Постанова від 27.01.2022 по справі 420/7667/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/7667/21

Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 27.08.2021 р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

за участю секретаря судового засідання Смирнової М.В.,

представників позивача Дубовка С.А., представника відповідача Михацюк О.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держпраці в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Фобос» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

11.05.2021р. приватне підприємство (надалі - ПП) «Фобос» звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису №ОД075/348/АВ/П від 19.03.2021р. щодо зобов'язання підприємства усунути порушення вимог ч.1 ст.21, ч.3 ст.24 КЗпП України, а саме щодо не укладення трудових договорів між працівниками та підприємством, допущення працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення Державної податкової служби України про прийняття працівників на роботу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Держпраці в Одеській області було проведено позаплановий захід державного контролю щодо додержання ПП «Фобос» вимог трудового законодавства у формі інспекційного відвідування, під час якого виявлено порушення вимог ч.1 ст.21 КЗпП України та ч.3 ст.24 КЗпП України. Разом з тим, підприємство не допускало порушень вимог трудового законодавства, оскільки особи визначені актом перевірки та спірним приписом про усунення виявлених порушень законодавства про працю, мають трудові відносини з іншими суб'єктами господарювання згідно з укладеними трудовими договорами.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.08.2021р. позов задоволено, з підстав відсутності належних та допустимих доказів вчинення ПП «Фобос» порушень вимог трудового законодавства.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначає, що в порушення вимог трудового законодавства ПП «Фобос» були допущені до роботи працівники без укладання трудових договорів, оформлених наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення Державної податкової служби України про прийняття на роботу, а тому оскаржуваний позивачем припис №ОД075/348/АВ/П від 19.03.2021р. є законним.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ПП «Фобос» зареєстроване 19.06.1997р. за №1 5561200000013382 та займається наступними видами діяльності за КВЕД: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування. /а.с.10-12/

Наказом Головного управління Держпраці в Одеській області №185 від 26.02.2021р., відповідно до вимог Конвенції Міжнародної організації праці №81, яка ратифікована Законом України від 08.09.2004р. №1985-IV, ч.1 ст.259 Кодексу Законів працю України, керуючись п.2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №823, Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №96, Положенням про Головне управління Держпраці в Одеській області, яке затверджено наказом Держпраці від 03.08.2018р. №84, на підставі п.п.3 п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №823 та службової записки головного державного інспектора від 25.02.2021р., призначено в термін з 26.05.2021р. по 10.03.2021р. (включно) здійснення позапланового заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційного відвідування ПП «Фобос», ідентифікаційний код юридичної особи: 25025389, місцезнаходження: Україна, 65003, Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, буд. 70/1, здійснює господарську діяльність у закладі організації громадського харчування та організації довкілля, за адресою: м. Одеса, вул. Віце-Адмірала Жукова, буд. 2 (вул. Дерибасівська, 31), з питань забезпечення застосування правових норм щодо використання праці та з інших подібних питань, які передбачені додатком 3 до акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.10.2020р. №2161, зокрема, з питань виявлення неоформлених трудових відносин. /а.с.85/

26.02.2021р. Головним управлінням Держпраці в Одеській області видано направлення №15/01-29-408 на здійснення інспекційного відвідування ПП «Фобос» у період з 26.02.2021р. по 10.03.2021р. (включно) з питань забезпечення застосування правових норм щодо використання праці та з інших подібних питань, які передбачені додатком 3 до акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.10.2020р. №2161, зокрема, з питань виявлення неоформлених трудових відносин. /а.с.86/

26.02.2021р. директору ПП «Фобос» вручено вимогу Головного управління Держпраці в Одеській області про надання документів №ОД075/348/ПД у строк до 12:00 год. 03.03.2021р. згідно переліку. /а.с.87/

У період з 26.02.20201р. по 10.03.2021р. посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області проведено інспекційне відвідування ПП «Фобос», за результатом якого складено акт від 10.03.2021р. №ОД075/348/АВ.

Відповідно до вищезазначеного акту, встановлено наступні порушення позивачем трудового законодавства: ч.1 ст.21 КЗпП України, а саме не укладено трудовий договір з 5 працівниками підприємства; ч.3 ст.24 КЗпП України, а саме 5 працівників допущені до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення Державної податкової служби України про прийняття працівників на роботу. /а.с.88-99/

Листом ПП «Фобос» від 15.03.2021р. №03 направлено до Головного управління Держпраці в Одеській області заперечення на акт інспекційного відвідування від 10.03.2021р. №ОД075/348/АВ. /а.с.102-108/

Приписом про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 19.03.2021р. №ОД075/348/АВ/П зобов'язано ПП «Фобос» усунути виявлені порушення у строк до 29.03.2021р. /а.с.113/

Крім того, 19.03.2021р. посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області складено протокол про адміністративне правопорушення № ОД075/1577/АВ/П/ПТ стосовно вчинення директором ПП «Фобос» ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП, а саме фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

15.04.2021р. Головним управлінням Держпраці в Одеській області, на підставі акту інспекційного відвідування від 10.03.2021р. №ОД075/348/АВ винесено постанову №ОД075/348/АВ/П/ТД-ФС про накладення на ПП «Фобос» штрафу за порушення законодавства про працю та занятість населення в розмірі 180000грн. за виявлення під час інспекційного відвідування 3 осіб, які виконували роботи в інтересах ПП «Фобос» без належного укладення трудових договорів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , паном ОСОБА_4 .

Разом з тим, постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10.06.2021р. у справі №522/6816/21 закрито провадження по адміністративній справі стосовно директора ПП «Фобос» ОСОБА_1 за відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2021р. у справі №420/7661/21 визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці в Одеській області від 15.04.2021р. №ОД075/348/АВ/П/ТД-ФС про накладення на ПП «Фобос» штрафу за порушення законодавства про працю та занятість населення в розмірі 180000грн.

Не погоджуючись з приписом про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 19.03.2021р. №ОД075/348/АВ/П, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія дійшла до наступних висновків.

Відповідно до положень ст.259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці №81 1947р. про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 08.09.2004р. №1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці №129 1969р. про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 08.092004р. №1986-IV, та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №823 (надалі - Порядок №823).

Відповідно до п.2 Порядку №295 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017р. №75 Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Головного управління поширюються на територію Одеської області.

Відповідно до підпункту 3 п.5 Порядку №823 підставою для здійснення інспекційних відвідувань є рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у пп.1, 2, 4-7 цього пункту.

Так, підставою прийняття наказу Головним управлінням Держпраці в Одеській області №185 від 26.02.2021р. слугувала інформація, з інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, а саме службова записка головного державного інспектора праці від 25.02.2021р. /а.с.85/

При цьому, службова записка головного державного інспектора праці від 25.02.2021р. обґрунтована встановленням при проведенні інформаційно-роз'яснювальної роботи розбіжності між фактичними показниками кількості працівників та показниками звітності у ПП «Фобос», що свідчить про наявність правових підстав передбачених пп.3 п.5 Порядку №823. /а.с.81-84/

Вимогами ч.1 ст.12 Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі», яка ратифікована Законом України №1985-IV (1985-15) від 08.09.2004р., визначено, що інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і у будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке інспектується.

Частиною 2 ст.12 Конвенції передбачено, що у разі інспекційного відвідування інспектори повідомляють про свою присутність роботодавцю або його представнику, якщо тільки вони не вважатимуть, що таке повідомлення може завдати шкоди виконанню їхніх обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, інспектор праці діяв на підставі наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від №185 від 26.02.2021р. та направлення від 26.02.2021р. №15/01-29-408. /а.с.86/

Згідно п.8 Порядку №823 під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред'явити об'єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення, перед підписанням акта інспекційного відвідування надати копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та внести запис про його проведення до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об'єкта відвідування (за його наявності).

Згідно ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Однак, матеріали справи не містять доказів ознайомлення ПП «Фобос» з відповідним направленням на проведення інспекційного відвідування, що свідчить про порушення порядку проведення інспекційного відвідування.

Згідно п.16 Порядку №823 за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Пунктами 24, 25 Порядку №823 передбачено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом, після розгляду зауважень об'єкта відвідування до нього (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування, за результатами якого вносить припис та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.

Заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування.

За результатом проведеного інспекційного відвідування ПП «Фобос», інспектором праці складено акт інспекційного відвідування від 10.03.2021р. №ОД075/348/АВ та припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 19.03.2021р. №ОД075/348/АВ/П. /а.с.88-99, 113/

Крім того, 19.03.2021р. інспектором праці Головного управління Держпраці в Одеській області складено протокол про адміністративне правопорушення № ОД075/1577/АВ/П/ПТ стосовно вчинення директором ПП «Фобос» ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП, а саме фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Частиною 4 ст.265 КЗпП України передбачено, що штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч.2 ст.265 КЗпП України та ч.2-7 ст.53 Закону України «Про зайнятість населення» визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» від 17.07.2013р. №509 (надалі - Порядок №509).

Відповідно до п. 2 Порядку №509 штрафи накладаються Головою управління Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи можуть бути накладені на підставі: рішення суду про неоформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації; акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу; акта документальної виїзної перевірки ДФС, її територіального органу, в ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

Постановою Головного управління Держпраці в Одеській області 15.04.2021р., №ОД075/348/АВ/П/ТД-ФС, на підставі акта інспекційного відвідування від 10.03.2021р. №ОД075/348/АВ винесено постанову про накладення на ПП «Фобос» штрафу за порушення законодавства про працю та занятість населення в розмірі 180000грн. за виявлення під час інспекційного відвідування 3 осіб, які виконували роботи в інтересах ПП «Фобос» без належного укладення трудових договорів з: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , паном ОСОБА_4 .

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2021р. у справі №420/7666/21, встановлено, що згідно трудового договору №2 від 25.02.2021р., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вбачається, що працівник зобов'язується виконувати роботу офіціанта та виконувати доручення безпосереднього роботодавця - ФОП ОСОБА_1 . Також встановлено, що умовами договору обумовлено, що він починає діяти з 27.02.2021р., однак за день робітнику необхідно з'явитися з 16.00 год. до 20.00 год. до робочого місця, пройти інструктаж, ознайомитись з закладом, отримати спеціальний одяг.

Аналогічно з наданого трудового договору №4 від 25.02.2021р., укладеного між ФОП ОСОБА_5 та ОСОБА_3 вбачається, що остання за трудовим договором, який набирає чинності з 27.02.2021р., повинна виконувати роботу касира та повинна за день з'явитися з 16.00 год. до 20.00 год. до робочого місця, пройти інструктаж, ознайомитись з закладом.

Таким чином, надані договори про прийняття осіб на роботу були укладені до проведення інспекційного відвідування, однак, набрали чинності лише 27.02.2021р.

Також встановлено, що 26.02.2021р. ФОП ОСОБА_1 подано до Головного управління ДПС в Одеській області (Київський р-н м. Одеси) повідомлення про прийняття працівника на роботу, зокрема, ОСОБА_2 та 26.02.2021р. ФОП ОСОБА_5 подано до Головного управління ДПС в Одеській області (Малиновський р-н м. Одеси) повідомлення про прийняття працівника на роботу, зокрема, ОСОБА_3 .

Досліджені в суді апеляційної інстанції матеріали справи та встановлені обставини вказують на те, що сам факт перебування пана ОСОБА_4 за барною стійкою не може достеменно підтверджувати факт виконання ним трудових функцій бармена, роботодавцем якого було б ПП «Фобос». З огляду на надані позивачем докази така особа дійсно могла виконувати планове технічне обслуговування обладнання у приміщенні, де здійснює господарську діяльність ПП «Фобос».

Колегія суддів апеляційного суду у справі №420/7666/21 дійшла висновку, що в ході інспекційного відвідування посадовими особами відповідача не було достеменно встановлено факту наявності саме між ПП «Фобос» та зазначеними вище особами ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , паном ОСОБА_4 ) трудових відносин. Перебування цих осіб у приміщенні, де здійснює діяльність, в тому числі і ПП «Фобос» не є беззаперечним доказом наявності саме між позивачем та цими особами фактичних трудових відносин.

В свою чергу, надані позивачем докази, зокрема, трудові договори та повідомлення про прийняття на роботу свідчать про те, що саме ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_5 були заінтересовані у використанні праці гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , і в подальшому трудові відносини між вказаними особами були офіційно оформлені.

Крім того, постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10.06.2021р. у справі №522/6816/21 закрито провадження по адміністративній справі стосовно директора ПП «Фобос» ОСОБА_1 за відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП.

Таким чином, вищевикладені обставини, встановлені постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2021р. у справі №420/7666/21 та постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10.06.2021р. у справі №522/6816/21 щодо спростування висновків інспектора праці про порушення ПП «Фобос» вимог трудоговго законодавства свідчать про протиправність оскаржуваного припису Головного управління Держпраці в Одеській області від 19.03.2021р. №ОД075/348/АВ/П.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 03.02.2022р.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.