Справа № 320/12782/20 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
04 лютого 2022 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В.В.,
суддів: Ганечко О.М., Карпушової О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, передбаченою Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Київській області виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2950,00 грн.; - оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; - набавка за стаж служби (35%) - 1662,50 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 грн.; - надбавка за виконання особливо-важливих завдань (50% - вираховуються з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 3206,26 грн.; - надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%- вираховуються з посадового окладу) - 1475,00 грн.; - премії (3,70% - вираховуються з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та надбавки за виконання особливо важливих завдань) - 426,84 грн. та направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, передбаченою Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016.
Зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Київській області виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2950,00 грн.; - оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; - набавка за стаж служби (35%) - 1662,50 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 грн.; - надбавка за виконання особливо-важливих завдань (50% - вираховуються з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 3206,26 грн.; - надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%- вираховуються з посадового окладу) - 1475,00 грн.; - премії (3,70% - вираховуються з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та надбавки за виконання особливо важливих завдань) - 426,84 грн. та направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Доводи апелянта обґрунтовані зокрема тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .
Наказом Головного управління МВС України в Київській області від 14.07.2010 №483 о/с (по особовому складу) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ капітана міліції ОСОБА_1 (М-028732), начальника сектора карного розшуку Таращанського районного відділу з 20.07.2010 звільнено з органів внутрішніх справ у запас за п. 64 "Б" (через хворобу).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 серії НОМЕР_3 від 18.04.2018. В даному посвідченні наявна відмітка про вид пенсії: По інвалідності 2 грп. інвалідність внаслідок війни МВС.
Згідно з протоколом за пенсійною справою № 1003012701 грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії станом на 28.01.2015 складалося з: посадовий оклад - 950 грн., оклад за військове звання - 120,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 321,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням - 1085,18 грн., у тому числі надбавки за: роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, особливо важливі завдання 50 %, за оперативно-розшукову діяльність 50% та премія 35%. Усього 2476,18 грн.
Позивач у травні 2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням всіх передбачених законом надбавок, що не заперечується сторонами.
Листом від 19.05.2017 №29/І-407 Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Київській області повідомила позивачу про те, що підстави для видачі довідки відсутні. Крім того, повідомлено, що створена робоча група, яка готує та передає до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) .
В подальшому Ліквідаційна комісія ГУ МВСУ в Київській області направила до ГУ ПФУ у Київській області довідку від 23.03.2018 №1003012701 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка видана позивачу про те, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ від 21.02.2018 №103 та від 11.11.2015 №988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 р., за прирівняною посадою поліцейського Слідчий - Управління, відділи (відділення) поліції до посади на день звільнення зі служби слідчий слідчого відділення Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за спеціальним званням (капітан міліції/поліції) - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 1662,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн.; премія 3,70% - 253,64 грн. Усього: 7108,64 грн.
Отже, до вказаної довідки для перерахунку пенсії позивача не було включено надбавку за виконання особливо-важливих завдань 50%; надбавку за оперативно - розшукову діяльність 50%, які до 01.01.2018 враховувались при обчисленні пенсії, а також зменшено розмір премії з 35 % до 3,70 %.
На підставі вказаної довідки позивачу 01.05.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, що підтверджується наявним в матеріалах справи перерахунком пенсії. Основний розмір пенсії за результатами перерахунку становить 5686,91 грн. (7108,64 грн. х 80 %).
26.10.2020 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області із заявою про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які в нього були призначені на день його звільнення зі служби .
У позовній заяві позивач вказував на те, що відповіді на свою заяву від 26.10.2020 позивач від відповідача не отримав. Доказів зворотнього матеріали справи не містять та відповідачем не надано.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не складення нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії такою, що порушує його права та законні інтереси, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не включив до довідки про грошове забезпечення позивача вищевказані надбавки, а тому така бездіяльність відповідача є протиправною, а отже адміністративний позов підлягає задоволенню.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, зі змінами, внесеними Законами України від 16.12.2004 № 2255-IV, від 03.04.2007 № 857-V, від 25.06.2009 № 1567-VI, яка діяла до 28.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 (дана норма не змінювалась з моменту прийняття даного Закону) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою" (далі - Закон №900-VIII).
Законом №900 доповнено також пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580 абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Закон №900-VIII набрав чинності 29 грудня 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч.2 ст.94 Закону №580-VIII).
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до положень пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону №580 та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Згідно з пунктом 3 Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 12 Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Так, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема,
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
У зв'язку зі зміною посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського «ст.оперуповноважений - Управління, відділи (відділення) поліції» до посади позивача на день звільнення зі служби - ст.оперуповноважений групи кримінальної міліції у справах дітей Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області, 01.05.2018 позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від 23.03.2018 було проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2016, проти чого сторони не заперечують.
Щодо наявності правових підстав для включення до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % суд зазначає таке.
Спірна надбавка за особливо важливі завдання враховувалась Управлінням ПФУ під час призначення позивачу пенсії, а виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням цієї надбавки до моменту здійснення перерахунку, проведеного на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від 23.03.2018 №1003012701 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). При цьому, враховуючи, що перерахунок пенсії був проведений позивачу 01.05.2018, але охоплював період, починаючи з 01.01.2016, дана надбавка була виключена зі складових для перерахунку пенсії і не враховувалась при перерахунку вже з 01.01.2016.
Суд зазначає, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби в органах внутрішніх справ здійснювалась на підставі чинної на час його звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 5 вказаної постанови №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
При цьому порядок та умови виплати такої надбавки визначались залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовувався або розмір її зменшувався.
Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Колегія суддів зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, ця складова не може бути зазначена у довідці про розмір грошового забезпечення.
Таким чином, враховуючи, що надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 №260 не передбачена, суд приходить до висновку про відсутність у МВС України правових підстав для включення зазначеної надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Також слід звернути увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а, в якій суд прийшов до висновку, що такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 №260 не передбачена, а тому відповідач правомірно не включив зазначену надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 79112740).
Щодо врахування премії, яку було встановлено на день звільнення позивача зі служби з урахуванням інших надбавок, то розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку пенсії належить вказати премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 29.07.2020 у справі №636/3610/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90652665).
Так, постановах від 09.08.2019 (справа № 202/7622/17) та від 15.08.2019 (справа №821/256/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшов наступних правових висновків: "У довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови №988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувались поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії"; "Оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення".
Колегія суддів враховує, що Верховний Суд не відступав від зазначених правових висновків.
Зважаючи на вищевказані правові висновки Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду, колегія суддів приходить до переконання, що відповідач діяв правомірно в межах спірних правовідносин, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог
На підставі вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, неправильне тлумачення закону, призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню повністю з ухваленням постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку за наслідками розгляду даного спору.
Керуючись ст.ст. 139, 240, 242, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,
Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року скасувати, та ухвалити постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач В. В. Кузьменко
Судді: О. М. Ганечко
О. В. Карпушова