20 січня 2022 року м. Дніпросправа № 340/4253/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року (суддя Притула К.М., м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 20.09.2021 року) у адміністративній справі № 340/4253/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд -
У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача при проведенні йому перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1 із застосуванням обмеження пенсії максимальним розміром, та зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення; зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок йому пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії в 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум; допустити до негайного виконання дане рішення в межах платежу за один місяць у відповідності до ст.371 КАС України.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначав, що ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом 25.07.2021 року, а позовні вимоги просить задовольнити з 01.04.2019 року, а тому, враховуючи шестимісячний строк звернення до суду, ним пропущено строк звернення до суду. Апелянт зазначав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Кіровоградським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області була направлена довідка про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії та, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби та деяких інших осіб» на момент перерахунку було визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в пенсійного органу не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, виходячи з розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення. Апелянт зазначав, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», визначено, що максимальний розмір пенсії, призначений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. З 01.01.2017 року максимальний розмір пенсії визначено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на рівні 10740 грн. Починаючи з 01.012020 року згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 1638 грн., з 01.07. - 1712 грн., з 01.12. - 1769 грн.; з 01.01.2021 року - 1769 грн., з 01.07. - 1854 грн., з 01.12. - 1934 грн., тобто максимальний розмір пенсії на 01.06.2021 року складає 17690 грн.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 року у справі 340/524/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум. Листом від 08.06.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено, що на виконання рішення суду від 23.03.2021 року у справі 340/524/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із обмеженням 70% розміру грошового забезпечення. Суд зазначав, що ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії) передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. 08.07.2011 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року, яким зменшено розмір пенсії до 80%. 27.03.2014 року прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.04.2014 року, яким зменшено розмір пенсії до 70% (зміни набрали чинності з 01.05.2014 року). Суд зазначив, що зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення ОСОБА_1 пенсії. Суд врахував правові висновки Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, викладені у постанові від 04.02.2019 року, яка набрала законної сили 16.10.2019 року про те, що зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала. Суд дійшов висновку, що у пенсійного органу були відсутні правові та фактичні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії ОСОБА_1 під час здійснення з 01.04.2019 року її перерахунку з 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1, до 70%. Суд зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч.7 ст.43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року». У зв'язку з цим суд зазначив, що з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими, а тому протягом 2017-2020 років ст.43 Закону не передбачала і не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. Суд вважав, що не може бути застосовано до позивача Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, оскільки згідно п.2 Прикінцевих положень цього Закону, дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016 року, а пенсію ОСОБА_1 призначено до їх прийняття. Суд зазначив, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання. Суд зазначив, що відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлено, що Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 року у справі №340/906/20 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку від 22.01.2021 року №319/1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.
Встановлено що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 року у справі №340/524/21, яке набрало законної сили 22.04.2021 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум. Суд зазначив, що з приводу вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням вже здійснених виплат на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.01.2021 року № 335/1 без обмеження пенсії максимальним розміром, та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії в 90% сум грошового забезпечення, позовна вимога є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки спір виник з приводу обов'язку Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої довідки, а не з приводу відсоткового значення розміру пенсії, тому суд відмовив у задоволенні позову в цій частині вимог.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 21.05.2021 року звернувся до Головного правління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про виконання судового рішення та перерахунку його пенсії.
Листом від 08.06.2021 року №3421-3394/Г-03/8-1100/21 Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області повідомило про перерахунок пенсії з 01.04.019 року з урахуванням обмеження 70% грошового забезпечення та прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії) передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 була призначена пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення.
Встановлено, що 08.07.2011 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року, яким зменшено розмір пенсії до 80% грошового забезпечення. 27.03.2014 року прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.04.2014 року, яким зменшено розмір пенсії до 70% грошового забезпечення.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Суд зазначає, що ст.13 Закону регулює порядок призначення пенсій, а ст.63 Закону визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до ст.13 Закону України щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.01.2018 року ОСОБА_1 за рішенням суду було перераховано пенсію, виходячи з 90% грошового забезпечення, а, починаючи з квітня 2019 року перерахунок здійснено, виходячи з 70% грошового забезпечення.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про незаконність зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії ОСОБА_1 під час здійснення з 01.04.2019 року її перерахунку з 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1, до 70%.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо не застосування обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальнім розміром.
Відповідно до ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (станом на день звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Дійсно, до ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вносились зміни та доповнення, у тому числі Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII, які були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016. Однак, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
В свою чергу, ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладена в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який не конституційним не визнавався.
Суд апеляційної інстанції враховує висновки, викладені в ухвалі Великої палати Верховного Суду від 03.11.2021 року у справі №360/3611/20.
Абзацом першим п.2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Абзацом другим цього пункту визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин 2, 3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), установленому цим Законом.
Отже, положення п.2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» спрямовані на врегулювання питань, які виникли у зв'язку із застосуванням цього Закону стосовно осіб, у яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір, а саме - надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватися загальні правила щодо обмежень. Тому, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не скасовує обмеження максимального розміру пенсії.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що підлягає обмеженню десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, пенсія ОСОБА_1 а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Не передбачено повернення судових витрат здійснених суб'єктом владних повноважень, крім пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог частково.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у адміністративній справі № 340/4253/21 - скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1 зі зменшенням відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військово служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року №319/1, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Допустити до негайного виконання дане рішення в межах платежу за один місяць у відповідності до ст.371 КАС України.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова