Постанова від 19.01.2022 по справі 280/6884/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2022 року м. Дніпросправа № 280/6884/21

(суддя Прасов О.О., м. Запоріжжя )

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Панченко О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі №280/6884/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 06 серпня 2021 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області згідно з яким просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №39 від 17.06.2021 та №923030198676 від 07.07.2021 про відмову в переведенні на пенсію за віком ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 №4325 від 14.06.2021 та заяву від 01.07.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.

Позовна заява фактично обґрунтована тим, що позивач перебував на дійсній військовій строковій службі де проводилися випробування ядерної зброї, підтвердження чого є видане йому відповідне посвідчення, а тому вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у переведенні на пенсію згідно з положеннями статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року позов задоволено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що за матеріалами справи ОСОБА_1 є безпосереднім учасником підземних випробувань ядерної зброї на Семипалатинському полігоні та не є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, враховуючи зазначене, суд першої інстанції зробив висновок про необґрунтованість посилання ГУ ПФУ в Запорізькій області у рішенні про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021 на «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи».

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, оскаржив його до апеляційного суду. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що відсутні законні підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю підтверджуючих первинних документів, а саме довідки за формою 122, та відсутністю у наданих позивачем документах інформації щодо періоду перебування в зоні підземних випробувань ядерної зброї та характеру виконуваних робіт.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що позивач має статус учасника ліквідації ядерних аварій (Категорія 3), що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 15.08.2019 року (а.с.15).

На звернення позивача від 14.06.2021 відповідачем у листі від 22.06.2021 за №0800-0205-8/42834 повідомлено про наступне: «… ОСОБА_2 ! Ваша заява від 14.06.2021 року розглянута та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додаток: копія рішення з електронної пенсійної справи. …» (а.с.16).

У Рішенні про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021, прийнятому ГУ ПФУ в Запорізькій області, зазначено: «… До відділу перерахунків пенсій №2 за електронною чергою надійшла заява за №4325 від 14.06.2021р. ОСОБА_1 , який отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (п/с №923030198676) про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розглянувши додані до заяви документи прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як ст.55 вищезазначеного закону передбачається зменшення пенсійного віку для осіб, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення. Перелік населених пунктів віднесених до зон радіоактивного забруднення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991р. №106. …» (а.с.17).

На звернення позивача від 01.07.2021 відповідачем у листі від 07.07.2021 за №0800-0205-8/45993 повідомлено про наступне: «… ОСОБА_2 ! Ваша заява від 01.07.2021 року розглянута та прийнято рішення про відмову в переході на пенсію за віком згідно Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додаток: копія рішення з електронної пенсійної справи. …» (а.с.18).

У Рішенні про відмову у перерахунку пенсії №923030198676 від 07.07.2021, прийнятому ГУ ПФУ, зазначено: «… Відмова в перерахунку пенсії, а саме переході на пенсію за віком згідно Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 01.07.2021. Вік заявника 53 років. Працює. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - Посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій Я №000605 дата видачі 15.08.2019р.; - Довідка №448/16/424 від 21.01.2002р. про безпосередню участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні в 1988р.; - Архівна довідка №2/84192 від 28.10.2005р. про місце дислокації військової частини, до особового складу якої входив заявник на території Семипалатинського ядерного полігону; - Архівна довідка №2/139813 від 14.05.2021р. щодо відомостей про безпосередню участь військової частини, в якій проходив військову службу заявник; - Архівна довідка №4/139813 від 20.05.2021р. щодо характеру виконуваних робіт особовим складом військової частини та періоду проходження військової служби гр. ОСОБА_1 . Постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992р. №674 зі змінами і доповненнями від 19.02.2020р. «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосування ядерної зброї, у складі ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждалих за інших обставин не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України від 28.02.І991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Чакону України №1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1980 року - не менше 5 календарних днів, зменшення пенсійного віку на 10 років; - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, зменшення пенсійного віку на 8 років; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, зменшення пенсійного віку на 5 років. Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості надання довідки за формою 122 внаслідок ліквідації підприємств, установ організацій, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період перебування в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. У наданих гр. ОСОБА_1 документах зазначено, що відомості про безпосередню участь у ядерних випробуваннях особистого складу військової частини, в якій проходив службу заявник, не відображені. Також немає даних про характер виконуваних робіт особовим складом військової частини, в якій служив заявник. В довідці про безпосередню участь гр. ОСОБА_1 №448/16/424 від 21.01.2002 не вказано період перебування в зоні підземних випробувань ядерної зброї та характер виконуваних робіт. Враховуючи зазначене, відмовити гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю підтверджуючих первинних документів. …» (а.с.19-20).

Законність та обґрунтованість вищезазначених рішень відповідача є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

1.Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зменшення віку 10 років; - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - зменшення віку 8 років; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - зменшення віку 5 років. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею.

2.Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: - евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році - зменшення віку 10 років; - евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 році - зменшення віку 8 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - зменшення віку 4 роки* та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - зменшення віку 3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років; - особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями - зменшення віку 2 роки.

*Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею.

Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Перелік необхідних документів для призначення пенсії передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

В свою чергу, згідно з п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку, для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви додаються наступні документи, що підтверджують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

З аналізу зазначених норм вбачається, що підставою для призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є додані до заяви посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка за формою № 122 (довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надавалося до відповідача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що зазначення у посвідченні позивача Серії Я №000605 про наявність у нього права на пільги та компенсації визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не свідчить про наявність у позивача права на призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 цього Закону, оскільки зазначений Закон визначає інші пільги та компенсації для учасників ліквідації ядерних випробувань.

Враховуючи те, що позивачем не надавалося до відповідача копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, суд апеляційної інстанції зробив висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі №280/6884/21 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 291, пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 19 січня 2022 року.

Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов

суддя О.М. Панченко