Рішення від 10.02.2022 по справі 240/20273/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року м. Житомир справа № 240/20273/21

категорія 113070200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Євробуд-9" до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Євробуд-9" із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті від 03 серпня 2021 року № 284821 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500 грн;

- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті від 03 серпня 2021 року № 284820 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень;

- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті від 03 серпня 2021 року № 284819 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до оскаржуваних постанов до підприємства застосовано штрафи у розмірі 8500,00 грн, 1700,00 грн та 1700,00 грн відповідно, за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно, без відповідного дозволу та порушення надання послуг внутрішніх вантажних перевезень.

Вважає, накладення штрафу на підприємство за порушення, встановлені під час перевірки транспортного засобу IVEKO номерний знак НОМЕР_1 є необґрунтованим, а тому винесені відповідачем постанови підлягають скасуванню.

За твердженням позивача в наданих відповідачем документах - актах та постановах, відсутні відомості про справність обладнання, яким могло бути проведено перевірку габаритно-вагового контролю, оскільки за відсутності відомостей про справність вимірювальних приладів здійснення габаритно-вагового контролю не допускається, чим порушено відповідачем пп. 12-13 Порядку № 879. Крім того, посадові особи Укртрансбезпеки при фіксації факту перевищення вагового нормативного параметру дозволило подальший рух, що суперечить п 21-24 Порядку № 879 та п. 2.4-2 ПДР, а тому вказана обставина свідчить про відсутність порушень з боку позивача.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов.

29.09.2021 до суду надійшов відзив на позов, в якому просить залишити без задоволення позовні вимоги Приватного підприємства "Євробуд - 9".

Представник відповідача зауважує, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а є сумою на відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Разом з тим, оскільки перевізник здійснював рух взагалі без дозволів, які дають право на рух автомобільними дорогами, уповноваженими особами Укртрансбезпеки було здійснено нарахування плати за проїзд.

Також звертає увагу суду, що Укртрансбезпека відповідно до наданих повноважень та за умови встановлення під час проведення габаритно-вагового контролю перевищення автомобілем перевізника вагових або габаритних показників, параметри яких перевищують нормативні, за встановленою формулою здійснює лише нарахування плати за проїзд, що оформлюється розрахунком, а право на затримання транспортного засобу мають лише уповноважені особи Національної поліції.

Крім того, відмічає, що після зважування транспортного засобу IVECO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом PANA V, реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 , яке здійснювалось у пункті ГВК, власник транспортного засобу та/або уповноважена ним особа наміру приведення вагових параметрів у норму не висловлювала, у зв'язку з чим нарахування плати здійснювалось по загальній протяжності маршруту.

У зв'язку із чим, за результатами розгляду справ про порушення, винесено оскаржувані постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Під час розгляду даної справи судом встановлено, що 06.07.2021 посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на пункті габаритно-вагового контролю на 158 км. а/д М-21 Виступовичі- М. Подільський під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку №013830 від 01.07.2021 (яке міститься в матеріалах справи) проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з причепом ОVIROS, реєстраційний номер НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Під час перевірки вищевказаного транспортного засобу встановлено, що водієм здійснювалося перевезення вантажу без оформлення документів, визначених ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340, а також Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, а саме: товаро-транспортної накладної встановленої форми, протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, без щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія (тахокарт) або інших документів, які підтверджують діяльність водія у відповідний період часу керування транспортним засобом, що в свою чергу унеможливлювало здійснення контролю за режимом роботи і часом відпочинку водія.

Відповідальність за вищевказане порушення передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 вказаного Закону, за яке передбачено штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами перевірки вказаного транспортного засобу складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №297141 від 06.07.2021, а за результатами розгляду справи про порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" начальником управління винесено постанову №284820 від 03.08.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу на ПП "Євробуд-9" у розмірі 1700 грн.

Крім того, 06.07.2021 посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на пункті габаритно-вагового контролю на 158 км. а/д М-21 Виступовичі-М.Подільський під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку №013830 від 01.07.2021 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом РАNAV, реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

За результатами здійсненої перевірки даного транспортного засобу виявлено порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», п.22.5 ПДР України, а саме: згідно з чеку зважування від 06.07.2021 виявлено факт перевищення на строєну вісь 23,24 т при дозволених 22 т, що складає 5,64% перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм. Разом з тим, у водія був відсутній дозвіл, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових параметрів, відповідальність за які передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами зважування транспортного засобу уповноваженими посадовими особами відповідача складено: акт №297060 від 06.07.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №297060 від 06.07.2021, довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю №297060 від 06.07.2021 та проведено розрахунок плати за проїзд великоваговий та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд у розмірі 21,2 євро.

Під час здійсненої перевірки вищевказаного транспортного засобу представниками відповідача встановлено, що водієм здійснювалося перевезення вантажу без оформлення документів, визначених ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: товаро-транспортної накладної встановленої форми.

Відповідальність за вищевказане порушення передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У свою чергу, за результатами розгляду справи про порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" начальником управління винесено постанову №284821 від 03.08.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу на ПП"Євробуд - 9" у розмірі 8500,00 грн.

А також, 03.08.2021 відповідач виніс постанову № 284819, якою застосував до ПП «Євробуд-9» адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 гривень за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Документи, які слугували винесенню вказаної постанови в матеріалах справи відсутні.

Не погодившись із зазначеними постановами, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII (далі - Закон №3353-ХІІ), відповідно до частина 2 статті 29 якого з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), згідно з пунктами 3, 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку №1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Пунктом 16 Порядку №1567 передбачена можливість під час рейдової перевірки здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.20-22 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Порядок № 879).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

У розумінні Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3 пункту 2 Порядку № 879).

За змістом пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до п. 20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Згідно з п.21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Як вже вказувалось, пунктом 16 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (підпункт 5-1 пункту 2 Порядку №879)

Точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті (підпункт 11 пункту 2 Порядку №879).

Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон №2344) визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року №07 затверджений Перелік документів (далі - Перелік), необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні.

За п. 1 Переліку для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; товарно-транспортна накладна; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб: накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (п. 2 Переліку).

У спірних відносинах до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на підставі абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за здійснення перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Щодо спірних постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від №№284821,284820 від 03.08.2021, за результатами проведеного габаритно-вагового контролю транспортного засобу ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом РАNAV, реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 та транспортного засобу ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з причепом ОVIROS, реєстраційний номер НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 слід вказати наступне.

За змістом акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунку №297060 від 06.07.2021 в результаті здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевищення на строєну вісь 23,24 т при дозволених 22 т, що складає 5,64 % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Вказані параметри відображені в розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.07.2021 №297060, та на їх підставі здійснено відповідні розрахунки за встановленою формулою.

Суд вважає, що доводи позивача на обґрунтування позовних вимог не заслуговують на увагу, так як зважування транспортного засобу здійснювалось на повіреному належним чином засобі вимірювальної техніки, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П/630/Щ чинного до 16.04.2022, яке наявне в матеріалах справи.

Доказів наявності у позивача спеціального дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортному засобу позивача з вантажем, що перевищує вагові обмеження, - до суду не надано.

Суд акцентує увагу на тому, що перевищення норм вагових або габаритних параметрів транспортного засобу під час руху не є припустимим, оскільки його перевищення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу, та як наслідок впливає на процес гальмування автомобіля, а також порушує стійкість транспортного засобу, що є загрозою для безпеки дорожнього руху.

Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а є сумою на відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування, що підтверджується позицією викладеною Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного у постанові від 24.04.2019 у справі №804/1403/17.

При цьому, як вірно зазначено представником відповідача, Укртрансбезпека відповідно до наданих повноважень та за умови встановлення під час проведення габаритно-вагового контролю перевищення автомобілем перевізника вагових або габаритних показників, параметри яких перевищують нормативні, за встановленою формулою здійснює лише нарахування плати за проїзд, що оформлюється розрахунком.

Крім того, відповідно до пункту 11.1. Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, встановленої форми.

Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання встановленої форми, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Так, як вже відмічалося судом, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Втім, під час здійснення автомобільних перевезень на транспортних засобах: ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом РАNAV, реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 та ІVЕСО, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з причепом ОVIROS, реєстраційний номер НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 здійснення внутрішніх перевезень здійснювалося без відповідних дозвільних документів, зокрема: без картки водія, без щоденних реєстраційних листів обліку режимів праці та відпочинку водія, товарно-транспортних накладних.

Відсутність вказаних документів призвело до порушення пунктів Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14 вересня 2010 р. за № 811/18106 та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 ( п.п.11,1 п.11).

З урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що доводи представника позивача не доведені наявними матеріалами справи та не спростовують перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів та відсутність дозвільних документів на перевезення, а тому спірні постанови №№284821, 284820 від 03.08.2021 винесені правомірно, та не підлягають скасуванню.

Щодо оскарження постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті від 03 серпня 2021 року № 284819 про застосування до ПП "Євробуд-9" адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень, суд вважає за необхідне вказати, що відповідачем у порушення абз.1-2 ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України не наведено будь-якого обґрунтування правомірності винесеної постанови, не додано до матеріалів справи документи, які слугували для її винесення.

Крім того, як зауважує представник підприємства у позовній заяві, відповідачем не надіслано разом з оскарженою постановою позивачу будь-яких документів, на підставі яких винесено начальником управління вказану постанову, а тому суд вважає, що така підлягає визнанню протиправною та скасуванню, оскільки відповідачем не виконано обов'язку передбаченого ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Саме такий підхід значно посилює позиції невладної особи, якій бракує правових знань, щоб самостійно довести перед судом слушність своїх тверджень.

В той же час, застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі, оскільки ця презумпція не є абсолютною.

Підсумовуючи зазначене, оцінивши докази, долучені до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що спірні постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№284821, 284820 від 03.08.2021 є правомірними, в постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №284819 від 03.08.2021 підлягає скасуванню.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Питання про розподіл судових витрат судом вирішується відповідно до положень ст.139 КАС України. Підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача, документально підтверджений сплачений судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 2270 грн.

Витрати на правову допомогу не підлягають стягненню, оскільки додатково не визначені представником позивача під час розгляду вказаної справи, крім того, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування позивачем не надано будь-яких доказів до матеріалів справи.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 295, 297 КАС України,

вирішив:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Євробуд-9" (вул. Героїв України, 35, с.Левків, Житомирський район, Житомирська область,12405. ЄДРПОУ: 364217918) до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан Корольова, 12, м.Житомир,10014) про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті від 03 серпня 2021 року № 284819 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Приватного підприємства "Євробуд-9", документально підтверджені судові витрати у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 10 лютого 2022 р.