Рішення від 08.02.2022 по справі 560/15771/21

Справа № 560/15771/21

РІШЕННЯ

іменем України

08 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 року з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.09.2021 року №ХС37220 та щодо не проведення виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 100 % від сум підвищення пенсії;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350):

-провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): основний розмір пенсії 74 % грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, починаючи з 01 січня 2018 року;

-перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію в розмірі 74 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.09.2021 року №ХС37220 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019 року;

-виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 січня 2018 року 100 % від суми підвищення пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як військовий пенсіонер, пенсію йому призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII в розмірі 74 % від відповідних сум грошового забезпечення.

При проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої уповноваженим органом, відповідач визначив її розмір із розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того виплату підвищення пенсії відповідач проводить згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, а саме: підвищення пенсії складає 3582,56 грн., із них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50 % від підвищення, з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75 % від підвищення, з 01.01.2020 року щомісячно 100 % від підвищення.

В зв'язку із зверненням позивача, Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформив та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії позивача.

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, але отримав лист від 13.10.2021 року № 9895-8772/П-02/8-2200/21, яким відповідач повідомив про те, що пенсійний орган відмовив у перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Зважаючи на викладене, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 15.09.2021 року № ХС37220 та відмови у виплаті 100 % сум підвищення пенсії за 2018-2019 роки з врахуванням отриманих сум.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Виплату підвищення перерахованої пенсії з 01.01.2018 року відповідач проводить згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, а саме: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно в розмірі 50 % від підвищення, з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно в розмірі 75 % від підвищення, з 01.01.2020 року щомісячно в розмірі 100 % від підвищення.

Кабінет Міністрів України після прийняття постанови № 103 від 21.0.02.2018 року, інших рішень про зміну складових грошового забезпечення не приймав, в тому числі і після 05.03.2019 року.

У довідці, виданій Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки зазначені тільки три складові грошового забезпечення, що відповідають вимогам постанов Кабінету Міністрів України № 45 та № 103, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.

Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Перерахунок та виплата пенсії позивачу проводиться Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області згідно із вимогами постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.0.02.2018 року, № 804 від 14.08.2019 року, № 1088 від 24.12.2019 року, та в порядку і в строки, визначені постановою від 13.02.2008 року № 45.

Відповідач звертає увагу суду на те, що довідка про розмір грошового забезпечення від 15.09.2021 року №ХС37220 видана із врахуванням правових висновків Касаційного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, тобто без дотримання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому не є підставою для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Зміст рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 не може мати наслідком зобов'язання пенсійного органу до вчинення повторного проведення перерахунку пенсії позивача.

Виходячи із викладеного відповідач вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.

У відзиві на позов відповідач просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Пунктом 1 частини 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

З врахуванням положень пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, змісту та характеру спірних правовідносин, а також предмету доказування у цій справі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому вважає, що у задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.

Також відповідачем подано до суду клопотання, в якому він просить залишити адміністративний позов без розгляду за період з 015.013.2018 по день звернення до суду-29.10.2021 року, оскільки позивач знав про розмір виплачуваної йому пенсії.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

На підставі наведеного суд вважає, що у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду необхідно відмовити.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслало до суду клопотання про залучення у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача-Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує таке.

Згідно із частиною 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Оскільки предметом спору є визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в перерахунку пенсії позивача, рішення у справі не впливає на права або обов'язки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.

Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд бере до уваги такі обставини.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службу, та деяких інших осіб".

При призначенні пенсії позивачу її розмір становив 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі-Постанова № 103), Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі довідки від 14.03.2018 року № ХС-37220, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 70% суми грошового забезпечення.

Виплата перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 пенсії, проводилася відповідачем з 1 січня 2018 року згідно із пунктом 2 цієї постанови у таких розмірах:

-з 1 січня 2018 року-50 %;

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року-75 %;

-з 1 січня 2020 року-100%.

Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформив та листом від 20 вересня 2021 року № 9/1/9431 надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 15 вересня 2021 року № ХС-37220 про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії позивача.

Представник заявника (позивача) 29 вересня 2021 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою в якій просила:

-здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 із розрахунку: основний розмір пенсії 74 % грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 13, 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, починаючи з 01 січня 2018 року;

-здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки від 15.09.2021 року №ХС37220 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019 року з врахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019 року;

-виплатити ОСОБА_1 100 % від суми підвищення пенсії з врахуванням сум, отриманих ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.

Відповідач у відповідь на таку заяву, листом від 13.10.2021 року № 9895-8772/П-02/8-2200/21, повідомив позивача про те, що йому відмовлено у перерахунку пенсії з 01.04.2019 року в зв'язку із відсутністю правових підстав.

Вирішуючи спір щодо позовних вимог в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 : основний розмір пенсії 74 % грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, починаючи з 01 січня 2018 року, суд вважає за необхідне виходити із такого.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України, від 09.04.1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-XII).

Відповідно до частин 1, 2 статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на дату призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів.

Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" в редакції Закону України від 04.04.2006 року № 3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців", частиною 2 статті 13 встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином в період з 1 травня 1992 року-дати набрання чинності Законом № 2262-XII до дати набрання чинності Законом № 51-IV-31.07.2002 року, розмір пенсії не міг перевищувати 75 % від суми грошового забезпечення, після 31.07.2002 року-90 % суми грошового забезпечення.

Пунктом 8) Закону України, від 08.07.2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі Закон № 3668-VI), у частині 2 статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

Закон № 3668-VI набрав чинності з 01.10.2011 року.

Пунктом 23 Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі Закон № 1166-VII), внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме:

-у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінити цифрами "70".

Закон № 1166-VII набрав чинності з 01 квітня 2014 року.

Із змісту наведених правових норм вбачається, що в період з 01.10.2011 року по 01 квітня 2014 року обчислення пенсій військовослужбовців при їх призначенні чи проведенні перерахунків проводилося в розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи із 01.04.2014 року, в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

При здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року та визначення її розміру-70 % від відповідної суми грошового забезпечення, відповідно до довідки від 14.03.2018 року № ХС-37220, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, пенсійний орган керувався пунктом 23 Закону № 1166-VII, яким внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70".

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про необхідність застосування статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" для визначення розміру пенсії після перерахунку в зв'язку із таким.

Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

04.02.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв зразкове рішення у справі №240/5401/18, в якому дійшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Постановою від 16.10.2019 Велика палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.

Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".

В зв'язку з цим, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру пенсії 70 % від відповідних сум грошового забезпечення згідно із частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується перерахунку пенсії позивача, так як пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена.

Таким чином, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Оскільки розмір призначеної пенсії позивачу становить 74% від суми грошового забезпечення та не перевищував 75 % при її призначенні і на даний час не перевищує 90% відповідної суми грошового забезпечення, тому підстав для його зменшення у відповідача не було.

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року у розмірі 70% грошового забезпечення та зменшення у зв'язку з цим встановленого розміру пенсії у відсотковому виразі (із 74 % суми грошового забезпечення) є протиправними, в зв'язку із чим необхідно зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ у розмірі 74 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Враховуючи наведене суд вважає, що позовні вимоги в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 : основний розмір пенсії 74 % грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, починаючи з 01 січня 2018 року, підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення виплати ОСОБА_1 100 % від сум підвищення пенсії та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року 100 % від суми підвищення пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою, суд виходить з такого.

Згідно із пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі-Постанова №103), відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

-з 1 січня 2018 року-50 відсотків;

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року-75 відсотків;

-з 1 січня 2020 року-100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.

Отже, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, в зв'язку із скасуванням пунктів 1 та 2 Постанови № 103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 у справі №160/3586/19 зазначила, що з 05 березня 2019 року перераховані з 01.01.2018 року пенсії підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Враховуючи наведене, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (яка набрала чинності 04.09.2019) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Вказана постанова № 804 була чинною на час виникнення спірних правовідносин, а тому підлягала обов'язковому застосуванню.

Тому позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню за період з 05.03.2019 по 03.09.2019.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.04.2021 у справі №560/2720/19, від 14 липня 2021 року по справі № 140/3098/19, від 19 серпня 2021 року по справі № 640/5451/20 та від 27 вересня 2021 року по справі №640/13217/19.

З 01.01.2020 року відсутні обмеження щодо поетапності виплати підвищення перерахованих пенсій особам, яким пенсія призначена згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи також те, що обмеження у виплаті пенсії всупереч законодавству тривало тимчасово.

Що стосується позовних вимог в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.09.2021 року №ХС37220, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 74 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.09.2021 року №ХС37220 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019 року, суд враховує таке.

Згідно із частиною 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.112019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатка 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.

Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2 262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі-Порядок № 3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФ України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФ України нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Так як Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідку від 15.09.2021 року №ХС37220 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 відповідно до постанови № 704 від 30.08.2017 для перерахунку пенсії позивача, тому у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в зв'язку з отриманням зазначеної довідки виник обов'язок про проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.

Однак відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача із врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, та відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку в зв'язку із відсутністю правових підстав, про що повідомив позивача листом від 13.10.2021 року № 9895-8772/П-02/8-2200/21.

Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Позиція відповідача фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019. Однак Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку, а також вимоги про зобов'язання провести такий перерахунок з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, суд звертає увагу на таке.

Питання відносно відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність у позивача відповідного права на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки.

Відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності зобов'язань щодо проведення її перерахунку, оскільки на час звернення позивача до суду не вбачається спір щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пенсійний орган ще не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання даного рішення суду, тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині під час здійснення такого перерахунку будуть порушені.

Так як судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цих позовних вимог, як передчасних.

За нормами частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про те, що у задоволенні позовної вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення необхідно відмовити, в зв'язку із чим позов в цій частині необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду із даним позовом, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 70% суми грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 14.03.2018 року № ХС-37220, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 03.09.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 15.09.2021 року №ХС37220, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.09.2021 року №ХС37220 із врахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський