24 січня 2022 року Справа №160/15686/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/15686/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа 160/15686/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення з 01.04.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831, статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011 - XII, положень Постанови КМУ №704 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2020 року у справі №160/12275/19. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату одним платежем пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) на підставі оновленої довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
04.03.2021 року рішення по справі набрало законної сили.
19.03.2021 року по справі видано виконавчий лист.
22.03.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за виконавчим листом №160/15686/20 відкрито виконавче провадження ВП№ 64905175
20.04.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено вимогу державного про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, протягом 3 робочих днів, з моменту отримання даної вимоги повідомити про заходи, які вживаються з метою фактичного виконання вимог виконавчого листа.
17.05.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
15.07.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 10200 грн. Зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
15.07.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) керуючись вимогами п.11 ч. 1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/15686/20 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України, протягом 15 днів з моменту отримання копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі 160/15686/20.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15686/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня отримання даної ухвали. В частині накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15686/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про прийняття звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі №160/15686/20 відмовлено.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15686/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.
19.01.2022 року від позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява, в якій він просить суд:
- зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області яке протягом тривалого часу умисно ухиляється проти виконання рішення суду у встановлений судом строк подати звіт про виконання у повному обсязі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року Справа № 160/15686/20, що набрало законної сили-здійснити доплату до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66/вісімдесят три тисячі дев'ятсот шістнадцять/ грн. 66 коп., та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідального за виконання рішення у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у відповідності частини 2 ст. 382 КАС України.
20.01.2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі №160/15686/20.
Заява обґрунтована тим, що відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій.
Згідно п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 30.08.1999 № 1596, під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів, Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги.
Отже, чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою.
Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.
Одночасно повідомляє, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126 (із змінами), на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн грн, які станом на 01.01.2022 використані в повному обсязі.
Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі № 160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. не виконано.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд зазначає, що рішення залишається невиконаним лише в частині виплати доплати за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 у розмірі 83916, 66 грн.
Встановлені судом обставини справи вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, що обумовлюється відсутністю у відповідача належного фінансового забезпечення та коштів, необхідних для виплати вказаної заборгованості.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі №373/436/17, від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Таким чином, оскільки часткове невиконання відповідачем рішення суду у цій справі обумовлюється об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення не отримано, суд приходить до висновку про відсутність підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області штрафу в порядку, визначеному ст.382 КАС України.
При цьому, суд враховує, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Водночас, прийняття судом рішення про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, у даному випадку, не вплине на виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, та, відповідно, не відновить його право на отримання присуджених бюджетних коштів.
Також суд застосовує правову позицію Верховного Суду щодо підстав для накладення штрафу на керівника територіального управління Пенсійного фонду, сформовану у подібних правовідносинах в постанові від 23.04.2020 року при вирішенні справи №560/523/19, яка враховується в силу ч.5 ст.242 КАС України.
Так, колегія суддів Верховного Суду зазначила, що, переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення, та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду, або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Отже, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи, беручи до уваги висновки Верховного Суду у справі №560/523/19, суд не вбачає підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області штрафу за невиконання рішення суду у даній справі.
Суд звертає увагу на те, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.
Проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області та вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 01.02.2021 у справі № 160/15686/20, з метою встановлення факту повного на належного виконання рішення суду.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15686/20.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. у строк, що не перевищує 30 днів з дня отримання даної ухвали.
В частині накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник