Справа № 560/15363/21
іменем України
11 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та такими, які мають ознаки бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУНП в Хмельницькій області, в якому просить визнати дії відповідача протиправними та такими, що мають ознаки бездіяльності щодо неповного вирішення депутатського звернення від 28.10.2021, яке було адресоване до начальника Красилівського РВ ГУНП в Хмельницькій області, та зобов'язати відповідача відповідно до вимог Закону України від 11.07.2002 №93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" (далі по тексту - Закон №93-IV) повторно вирішити депутатське звернення від 28.10.2021 в частині надання повної відповіді.
Позов мотивований тим, що відповідач надав неповну відповідь на депутатське звернення позивача від 28.10.2021.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою від 11.11.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 є депутатом Красилівської міської ради.
28.10.2021 позивач звернувся до Красилівського РВ ГУНП в Хмельницькій області з депутатським зверненням, в якому просив надати в документах та форматі відео рух забезпечення правопорядку для ФОП ОСОБА_2 для здійснення його законній господарській діяльності за адресою село Чепелівка Красилівського району Хмельницької області на території Красилівської ОТГ 22.10.2021.
На звернення позивача листом від 19.11.2021 №7830/109/04-2021 ГУНП в Хмельницькій області повідомило, що з метою забезпечення публічного порядку та безпеки працівниками СВГ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області 22.10.2021 було здійснений виїзд до водного об'єкту, який перебуває в оренді ФОП ОСОБА_2 . Разом з тим, в ході забезпечення правопорядку при спробі ОСОБА_2 , за допомогою лому підняти залізобетонну плиту з гідроспоруди, останній упав в воду. За заявою ОСОБА_2 про вчинення кримінального правопорушення старшим дізнавачем СД Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області було внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021243060001370 від 29.10.2021 за ознаками частини 1 статті 125 Кримінального кодексу України, триває досудове розслідування, про результати якого ОСОБА_2 буде повідомлено додатково.
Вважаючи вказану відповідь формальною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Законом №93-IV визначено правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлено гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону №93-IV депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Частинами 1 та 2 статті 3 Закону №93-IV передбачено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради представницького органу місцевого самоврядування.
Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону №93-IV при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право: 1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання; 2) на невідкладний прийом; 3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
За змістом частини 1 статті 13 Закону №93-IV депутатське звернення - це викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону №93-IV посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 15 Закону №93-IV депутат має право вимагати усунення порушення законності, тобто у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності.
Депутат має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів, а місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради.
Отже, виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, під депутатською діяльністю слід розуміти діяльність депутата, пов'язаної з реалізацією наданих йому Конституцією та Законами України прав та виконанням обов'язків, спрямованих на представництво інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, який зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Відтак, депутатське звернення, має стосуватись вищезазначених питань, пов'язаних з депутатською діяльністю та розглядається у строк та в порядку, встановленому Законом №93-ІV.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 17.10.2019 у справі № 664/2629/16-а.
Крім цього, чинним законодавством не визначено вичерпного переліку відповідної інформації, необхідної для здійснення депутатом своїх повноважень, а також не встановлено будь-яких обмежень щодо інформації, яка не може надаватись депутату місцевої ради на його депутатське звернення.
Позивачем направив на адресу відповідача депутатське звернення із посиланням на вимоги статей 13, 19, 30 Закону №93-ІV. Окрім того, у прохальній частині звернення позивач зазначив про надання йому, як депутату Красилівської міської ради, документів та відеоматеріалів про рух забезпечення правопорядку для ФОП ОСОБА_2 для здійснення його законній господарській діяльності за адресою село Чепелівка Красилівського району Хмельницької області на території Красилівської ОТГ 22.10.2021, що додатково вказує на подання звернення з підстав та в межах Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Натомість, відповідач листом від 19.11.2021 №7830/109/04-2021 відповідач повідомив лише про обставини забезпечення 22.10.2021 публічного правопорядку за межами с. Чепелівка Красилівської ОТГ Хмельницького району під час здійснення ФОП ОСОБА_2 підприємницької діяльності. Документів, в тому числі відеоматеріалів, відповідач позивачу не надав та не повідомив про неможливість надання запитуваних депутатом документів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що дії ГУНП в Хмельницькій області щодо неповного вирішення депутатського звернення від 28.10.2021 є протиправним. У зв'язку з цим, слід зобов'язати відповідача відповідно до вимог Закону №93-IV вирішити депутатське звернення від 28.10.2021 та надати повну відповідь.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо неповного вирішення депутатського звернення ОСОБА_1 від 28.10.2021.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області відповідно до вимог Закону України від 11.07.2002 №93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" вирішити депутатське звернення ОСОБА_1 від 28.10.2021 та надати повну відповідь на вказане звернення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя О.Л. Польовий