Справа № 560/13071/21
іменем України
11 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівнафтопродукт" до Головного Управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Товариство з обмеженою відповідальністю “Старокостянтинівнафтопродукт” (далі - ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт”) звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №8943/0901 від 05.08.2021, яким відносно ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 100000 (сто тисяч) гривень 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм законодавства та без урахування фактичних обставин.
Так, в період з 29.06.2021 по 02.07.2021 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведено перевірку господарської одиниці: оптовий склад, розташованої за адресою: вул.Залізнична 6/1 м.Старокостянтинів, суб'єкта господарської діяльності ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт”. За результатами перевірки відповідачем складено Акт фактичної перевірки від 02.07.2021 №3543/22-00-09-01/286/8476, який отриманий 15.07.2021 представником ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт”. Зі змісту акту вбачається, що в ході перевірки, посадовими особами органу ДПС встановлено, що ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт”, здійснює діяльність на території оптової бази за адресою: вул.Залізнична 6/1, м.Старокостянтинів, на підставі договору оренди з ТОВ “ТК “Альфа-Сервіс”. Станом на 29.06.2021 на 15:00 на території нафтової бази знаходилось 8 резервуарів, з них 5 резервуарів використовувались для зберігання дизельного палива, а саме: резервуар №13 - залишок пального 9188 л, рівнемір №13677; резервуар №30 - залишок пального 650443 л, рівнемір №13678; резервуар №36 - залишок пального 58360 л, рівнемір №13800; резервуар №31 - залишок пального 346331 л, рівнемір №13835; резервуар №37 - залишок пального 687821 л, рівнемір №13836.
Перевіркою встановлено, що станом на 15:00 29.06.2021 на нафтовій базі ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” використовувались рівнеміри-лічильники у кількості 5 штук, які не були зареєстровані у Єдиному державному реєстрі рівнемірів-лічильників, а саме: №13677, №13678, №13800, №13835, №13836.
ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” було подано коригуючу довідку про розпорядника акцизного складу паливного, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри, рівнеміри №9120719917 від 29.06.2021.
Відповідачем встановлено порушення ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України. З такими висновками позивач не погоджується. Зазначає, що на виконання п. “а” абзацу 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 ст.230 ПК України; підпункту 230.1.4 пункту 230.1 ст.230 ПК України; підпункту 3 пункту 5, пункту 15 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів (затверджений Постановою КМУ від 22.11.2017 №891) 12.03.2021 на акцизному складі пального (уніфікований номер акцизного складу №1016156) на нафтовій базі ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” був встановлений рівнемір-сигналізатор ультразвуковий, виробництва ТОВ “НД ПРОДАКШН” із серійним №3994 для вимірювання рівня пального у резервуарах вертикальних сталевих: РВС-300 із серійним №13; РВС-1000 із серійним №30; РВС-1000 із серійним №36; РВС-1000 із серійним №31 та РВС-2000 із серійним №37. Зазначений рівнемір-сигналізатор ультразвуковий із серійним №3994 був зареєстрований у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Вказані резервуари були введені в експлуатацію: 12.05.2021 - РВС-300 із серійним №13 та РВС-1000 із серійним №30; 17.05.2021 - РВС-1000 із серійним №36; 28.05.2021 - РВС-1000 із серійним №31; 14.06.2021 - РВС-2000 із серійним №37. Звертає увагу, що один рівнемір-сигналізатор ультразвуковий, виробництва ТОВ “НД ПРОДАКШН” має можливість обслуговувати до 8 резервуарів одночасно. Передача даних з кожного резервуара щодо рівня пального відбувається за допомогою перетворювачів електроакустичних П25, які є складовою частиною вказаного вище рівнеміра-сигналізатора, які встановлені в п'яти введених в експлуатацію резервуарах (перетворювач П25 №13677 встановлений у резервуарі №13; перетворювач П25 №13678 - у резервуарі №30; перетворювач П25 №13800 - у резервуарі №36; перетворювач П25 №13835 - у резервуарі №31; перетворювач П25 №13836 - у резервуарі №37). Звертає увагу, що рівнемір-сигналізатор ультразвуковий із серійним №3994 обслуговує всі 5 резервуарів. При цьому, перевіряючи, відповідач помилково встановив, що кожен резервуар обладнаний рівнеміром-лічильником і необґрунтовано назвали перетворювачі П25 рівнемірами.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №8943/0901 від 05.08.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що фактична перевірка позивача, за результатами якої винесено спірне податкове повідомлення-рішення, проведена на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Перевіркою встановлено, порушення вимог п.п.230.1.1, 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме відсутність реєстрації в Реєстрі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі. За результатами розгляду заперечень до Акту, вирішено, що висновки викладені в акті перевірки є правомірними. Згідно даних податкової інформації з ІС “Податковий блок” ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” Довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, з уніфікованим номером акцизного складу - 1016156, 12.05.2021 зареєстровано рівнемір-лічильник із серійним номером: 3994 на резервуарах із серійними номерами 13 та 30, Довідкою від 17.05.2021 зареєстровано рівнемір-лічильник із серійним номером: 3994 на резервуарі із серійним номером 36, Довідкою від 28.05.2021 зареєстровано рівнемір-лічильник із серійним номером: 3994 на резервуарі із серійним номером 21 та Довідкою від 14.06.2021 зареєстровано рівнемір-лічильник із серійним номером: 3994 на резервуарі із серійним номером 37. В ході проведення перевірки встановлено, що резервуар із серійним номером 13 обладнаний рівнеміром-лічильником з номером 13677, резервуар із серійним номером 30 - рівнеміром-лічильником з номером 13678, резервуар із серійним номером 36 - рівнеміром-лічильником з номером 13800, резервуар із серійним номером 31 - рівнеміром-лічильником з номером 13835, резервуар із серійним номером 37 - рівнеміром-лічильником з номером 13836, що підтверджується фото рівнемірів-лічильників. Встановлено, що станом на 15:00 29.06.2021 рівнеміри-лічильники рівня пального у резервуарах в кількості п'яти штук (за номерами 13677, 13678, 13800, 13835, 13836) для передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального), що знаходяться на оптовому складі пального за адресою: м.Старокостянтинів вул.Залізнична 6/1 не були зареєстровані ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” у Реєстрі. При цьому, згідно акта інвентаризації №1 від 29.06.2021 (інвентаризація тривала з 16:00 до 17:30 29.06.2021) на цьому акцизному складі у п'яти вищезазначених резервуарах зберігалось пальне. В подальшому згідно даних з Реєстру ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” зареєстровано 29.06.2021 о 23:30 (квитанція №2) коригуючу Довідку з інформацією про обладнання резервуарів із серійними номерами:13, 30, 36, 31 та 37 рівнемірами-лічильниками із серійними номерами: 13677, 13678, 13800, 13835, 13836, відповідно.
Посилання позивача, що рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УСС-01 із серійним номером 3994, який виконує функції рівнеміра-лічильника на п'яти резервуарах, при цьому прилади із серійними номерами: 13677, 13678, 13800, 13835, 13836 є перетворювачами П25, які знаходяться безпосередньо в резервуарах та передають дані на цей рівнемір-сигналізатор ультразвуковий вважають безпідставним. Так, з аналізу пп.2 та пп.3 п.5 Порядку №891 вбачається, що кожен введений в експлуатацію стаціонарний резервуар обладнується рівнеміром-лічильником. Тобто, рівнеміром-лічильником є пристрій, розміщений безпосередньо в резервуарі. Отже, перетворювачі П25 із серійними номерами: 13677, 13678, 13800, 13835, 13836 і є рівнемірами-лічильниками, у розумінні Порядку №891 та ПК України, які повинні бути зареєстровані у Реєстрі. У листі ТОВ “Нафтогаз Інжиніринг” (наданий позивачем) від 29.06.2021 №П-0069-21 зазначено: “Враховуючи дані обставини, з метою коректного відображення даних в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах, рекомендуємо до графи “номер рівнеміра” вносити дані заводського перетворювача П25 встановленого в конкретному резервуарі”.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.11.2021 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи №560/13071/21 в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
На підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 22.06.2021 №1833-П "Про проведення фактичної перевірки" та направлень на перевірку від 23.06.2021 №1417, №1418, №1419 керуючись п.п.20.1.10 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 та на підставі п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України (далі - ПК України), з метою здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю “Старокостянтинівнафтопродукт”, яке здійснює діяльність за адресою: м.Старокостянтинів, вул.Залізнична 6/1 тривалістю 10 днів.
Службове посвідчення та направлення від 23.06.2021 №1417, №1418, №1419 на проведення фактичної перевірки пред'явлено 29.06.2021 15:00 та вручено копію наказу від 22.06.2021 №1833-П про проведення фактичної перевірки 29.06.2021 15:00 ОСОБА_1 (довірена особа).
За результатами перевірки складено акт від 02.07.2021 №3543/22-01-09-01/386/8476.
В акті зафіксовано, що ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” здійснює діяльність на території оптової бази за адресою: вул.Залізнична 6/1 м.Старокостянтинів на підставі договору оренди з ТОВ “ТК “Альфа-Сервіс”. Станом на 29.06.2021 на 15:00 год. на території нафтової бази знаходилось 8 резервуарів, з них 5 резервуарів використовувались для зберігання дизельного пального, а саме: - резервуар №13 - залишок пального 91885 л, - резервуар №30 - залишок пального 650443 л; - резервуар №36 - залишок пального 58360 л; резервуар №31 - залишок пального 346331 л; - резервуар №37 - залишок пального 687821 л. Кожен резервуар обладнаний рівноміром-лічильником, а саме: резервуар №13 обладнаний рівноміром з серійним номером №13677; резервуар №30 обладнаний рівноміром з серійним номером №13678; резервуар №36 обладнаний рівноміром з серійним номером №13800; резервуар №31 обладнаний рівноміром з серійним номером №13835; резервуар №37 обладнаний рівноміром з серійним номером №13836. Перевіркою встановлено, що станом на 15:00 29.06.2021 на нафтовій базі ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” використовувались рівноміри-лічильники у кількості 5 штук, які не були зареєстровані у Єдиному державному реєстрі рівномірів-лічильників, а саме рівноміри-сигналізатори ультразвукові із серійними номерами - 13677, 13678, 13800, 13835, 13836. Суб'єктом господарювання було надано довідку коригуючу про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри, рівнеміри №9120719917 від 29.06.2021. Згідно квитанції №2 дата на час реєстрації в ЄДР - 29.06.2021 о 23:30 год. Встановлено порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України.
Від підписання акта фактичної перевірки представник ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” відмовився, про що був складений акт №134/22-01-09-01/38618476 про відмову від підпису акта фактичної перевірки. Примірник акта був надісланий ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” та отриманий 14.07.2021.
Позивач не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки, подав заперечення.
За результатами розгляду Комісією з питань розгляду заперечень Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області матеріалів фактичної перевірки ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” та наданих заперечень встановлено, що факти викладені в акті фактичної перевірки від 02.07.2021 №3543/22-01-09-01/38618476 ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” є обґрунтованими та відповідають чинному законодавству. Про що повідомлено позивача листом №8865/6/22-01-09-01 від 02.08.2021 (позивач отримав 05.08.2021).
За наслідками виявлених порушень, 05.08.2021 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було винесено податкове повідомлення-рішення №8943/0901, яким нараховано позивачеві штрафні санкції у розмірі 100000,00 грн (5 рівномірів лічильників*20000,00 грн).
Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення від 05.08.2021 №8943/0901 протиправним, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Податковий кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За приписами пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки визначений статтею 80 ПК України, відповідно до положень пунктів 80.1, 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) та може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки.
Отже, підпункт вказаної норми передбачає як підставу проведення фактичної перевірки здійснення функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які згідно статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" покладені на відповідача.
На виконання пункту 81.1 статті 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Зміст вказаних норм дає підстави для висновків, що посадові особи контролюючого органу мають право проводити фактичні перевірки лише на підставі відповідного наказу, направлення на перевірку та службового посвідчення, які перед початком проведення перевірки надаються платнику податків. При цьому, ознайомившись зі згаданими документами, платник податків має право не допустити посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, якщо ці документи, зокрема, оформлені з порушенням встановлених вимог.
Наказ Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 22.06.2021 №1833-П про проведення фактичної перевірки ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” відповідає вимогам, що передбачені підпунктом 81.1 статті 81 ПК України. Зокрема, він містить: дату видачі; найменування контролюючого органу; найменування та реквізити суб'єкта; адресу об'єкта; мету перевірки; підстави для проведення перевірки, визначені ПК України, зокрема підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України; дату початку перевірки; тривалість перевірки; підпис уповноваженої особи скріплений печаткою контролюючого органу, що відповідає вимогам пункту 81.1 статті 81 ПК України.
Так, згідно матеріалів справи, перед початком проведення фактичної перевірки, довірена особа - ОСОБА_1 , ознайомлений з наказом про проведення перевірки, отримав його копію та підписав направлення на проведення фактичної перевірки, що слугувало підставою для початку її проведення (пункт 81.1 статті 81 ПК України).
Отже, фактична перевірка позивача, проведена з дотриманням відповідачем порядку проведення перевірок, передбаченого ПК України.
Надаючи правову оцінку податковому повідомленню - рішенню Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 05.08.2021 №8943/0901, суд виходить з такого.
Підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
У відповідності до пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПКУ встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° C, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
За змістом п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми пункту 230.1 статті 230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Статтею 230 ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.
Згідно з нормами підпункту 4 пункту 2 Порядку обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
З огляду на положення норм пункту 22 підрозділу 5 розділу XX ПК України, та відповідно до пункту 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Тобто, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які введені в експлуатацію та призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку електронні документи для наповнення вищевказаного Реєстру містять, зокрема, інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі.
Суд встановив, що на акцизному складі пального (уніфікований номер акцизного складу №1016156) на нафтовій базі ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” (вул.Залізнична 6/1 м.Старокостянтинів) встановлений рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01, виробництва ТОВ «НД ПРОДАКШН» із серійним номером 3994 для вимірювання рівня пального у резервуарах вертикальних сталевих та 5 перетворювачів П25 із заводськими номерами: 13677, 13678, 13800, 13835, 13836.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 є складним вимірювальним пристроєм. Принцип дії рівнеміра УУС-01 заснований на імпульсно ультразвуковій локації верхньої межі товарної рідини, маркером звуководом (складова частина зануреного зонда), дна резервуара і границі розділу товару і підтоварної рідини. В процесі вимірювання рівня поверхні палива підсилювач потужності, встановлений в блоці електроніки перетворювача П25, генерує радіоімпульс заданої частоти і тривалості, який надходить на один з п'єзодатчиків. Радіоімпульс, що випромінюється п'єзодатчиком відбивається від поверхні рідини і від маркерів звуковода і у вигляді радіоімпульсів ехосигналів потрапляє на той же п'єзодатчик, який тепер є прийомним. Від п'єзодатчика радіоімпульси ехосигналів надходять на вхід підсилювача напруги. Радіоімпульс, що випромінюється п'єзодатчиком, відбивається від дна резервуара і/або від границі розділу контрольована рідина/під товарна вода у вигляді радіоімпульсів ехосигналів потрапляє на той же п'єзодатчик, що є тепер прийомним. Від п'єзодатчика радіоімпульси ехосигналів також надходять на вхід підсилювача напруги. З вихода підсилювача напруги відео імпульси ехосигналів надходять на аналогово-цифровий перетворювач. З виходу аналого-цифрового перетворювача оцифровані ехосигнали надходять на вхід схеми мікропроцесорного управління, яка вимірює час між випромененим і прийнятими сигналами, а також приймає результати вимірювань температури від термодатчиків. Оцифровані результати обчислень в реальному часі передаються в центральний блок або безпосередньо в АСУ об'єкту, де обчислюється точний рівень товарної і подтоварної рідини в резервуарі. В процесі функціонування в блоці електроніки перетворювача П25 проводиться самоконтроль, за результатами якого видаються повідомлення про справність перетворювача П25, що необхідно для підтвердження достовірності одержуваних даних.
Зазначені вище відомості, принципи функціонування рівнеміра-сигналізатора ультразвукового УУС-01, принципи функціонування рівнеміра-сигналізатора ультразвукового УУС-01 при використанні перетворювачів П 25 визначені керівництвом з експлуатації, паспортами, наявними в матеріалах справи.
Згідно листа ТОВ «НАФТОГАЗ ІНЖИНІРИНГ» (постачальник рівнеміра-сигналізатора ультразвукового УУС-01) від 29.06.2021 №П-0069-21, копія якого наявна в матеріалах справи, на нафтобазі за адресою Хмельницька область м.Старокостянтинів, вул.Залізнична 6/1 встановлено рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (заводський номер 3994) та 5 перетворювачів П25 (№13677 в резервуарі №13, №13836 в резервуарі №37, №13678 в резервуарі №30, №13635 в резервуарі №31, №13800 в резервуарі №36), які передають дані на один рівнемір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (заводський номер 3994). Зазначено, що технічні можливості одного рівнемір-сигналізатора за допомогою перетворювачів дозволяють опрацювати дані з декількох резервуарів, це викладено в керівництві з експлуатації.
Посилання відповідача щодо подальшої реєстрації позивачем (29.06.2021 о 23:30 год) коригуючої довідки з інформацією про обладнання резервуарів із серійними номерами: 13, 30, 36, 31 та 37 рівнемірами-лічильниками із серійними номерами: 13677, 13678, 13800, 13835, 13836 як на підставу визнання позивачем порушення вимог пп.230.1.1, 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України суд вважає безпідставними, оскільки позивачем було подано коригуючу довідку у якій внесено дані перетворювачів П25.
Безпосередньо перетворювачі П25 знаходяться в резервуарах та є невід'ємною комплектуючою частиною рівнеміра-сигналізатора ультразвукового УУС-01, тому не потребують окремої реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Інформація про обладнання цим рівнемірами-лічильниками (УУС-01) резервуарів, розташованих на акцизному складі на ТОВ “Старокостянтинівнафтопродукт” внесена товариством та зареєстрована у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що підтверджується відповідною Довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 27.11.2018 р. №944, з підтвердженням отримання згідно Квитанції № 2 від 12.05.2021.
Резервуари були введені в експлуатацію: 12.05.2021 введені в експлуатацію резервуари РВС-300 із серійним №13 та РВС-1000 із серійним №30, відомості про які були зареєстровані 12.05.2021 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі із зазначенням відомостей про рівнемір встановлений та призначений для вимірювання рівня пального у вказаних резервуарах з серійним номером 3994; 17.05.2021 введений в експлуатацію резервуари РВС-1000 із серійним №36, відомості про який були зареєстровані 17.05.2021 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі із зазначенням відомостей про рівнемір встановлений та призначений для вимірювання рівня пального у вказаних резервуарах з серійним номером 3994; 28.05.2021 введений в експлуатацію резервуар РВС-1000 із серійним №31, відомості про який були зареєстровані 28.05.2021 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі із зазначенням відомостей про рівнемір встановлений та призначений для вимірювання рівня пального у вказаних резервуарах з серійним номером 3994; 14.06.2021 введений в експлуатацію резервуар РВС-2000 із серійним №37, відомості про який були зареєстровані 14.06.2021 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі із зазначенням відомостей про рівнемір встановлений та призначений для вимірювання рівня пального у вказаних резервуарах з серійним номером 3994. Зазначені обставини підтверджуються довідками (коригуючи ми) про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 17.05.2021, 28.05.2021, 14.06.2021, 29.06.2021, копії яких наявні в матеріалах справи.
Тобто, позивачем у травні, червні 2021 року зареєстровано рівнеміри-лічильники (рівнеміри-сигналізатори УУС-01) на акцизному складі (оптова база) у місті Старокостянтинів.
Також слід відзначити, що інформація про розпорядника акцизного складу, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД своєчасно направлялись до контролюючого органу.
Вказане свідчить про безпідставність висновку контролюючого органу про допущене позивачем порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України та наявність підстав для скасування спірного податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС в Хмельницькій області №8943/0901 від 05.08.2021.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина 1 статті 77 КАС України).
В той же час згідно з частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів обґрунтованість прийнятого податкового повідомлення - рішення від 05.08.2021 №8943/0901 про нарахування штрафних санкції у розмірі 100000,00 грн, відтак позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю “Старокостянтинівнафтопродукт” підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Згідно платіжного доручення №757 від 13.09.2021 позивач сплатив судовий збір в сумі 2270,00 грн, тому враховуючи задоволення позову, судовий збір слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Старокостянтинівнафтопродукт” задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №8943/0901 від 05.08.2021.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Старокостянтинівнафтопродукт” судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівнафтопродукт" (вул. Курчатова 6, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 38618476)
Відповідач:Головне Управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк