про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2022 р. м. ХерсонСправа № 540/825/22
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Попов В.Ф., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Адвокат Лапко Е.М. звернувсся до суду з вказаним адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнання протиправною бездіяльності Херсонської міської ради, яка полягає у відсутності розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.01.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів та зобов'язання Херсонської міської ради затвердити проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів та затвердити цей проект на черговій сесії;
- стягнути з Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 26347681) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 5000 гривень відшкодування моральної шкоди, завданою протиправною бездіяльності Херсонської міської ради, яка полягає у відсутності розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.01.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При перевірці позовної заяви та доданих до неї матеріалів встановлено такі недоліки.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" передбачає встановлення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 01 січня 2022 року, в сумі 2481 грн.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб ...; за подання позову немайнового характеру, ставка становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Позивачкою заявлено одну вимогу немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру ціна якої складає 5000,00 грн.
З огляду на викладене, позивачці необхідно сплатити судовий збір у сумі 1984,80 грн (992,40 грн х 2) або надати докази наявності підстав звільнення від сплати судового збору.
Крім того, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду ... .
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. (ч. 2 ст. 46 КАС України)
Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника. (ч. 6 ст. 160 КАС України.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що позивачем у справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов, а у разі, якщо позов подано представником, у позовній заяві додатково зазначаються відомості про представника.
У позовній заяві позивачем зазначено адвоката Лапка Е.М., який звернувся до суду із позовом в інтересах ОСОБА_1 , хоча за змістом заяви, позовну заяву подано на захист прав ОСОБА_1 , а адвокат Лапко Е.М. є її представником.
Таким чином, у позовній заяві необхідно зазначити учасників спірних правовідносин відповідно до їх процесуального статусу, а саме, ОСОБА_1 - позивачкою, адвоката Лапка Е.М. - представником.
Тому така заява відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.Ф. Попов