Справа № 320/12336/20 Суддя (судді) першої інстанції: Горобцова Я.В.
04 лютого 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області про відмову у виплаті недоплаченої суми щорічної грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 недорахованої суми разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2018, 2019 та 2020 роки.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він має статус інваліда війни, а тому має право на пільги, визначені Законом України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту». Відповідно до статті 13 цього Закону йому щорічно до 5 травня повинна виплачуватись разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 позивач зазначав, що відповідачем, протягом 2018 - 2020 років, щорічна разова грошова допомога до 5-го травня була виплачена йому в розмірі меншому, ніж це передбачено законом.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області про відмову у виплаті ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи за 2020 рік відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» у розміри восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України за 2020 рік» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Зокрема, апелянт зазначає, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги», яка на час проведення виплати не була скасована.
Крім того, стверджує, що Управління не здійснювало нарахування разової щорічної грошової допомоги до 5 травня позивачу, а лише провело її виплату у розмірі 3 640 гривень на підставі списків поданих Управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та не мало технічної можливості внести зміни до вже призначеного розміру допомоги.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
22.04.2020 Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області позивачу було нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня, передбачену статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 3640,00 грн.
31.07.2020 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради із заявою про перерахунок разової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішень Конституційного Суду України, зокрема, від 27.02.2020 №3-р/2020, виходячи з розміру восьми мінімальних пенсій за віком.
Листом №1947/07-04 від 11.08.2020 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради повідомило, що здійснило виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня виходячи з реальних фінансових ресурсів у межах бюджетних призначень, у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни визначає та створення належних умов для їх життєзабезпечення забезпечує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до статті 13 Закону №3551-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28.12.2007 (набрав чинності 01.01.2008) згадану частину статті 13 Закону №3551-XII викладено у такій редакції:
«Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI.
В подальшому, Законом України від 28.12.2014 №79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01.01.2015) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону №3551-XII і Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: №147 від 31.03.2015, №141 від 02.03.2016, №233 від 05.04.2017, №170 від 14.03.2018, №237 від 20.03.2019 та №112 від 19.02.2020, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги до 5 травня.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 27.02.2020 норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, з 27.02.2020 застосовуються положення статті 13 Закону №3551-XII в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України), а саме: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові від 19.02.2020 №112 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом №3551-XII, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи здійснюється у розмірі 3640 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 13 цього Закону.
Отже, на час виплати позивачу у квітні 2020 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №112.
Виходячи із визначених у частині 4 статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не Постанову №112, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що разова грошова допомога до 5 травня у 2020 році повинна була виплачуватися особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому статтею 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV - восьми мінімальних пенсій за віком, а тому, оскільки разову грошову допомогу за 2020 рік позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 13 Закону № 3551-XII, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Колегія суддів також зазначає, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги.
З огляду на те, що Управління визначено відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги, доводи відповідача про не порушення прав та інтересів позивача саме Управлінням є необґрунтованими.
Висновки суду апеляційної інстанції узгоджуються з правовими висновками Верховного Суду, викладеним у рішенні від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року.
Враховуючи предмет спору у справі, що розглядається, та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд апеляційної інстанції зазначає, що справа №320/12336/20 є типовою по відношенню до справи №440/2722/20.
Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального закону.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
Суддя В.П.Мельничук
Суддя О.М.Оксененко