спірне податкове повідомлення-рішення суд першої інстанції виходив з того, що з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно за іншою особою у попереднього власника не виникає обов'язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований відповідний об'єкт нерухомості, який відчужено. Відтак, внаслідок укладення позивачем договорів купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку на земельній ділянці, розташованій за адресою АДРЕСА_1 , з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , право користування (оренди) позивача цими земельними ділянками припинилося та з 11.05.2021 перейшло до покупців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі вказаних договорів,
Однак, такі доводи суду першої інстанції колегія суддів вважає помилковими з наступних міркувань.
Згідно пункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), землекористувачі - це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
У відповідності до підпунктів 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельним податком визнається обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У підпунктах 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України встановлено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
За правилами пункту 287.7 статті 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Згідно з пунктами 288.1 - 288.4 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно ч. 1 та ч. 2 статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом «е» частини першої статті 141 ЗК України встановлено, що набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
У відповідності до частини третьої статті 7 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі - Закон № 161), до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Відповідно до статті 31 Закону №161, договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Оскільки, як уже зазначалось вище, договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:2650, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ., укладений між Дубенською міською радою та ОСОБА_1 24 грудня 2020 року та після укладення якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно був внесений запис від 29 грудня 2020 року № 39993266 про реєстрацію за ОСОБА_1 права оренди згаданої вище земельної ділянки, а незавершений будівництвом житловий будинок, належний позивачу, на згаданій вище земельній ділянці, був відчужений на підставі договору купівлі-продажу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (Покупці) лише 11 травня 2021 року, то відповідно податковий орган приймаючи 18.03.2021 податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Ф» № 149246-2407-1717 діяв правомірно, бо позивач станом на 18.03.2021 був належним землекористувачем.
Факт відчуження незавершеного будівництвом будинку 11.05.2021 не є безумовною підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення, а може слугувати підставою переходу права оренди земельної ділянки до другої особи, підставою для зміни умов або розірвання договору, як то визначено пунктом 35 Договору оренди землі від 24 грудня 2020 року та зміни платника податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Колегія суддів вважає, що позивачем невірно обрано спосіб захисту його права.
Також, суд апеляційної інстанції, відповідно до положень статті 139 КАС України, зазначає, що судові витрат у справі розподілу не підлягають .
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції слід скасувати, бо висновки суду не відповідають обставинам справи, судом порушено норми матеріального та процесуального права, а у задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області задовольнити, скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року по справі № 460/11048/21.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді В.В. Ніколін
В.Я. Качмар
повний текст складено 27.01.2022