Постанова від 19.01.2022 по справі 160/13453/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2022 року м. Дніпросправа № 160/13453/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. (суддя Верба І.О.) в адміністративній справі №160/13453/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення компенсації моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування йому компенсації на транспортне обслуговування з 01.07.2020 по 31.06.2021 у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови КМУ від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 31.06.2021 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови КМУ від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих сум, із урахуванням виплачених сум; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради 6000 грн в рахунок компенсації моральної шкоди.

В обґрунтування позову позивач вказував, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, якого згідно із заявою до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації у 2007 році поставлено у пільгову (безкоштовну) чергу для отримання автомобіля «Славута». Позивач вважає, що за період з 01.07.2020 по 31.06.2021 відповідач нарахував йому компенсацію на транспортне обслуговування у розмірі меншому, ніж встановлено Постановою № 228. Позивач вважав, що внаслідок протиправних дій відповідача йому завдано моральні страждання, які полягають у погіршенні психологічного стану і фізичних стражданнях.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування позивачу компенсації на транспортне обслуговування з 01.07.2020 по 07.08.2020 у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити позивачу перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 07.08.2020 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих позивачу сум, із урахуванням виплачених сум за вказаний період. В іншій частині позовних вимог судом відмовлено.

Рішення суду оскаржено в апеляційному порядку позивачем. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права скаржник просить рішення суду скасувати в частині відмови нарахування компенсації на транспортне обслуговування з 08.08.2020 по 31.06.2021, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 08.08.2020 по 31.06.2021 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови КМУ від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направлення до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих сум, із урахуванням виплачених сум.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом 2 групи, та має право на грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування». 27.11.2020 на банківський рахунок позивача виплачено 243,56 грн. 07.07.2021 на банківський рахунок позивача виплачено 263,64 грн. Листом від 05.08.2021 № П-967/1/01/4702-01-08 КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» на звернення позивача від 09.07.2021 повідомив, що розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування за 2020 рік визначається як (1638 грн х 6 місяців = 1712 грн х 5 місяців + 1769 грн х 1 місяць) / 12 місяців х 29% = 487,13 грн (за рік); розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування за 2021 рік визначається як (17698 грн х 6 місяців = 1854 грн х 5 місяців + 1934 грн х 1 місяць) / 12 місяців х 29% = 527,27 грн (за рік); компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік; КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» на підставі розпорядження Саксаганського УСЗН була нарахована грошова компенсація на транспортне обслуговування: за ІІ півріччя 2020 року 243,56 грн в листопаді 2020 року, за І півріччя 2021 року 263,64 грн в липні 2021 року; комунальний заклад не має повноважень самостійного підвищення та перерахунку розміру допомоги. Листом від 06.08.2021 № П-648 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради повідомило позивача на його звернення щодо перерахунку та виплати грошової компенсації на транспортне обслуговування, що сума компенсації на друге півріччя 2020 року складає 243,56 грн, перше півріччя 2021 року складає 263,64 грн. Також повідомлено, що Управлінням для виплати компенсації на транспортне обслуговування направляються списки осіб до Центру здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, яким безпосередньо здійснюється перерахування вищезазначеної компенсації, тому виплата компенсації на транспортне обслуговування та видача відповідних довідок не належить до повноважень Управління.

Відмовляючи у задоволенні позову про здійснення перерахунку грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 08.08.2020 по 31.06.2021, суд першої інстанції вказав на те, що розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування визначено пунктом 2 Постанови № 228: в редакції чинній до 08.08.2020: грошові компенсації на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність у розрахунку на місяць; в редакції чинній з 08.08.2020: розміри річних грошових компенсацій на транспортне обслуговування становлять 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, з 08.08.2020 Урядом встановлено інший розмір спірної грошової компенсації і її розрахунок здійснено відповідачем правомірно.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» від 06.10.2015 № 2961-IV грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 затверджено Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.

Пунктом 2 Порядку № 228 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 р. N 683 установлено, що для осіб з інвалідністю, які мають автомобілі, розмір річної грошової компенсацій на транспортне обслуговування становить 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Річний прожитковий мінімум - це середньоарифметичне значення, яке розраховується шляхом складання суми прожиткового мінімуму за кожний місяць та ділиться на 12 місяців.

За 2021 рік такий розрахунок здійснюється наступним чином:

1769 грн. - прожитковий мінімум на місяць з січня по червень

1854 грн. - прожитковий мінімум на місяць з липня по листопад

1934 грн. - прожитковий мінімум на місяць в грудні

(1769 х 6) + (1854 х 5) + 1934 = 21818 грн. : 12 = 1818 грн.

1818 х 29% = 527,26 грн. - розмір річної грошової компенсації за 2021 рік.

Саме такий розрахунок здійснено відповідачем.

Позивач, у свою чергу, вважає, що 29 відсотків має розраховуватись від суми прожиткових мінімумів за рік, тобто від 21818 грн., а відтак, на його думку, річна грошова компенсація має складати 6327,22 грн. (21818 грн. х 29%).

Колегія суддів звертає увагу, що такий розрахунок застосовувався до внесення змін до пункту 2 Порядку № 228, тобто до 08.08.2020.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, з 08.08.2020 Урядом встановлено інший порядок розрахунку грошової компенсації, тому підстави для задоволення позовної вимоги в цій частині відсутні.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. в адміністративній справі №160/13453/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 січня 2022 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук