П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 лютого 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/12458/21
Головуючий в 1 інстанції: Левчук О.А.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурії О.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, скасування рішення в частині та зобов'язання вчинити певні дії,-
В липні 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України (надалі - відповідач, Міноборона), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати п.12 рішення комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладений у витягу з протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №59 від 15.04.2021 року, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Міноборони призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, у розмірі передбаченому ч.1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивачу було протиправно відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої за ІІ групу інвалідності 01.03.2021 року, пов'язаної із захистом Батьківщини, у зв'язку з пропуском останнім строку звернення за такою допомогою, оскільки довідки МСЕК, що були оформлені в період з 2016-2019 роки стосуються встановлення інвалідності у зв'язку з проходженням військової служби, натомість встановлення ІІ групи інвалідності 01.03.2021 року зумовлене іншими захворюваннями пов'язаними із захистом Батьківщини. Тобто, ІІ група інвалідності, яка пов'язана із захистом Батьківщини, була встановлена не внаслідок повторного медогляду та зміни групи інвалідності, а внаслідок фактичного первинного медичного огляду після інших захворювань, пов'язаних із захистом Батьківщини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано п.12 рішення комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеного у витягу з протоколу засідання №59 від 15.04.2021 року, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов'язано Міноборони вирішити питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, у розмірі передбаченому ч.1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки МСЕК серії 10 ААВ №792028 від 15.02.2016 року, проходження первинного огляду, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, загальне захворювання (а.с.18).
Згідно довідки МСЕК серії 10 ААА №799109 від 12.04.2016 року, проходження повторного огляду, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із проходженням військової служби (а.с.19).
Згідно довідки МСЕК серії 10 ААА №296375 від 07.03.2017 року, проходження повторного огляду, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із проходженням військової служби (а.с.20).
Згідно довідки МСЕК серії 10 ААБ №237349 від 19.03.2019 року, проходження повторного огляду, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із проходженням військової служби (а.с.21).
15.02.2021 року наказом військового комісара Доброславського районного територіального центру комплектування та соціальної політики (по стройовій частині) №11 позивача виключено зі списків особового складу та з усіх видів забезпечення.
Згідно довідки МСЕК серії 12 ААВ №167924 від 01.03.2021 року, проходження повторного огляду, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини (а.с.22, 44).
02.03.2021 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини.
15.04.2021 року комісією Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення №159, яким відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки групу інвалідності змінено понад дворічний термін після встановлення первинної групи інвалідності.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що посилання відповідача на те, що оскільки між первинним встановленням інвалідності та черговим повторним оглядом минуло понад 2 роки, позивач немає права на отримання одноразової грошової допомоги, є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
Колегія суддів погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи ( підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Згідно ч.ч.4, 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми. У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, прийнятою відповідно до п.2 ст.16-2 та п.9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №975).
Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п.8 Порядку №975, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми. У разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
Отже, наведеними нормами законодавства передбачено, що зміна групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, якщо така зміна буде встановлена протягом двох років. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності.
Тобто, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
При цьому, Верховний Суд в постанові від 17.02.2021 року по справі №240/1623/20 зазначив, що визначена у частині 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» заборона щодо виплати одної грошової допомоги, може мати місце лише у разі спливу дворічного строку саме після первинного встановлення інвалідності чи втрати працездатності через одне й те ж ушкодження здоров'я, а не внаслідок різних.
Отже, як вбачається з наведеного вище, довідками МСЕК від 07.03.2017 року, від 12.04.2016 року, від 19.03.2019 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із проходженням військової служби.
При цьому, згідно довідки МСЕК від 01.03.2021 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини.
Тобто, встановлення позивачу ІІ групи інвалідності захворювання, пов'язаної із проходженням військової служби та ІІ групи інвалідності захворювання, пов'язаної із захистом Батьківщини, відбулося з різних підстав та внаслідок різних захворювань.
При цьому, як встановлено судом першої інстанції, згідно даних Управління Служби безпеки України в Одеській області, позивач не звертався щодо призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» після встановлення йому ІІ групи інвалідності захворювання, пов'язаної із проходженням військової служби.
Отже, враховуючи наведені норми та обставини справи, колегія суддів робить висновок про необґрунтованість доводів відповідача щодо відсутності права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, через те, що між первинним встановленням інвалідності пов'язаної з проходженням військової служби та встановленням інвалідності пов'язаної із захистом Батьківщини минуло понад 2 роки.
Такий висновок апеляційного суду відповідає висновку Верховного Суду, висловленому в постанові від 17.02.2021 року по справі №240/1623/20.
За таких підстав, п.12 рішення комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеного у витягу з протоколу засідання №59 від 15.04.2021 року, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Згідно п.11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності); документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою). У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подає уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Відповідно до п.п.12-15 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати. Якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку. Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Отже, зазначеними приписами законодавства визначений певний порядок розгляду заяви та прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги.
При цьому, судом першої інстанції вірно встановлено, що з матеріалів справи та пояснень учасників справи вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав того, що групу інвалідності змінено понад дворічний термін після встановлення первинної групи інвалідності, проте, інші питання визначенні Порядком №975, відповідачем не розглядались.
Разом з тим, Порядком №975, передбачена можливість прийняття альтернативного рішення за результатом розгляду заяви про виплату одноразової грошової допомоги.
Отже, враховуючи все наведене, колегія суддів вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим, а тому суд першої інстанції правильно дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий суддя Кравченко К.В.
Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.