Справа № 560/12693/21
іменем України
02 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Голуб О.Р. представників позивача - Воха Б.П., Петеля Р.В., представника відповідача - Стеценко А.І.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле" про застосування заходів реагування,
Позивач звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (ЄДРПОУ 00952479) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 956 від 20.08.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що подальша робота Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (ЄДРПОУ 00952479) із встановленими перевіркою порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 28.10.2021 суд перейшов до розгляду справи №560/12693/21 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.
02.11.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти адміністративного позову. Посилається на те, що позивачем не надано достатньої мотивації та доказів того, що виявлені у відповідача порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Зазначає, що встановлені позивачем порушення не створюють безпосередню небезпеку для життя та здоров'я людей чи факт наявності таких порушень може бути причиною виникнення пожеж чи аварій, що призведуть до наявності безпосередньої небезпеки для життя та здоров'я людей, а лише зазначає, що такі порушення за певних умов можуть призвести до певних негативних наслідків. Також відповідач у відзиві вказує на те, що ним вже усунено частину виявлених порушень, інша частина буде усунена найближчим часом.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив про безпідставність вказаних відповідачем у відзиві на позов тверджень.
06.12.2021 представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив.
Протокольною ухвалою Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління від 28.07.2021 №396, в період з 19 по 20 серпня 2021 року головним фахівцем відділу організації пожежно - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту ХРУ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області майором служби цивільного захисту Овчаруком Іллею Миколайовичем було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (ЄДРПОУ 00952479).
За результатами позапланової перевірки Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле" підготовлений та вручений виконавчому директору Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №956 від 20.08.2021, яким встановлені порушення вимог Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МВС України №879 від 05.11.2018 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.11.2018 за № 1346/32798 (далі - ПТБ), Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.02.2018 за №225/31677 (далі - Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), ПКМУ від 09.01.2014 № 11 «Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту», Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №775 (далі - Порядок), ПКМУ від 14.06.2002 № 843 «Про затвердження Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об'єктового рівня», а саме:
п. 1 не створено об'єктовий матеріальний резерв для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та проведення невідкладних відновлювальних робіт;
п. 2 приміщення, будівлі та споруди не обладнано системами протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), а саме склад № 4, 5, адміністративна будівля, пункт технічного обслуговування та ремонту, ангар № 1 та 2;
п. 3 системи пожежної сигналізації в складах № 1,2,3,6,7,8,9,10,11 знаходяться в непрацездатному стані;
п. 4 не забезпечено технічне обслуговування системи пожежної сигналізації усіх будівель та споруд об'єкта, окрім складу № 12 та 13;
п. 5 не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій покриття (горища) будівель та споруд, а саме: складів № 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, адміністративної будівлі та пункту технічного обслуговування та ремонту;
п. 6 не влаштовано сухотруби діаметром 85 мм для пожежогасіння окремо розташованих силосних корпусів для подачі на їх покрівлю водного пожежного струменя;
п. 7 усі приміщення ПрАТ «Городоцький елеватор Суффле» не забезпечено в повній мірі первинними засобами пожежогасіння відповідно до правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників;
п. 8 використовується електрообладнання, що застосовується у вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зонах без відповідного рівня вибухозахисту (ступеня захисту оболонки), що відповідає класу зони (не надано документи, що підтверджують ступінь захисту);
п. 9 в складах № 1,2,3,6,7 зерносушарці №1 та 2 з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
п. 10 відстані від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито до місць відкритого зберігання горючих матеріалів менша ніж 1 метр, (склади № 1,3,6,7);
п. 11 не проведено заміри опору ізоляції електромереж в складах №9,10,12,13 (не надано підтверджуючі матеріали);
п. 12 відсутні затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення об'єкта;
п. 13 в адміністративному приміщені та гаражі пункту технічного обслуговування і ремонту експлуатуються пошкоджені розетки;
п. 14 в об'ємі сходової клітини адмінбудівлі влаштовано електрощитову і серверну;
п. 15 не доукомплектовано в повній мірі пожежні щити пожежним інструментом: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., багор або лом та гаки- 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт;
п. 16 не розроблено інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії);
п. 17. не створено об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій;
п. 18 не розроблено керівником об'єкта положення про об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій;
п. 19 не розроблено річний план роботи об'єктової комісії з питань надзвичайних ситуацій.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області 19.11.2020 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", за результатами якого складений Акт від 19.11.2021 №1229, яким зафіксовано, що залишається не усуненими 2 порушення вимог законодавства у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту з 19 встановлених у Акті №956 від 20.08.2021, а саме:
п. 1 приміщення, будівлі та споруди не обладнано системами протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), а саме склад № 4, 5, адміністративна будівля, пункт технічного обслуговування та ремонту, ангар № 1 та 2 (заключено договір на монтаж системи пожежної сигналізації);
п. 2 не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій покриття (горища) будівель та споруд, а саме: складів № 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, адміністративної будівлі та пункту технічного обслуговування та ремонту (заключено договір на вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог п. 24 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Відповідно до вимог п. 3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 «Класифікатор надзвичайних ситуацій», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457 (далі - Класифікатор), надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров'ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об'єкті, ведення там господарської діяльності.
Згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб'єкта господарювання загрозу життю або здоров'ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Відповідно до пп. 3.3 п. 3 Класифікатору аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування та/чи загибель людей або створює на об'єкті чи окремій території загрозу життю та здоров'ю людей і призводить до руйнування будівель, споруд, устаткування і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди довкіллю.
Згідно вимог п. 25 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Розділом 4 Класифікатору визначено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
У розділі 6 Класифікатору зазначені коди надзвичайних ситуацій у наслідок пожеж та вибухів.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать; підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до вимог п. 33 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й при наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Правила пожежної безпеки в Україні затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - Правила), та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (п. 1, 2 Розділу І Правил).
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж. Особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки на підприємствах та об'єктах, їх права та обов'язки визначаються відповідно до законодавства (п. 4, 5 Розділу І Правил).
Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Пункт 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
В силу ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 20.06.2018 (справа №826/4267/16), законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання і розповсюдження вогню.
Таким чином, порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, встановлені в ході перевірки відповідача, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які в них перебувають, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій, перешкоджають швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до матеріалів справи, а саме акту від 19.11.2021 №1229 складеного за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", на виконання вимог Управління, відповідачем усунуто частину виявлених порушень. Разом з тим, відповідно до вищезазначеного акту перевірки, неусунутими залишились порушення:
- приміщення, будівлі та споруди не обладнано системами протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), а саме склад № 4, 5, адміністративна будівля, пункт технічного обслуговування та ремонту, ангар № 1 та 2 (заключено договір на монтаж системи пожежної сигналізації);
- не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій покриття (горища) будівель та споруд, а саме: складів № 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, адміністративної будівлі та пункту технічного обслуговування та ремонту (заключено договір на вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій).
Відповідно до наданих суду доказів, відповідачем заключено договір на монтаж системи пожежної сигналізації та договір на вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій. Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідачем не надано доказів введення в експлуатацію вказаного обладнання (системи пожежної сигналізації) та не надано належних доказів вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій.
Разом з тим, як зазначає позивач, відсутність на об'єктах (склад № 4, 5, адміністративна будівля, пункт технічного обслуговування та ремонту, ангар № 1 та 2) системи пожежної сигналізації та не проведення вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій покриття (горища) будівель та споруд, а саме: складів № 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, адміністративної будівлі та пункту технічного обслуговування та ремонту, не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку, що може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей.
У постанові від 27.06.2019 у справі №620/814/2356/17 Верховний Суд зазначив, що порушення, як то необладнання приміщень закладу системою протипожежного захисту, незабезпечення приміщення системою оповіщення людей про пожежу, незабезпечення цих приміщень захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів за об'єктивними критеріями є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.
Верховний Суд у постанові від 21.08.2019 по справі №809/671/16 встановив, що всі порушення протипожежних заходів в тій чи іншій мірі створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, у поданому позивачем позові окремо по кожному порушенню зазначено про наслідки, які можуть мати місце для життя та/або здоров'я людей у випадку не усунення відповідачем виявлених порушень.
Враховуючи вищенаведене, а також відсутність доказів повного усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що наявні правові підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (код ЄДРПОУ 00952479), а саме: складів №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, адміністративної будівлі, пункту технічного обслуговування та ремонту, ангару № 1, № 2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 956 від 20.08.2021.
При цьому, суд зауважує, що застосування заходу реагування шляхом зупинення експлуатації будівлі є цілком співрозмірним з характером порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки.
Відповідно да акту перевірки від 19.11.2021 №1229 решта порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки відповідачем усунуті, тому позов слід задовольнити частково, зупинивши експлуатацію будівель Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле": складів №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, адміністративної будівлі, пункту технічного обслуговування та ремонту, ангару № 1, № 2 за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (код ЄДРПОУ 00952479).
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Приватного акціонерного товариства "Городоцький елеватор Суффле", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Городок, вул. Зелена, 1 (код ЄДРПОУ 00952479), а саме: складів №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, адміністративної будівлі, пункту технічного обслуговування та ремонту, ангару № 1, № 2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 956 від 20.08.2021.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 лютого 2022 року
Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Відповідач:Приватне акціонерне товариство "Городоцький елеватор Суффле" (вул. Зелена, 1, м. Городок, Городоцький район, Хмельницька область, 32002 , код ЄДРПОУ - 00952479)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький