заміну первісного відповідача належним відповідачем
м. Вінниця
09 лютого 2022 р. Справа №120/15932/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем та клопотання представника відповідача про залучення другого відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації.
23 грудня 2021 року представником відповідача подано до суду клопотання про залучення другого відповідача в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради. Таке обґрунтовано тим, що на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації покладено обов'язок щодо забезпечення організації виплати разової грошової допомоги до 05 травня відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", а не здійснення нарахування та виплати такої допомоги. При цьому, представник відповідача звернув увагу на тому, що виплату позивачеві такої допомоги здійснював Департамент соціальної політики Вінницької міської ради. Відтак, на думку представника відповідача, наявні підстави для залучення у справі другого відповідача в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
24 січня 2022 року представником позивача подано заяву про заміну первісного відповідача в особі Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації належним відповідачем в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залучення другого відповідача та заяву представника позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем, суд зважає на таке.
Підстави та порядок заміни неналежної сторони врегульовані статтею 48 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Так, частиною 3 згаданої статті передбачено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (частина 5 статті 48 КАС України).
Відтак, аналіз наведених приписів свідчить про можливість заміни первісного відповідача належним відповідачем у разі, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.
При цьому, у пункті 9 частини 1 статті 4 КАС України під відповідачем розуміється суб'єкт владних повноважень,, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Визначаючись щодо обґрунтованості поданої представником позивача заяви, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби (частина 2 статті 17-1 згаданого Закону).
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України №325 від 08 квітня 2021 року "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що Порядком визначається механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики (пункт 2 Порядку).
Відповідно до пункту 3 Порядку розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій;
2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 5 Порядку бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Отже, Міністерство соціальної політики як розпорядник бюджетних коштів вищого рівня перераховує відповідні кошти на зазначені вище цілі регіональним органам соціального захисту населення, які, в свою чергу, розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, які й здійснюють нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня особам, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Так, судом установлено, що позивачеві у 2021 році виплату разової грошової допомоги до 05 травня здійснено Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради, що підтверджується листом Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації від 01 листопада 2021 року №04.1-14-6063.
Таким чином, зважаючи на те, що виплату позивачеві грошової допомоги до 5 травня у 2021 році здійснював Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, тому саме цей орган соціального захисту населення і є тим органом державної влади, що повинен відповідати за цим позовом.
Відтак, позовну заяву подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, а тому подана представником позивача заява щодо заміни первісного відповідача належним є обгрунтованою та підлягає задоволенню шляхом заміни первісного відповідача в особі Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації належним відповідачем в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Водночас, клопотання представника Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про залучення другого відповідача слід залишити без задоволення, адже як встановлено судом, позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за ним, що є наслідком заміни одного із відповідачів іншим.
Керуючись статтями 4, 48, 248 КАС України,
Заяву представника позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем задовольнити.
Замінити первісного відповідача в особі Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації належним відповідачем в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Клопотання представника Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про залучення другого відповідача залишити без задоволення.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович