Рішення від 01.02.2022 по справі 520/24838/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 лютого 2022 року Справа № 520/24838/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 27.06.2018 року №1944582-1309-2038 на суму 18577,09 гривень, про нарахування земельного податку за 2018 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.08.2019 року №30206-5806-2038 на суму 66877,52 гривень, про нарахування земельного податку за 2019 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 22.05.2020 року №67722-5806-2038 на суму 81799,56 гривень, про нарахування земельного податку за 2020 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №23406-2414-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 49625,32 гривень за 2019 рік та на суму податку 44273,92 гривень за 2018 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №23407-2414-2035 па суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 3987,30 гривень за 2019 рік та на суму податку 3555,47 гривень за 2018 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №0903104-2114-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 51485,42 гривень за 2020 рік;

- скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №0903103-2414-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 4136,76 гривень за 2020 рік.

Відповідач ненадав до суду відзив.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідь на адвокатський запит від Головного управління ДПС у Харківській області позивачем було отримано лист з інформацією про податковий борг по платежу Земельний податок з фізичних осібну розмірі 117901,28 гривень та додатки до листа з податковими повідомленнями - рішеннями про сплату податку на нерухоме майно відмінне під земельної ділянки.

Позивач вважаючи такі рішення відповідача протиправними звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю (земельним податком) - Податковим кодексом України.

Відповідно до вимог п.14.1.72. ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до вимог п.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Також, вимогами п.2 ст.92 Земельного кодексу України передбачено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації: в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, створене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; г) вищі навчальні заклади незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до п.14.1.73. ст. 14 Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно п.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Вимогами п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України унормовано, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку

При цьому, відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Враховуючи наведені норми діючого законодавства, позивач не є власником земельної ділянки і не є постійним землекористувачем.

Крім того, державної реєстрації прав та інших рішень органів виконавчої влади на право власності земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_2 або користування земельною ділянкою за цією адресою, не існує.

Відповідно до вимог п.271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; відповідно до п.271.1.2 ст.271 Податкового кодексу України, базою оподаткування с площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Крім того, відповідно до вимог н. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

З матеріалів справи встановлено, що права на земельні ділянки за позивачем не зареєстровані.

Відповідно до витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно позивачу належить на праві спільної часткової власності 1\2 частина нежитлових приміщень 1-го поверху №26-:-29, 2-го поверху №30 та мезоніну №31,32,72, загальною площею 191,1 кв.м. в Літ “А-2” в АДРЕСА_2 . Відповідно до технічного паспорту площа забудови належного позивачу фрагменту будівлі Літ. "А-2“ становить 498,5 кв.м.

Також, позивачу належить на праві спільної часткової власності 1\2 частина нежитлових приміщень №15, 17-:-20 в Літ. “Б-1” в АДРЕСА_2 . Відповідно до технічного паспорту на будівлю вона має площу забудови 143,4 кв.м.

Також, позивачу належить на праві спільної часткової власності 1\2 частина нежитлової будівлі Літ. “Г-1” в АДРЕСА_2 . Відповідно до технічного паспорту' на будівлю вона має площу забудови 19,4 кв.м.

Таким чином, загальна площа забудови приміщень та будівель за адресою в АДРЕСА_2 , що належать позивачу на праві спільної часткової власності становить 498,5+143,4+19,4=661,3 кв.м.

Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу).

Базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, с загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (п.п.266.3.1 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу).

Згідно пп.266.3.2 п.266.3 статті 266 Податкового кодексу, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової таабо нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, (п.п.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу).

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за І квадратний метр бази оподаткування, (п.п.266.5.1 п.266.5 ст.266 Податкового кодексу).

Так, Рішенням 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 №542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» (далі - Рішення №542/17) відповідно до Податкового кодексу України, на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на території міста Харкова на 2017 рік встановлені ставки з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1 до цього рішення.

Зокрема, згідно п.5. Додатку 1 до Рішення №542/17 ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у таких розмірах: 1) будівлі готельні - 1 відсоток; 2) будівлі офісні - 1 відсоток; 3) будівлі торговельні - 1 відсоток; 4) гаражі - 0,1 відсотка; 5) виключений на підставі внесених змін; 6) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток; 7) господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків; 8) інші будівлі - 0,1 відсотка.

Відповідно до технічного паспорту та функціонального використання приміщень будівлі Літер «Б-Г» загальною площею 110,3 кв.м. - вони є гаражем зі сховищем-складом.

Відповідно ставка податку для належного мені об'єкту нежитлової нерухомості повинна використовуватись у розмірі 0,1 відсотка у категорії "гаражі” та “інші будівлі”.

Відповідно до технічного паспорту та функціонального використання будівлі Літер “Л-2” загальною площею 1126,4 кв.м. кв.м, є складом. Відповідно ставка податку для належного мені об'єкту нежитлової нерухомості повинна використовуватись у розмірі 0,1 відсотка у категорії “інші будівлі”.

Відповідно до технічного паспорту та функціонального використання будівлі Літер "Г-1” загальною площею 15,3 кв.м, є складом. Відповідно ставка податку для належного позивачу об'єкту нежитлової нерухомості повинна використовуватись у розмірі 0,1 відсотка у категорії “інші будівлі".

Таким чином, ставка податку для належного позивачу об'єкту нежитлової нерухомості повинна використовуватись у розмірі 0,1 відсотка у категорії “інші будівлі” та “гаражі” та в загальному розмірі сума податку повніша становити: 6815,76 гривень за 2020 рік; 6 022,06 гривень за 2019 рік; 5 372,66 гривень за 2018 рік.

Відповідно до п. 16-1.2. Рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1814/19 «Про бюджет міста Харкова на 2020 рік» об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 Податкового Кодексу у період з 1 березня по 30 квітня 2020 року. При цьому платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (крім фізичних осіб), що відповідно до підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 Податкового Кодексу подали податкову декларацію мають право подати уточнюючу податкову декларацію в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за відповідні місяці. Фізичним особам - платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки перерахунок здійснюється контролюючим органом.

Не встановлено, на підставі яких даних контролюючим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем - Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, у розмірі 157070,19 гривень.

Відповідно до пункту 4.1.4. статті 4 Податкового кодексу України Податкове законодавство України ґрунтується на презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;

Відповідно до п.43 рішення ЄСПЛ «Ссрков проти України» вказано на необхідність практичного застосування принципу in dubio pro tributario: «...Суд не може не брати до уваги вимоги ст.4.4.1 закону про погашення зобов'язань платників податків, який передбачає: якщо норма закону або іншого нормативного акта, виданого на основі закону, або норми різних законів або нормативних актів дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків платників податків і органу контролю, то рішення приймається на користь платника податків. Проте у цій справі державні органи обрати менш сприятливе для платників податків тлумачення національного законодавства, шо призвело до стягнення ПДВ із заявника. Аналогічний висновок наведено у п.57 рішення ЄСПЛ у справі «Щокін проти України» від 14.10.2010, заяви №№23759/03 та 37943/06.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 27.06.2018 року №1944582-1309-2038 на суму 18577,09 гривень, про нарахування земельного податку за 2018 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.08.2019 року №30206-5806-2038 на суму 66877,52 гривень, про нарахування земельного податку за 2019 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 22.05.2020 року №67722-5806-2038 на суму 81799,56 гривень, про нарахування земельного податку за 2020 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №23406-2414-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 49625,32 гривень за 2019 рік та на суму податку 44273,92 гривень за 2018 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №23407-2414-2035 па суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 3987,30 гривень за 2019 рік та на суму податку 3555,47 гривень за 2018 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №0903104-2114-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 51485,42 гривень за 2020 рік.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.10.2021 року №0903103-2414-2035 на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 4136,76 гривень за 2020 рік.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 3243,24 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 01 лютого 2022 року.

Суддя Сагайдак В.В.