Рішення від 01.02.2022 по справі 645/3974/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 лютого 2022 року Справа № 645/3974/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

зобов'язати назначити та виплатити соціальні кошти які держава надає для виховання дітей, які знаходяться у тяжкій життєвій ситуації у зв'язку із коронавірусною інфекцією, яка дуже розповсюджена та домашнім насильством, визнати мою родину як багатодітну.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулась до відповідача з заявою про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям а також тимчасової допомоги дітям, однак відповідачем відмовлено у задоволенні заяви.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у даній справі.

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позивачка звернулась до відповідача із заявою про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та тимчасової допомоги дітям, до заяви було додано необхідний пакет документів.

Рішенням відповідач відмовив у задоволенні звернення відповідача з підстав, що у складі малозабезпеченої сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЕСВ сумарно протягом 3 місяці, а також що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

Вважаючи вищевикладене протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

На реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям спрямований Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Зокрема, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі Порядок №250).

Пункт 10 Порядку №250 встановлює, що державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або індивідуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).Аналогічні положення закріпленні у частині 1 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Отже, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Порядком №250 визначений вичерпний перелік підстав для відмови у призначені і виплаті малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Однак відповідачем протиправно не взято до уваги, що повнолітня дитина позивачки навчається на денному відділенні Харківського національного університету міського господарства ім. О.М. Бекетова.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії позивачка має протипоказання за станом здоров'ю, у зв'язку із чим не може у повному обсязі забезпечити родину.

Щодо призначенні та виплати тимчасової допомоги дітям, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.8 Порядку №189 Про призначення тимчасової допомоги дітям, розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

П. 8-1.Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (Абзац перший пункту 8-1 в редакції Постанови КМ N 632 ( 632-2020-п ) від 22.07.2020 - застосовується з 1 липня 2020 року).

Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» з 01.01.2021 року передбачено прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років у розмірі - 2395,00 грн.

При зверненні для призначення тимчасової державної допомоги з червня 2021 року сукупний дохід сім'ї позивача за попередні шість місяців до звернення з 01.01.2020 до 31.05.2021 року склав у розмірі 57739,00 грн. (1950,00 грн. - заробітна плата позивача (згідно довідки про доходи, виданою ПП «Ільїн»), 55789,00 грн. - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям) середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 9623,17 грн., середньомісячний дохід на одну особу - 1924,63 грн.).

Таким чином оскільки середньомісячний сукупний дохід на одну особу (1924,63 грн.) перевищив 50% прожиткового мінімуму для дитини віком від 6 до 18 років (1197,50 грн.) тому відповідачем правомірно відмовлено в призначені та виплаті зазначеної допомоги.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ03196653) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити та виплати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 за її зверненням від 01.06.2021 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 01 лютого 2022 року.

Суддя Сагайдак В.В.