Рішення від 27.01.2022 по справі 160/25769/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2022 року Справа № 160/25769/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15 грудня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, вулиця Січових стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) №04685007865 від 23.07.2021р. про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги,26, код ЄДРПОУ 21910427) оформлене листом від 01.09.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 періоди роботи в малому підприємстві «АНД» з 14.06.1992 р. по 17.03.1993 р.; в Товаристві з обмеженою відповідальністю «АНД» з 20.03.1993 р. по 29.06.1994 р. та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що 16.07.2021 р. ОСОБА_1 звернулась через сервісний центр до уповноваженого органу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком. 23.07.2021 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення №04685007865 про відмову в призначенні пенсії. Вказане рішення Відповідач -1 мотивував відсутністю у позивача права на пенсію відповідно п.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки у позивача наявний страховий стаж лише 27 років 2 місяці 19 днів, в той час як у 2021 році право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 28 років. Позивач, не погоджуючись з неправильним розрахунком її страхового стажу, який фактично перевищує 28 років, була вимушена звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовим зверненням щодо правильного врахування страхового стажу та призначення пенсії за віком. Однак, 01.09.2021 року відповідач відмовив позивачу в призначені пенсії за віком, вказуючи конкретну причину неповного зарахування страхового стажу. Так, згідно письмової відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «про розгляд звернення» записи в трудовій книжці позивача про її роботу в періоди: з 14.06.1992 р. по 17.03.1993 р. та з 20.03.1993 р. по 29.06.1994 р. внесені з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджених наказом Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України, міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58, а саме не зазначені номери наказів, на підставі яких винесено запис про прийняття на роботу та звільнення. Позивачу запропоновано надати підтверджуючі довідки за вищезазначені періоди роботи. В позові зазначено, що Позивач не погоджується з відмовою у призначенні пенсії за віком, вважає дії Відповідачів щодо відмови врахування до стажу час роботи в період з 14.06.1992 р. по 17.03.1993 р. та в період з 20.03.1993 р. по 29.06.1994 р. неправомірними. У зв'язку з цим звернувся до суду з цим позовом та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

12 січня 2022 року ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року отримана Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідачем у встановлений судом строк, письмових заперечень проти позову, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.

26 січня 2021 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому відповідач зазначив, що статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що період роботи до 01.01.2004 року враховується в страховий стаж на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше. Закон України "Про пенсійне забезпечення", де ст. 3 та ст. 56 визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організація, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також за умови членства в колгоспі та інших кооперативах, - за умова сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України. Тобто, зі змісту наведених правових норм випливає, що обов'язковою умовою набуття права на трудову пенсію та зарахування до стажу роботи є сплата внесків до Пенсійного фонду. Згідно інформації Головного управління статистики у Дніпропетровській області, яка долучено до матеріалів позову, від 29.10.2021 № 04-07/3494 до ЄДРПОУ відомості про суб'єкта з найменуванням мале підприємство "АНД" не надходили. Також за інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка також наявна у матеріалах позову від 19.11.2021 №85479/6/4-36-22-04-05 зазначено, що станом на 18.11.2021 за параметрами, зазначеними у запиті МП «АНД» та ТзОВ «Анд» не ідентифіковані у інформаційних системах ДПС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

16 липня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась в сервісний центр із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №04685007865 від 23.07.2021 року про відмову в призначенні пенсії відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком, оскільки за поданими документами страховий стаж ОСОБА_1 становить 27 років 2 місяці 19 днів, в той час як у 2021 році право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 28 років.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у призначенні пенсії за віком, позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовою заявою щодо правильного врахування страхового стажу, призначення пенсії за віком та перевірки відмови Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

01.09.2021 року листом «про розгляд звернення» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу в призначені пенсії за віком, зазначивши, що за поданими документами страховий стаж ОСОБА_1 становить 27 років 2 місяці 19 днів. У вказаному листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначило, що згідно трудової книжки позивача відомості про її роботу в періоди: з 14.06.1992 р. по 17.03.1993 р. та з 20.03.1993 р. по 29.06.1994 р. внесені з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджених наказом Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України, міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58, а саме не зазначені номери наказів, на підставі яких винесено записи про прийняття на роботу та звільнення.

Не погоджуючись з відмовою відповідачів у призначенні пенсії за віком, позивачка звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Право громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом закріплене у статті 46 Конституції України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті першої Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Частиною 1 ст. 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Так, відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно пункту 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідках.

З аналізу вказаних вище положень Порядку № 637 слідує, що подання інших документів, окрім трудової книжки, для підтвердження трудового стажу з метою призначення пенсії здійснюється виключно у випадку, якщо в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

У трудовій книжці позивача записи були внесені на підставі наказів з посиланням на їх дату, виконані чітко та без будь-яких виправлень, помарок чи підтирань.

Зазначений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року по справі № 754/14898/15-а.

В періоді, в якому позивачу оформлялася трудова книжка, діяв Порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 №162 (надалі Інструкція №162).

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції № 162, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робочих і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства у присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.

У трудову книжку вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: нагородження орденами і медалями, присвоєння почесних звань; заохочення за успіхи в роботі, що застосовуються трудовим колективом, а також нагородження і заохочення, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і статутами про дисципліну; інші заохочення відповідно до чинного законодавства; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди. Стягнення до трудової книжки не заносяться.

З приписів порядку ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, що визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 №162 та Інструкції Про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58 вбачається, що заповнення трудової книжки здійснюється роботодавцем, а не працівником. Отже, відповідальним за заповнення трудової книжки вперше, в тому числі і внесення до неї записів на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки, є підприємство роботодавець, а відтак відсутня вина позивача в тому, що трудову книжку роботодавцем оформлено із порушенням.

Враховуючи наведене, суд вважає, що виявлений відповідачами недолік оформлення трудової книжки, а саме не зазначення номерів наказів, на підставі яких внесено записи про прийняття на роботу та звільнення в періоди: з 14.06.1992 року по 17.03.1993 року та з 20.03.1993 року по 29.06.1994 року в порушення вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Кабінету Міністрів праці України, Міністерства Юстиції України, міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58, не може вважатися достатньою підставою неврахування її відомостей при обчисленні стажу роботи, оскільки внесення записів до відомостей про особу до трудової книжки не здійснювалось позивачем.

Суд зауважує на тому, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Верховний Суд у постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) зазначив, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 30 вересня 2019 року у справі № 638/18467/15-а зазначив, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

У той же час, статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що період роботи до 01.01.2004 року враховується в страховий стаж на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше.

Закон України "Про пенсійне забезпечення", зокрема, ст. 3 та ст. 56 визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організація, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також за умови членства в колгоспі та інших кооперативах, - за умова сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, зі змісту наведених правових норм випливає, що обов'язковою умовою набуття права на трудову пенсію та зарахування до стажу роботи є сплата внесків до Пенсійного фонду.

Згідно частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно інформації Головного управління статистики у Дніпропетровській області, яка долучено до матеріалів позову, від 29.10.2021 № 04-07/3494 до ЄДРПОУ відомості про суб'єкта з найменуванням мале підприємство "АНД" не надходили.

Також за інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка також наявна у матеріалах позову від 19.11.2021 №85479/6/4-36-22-04-05 зазначено, що станом на 18.11.2021 року за параметрами, зазначеними у запиті МП «АНД» та ТзОВ «Анд» не ідентифіковані у інформаційних системах ДПС України.

Матеріали справи не містять доказів сплачених страхових внесків в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок за спірний період, та враховуючи повноваження адміністративного суду позбавлений права на перевірку документів, необхідних для призначення пенсії особи, і такі повноваження є дискреційними для пенсійного органу, якому саме позивачка і зобов'язана надавати такі документи.

Отже, позивачем доказів на підтвердження щомісячних сплачених страхових внесків в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок за період роботи ОСОБА_1 в малому підприємстві «АНД» з 14.06.1992 р. по 17.03.1993 р. та Товаристві з обмеженою відповідальністю «АНД» з 20.03.1993 р. по 29.06.1994 р., як Пенсійного фонду та і суду не надано.

На підставі викладеного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №04685007865 від 23.07.2021 року про відмову в призначенні пенсії є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

При цьому, суду зауважує, що позивачка не позбавлена права повторно звернутися до Пенсійного фонду про призначення пенсії з доказами на підтвердження сплати страхових внесків за спірний період, для зарахування страхового стажу.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, отже позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв'язку з перебуванням судді Коренева А.О. у відпустці повний текст судового рішення складений - 27.01.2022 року.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 242-243, 245-246, 258, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев