Рішення від 10.02.2022 по справі 715/3044/21

Справа № 715/3044/21

Провадження № 2/715/74/22

ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2022 року смт. Глибока

Глибоцький районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого судді Григорчака Ю.П.

секретар судового засідання Ткач О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач орган опіки та піклування Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області звернувся до суду із вказаним позовом, вказавши в позові, що згідно свідоцтв про народження дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , їх батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Малолітні діти проживають із матір'ю, побутові умови проживання сім'ї погані, немає пічного отоплення, діти не забезпечені належним продуктами харчування та засобами гігієни. Відповідачка ОСОБА_3 періодично проживає у співмешканця ОСОБА_5 , 1977 року народження. 12.08.2021 року до Луковицької АЗПСМ звернулась бабуся ОСОБА_6 зі скаргами на порушення ходи в дитини ОСОБА_1 , у дитини був набряк лівої ноги, ОСОБА_1 була госпіталізована з переломом лівої стегнової кістки зі зміщенням. Мати в лікарню до дитини не з'являлась. Відповідачка ОСОБА_3 на неодноразові зауваження не реагує, не робить жодних висновків, щоб покращити умови життя своїх дітей. Враховуючи те, що ОСОБА_3 неодноразово попереджалась про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов'язків, сільською радою було вирішенно внести на розгляд органу опіки та піклування виконавчого комітету питання щодо відібрання від відповідачки її малолітніх дітей. На засіданні виконкому було розглянуто вищевказане питання та вирішено за доцільне відібрати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від їх матері ОСОБА_3 . Зважаючи на вищевикладене, просить суд відібрати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від їх матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Стягнути аліменти з ОСОБА_3 на користь КМУ «Обласний спеціалізований будинок дитини» на утримання малолітніх дітей в твердій грошовій сумі розміром 950 гривень на кожну дитину щомісячно до досягнення ними повноліття.

Представник органу опіки та піклування Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Лотоцька Т.М. в судове засідання не з'явилася, однак надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи та не повідомила суд про причину своєї неявки. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів)

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00028733310 від 01.12.2020 року ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Його батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_3 .

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00026409656 від 21.05.2020 року ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 . Її батьками вказані ОСОБА_7 та ОСОБА_3 .

Згідно характеристики №132 від 30.08.2021 року, виданої старостинським округом №2 с. Луковиця та с. Кут Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_3 з боку сільської ради отримувала неодноразові зауваження щодо неналежного виконання своїх батьківських обов'язків.

Відповідно до інформації №128 від 30.08.2021 про стан виконання батьківських обов'язків ОСОБА_3 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , відповідачка ОСОБА_3 зареєстрована разом із своїми дітьми у своєї бабусі ОСОБА_6 , періодично проживає у співмешканця ОСОБА_5 , умови проживання останнього незадовільні, немає пічного опалення. До будинку ОСОБА_3 неодноразово виїжджала комісія для обстеження умов проживання малолітніх дітей, де було виявлено, що діти брудні та неналежно одягнені, в будинку погані санітарні умови, відсутні продукти харчування та засоби гігієни.

Згідно довідок №564-565 від 30.08.2021 року та акту обстеження житлово-побутових умов №563 від 30.08.2021, виданих старостинським округом №2 с. Луковиця та с. Кут Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_3 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , разом із нею проживають: дочка - ОСОБА_1 , син - ОСОБА_2 , бабуся - ОСОБА_6 , сестра - ОСОБА_8 , дядько - ОСОБА_9 . Матеріально - побутові умови сім'ї не задовільні.

Рішенням виконавчого комітету Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 25.11.2021 року вирішено влаштувати малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в КМУ «Обласний спеціалізований будинок дитини» на повне державне утримання на 1 рік.

Постановою Глибоцького районного суду від 26.08.2021 року ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, однак адміністративне провадження відносно останньої закрите у зв'язку із збігом строку накладення адміністративного стягнення.

Рішенням виконавчого комітету Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 30.09.2020 року вирішено відібрати малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від їх матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як вбачається із довідок №255 від 0.09.2021 року та 03.09.2021 року ОСОБА_3 на обліку у лікаря нарколога та лікаря психіатра не знаходиться.

Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України (далі СК) передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважити дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до ст.170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.

Згідно ч.ч.1, 4 ст. 155 СК здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Стаття 8 Європейської Конвенції захисту прав людини та основних свобод проголошує «1. Кожен має право на повагу до його приватного і сімейного життя, до житла і до таємниці кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом, і коли це необхідно в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки або економічного добробуту країни, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб». Отже, для вирішення питання, чи є втручання обґрунтованим згідно з п.2 статті 8, слід врахувати, чи переслідувало втручання законну мету і якщо так, чи було втручання необхідним, зокрема, чи було воно адекватною реакцією на суспільну необхідність, що не потребує зволікань.

Як правило, відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення батьківських прав є тимчасовим заходом, який має безстроковий характер. Тому, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини. При цьому суд керується інтересами дитини.

Отже, судом встановлено, що відповідачка на даний час не здатна належно турбуватися про здоров'я дітей та вести господарство.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем надано достатньо доказів про те, що матеріально-побутові умови дітей та ставлення відповідачки до виховання дітей є не належними, а тому позовні вимоги слід задовольнити, відібрати від відповідачки її малолітніх дітей.

Обґрунтованими на думку суду є також вимоги позивача про необхідність стягнення аліментів із відповідачів на утримання їх дітей.

Так, відповідно до п. 4 ст. 170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

Згідно із ч.4 ст.181 СК України кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

При визначенні розміру аліментів, суд враховує всі обставини справи, вимоги розумності, виваженості, співмірності і справедливості, майновий стан відповідачки, розмір її доходів, стан здоров'я дітей, стан здоров'я відповідачки, а тому, за таких обставин, суд дійшов висновку визначити розмір аліментів на утримання малолітніх дітей : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 950 гривень на кожну дитину щомісячно до повноліття старшої дитини.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4-13,76-89,258-273, 280 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги органу опіки та піклування Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Відібрати від матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 її неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення її батьківських прав.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає по АДРЕСА_1 , на користь КМУ «Обласний спеціалізований будинок дитини», аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі по 950 (дев'ятсот п'ятдесят) гривень 00 копійок, з подальшою індексацією відповідно до закону, на кожну дитину щомісячно, починаючи з 20 грудня 2021 року і до досягнення старшою дитиною повноліття.

На підставі п.1 ч.1 ст.367 ЦПК України допустити негайне виконання рішення у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає по АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі в розмірі 908 (дев'ятсот вісім ) гривень 00 копійок.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.

Суддя:

Попередній документ
103192035
Наступний документ
103192037
Інформація про рішення:
№ рішення: 103192036
№ справи: 715/3044/21
Дата рішення: 10.02.2022
Дата публікації: 15.02.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Глибоцький районний суд Чернівецької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (20.12.2021)
Дата надходження: 20.12.2021
Предмет позову: Про можливість відібрання малолітніх дітей від метері без позбавлення батьківських прав.
Розклад засідань:
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
28.11.2025 15:11 Глибоцький районний суд Чернівецької області
21.01.2022 10:00 Глибоцький районний суд Чернівецької області