17 січня 2022 року Справа № 160/21667/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач-2) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.11.2021 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул.28 Армії,6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057), в якій позивач просить, а саме:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №046150007937 від 05.08.2021 року, щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1992 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року електрозварником ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1992 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року електрозварником ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд» та здійснити нарахування і виплату пенсії з 28.07.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.07.2021 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Періоди роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд» не зараховано до пільгового стажу, оскільки відсутні документи які підтверджують особливий характер роботи. Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.
21.12.2021 року від відповідача-2 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив наступне. Страховий стаж позивача становить 26 років 3 місяці 21 день, пільговий стаж - 5 років 7 місяців 24 дні. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року на посаді електрозварника ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд», оскільки позивач не надав довідку, в якій має бути зазначено: періоди роботи,що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, до яких включається цей період роботи, на підставі яких видана довідка згідно п.20 Порядку №637. Наявність уточнюючої довідки підприємства є обов'язковою умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Починаючи з 21.08.1992 року необхідною умовою є атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ №442 від 01.08.1992 року.
30.12.2021 року від відповідача-1 надійшов відзив на адміністративний позов. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що згідно з наданими документами загальний стаж позивача складав 26 років 3 місяці 21 день, пільговий стаж за Списком №2 - 5 років 7 місяців 24 дні.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має підстав зарахувати до пільгового стажу період роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року на посадах електрозварника (ручного зварювання) 4-го розряду та електрозварника 4-го розряду у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд». Спірні періоди зараховані тільки до загального (страхового) стажу позивача. За даний період роботи, в трудовій книжні заявника відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме не зазначено, про те що позивач безпосередньо був зайнятий повний робочий день на роботах передбачених Списком №2 та про проведення атестації. До заяви про призначення пенсії позивачем надано архівну довідку №Б-1630 від 16.06.2021 року виконкому Криворізької міської ради, де зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) Будівельного управління №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд» на зберігання до архівного відділу не передавались у зв'язку з пожежею у приміщенні ПАТ «Криворіжжитлобуд».
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст. 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 від 05.07.2019 року.
ОСОБА_1 неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
За зверненням позивача 28.07.2021 року в порядку екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.
05.08.2021 року відділом з призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області винесено рішення №046150007937, відповідно до якого розглянуто заяву позивача та відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, із посиланням на те, що у відповідача відсутній необхідний пільговий стаж за Списком №2 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 01.06.1987 року по 18.04.1988 року на посаді електрозварника ручного зварювання, відповідно до пільгової довідки № 1.7-65 від 26.07.2021 Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради, оскільки довідка видана з порушенням вимог пункту 20 порядку № 637. Після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевірку факту роботи (запит від 07.07.2021 № 43409/01-16), буде розглянуто питання, щодо можливого зарахування зазначених періодів роботи до спеціального стажу при призначення пенсії;
- з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року на посаді електрозварника ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд», відсутні документи, які підтверджують особливий характер роботи. У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника, підтвердження пільгового стажу роботи на таких підприємствах здійснюється Комісією при Головному управлінні, за умови надання необхідних документів з архівних установ. не зараховано до пільгового стажу, оскільки відсутні документи які підтверджують особливий характер роботи.
На підтвердження спірного періоду позивачем надано копія трудової книжки серії НОМЕР_3 від 21.07.1982 року та архівна довідка №Б-1630 від 16.06.2021 року виконкому Криворізької міської ради, де зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) Будівельного управління №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд» на зберігання до архівного відділу не передавались у зв'язку з пожежею у приміщенні ПАТ «Криворіжжитлобуд».
Крім того, позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії 08.09.2021 року, за результатом розгляду якої, 14.09.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 046150007937 про відмову в призначенні пенсії за віком, згідно з яким: до пільгового стажу не зараховано період роботи по списку № 2 з 27.04.1988 по 02.09.1989, з 25.09.1989 по 06.12.1993, оскільки відсутні документи, які підтверджують особливий характер роботи. У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника, підтвердження пільгового стажу роботи на таких підприємствах здійснюється Комісією при Головному управлінні, за умови надання необхідних документів з архівних установ.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV).
Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок .
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
- чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі Порядок № 22-1).
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлює «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 затверджені списки виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Розділом XXXII «Загальні професії» передбачена посада електрозварник.
Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах. Список № 2 містить:
- Розділ 23200000 XXХІІI «Загальні професії» 23200000-19906 електрозварник ручного зварювання.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що під час прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення від 14.09.2021 року про відмову у призначенні пенсії № 046150007937, період роботи позивача з 01.06.1987 року по 18.04.1988 року на посаді електрозварника ручного зварювання - зараховано.
Щодо періодів роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 21.08.1992 року, суд зазначає наступне.
Однією з підстав відмови у призначенні пільгової пенсії у рішенні відповідача є відсутність у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи та про те, що заявник працював на роботах передбачених Списками повний робочий день.
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58 затверджено «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників» в якій, зокрема, зазначено:
- у графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства;
- під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу;
- у графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування
роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій»;
- якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
- показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках;
- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок;
- по закінченні кожного місяця особа, яка відповідає за ведення трудових книжок, подає бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них і про суми, що одержані за заповнені трудові книжки і вкладиші до них, з додатком прибуткового ордеру каси підприємства.
Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Відсутність посилання чи неточних записів, відсутності печатки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність ведення та заповнення трудової книжки.
Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (адміністративне провадження № К/9901/2310/18 ).
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до порядку від 18.11.2005 № 383 обов'язок проведення атестації робочих місць за умовами праці виник після 21.08.1992 року.
Таким чином період роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 21.08.1992 року повинен бути включений до пільгового стажу, оскільки атестація робочого місця не була передбачена.
Відповідач відмовляючи у призначенні пенсії на пільгових умовах посилається на відсутність в поданих документах відомостей щодо атестації робочих місць.
Суд зазначає, що позивач не може надати додаткових документів на підтвердження особливого характеру виконуваних робіт для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки такі документи відсутні у зв'язку з пожежею у приміщенні ПАТ «Криворіжжитлобуд», що підтверджується копією акту про пожежу СДПЧ-26 від 09.09.2014 року, довідкою Довгинцівського РВ КМУ від 09.09.2014 року.
З урахуванням викладеного, позивач не може бути позбавлений свого права на призначення пенсії на пільгових умовах через неможливість підтвердити первинними документами факт його зайнятості будівельних та монтажних роботах де більше 50% робітників мають право на пільгову пенсію у зв'язку з їх знищенням пожежею, тобто у зв'язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вилинути.
Зі свого боку позивач, вчинив всі необхідні дії для призначенні пільгової пенсії та надав всі наявні та необхідні документи для її призначення.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №046150007937 від 05.08.2021 року та зобов'язання зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1992 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року підлягають задоволенню.
Водночас, суд, керуючись ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 046150007937 від 14.09.2021 року.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату пенсії з 28.07.2021 року суд зазначає таке.
Дана позовна вимога не може бути задоволена судом, оскільки позивачем обрано не вірний спосіб захисту порушеного права і суд не може втручатись в дискреційні повноваження пенсійного органу.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Виключно до компетенції Пенсійного фонду відноситься призначення пенсії, позаяк суд не може своїм рішенням втручатись в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень щодо прийняття ним рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на вищезазначене, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, та з урахуванням положень ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч. 3ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією від 28.10.2021 року.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 605,33 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №046150007937 від 05.08.2021 року, щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року електрозварником ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд».
Визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046150007937 від 14.09.2021 року, щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року електрозварником ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоди роботи з 27.04.1988 року по 02.09.1989 року та з 25.09.1989 року по 06.12.1993 року електрозварником ручного зварювання у Будівельному управлінні №11 будівельно-монтажного тресту «Криворіжжитлобуд».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28.07.2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 302,67 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 302,67 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна