19 січня 2022 року м. Дніпросправа № 280/7320/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року (суддя Артоуз О.О.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРОЕКС» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання винити певні дії,-
ТОВ «ФЕРОЕКС» звернулось з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання винити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1828666/41679895 від 12.08.2020 винесене Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 30 від 17.07.2020, подану TOB «ФЕРОЕКС».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРОЕКС» судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРОЕКС» витрати на сплату судових витрат з правничої допомоги у розмірі 750 (сімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРОЕКС» витрати на сплату судових витрат з правничої допомоги у розмірі 750 (сімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Відповідачем була подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної було прийнято на підставі поданих документів. Також зазначено про неспівмірнсть з обсягом наданих послуг стягнутих витрат на правничу допомогу.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, між позивачем та TOB «МАШДЕТАЛЬ» було укладено договір № 05/05/20 від 05.05.2020, відповідно до якого позивач як постачальник зобов'язується поставляти покупцю товар, а покупець зобов'язується приймати товар і оплачувати його на умовах даного договору. Найменування, асортимент, кількість, умови поставки і ціна товару визначаються за домовленістю сторін і вказуються у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною даного договору. Замовлення Покупцем складається на підставі Специфікацій, які є невід'ємною частиною даного договору. У Специфікації Сторони вказують термін поставки, а також найменування, асортимент, вартість та кількість товару, що підлягає поставці.
На виконання умов специфікацій були оформлені видаткові накладні та здійснено постачання товару. TOB «МАШДЕТАЛЬ» розрахувався за поставлений товар, що підтверджується виписками по рахунку за 03.08.2020, 07.08.2020, 11.08.2020, 13.08.2020, 31.08.2020.
Доставка придбаного товару здійснювалась транспортом покупця та за його рахунок, що підтверджується товарно-транспортними накладними. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 та картка рахунку 281 підтверджують надходження та облік товару на складі TOB «ФЕРОЕКС».
Товар, що в подальшому був реалізований на адресу TOB «МАШДЕТАЛЬ» придбано у постачальника «FERRO TRADING LP», що підтверджуються копіями документів, що надавались разом з поясненнями та перелічені у додатках до позовної заяви.
Позивачем було виписано податкову накладну №30 від 17.07.2020, яку для реєстрації в ЄРПН у встановлений законом час було передано до ДПС України та 05.08.2020 отримано квитанцію № 1 про зупинення реєстрації ПН № 30 від 17.07.2020.
Причиною зупинення ПН зазначено «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
05.08.2020 позивачем було направлено письмові пояснення та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по ПН № 30 від 17.07.2020 та копії документів у складі пакету пов'язаних документів в кількості 9 копій, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН в ЄРПН. Підтвердженням щодо подачі пакету копій документів разом з повідомленням та поясненнями є Квитанція № 2 реєстраційний номер № 9188313356 (ПН №30).
Позивачем були наданні наступні копії документів: Договору поставки № 05/05/20 від 05.05.2020; Специфікації № 02 від 14.07.2020, Рахунку-фактури № СФ-0000237 від 14.07.2020; Довіреності № 597 від 15.07.2020; видаткової накладної № РН-0000227 від 17.07.2020; податкової накладної № 30 від 17.07.2020 з квитанцією № 1; товарно-транспортної накладної № 1089 від 17.07.2020; виписки по рахунку за 03.08.2020.
На підтвердження придбання в подальшому реалізованого на адресу TOB «МАШДЕТАЛЬ» товару копії наступних документів: Контракту № Fe 1009 від 10.09.2019 з додатком № 4 від 24.04.2020; Декларації форми МД-2; Міжнародної товарно-транспортної накладної № 475179 від 23.04.2020; Комерційного інвойсу № Fe2404-20 від 24.04.2020; Реєстру операцій за період з 20.07.2020; оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за липень 2020 року; Рахунку 281 Ферохром ФХ-025 за липень 2020 року; Сертифікату якості, форма 13-21; Договору оренди приміщення № 41АР від 05.01.2018.
12.08.2020 Комісією ДПС прийнято рішення № 1828666/41679895 про відмову в реєстрації податкової №30 від 17.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачами правомірність оскаржених рішень не доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Як було встановлено судом першої інстанції, реєстрація спірних накладних зупинена у зв'язку із їх відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Як було встановлено судом першої інстанції, вищезазначені Квитанції не містять інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 «Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість» рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної № 1828666/41679895 від 12.08.2020 - не містить.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судом першої інстанції вірно було ззаначено, що рішення Комісії Державної податкової служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як було встановлено судом першої інстанції, оскаржуваними спірними рішеннями комісії ГУ ДПС у Запорізькій області відмовлено у реєстрації податкових накладних, а підставами зазначених рішень зазначено неподання платником податку копій документів, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.
Вірно судом першої інстанції також було зазначено, що надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій, що стали передумовою для складення податкової накладної № 30 від 17.07.2020. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не зазначено їх у оскаржуваних рішеннях, а відмова у реєстрації податкових накладних фактично обґрунтована відсутністю документів складських документів (інвентаризаційних описів).
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку №1246, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна № 30 від 17.07.2020.
Щодо витрат на професійну правничу допомогу.
У відповідності до частини першої ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 2102 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача на його користь суми витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Частинами 1 та 2 ст.16 КАС України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Судом першої інстанції було встановлено, що з метою отримання правової допомоги між адвокатом Діордієвим Олексієм Сергійовичем та позивачем укладено Договір №10/09 про надання правової допомоги.
07.10.2020 адвокатом складено Розрахунок наданих послуг за договором №10/09 про надання правової допомоги від 10.09.2020, відповідно до якого адвокатом надано наступні послуги: написання позовної заяви про визнання протиправним та скасування Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 1828666/41679895 від 12.08.2020,формування додатків (всього 1,5 години), вартість послуг складає 1500 грн.
07.10.2020 між сторонами договору підписано Акт приймання-передачі наданих послуг за договором №10/09 про надання правової допомоги від 10.09.2020 на загальну вартість 1500 грн.
Оплата вказаних послуг у розмірі 1500 гривень була здійснена позивачем в безготівковій формі, що підтверджується рахунком-фактурою №4 від 07.10.2020 та платіжним дорученням №986 від 08.10.2020.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про підтвердження позивачем судових витрат на правничу допомогу у сумі 1500 грн.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРОЕКС» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання винити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 19 січня 2022 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш