24 січня 2022 року справа № 580/9771/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” до Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” з позовною заявою до Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття у встановлений ч.ч. 6, 12 ст. 123 ЗК України двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області та щодо неприйняття рішення про передачу в оренду позивачу земельну ділянку площею 15,8478 га, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, кадастровий номер 7125787200:03:001:0470, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про передачу позивачу земельної ділянки площею 15,8478 га, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, кадастровий номер 7125787200:03:001:0470, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є власником нерухомого майна - виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з тим, що земельна ділянка під вказаним нерухомим майном не була сформованою, та відсутністю у позивача права власності на вказану земельну ділянку, позивач звернувся до Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, правонаступником якої є Шполянська міська рада, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 16 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські двори) з подальшою передачею в оренду. Рішенням Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області №41-9/VІІ від 24.09.2020 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для подальшої передачі в оренду), орієнтовною площею 16 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські двори) за рахунок земель комунальної власності. Позивачем був розроблений проект землеустрою на виконання вказаного рішення, за результатами якого було сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 7125787200:03:001:0470, площею 15,8478 га, цільове призначення: 01.01, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження вказаного проекту землеустрою, проте 03.11.2021 на 14-й сесії Шполянської міської ради не було прийнято рішення щодо заяви позивача у зв'язку з тим, що більшість депутатів утримались від голосування. Таким чином відповідач, не прийнявши рішення за результатами розгляду клопотання позивача, допустив протиправну бездіяльність.
Ухвалою суду від 24.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
З довідок про доставку електронного листа вбачається, що до електронного кабінету Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади 19.11.2021 була доставлена копія позовної заяви сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” та 25.11.2021 - копія ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.
Проте відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Дослідивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” є власником нерухомого майна - виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат); серія та номер - бн, виданий 01.11.2012; видавник - Соболівська сільська рада; свідоцтво про право власності, серія та номер - 31878360, видане 29.12.2014 державним реєстратором реєстраційної служби Шполянського РУЮ ОСОБА_1 ; свідоцтво про право власності, серія та номер - 31974687, видане 24.05.2015 державним реєстратором реєстраційної служби Шполянського РУЮ Шевченко Т.Б.
Позивач звернувся до Соболівської сільської ради із клопотанням №32 від 29.09.2020, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 16 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (господарські двори) з подальшою передачею в оренду.
Рішенням Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області №41-9/VІІ від 24.09.2020 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для подальшої передачі в оренду), орієнтовною площею 16 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськосподарського виробництва (господарські двори) за рахунок земель комунальної власності.
На виконання рішення Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області №41-9/VІІ від 24.09.2020 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 на замовлення позивача був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га СТОВ «Агроспілка» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області. За результатами вказаного проекту було сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 7125787200:03:001:0470, площею 15,8478 га, цільове призначення: 01.01, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
21.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га для ведення товарного сільськосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області.
03.11.2021 на 14-й сесії Шполянської міської ради не було прийнято рішення щодо заяви позивача, у зв'язку з тим, що більшість депутатів утримались від голосування, що підтверджується списками поіменного голосування від 03.11.2021. (а.с. 48-49).
Вважаючи, що відповідач при розгляді заяви від 21.07.2021 не прийняв рішення, тому допустив протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно частини 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно частини 12 статті 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідно до частини 15 статті 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.
Згідно частини 16 статті 123 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, відповідно до вказаних норм, питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні та за результатами його розгляду зобов'язаний прийняти відповідне рішення.
При цьому неприйняття рішення про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою не може підміняти рішення про відмову у наданні такого дозволу, оскільки стаття 123 Земельного кодексу України не передбачає випадків, коли орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за результатами заяви про затвердження проекту землеустрою може не прийняти позитивного або негативного для заявника рішення.
Судом встановлено, що відповідач виносив на розгляд пленарного засідання проект рішення щодо заяви позивача від 21.07.2021. Проте 03.11.2021 на 14-й сесії Шполянської міської ради не було прийнято рішення щодо заяви позивача у зв'язку з тим, що більшість депутатів утримались від голосування.
Таким чином, відповідач всупереч частині статті 123 Земельного кодексу не прийняв рішення за результатами розгляду заяви позивача, тобто діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, передбачений статтею 123 Земельного кодексу України.
Вказане дає підстави для висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення за заявою позивача від 21.07.2021 є протиправною.
З огляду на п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади прийняти відповідне рішення за заявою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” від 21.07.2021, тобто рішення про затвердження, або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області та передачу або відмову у передачі в оренду позивачу земельної ділянки площею 15,8478 га, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, кадастровий номер 7125787200:03:001:0470, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Аналогічні висновки вказані у постанові Верховного Суду від 23 листопада 2021 року у справі №580/704/21.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог..
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади щодо розгляду заяви сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” від 21.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області та щодо неприйняття рішення про передачу в оренду позивачу земельну ділянку площею 15,8478 га, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, кадастровий номер 7125787200:03:001:0470, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зобов'язати Шполянську міську раду об'єднаної територіальної громади розглянути заяву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” від 21.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 15,8478 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду за рахунок земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області та прийняття рішення про передачу в оренду земельної ділянки площею 15,8478 га, розташованої за межами населеного пункту с. Соболівка Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, кадастровий номер 7125787200:03:001:0470, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з урахуванням висновків суду, наведених у цьому рішенні.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади (вул. Лозуватська, 59, м. Шпола, Звенигородський район, Черкаська область, 20603, код ЄДРПОУ 04061576) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агроспілка” (с. Соболівка, Шполянський район, Черкаська область, 20644, код ЄДРПОУ 31126916) витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО