Окрема ухвала від 08.02.2022 по справі 560/12711/21

Справа № 560/12711/21

ОКРЕМА УХВАЛА

08 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Новаро-М" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 28.04.2021 № 0048660705 (форма "С").

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2022 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 28.04.2021 р. № 0048660705 (форма "С"). Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області на користь "Новаро-М" судові витрати в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Під час розгляду справи судом встановлено факт порушення вимог податкового законодавства України Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

Зокрема, в ході судового розгляду справи було встановлено наступні обставини.

Посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області, на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, направлень від 24.03.2021 №604, №605, та на підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 24.03.2021 №778-П «Про проведення фактичної перевірки» проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Новаро-М", а саме автозаправний комплекс, який знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Чорновола, буд. 136/2, №59 з магазином та складено акт (довідка) фактичної перевірки від 01.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031.

В акті перевірки від 01.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031 зроблено висновки про:

- невідповідність залишків товарних запасів паливо-мастильних матеріалів за даними обліку їх фактичним залишкам в сумі 56167 грн., чим порушено п. 12 ст. 3 розділу ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265/95-ВР).

09.04.2021 позивачем подано до Головного управління ДПС у Хмельницькій області заперечення до акту про результати фактичної перевірки від 01.04.2020 №1684/22-01-07-05/43104031, в яких представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Новаро-М" просив відповідача: переглянути висновки, наведені у акті фактичної перевірки від 01.04.2020 №1684/22-01-07-05/43104031, проведеної Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області про начебто порушення ТОВ "Новаро-М" п. 12 ст. 3 розділу ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; з огляду на відсутність у діях ТОВ "Новаро-М" порушень податкового та іншого законодавства не приймати рішень щодо притягнення Товариства до відповідальності за реалізацію нафтопродуктів, які не обліковані у встановленому порядку.

Листом № 4754/6/22-01-07-05-10 від 21.04.2021 відповідач повідомив позивача, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області розглянуто заперечення ТОВ "Новаро-М" до акту фактичної перевірки, та зазначив, що враховуючи наявні матеріали перевірки, пояснення та аргументи приведені ТОВ "Новаро-М", а також судову практику, зокрема постанови Верховного Суду України від 12.03.2019 у справі №806/1403/16, від 05.03.2019 у справі №806/2402/16, від 03.04.2019 у справі №812/1508/17, від 15.08.2018 у справі №815/2751/16 та враховуючи те, що ТОВ "Новаро-М" не надано документального підтвердження щодо причин нестачі паливо-мастильних матеріалів, які згідно первинних документів були відвантажені на АЗС №59 з магазином за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Чорновола, буд. 136/2, можна зробити висновок, що товарно-матеріальні цінності на суму 56167,00 грн. реалізовані без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушено п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР. Враховуючи вищевикладене за результатами розгляду заперечення, комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області більшістю голосів, прийнято рішення про порушення ТОВ "Новаро-М" п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР, а саме ТМЦ на суму 56167,00 грн. реалізовані без застосування реєстратора розрахункових операцій, а тому п.п.3.1.1, п. 3.1 Р.3 акту фактичної перевірки від 02.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031 викласти в наступній редакції: порушено п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).

28.04.2021 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0048660705, яким повідомлено позивача про те, що на підставі акта перевірки від 01.04.2020 №1684/22-01-07-05/43104031 встановлено порушення п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності 5616 грн. 70 коп..

Позивач не погодившись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням № 0048660705 від 28.04.2021 оскаржив його в адміністративному порядку до ДПС України.

ДПС України розглянувши скаргу ТОВ "Новаро-М" своїм рішенням № 20937/6/99-00-06-03-02-06 від 13.09.2021 оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 28.04.2021 № 0048660705 залишила за без змін, а скаргу без задоволення.

Під час розгляду справи № 560/12711/21 податковим органом не надано до суду належних та достатніх доказів, які б підтверджували розгляд контролюючим органом заперечень на акт перевірки ТОВ "Новаро-М" в порядок та спосіб встановлений ПК України. Суд наголошує, що відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог не навів жодного спростування щодо доводів позивача в цій частині, обмежившись загальними нормами порядку призначення та проведення фактичної перевірки.

Також, судом встановлено, що за результатами проведення перевірки посадовими особами відповідача зроблено висновки про невідповідність залишків товарних запасів паливо-мастильних матеріалів за даними обліку їх фактичним залишкам в сумі 56167 грн., чим порушено п. 12 ст. 3 розділу ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265/95-ВР), дані висновки зафіксовано в акті фактичної перевірки від 01.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031.

Зазначені обставини також підтверджені під час розгляду скарги позивача на акт фактичної перевірки.

Зокрема, податковий орган в листі № 4754/6/22-01-07-05-10 від 21.04.2021 зазначає, що ТОВ "Новаро-М" не надано документального підтвердження щодо причин нестачі паливо-мастильних матеріалів.

