П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01 лютого 2022 р. Категорія 112010200м.ОдесаСправа № 540/4732/21
Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.
час і місце ухвалення: спрощене провадження,
м. Херсон
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюка Г.В.
суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що за його заявою ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі була підготовлена та надіслана до пенсійного органу довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення. З метою перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки. Однак, ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило у перерахунку пенсії, з підстав того, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати надбання судовим рішенням законної сили не приймалось.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 р. №85-97-08-19. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 р. №85-97-08-19, із врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що за посадою “Старший оперуповноважений з особливо важливих справ” у лютому 2019 року надбавка за високі досягнення або особливо важливу роботу не виплачувалась, про що було складено акт від 05.11.2021 № 2100-0902-1/260, а тому у довідку про грошове забезпечення № 85-97-08-19 від 09.08.2021 неправомірно включено надбавку за високі досягнення або особливо важливу роботу 40 % - 3869,60 грн.
ОСОБА_1 було надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року винесено законно та обґрунтовано, а тому підстави для його скасування відсутні. Крім того, позивач вказує, що оновлена довідка Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09.08.2021 р. №85-97-08-19 складена з урахуванням всіх положень та не суперечить відомостям, що знаходяться в пенсійній справі.
На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років починаючи з 30.01.2009, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 у справі №540/998/21 Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі була підготовлена та надіслана на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р.(довідка від 09.08.2021 р. №85-97-08-19).
18.08.2021 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із адвокатським запитом, у якій просив повідомити щодо проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки.
25.08.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом №2100-0307-8/40224 повідомило позивачу, що на виконання Постанови №103 його пенсію було перераховано з 01.01.2018 з суми грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови №704, на підставі довідки Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі. Довідка є чинною та уповноваженим відомством не відкликалась.
Крім того, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, не приймалось.
У зв'язку із зазначеним, довідка Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 №85-97-08-19 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, була долучена до пенсійної справи без проведення перерахунку.
Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за довідкою Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 р. №85-97-08-19, оскільки ОСОБА_1 дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов, а тому таке рішення є протиправним.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.21991 за № 2011-XII (далі Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з п.п.1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі за текстом - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку - Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 р., тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.
Разом з тим, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку ГУ ПФУ в Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Як вбачається із довідки Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 р. №85-97-08-19, її складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019 р.
Так, як зазначено вище, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців, або надання її пенсіонером.
Враховуючи вище викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а тому ГУ ПФУ в Одеській області після одержання довідки Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 09.08.2021 р. №85-97-08-19, повинно було здійснити перерахунок пенсії.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання апелянта на те, що за посадою “Старший оперуповноважений з особливо важливих справ” у лютому 2019 року надбавка за високі досягнення або особливо важливу роботу не виплачувалась, про що було складено акт від 05.11.2021 № 2100-0902-1/260, а тому у довідку про грошове забезпечення № 85-97-08-19 від 09.08.2021 неправомірно включено надбавку за високі досягнення або особливо важливу роботу 40 % - 3869,60 грн., оскільки вказаний акт перевірки був складений 05.11.2021 року, в той час як рішення по справі прийнято 02.11.2021 року. Крім того, вказаний акт не був покладений в основу відмови пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки.
До того ж, з копії грошового атестату № 03/2009 від 02.02.2009 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення ДПА у Херсонській області № 25/05/-044 від 03.02.2009 року у грошове забезпечення позивача була врахована надбавка за високі досягнення у праці.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року по справі № 540/4732/21, - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
суддя-доповідач Семенюк Г.В.
судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.