Постанова від 03.02.2022 по справі 320/5965/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/5965/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Степанюка А.Г.

За участю секретаря: Шевченко Е.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління МВС України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 жовтня 2021 року, суддя Вєкуа Н.Г., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місту Києву, оформлену листом Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області від 21.06.2017 №123-лк у зарахуванні (підтвердженні та включенні) раніше не відомого та не врахованого часу служби (роботи), зокрема - його періоду: з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року в підрозділу "Ізолятору тимчасового утримання" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання" та його періоду: з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року в підрозділу: "Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Начальник відділу (керівник (старший оперуповноважений) самостійної групи) самостійної групи ) у складі управління" - включно за її класифікації та посадового окладу не нижче класифікації та посадового окладу за посади: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання") із урахуванням раніше включеної посади "Старший оперуповноважений" - додатково або виключно, - як з 01.01.2006 року та з 24.05.2017р - як з дня мого звернення із заявою від 24.05.2017 року №131-лк, про зарахування до вислуги років для призначення/ перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії) та прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, подану на момент проведення перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 року із урахуванням стану на 01.01.2007 року згідно з чинним пенсійним законодавством;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києву повторно розглянути заяву позивача (із урахуванням уточнень адміністративним судом відповідних до неї) від 24.05.2017 року № 131-лк, про зарахування до вислуги років для призначення/ перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії), прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, зокрема в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи), зокрема - його періоду: з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "г" Постанови № 393 з розміру: один місяць за 40 днів (Наказ МВС № 545) ) - 00років 04 місяця 03 дні (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 01 рік 04 місяців 15 днів, як у пільговому обчислені (К = 30: 40) або заданими розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (Наказ МВС № 42) - 01 рік 07 місяців 00 днів (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 02 роки 07 місяців 12 днів, як у пільговому обчислені (К=1:1.5), - в підрозділу: "Ізолятору тимчасового утримання" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання", а також - його періоду: з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (Наказ МВС № 366 та Наказ МВС № 42 - 01 рік 08 місяців 29 днів (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 4 роки 11 місяців 26 днів, як у пільговому обчислені (К = 1:1.5), - в підрозділу: "Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Начальник відділу (керівник (старший оперуповноважений) у складі управління" - включно (за її класифікації та посадового окладу не нижче класифікації та посадового окладу за посади: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання") із урахуванням раніше включеної посади: "Старший оперуповноважений" - додатково або виключно, в цілому, за усіх цих підрозділів та посад відповідних до них (за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (у пільговому обчислені К-1'1 5' Наказ МВС № 42) - 07 роки 06 місяці 29 днів, як (Усього) у пільговому обчислені (К = 1:1 5) з підстав (Згідно до пункту 2.4 Закону №2262-XII) за найбільш вигідних пільг - з 01.01.2006 та з 24.05.2017 - як з дня звернення позивача з такою заявою від 24.05.2017 №131-лк на момент проведення перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 із урахуванням її попереднього стану на 01.01.2007 згідно з чинним пенсійним законодавством.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарно-пільговому обчисленні раніше не відомий та не врахований певний час служби (роботи) у період з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року в підрозділу: «Ізолятору тимчасового утримання Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області, - на посаді: «Заступник начальника ізолятора тимчасового утримання» та період з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року в підрозділу «Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх» у складі «Кримінальної міліції» Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» - на керівних посадах: «Керівник (Старший оперуповноважений) самостійної групи» та «Начальник відділу (Керівник самостійної групи) у складі управління), чим протиправно позбавив законних прав та інтересів на належне пенсійне та соціальне забезпечення.

Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 вересня 2020 року розгляд справи здійснювався у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 жовтня 2021 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місту Києву, оформлену листом Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області від 21.06.2017 №123-лк у зарахуванні (підтвердженні та включенні) раніше не відомого та не врахованого часу служби (роботи), зокрема - його періоду: з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року в підрозділу "Ізолятору тимчасового утримання" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання" та його періоду: з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року в підрозділу: "Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Начальник відділу (керівник (старший оперуповноважений) самостійної групи) самостійної групи ) у складі управління" - включно за її класифікації та посадового окладу не нижче класифікації та посадового окладу за посади: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання") із урахуванням раніше включеної посади "Старший оперуповноважений" - додатково або виключно, - як з 01.01.2006 року та з 24.05.2017р - як з дня мого звернення із заявою від 24.05.2017 року №131-лк, про зарахування до вислуги років для призначення/ перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії) та прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, подану на момент проведення перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 року із урахуванням стану на 01.01.2007 року згідно з чинним пенсійним законодавством.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києву повторно розглянути заяву позивача (із урахуванням уточнень адміністративним судом відповідних до неї) від 24.05.2017 року № 131-лк відповідно до норм чинного законодавства та з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління МВС України в Донецькій області подали апеляційні скарги в яких просять:

- Головне управління МВС України в Донецькій області скасувати рішення суду в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю;

- Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав для задоволення клопотання про вихід із письмового провадження та проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Клопотання-заява ОСОБА_1 про прийняття ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області, не підлягає задоволенню як необгрунтована. Судова колегія звертає увагу, що апеляційна скарга подана Головним управлінням МВС України в Донецькій області за пдписом Голови ліквідаційної комісії.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонер МВС України із колишніх осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), прирівняний до поліцейських та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та на обліку Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, отримує пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Як зазначено позивачем та не заперечується сторонами, 24.05.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві через Голову ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області із заявою від 24.05.2017 №131-к про зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарно-пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії) та прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, а саме: зарахувати (підтвердити та включити) раніше не відомий та не врахований певний час служби (роботи) - період: з 16.08.1999 по 28.06.2000 в підрозділі: «Ізолятору тимчасового утримання Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області», - на посаді: «Заступник начальника ізолятора тимчасового утримання» та період: з 28.08.2000 по 25.12.2003 в підрозділу «Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх» у складі «Кримінальної міліції» Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» - на керівних посадах: «Керівник (старший оперуповноважений) самостійної групи» та «Начальник відділу (керівник самостійної групи) у складі управління», зазначив обставини (накази МВС, посадову інструкцію) і обґрунтування та докази відповідні до цих зазначених вище підрозділів та посад відповідних до них, крім того подав документи: копії наказу про звільнення та Протокол про розмір грошового забезпечення.

Листом від 21.06.2017 №123/лк Головним управлінням МВС України в Донецькій області повідомленопозивачу, що враховуючи, що його звільнено з посади старшого оперуповноваженого групи КМСН Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області, посадовий оклад для перерахунку пенсії був встановлений згідно з наказом МВС України від 31.12.2007 №499 у розмірі 900 грн., за посадою старшого оперуповноваженого апарату міського управління, відповідною тій з якої звільнено зі служби.

Зазначено, що згідно з наказом МВС України від 17.02.2017 №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб, що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216, прирівняною посадою до тієї з якою звільнені зі служби є посада старшого оперуповноваженого ( управління, відділи (відділення) поліції).

Додатково проінформовано, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вих. №587/26/01-2017 від 19.06.2017 направлена до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Вважаючи протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місту Києву, оформлену листом Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області від 21.06.2017 №123-лк, позивач звернувся до суду з даним позовом.

У своїх поясненнях позивач посилається на те, що він є пенсіонером МВС України із колишніх осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), прирівняний до поліцейських та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію, як поліцейський згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Начальник міського управління (роботодавець) своїм наказом, призначаючи його на посаду, установив її назву як: «старший оперуповноважений групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС в Донецькій області» - по штату Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» з відповідним розміром посадового окладу згідно із штатним розписом відповідно до Класифікатору професій у структурі МВС.У подальшому виявилось, що таке визначення його посади не відповідало Класифікатору професій у структурі МВС в частині професійної назви посади заявника та професійному напрямку його роботи як: «керівник (начальник) групи» - за умови виконання ним відповідних функціональних (посадових) обов'язків за професійною назвою його посади, професійному напрямку його роботи, як: «Керівник (начальник) групи». Начальник міського управління (роботодавець) своїм наказом, призначаючи заявника, одразу не установив його посаду, зокрема із двох поєднаних професійних назв посад та із двох професійних напрямків робіт «старший оперуповноважений - керівник (начальник) групи), як «старший оперуповноважений - керівник (начальник) групи» відповідно до Класифікатору професій - у структурі МВС.

Окрім того, позивач вказує, що наказ МВС передбачав роботу «старших оперуповноважених» у групах кримінальної міліції у справах неповнолітніх міських управлінь, не тільки - керівниками груп, а чітко визначав, що старший оперуповноважений групи виконує обов'язки начальника відділу.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, у даній справі предметом позову є підтвердження раніше не відомих та не врахованих в особовій справі періодів служби у пільговому розміру, які були встановлені у нових розмірах та видання наказу органу про підтвердження раніше не врахованої вислуги років, про неправильне рівняння посад міліцейських - поліцейських та видання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, позивача у не зарахуванні (у не підтвердженні, у не включенні, у не в оформленні документів) до вислуги років для призначення пенсій на календарних та пільгових умовах й відповідно, до Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30 січня 2007 року №3-1 згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 55 Конституції України вказує, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Начальник міського управління (роботодавець) своїм наказом, призначаючи позивача на посаду, установив її назву як: «старший оперуповноважений групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС в Донецькій області» - по штату Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» з відповідним розміром посадового окладу згідно із штатним розписом відповідно до Класифікатору професій у структурі МВС. З'ясувалося вказане не відповідало Класифікатору професій у структурі МВС в частині професійної назви посади заявника та професійному напрямку його роботи як: «керівник (начальник) групи» - за умови виконання ним відповідних функціональних (посадових) обов'язків за професійною назвою його посади, професійному напрямку його роботи, як: «Керівник (начальник) групи». Начальник міського управління (роботодавець) своїм наказом, призначаючи заявника, одразу не установив його посаду, зокрема із двох поєднаних професійних назв посад та із двох професійних напрямків робіт «старший оперуповноважений - керівник (начальник) групи), як «старший оперуповноважений - керівник (начальник) групи» відповідно до Класифікатору професій - у структурі МВС. Позивач стверджує, що наказ МВС передбачав роботу «старших оперуповноважених» у групах кримінальної міліції у справах неповнолітніх міських управлінь, не тільки - керівниками груп, а чітко визначав, що старший оперуповноважений групи виконує обов'язки начальника відділу.

09 квітня 1992 прийнято Закон України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (далі - Закон №2262-ХІІ), який було визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління охорони вищих посадових осіб України, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР та членів їх сімей.

Відповідно до Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.07.1992 №393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - Порядок №393).

Абзацом 8 пункту 1 Порядку №393 було установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються час роботи в органах прокуратури і суду на посадах суддів, прокурорів, слідчих у випадках їх переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу згідно з Переліком посад і за умовами, затверджуваними Міністерством внутрішніх справ України.

Абзацом 9 пункту 1 даного Порядку також установлено, що до вислуги років зараховується також дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 встановлено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Відповідно до підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України"внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту "в" виключено.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 р. № 1-зп, від 09.02.1999 р. № 1-рп/99, від 05.04.2001 р. № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 р. № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акту не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

Відтак, реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".

Відповідно до пп. "а" та пп. "г" п. 3 вказаного Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним у цій постанові, зараховується на пільгових умовах один місяць за сорок днів за час перебування на посаді міліціонера та один місяць служби за півтора місяці, зокрема, час проходження служби на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, заступника начальника в карному розшуку.

Пунктом 1 Порядку обчислення вислугу років, призначення та виплати пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 2 1 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема служба в Національній поліції.

Законодавством чітко визначено, що реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (постанова набрала чинності 27.07.2011).

Відповідно до абзацу двадцять шостого підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144, чинної на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2007 №366 затверджено "Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", до якого включено посади "Оперуповноважений" та "Старший оперуповноважений".

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність. Деяких постанов Кабінету Міністрів України», зокрема, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 року №1444 «Про доповнення пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №39, відтоді одразу втратив чинність Перелік МВС №366 та Наказ Міністерства внутрішніх справ №366.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.01.2002 року №42 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.

Пунктом 2 вказаного наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року №1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Перелік посад, який затверджений наказом МВС України від 17.01.2002 № 42, вислуга під час перебування на яких зараховується в пільговому обчисленні, у тому числі щодо не містить жодних обмежень до посад та підрозділів карного розшуку посад, на яких перебував я під час проходження служби в підрозділу карного розшуку.

Наказ МВС України від 17.01.2002 року № 42 було скасовано у подальшому та затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад оежимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок зачислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам і начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту "в" виключено.

Отже, у вислугу років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах, то зазначений час служби має переглядатись з дня звернення позивача до суду.

Як встановлено судом, відповідно до протоколу за пенсійною справою 10-0503016204 від 24.03.2017 року, виготовленому ГУ ПФУ в Донецькій області вбачається фактично установленою позивачу надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 7%, призначеної на день звільненню.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказана надбавка встановлювалась саме особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, до функціональних обов'язків яких безпосередньо відноситься проведення оперативно-розшукової діяльності.

Відповідно до чинного законодавства, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12 серпня 1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

З матеріалів справи вбачається, що з 25.09.1986 року (Наказ від 18.09.1986 року № 219 о/с) по 25.012.2003 року (Наказ від 18.12.2003 року № 300 о/с) позивач ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ України.