Відповідальність за дане порушення встановлена статтею 20 Закону №265/95 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою закріплено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

При цьому судом встановлено, що за результатами розгляду заперечень позивача до акту фактичної перевірки від 01.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031, відповідачем перекваліфіковано висновки акту фактичної перевірки від 02.04.2021 №1684/22-01-07-05/43104031 (п.п.3.1.1, п. 3.1 Р.3), а саме, замість висновків про невідповідність залишків товарних запасів паливо-мастильних матеріалів за даними обліку їх фактичним залишкам в сумі 56167 грн., чим порушено п. 12 ст. 3 розділу ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265/95-ВР), замінено на порушення позивачем п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).

В свою чергу, 28.04.2021 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення № 0048660705, яким повідомлено позивача про те, що на підставі акта перевірки від 01.04.2020 №1684/22-01-07-05/43104031 встановлено порушення п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності 5616 грн. 70 коп..

Однак, суд вважає, такі дії відповідача є грубим порушенням податкового законодавства України, з підстав наведених нижче.

Відповідно до покладених завдань на органи ДПС, згідно Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. N 227, ДПС здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску); застосовує до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС; здійснює контроль за виробництвом, обігом та реалізацією підакцизних товарів, за їх цільовим використанням, забезпечує міжгалузеву координацію у цій сфері.

З матеріалів справи, а саме листа № 4754/6/22-01-07-05-10 від 21.04.2021, судом встановлено, що комісією контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок зроблено висновки про те, що ТОВ "Новаро-М" не надано документального підтвердження щодо причин нестачі паливо-мастильних матеріалів, які згідно первинних документів були відвантажені на АЗС №59 з магазином за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Чорновола, буд. 136/2, можна зробити висновок, що товарно-матеріальні цінності на суму 56167,00 грн. реалізовані без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушено п. 1 ст. 3 Р. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР, проте, в акті фактичної перевірки АЗС №59 Товариства, яка здійснює діяльність за адресою: місто Хмельницький, вул. Чорновола, 136/2, службовими особами контролюючого органу не виявлено та не задокументовано фактів проведення відпуску товару без застосування реєстратора розрахункових операцій або ж проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості товару.

Суд зазначає, що посадові особи відповідача встановивши відсутність належного обліку ПММ передбаченого п. 12 ст. 3 розділу ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не застосували санкцій передбачених ст. 20 Закону №265/95.

Висновок відповідача про порушення позивачем порядку п.1 ст. 17 Закону від 06.05.1995 №265/95-ВР зроблений, виходячи з невідпові дності між залишками товарних запасів (товарно-матеріальних цінностей) за даними обліку та фактичними залишками запасів (товарно-матеріальних цінностей).

Пункт 1 ст. 17 Закону від 06.05.1995 №265/95-ВР передбачає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: ... .

Судом не встановлено, а представником відповідача не надано жодних доказів, що підтверджують здійснення позивачем розрахункових операцій без використання РРО.

В свою чергу відповідно до матеріалів перевірки у позивача наявний РРО, який зареєстрований належним чином.

Згідно із пунктом 86.8 статті 86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Згідно до вимог пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Звідси слідує, що ПК України процес прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення передбачає дотримання ним певної процедури та умов прийняття останнього.

Посилання відповідача у листі № 4754/6/22-01-07-05-10 від 21.04.2021, складеним за результатами розгляду заперечень на акт фактичної перевірки, на постанови Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 806/1403/16, від 05.03.2019 у справі № 806/2402/16, від 03.04.2019 у справі № 812/1508/17 суд до уваги не бере, оскільки обставини у даній справі та у справах, на які посилається відповідач не є тотожними, а рішення суду не може бути підставою для прийняття або не прийняття податкового повідомлення-рішення.

Необґрунтоване не прийняття податкового повідомлення-рішення, за встановленими матеріалами перевірки порушеннями, є неналежним виконанням посадовими особами своїх обов'язків та може мати наслідок не надходження коштів до Державного бюджету України.

Підсумовуючи наведене суд констатує, що матеріали адміністративної справи не містять належних та достатніх доказів виконання відповідачем вимог ПК України.

Відповідно до Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. N 227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Одним із основних завдань ДПС є реалізація державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону; внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

ДПС відповідно до покладених на неї завдань застосовує до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Відповідно до пункту 1 наказу Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 року №529 наказано утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.

Переліком територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби встановлено утворити як відокремлений підрозділ Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Головне управління ДПС у Хмельницькій області забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Хмельницької області.

Згідно ч. 1 ч. 2 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Згідно ч. 5 ст. 249 КАС України суд, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Враховуючи наведені вище норми законодавства в контексті встановлених обставин справи, які стосуються порушень норм законодавства посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області, суд вважає за необхідне відреагувати окремою ухвалою з метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та довести до відома Державної податкової служби України про встановлені у змісті ухвали обставини для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню приписів чинного законодавства у діяльності Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Зобов'язати Державну податкову службу України вжити заходів щодо встановлених судом у змісті ухвали обставин та усунення причин і умов, що сприяли порушенню приписів чинного законодавства та неналежного виконання покладених завдань та функцій у діяльності посадових осіб Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Про вжиті заходи Державною податковою службою України повідомити Хмельницький окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя І.І. Тарновецький