31 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/2641/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Войтовича І.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача ОСОБА_1 про визнання виконавчих листів такими, що не підлягають виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської обласної прокуратури про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на посаді,.
встановив:
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 позов ОСОБА_1 задоволено, стягнуто з Херсонської обласної прокуратури (73000, м. Херсон, вул.Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час затримки виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року в справі №540/2435/20 за період з 18.11.2020 року по 26.05.2021 року включно у сумі 156035,82 грн. (сто п'ятдесят шість тисяч тридцять п'ять гривень 82 коп.) з відрахуванням податків та зборів та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської обласної прокуратури (73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 908 грн.
По справі видано 06.09.2021 виконавчі листи № 2696 2021р. та № 1918 2021р.
За наслідками апеляційного перегляду справи, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021, апеляційну скаргу Херсонської обласної прокуратури залишено без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29 липня 2021 року залишено без змін.
23.12.2021 справа № 540/2641/21 повернута з П'ятого апеляційного адміністративного суду до Херсонського окружного адміністративного суду.
21.01.2022 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області повернуто оригінали виконавчих листів № 2696 2021р. та № 1918 2021р. без виконання.
21.01.2022 до суду надійшла заява від позивача ОСОБА_1 щодо визнання виконавчих листів такими, що не підлягають виконанню та видати виконавчі листи у справі №540/2641/21 на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, справа № 540/2641/21 та заява позивача від 21.01.2022 передана на вирішення судді Войтович І.І.
Про розгляд заяви позивача ОСОБА_1 призначеної на 31.01.2022 о 09:30 год., сторони повідомленні належним чином.
27.01.2022 ОСОБА_1 подав до суду заяву з проханням розглянути подану заяву в порядку письмового провадження, наполягав на її задоволенні, просив видати нові виконавчі листи за наслідками апеляційного провадження.
Представник Херсонської обласної прокуратури до суду не прибув, своєї позиції щодо заяви ОСОБА_1 до суду не надано.
За приписами ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Таким чином, суд вважає можливим здійснити розгляд поданої заяви у порядку письмового провадження.
Вирішуючи вказану заяву ОСОБА_1 суд зазначає, що вона ґрунтується на тому, що у справі були видані виконавчі листи № 2696 та № 1918 від 06.09.2021, та через внесення апеляції Херсонською обласною прокуратурою, оригінали вказаних виконавчих листів повернуті без виконання Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області 12.01.2022 за вихідним № 04/22-10/208. Відповідно, у зв'язку із наявністю постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021, якою залишено в силі рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 позивач по справі ОСОБА_1 просить раніше видані виконавчі листи визнати такими, що не підлягають виконанню через те, що такі тепер мають містити в собі інші реквізити, а саме дату набрання законної сили рішення та інше, та просить видати нові виконавчі листи з урахуванням постанови апеляційної інстанції.
Судом встановлено, що в даній справі у зв'язку із набранням 31.08.2021 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 законної сили, 06.09.2021 були видані виконавчі листи № 2696 2021р. щодо стягнення з Херсонської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 по справі № 540/2435/20 за період з 18.11.2020 року по 26.05.2021 рік включно у сумі 156 035,82 грн. з відрахуванням податків та зборів, та № 1918 2021р. щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору в сумі 908 грн.
Відповідачем по справі Херсонською обласною прокуратурою було подано апеляційну скаргу.
За наслідками апеляційного перегляду справи №540/2641/21, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021, апеляційну скаргу Херсонської обласної прокуратури залишено без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29 липня 2021 року залишено без змін.
21.01.2022 до суду повернуті Головним управління Державної казначейської служби України у Херсонській області оригінали виконавчих листів № 2696 2021р. та № 1918 2021р. без виконання на підставі пп. 1 п. 9-1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 - у зв'язку із відкриттям апеляційного провадження П'ятим апеляційним адміністративним судом.
Суд зазначає, що за ч. 3 ст. 373 КАС України виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Стаття 4 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) передбачає вимоги до виконавчого документа, зокрема в ньому зазначаються дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання.
Відповідно до ст. 6 Закон №1404-VIII у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються податковими органами, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами.
Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У випадках, передбачених законом, рішення можуть виконуватися іншими органами.
Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.
Зокрема, Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (далі - Порядок № 845).
У п. 2 Порядку № 845 визначено, що виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до пп. 1 п. 9-1 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ до суду або іншого органу (посадової особи), який його видав, у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню).
За п. 9-3 Порядку № 845 у разі повернення виконавчого документа орган Казначейства робить відмітку на такому документі про його повернення із зазначенням підстави та дати повернення, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.
Стягувач має право повторно надсилати органові Казначейства повернутий виконавчий документ у встановлений пунктом 6 цього Порядку строк, перебіг якого починається з дня його повернення (п. 10 Порядку № 845).
Таким чином, вказаний вище Порядок № 845 передбачає підставу для повернення виконавчого листа без виконання, а саме у зв'язку із прийняттям апеляційної скарги до розгляду, відповідно органом Казначейства були повернуті до суду виконавчі листи № 2696 2021р. та № 1918 2021р. без виконання на підставі пп. 1 п. 9-1 Порядку № 845 через подання апеляційної скарги на рішення суду Херсонською обласною прокуратурою.
Враховуючи вимоги Закону №1404-VIII виконавчі листи мають відповідати вимогам до виконавчого документа, що зазначено у ст. 4 вказаного Закону.
Оскільки у даній справі № 540/2641/21 були видані виконавчі листи у зв'язку із набранням 31.08.2021 законної сили рішення суду, а в наступному відповідачем по справі було подано апеляційну скаргу, яка була прийнята до розгляду апеляційною інстанцією, повернення виконавчих листів органом Казначейства до суду є належним наслідком згідно положень пп. 1 п. 9-1 Порядку № 845.
Суд зазначає, що виконавчі листи мають відповідати вимогам до виконавчого документа та враховуючи наслідки апеляційного перегляду рішення суду виконавчий лист має містити відповідні відомості.
В даній справі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021, апеляційну скаргу Херсонської обласної прокуратури залишено без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29 липня 2021 року залишено без змін, у зв'язку з чим рішення Херсонського окружного адміністративного суду набирає законної сили - 14.12.2021, що має бути зазначено у виконавчому листі, а також відповідно обраховується та зазначається строк пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Враховуючи положення ст. 374 КАС України яка передбачає також інші причини з яких виконавчий документ можна визнати таким, що не підлягає виконанню, суд вважає можливим застосувати дану норму вказаної статті процесуального кодексу та відповідно задовольнити заяву позивача по справі ОСОБА_1 в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 241, 248, 373, 374, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 .
Визнати виконавчі листи по справі № 540/2641/21 № 2696 2021р. та № 1918 2021р. видані Херсонським окружним адміністративним судом 06.09.2021 такими, що не підлягають виконанню.
Видати ОСОБА_1 виконавчі листи по справі № 540/2641/21 з урахуванням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021.
Ухвалу надіслати сторонам по справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя І.І. Войтович