Згідно з наказом Горлівського міського управління МВС України в Донецькій області від 16.08.1999 року № 28 о/с ОСОБА_1 призначено на керівну посаду: «Заступника начальника ізолятора тимчасового утримання Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області».

Згідно до наказу Горлівського міського управління МВС України в Донецькій області від 01.09.2000 року № 34 о/с позивача, капітана міліції, без включення підстав, - звільнено з керівної посади: «Заступника начальника ізолятора тимчасового утримання Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області» та призначено на нову керівну посаду: «Старшого оперуповноваженого групи кримінальної Донецькій області.

Відповідно до наказу №300 о/с від 18.12.2003 року УМВС України в Донецькій області «Про звільнення» на підставі п.65 «а» (за віком, у відставку) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України, звільнено ОСОБА_1 - майора міліції, з посади: «Старший оперуповноважений групи кримінальної міліції по справам неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» з 25.12.2003 року.

Вислуга років на 25.12.2003 р. складає: календарна (УСЬОГО)- 20 років 08 місяців 10 днів, календарна- пільгова (всього) - 24 років 02 місяців 17днів.

Згідно матеріалів справи Головне управління МВС України в Донецькій області зазначило, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 25.09.1986 року на різних посадах та був звільнений зі служби у відставку з 25.12.2003 року.

При цьому, відповідачем зазначено, що сам факт трудових відносин позивача з Горлівським міськуправлінням та УМВС України в Донецькій області у зазначений ним період не є спірним. Також, як відповідачем не заперечується факт, що позивач дійсно проходив службу у Горлівському міському управлінні УМВС України в донецькій області на посаді старшого оперуповноваженого групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, з якої він був звільнений зі служби і за якою йому була призначена пенсія.

Отже, як правильно зазначив суд першої інстанції, вищезазначені періоди підлягають зарахуванню до вислуги років для призначення/перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні.

Позивач зазначає, що відповідач відмовляється визнати його посаду, у її записі: «Старший оперуповноважений групи кримінальної міліції по справам неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» - керівною посадою, оскільки така назва посади: «Старший оперуповноважений» у наказу про звільнення та інших документах відповідних до нього виписана як без її дужок: «(Керівник (начальник) самостійної групи (відділу у складі управління))» або/та без її попереднього дефісу: «Начальник відділу (керівник (начальник) самостійної групи (відділу у складі управління) у складі управління)».

Щодо доводів відповідача про те, що позивач фактично заявив вимогу про зміну назви посади, яку він обіймав під час проходження служби, без належних для цього підстав.

Галузеву кваліфікацію основних посад працівників Міністерства внутрішніх справ України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24 березня 2006 року № 301, є внутрішнім систематизованим засобом класифікації та кодування техніко-економічної, соціальної та професійної інформації сфери МВС України - розроблено у відповідності до норм і положень Класифікатора професій ДК 003:2005 та міжнародних професійно- кваліфікаційних стандартів ISCO - 88(COM), зокрема якою встановлено, що (цитата): «Посада - визначена структурою та штатним розкладом первинна структурна одиниця, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень. «…» Професія - здатність виконувати подібні роботи, які вимагають від особи її певної кваліфікації. Кваліфікація визначається рівнем освіти та спеціалізації. Спеціалізація - здобуття додаткових спеціальних знань та навичок у будь-якому занятті, виді діяльності, що пов'язана з необхідною галуззю знань та відповідає колу професійних завдань та обов'язків. «…» Утворення класифікаційних угрупувань наведено у таблиці1. У додатках А і Б відповідно наводиться покажчик назв основних посад за класифікаційними угрупуваннями і абетковий покажчик посад працівників МВС України. Розділом «Описання розділів класифікації основних професій (посад)МВС», встановлено розділи : 1 (Керівники), 2(Професіонали), 3 (Фахівці) та 5(Працівники), а отже - і відповідні статуси посад відповідні до них, зокрема: 1 (Керівники), 2(Професіонали), що стосуються цієї справи. Під кодом 124 Класифікації основних професій (посад)МВС встановлено - «Керівники відділів», отже і статус посад: «Керівники відділів» Під кодом 125 Класифікації основних професій (посад)МВС встановлено - «Керівники секторів (відділень)», отже і статус посад: «Керівники секторів (відділень)». Під кодом 23 Класифікації основних професій (посад) МВСвстановлено - «Професіонали територіальних органів управління» , отже і статус посад: «Професіонали». ГК МВС № 301, встановлено, що до обов'язків професіоналів може належати керівництво іншими працівниками, крім керівництва підрозділом, оскільки розділ 1 вміщує посади керівників відповідних до кожного підрозділу у структурі МВС, а отже - кожний підрозділ очолює керівник відповідний до нього. Під кодом 124 Додатку А (обов'язковий) «Покажчик професійних назв робіт за кодами основних професій (посад)МВС» ( далі - Додаток А(обов'язковий))- код посади:022; начальник відділу, код Класифікатора - 1229.3.

Під кодом 125 Додатку А (обов'язковий) - код посади:024; начальник сектору (відділення); код Класифікатора - 1229.7. Під кодом 21 Додатку А (обов'язковий) - код посади:066;Старший оперуповноважений, код Класифікатора - 2423.

Таким чином, ГК МВС № 301, встановлені, посади начальник відділу, начальник сектору (відділення), старший оперуповноважений - як різні посади, що суперечить вимогам підставам) Штатного наказу МВС від 14 травня 1998 року № 031 «Про затвердження штатів апарату управління, підрозділів, що діють при УМВС України в Донецькій області», зокрема, його Додатком № 5 встановлено штат органу - «Апарат Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області», служба: «Кримінальна міліція», самостійний підрозділ: «Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх», - не керівна посада: «Оперуповноважений» та Керівник самостійної групи - «Старший оперуповноважений», при цьому сама керівна посада: «Старший оперуповноважений», виписано без її дужок «(Керівник (начальник) самостійної групи (відділу у складі управління)- Накази МВС №№: 652; 205; 031)» та без її попереднього дефісу: «Начальник відділу у складі управління - Наказ МВС № 205)» - групи кримінальної міліції по справам неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області, оскільки ці напрямки робіт встановлюються Положенням про структурний підрозділ (Наказ МВС № 129 та № 211 (за єдності (аналогії) порядку).

Довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленими відповідачем встановлені нові прирівнювані посади - міліцейських/поліцейських, які є такими посадами, які є приведеними у відповідність Галузевої кваліфікації основних посад працівників Міністерства внутрішніх справ України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24 березня 2006 р.№ 301, проте які не відповідають керівній посаді позивача: «Старший оперуповноважений групи кримінальної міліції по справам неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області, оскільки його керівна посада: «Старший оперуповноважений групи кримінальної міліції по справам неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області є такою, що не приведена у відповідність Галузевої кваліфікації основних посад працівників Міністерства внутрішніх справ України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24 березня 2006 року № 301.

Нормативно-штатним наказом МВС від 29 вересня 1995 року № 652 «Про створення в апаратах ГУМВС, УМВС, УМВСТ відділів (відділень) кримінальної міліції у справах неповнолітніх», який є базовим, був чинним до 2017 року», зокрема, його «Додатком № 4», затверджено для Міських Управлінь, - «Кримінальна міліція у справах неповнолітніх», - посада: «Начальник самостійного відділення»; «Старший оперуповноважений», «Оперуповноважений»,- чинність норм до 2017 року.

Нормативним наказом МВС від 28 березня 1998 року № 205: «Про затвердження типової структури галузевих служб міських управлінь, міськрайлінорганів внутрішніх справ, відділів (відділень) міліції та переліку посад у них» - зокрема, його «Додатком № 1», затверджено, - «Штат Горлівського міського управління»,- «Кримінальна міліція», - «Відділ, відділення, група кримінальної міліції у справах неповнолітніх», а саме посади відповідні до нього: у відділу (у складі управління): «начальник відділу (у складі управління)»,«заступник начальника відділу», та - «старший оперуповноважений» і «оперуповноважений», у відділенні (у складі відділу): «начальник відділення», «старший оперуповноважений» «оперуповноважений», а у групі (у складі відділу): «старший оперуповноважений» та «оперуповноважений».

Отже, оскільки посада: «Старший оперуповноважений - групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області» по штату органу: не виписана в її запису з пояснювальними дужками «(Керівник самостійної групи)» або (та) без її дефісу (й попередньо), то Голова ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області повинен був привести усі не виписані відзначені вище напрямки керівних робіт та усі назви керівних посад відповідних до них у відповідність Класифікатору професій та Довідникам відповідних до нього, проте, як встановлено судом та не заперечується сторонами, останній цього зроблено не було, що в свою чергу порушує права позивача.

За таких підстав, коллегія суддів вважає, протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місту Києву, оформлена листом Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області від 21.06.2017 №123-лк у зарахуванні (підтвердженні та включенні) раніше не відомого та не врахованого часу служби (роботи), зокрема - його періоду: з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року в підрозділу "Ізолятору тимчасового утримання" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання" та його періоду: з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року в підрозділу: "Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Начальник відділу (керівник (старший оперуповноважений) самостійної групи) самостійної групи ) у складі управління" - включно за її класифікації та посадового окладу не нижче класифікації та посадового окладу за посади: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання") із урахуванням раніше включеної посади "Старший оперуповноважений" - додатково або виключно, - як з 01.01.2006 року та з 24.05.2017 - як з дня мого звернення із заявою від 24.05.2017 року №131-лк, про зарахування до вислуги років для призначення/ перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії) та прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, подану на момент проведення перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 року із урахуванням стану на 01.01.2007 року згідно з чинним пенсійним законодавством.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києву повторно розглянути заяву позивача (із урахуванням уточнень адміністративним судом відповідних до неї) від 24.05.2017 року № 131-лк, про зарахування до вислуги років для призначення/перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії), прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, зокрема в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи), зокрема - його періоду: з 16.08.1999 року по 28.06.2000 року за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "г" Постанови № 393 з розміру: один місяць за 40 днів (Наказ МВС № 545) ) - 00років 04 місяця 03 дні (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 01 рік 04 місяців 15 днів, як у пільговому обчислені (К = 30: 40) або заданими розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (Наказ МВС № 42) - 01 рік 07 місяців 00 днів (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 02 роки 07 місяців 12 днів, як у пільговому обчислені (К=1:1.5), - в підрозділу: "Ізолятору тимчасового утримання" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання", а також - його періоду: з 28.08.2000 року по 25.12.2003 року за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (Наказ МВС № 366 та Наказ МВС № 42 - 01 рік 08 місяців 29 днів (чиста пільгова вислуга), також (Усього) - 4 роки 11 місяців 26 днів, як у пільговому обчислені (К = 1:1.5), - в підрозділу: "Група кримінальної міліції у справах неповнолітніх" Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на керівній посаді: "Начальник відділу (керівник (старший оперуповноважений) у складі управління" - включно (за її класифікації та посадового окладу не нижче класифікації та посадового окладу за посади: "Заступник начальник ізолятора тимчасового утримання") із урахуванням раніше включеної посади: "Старший оперуповноважений" - додатково або виключно, в цілому, за усіх цих підрозділів та посад відповідних до них (за даними розрахунку вислуги років на пенсію від 26.12.2003 року та вимог п.п. "в" Постанови № 393 з розміру: один місяць за півтора місяця (у пільговому обчислені К-1'1 5' Наказ МВС № 42) - 07 роки 06 місяці 29 днів, як (Усього) у пільговому обчислені (К = 1:1 5) з підстав (Згідно до пункту 2.4 Закону №2262-XII) за найбільш вигідних пільг - з 01.01.2006 та з 24.05.2017 - як з дня звернення позивача з такою заявою від 24.05.2017 №131-лк на момент проведення перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 із урахуванням її попереднього стану на 01.01.2007 згідно з чинним пенсійним законодавством, суд першої інстанції вірно обрав спосіб захисту порушеного права позивача та зобов'язав повторно розглянути подану заяву позивача з урахуванням того, що розрахунок вислуги років на пенсію є дискреційними повноваженнями пенсійного фонду.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Під дискреційними повноваженнями суд розуміє сукупність прав та обов'язків, закріплених у встановленому законодавством порядку за органом виконавчої влади, які він застосовує на власний розсуд. Наділивши орган виконавчої влади дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу певну свободу розсуду при прийнятті рішення.

У випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом та не передбачає множинного трактування, суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію.

У разі, коли суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Оскільки прийняття рішення про розрахунок пенсії є дискреційним повноваженням та обов'язком органів Пенсійного фонду, та ураховуючи ту обставину, що відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача лише через неврахування зарахування до вислуги років для призначення/ перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні та порушення строків і заниження розмірів грошового забезпечення (пенсії), прийняття та проходження, звільнення з публічної служби, зокрема в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи), зокрема - його періоду, не розглядав наявність/відсутність інших підстав для призначення пенсії позивачу на за кваліфікацією, суд першої інстанції прийняв правильне рішення про зобов'язання відповідача повторно розлянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 жовтня 2021 року.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головного управління МВС України в Донецькій області ДПС у Київській області залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 жовтня 2021 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Степанюк А.Г.