Рішення від 31.01.2022 по справі 520/22909/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

31 січня 2022 р. № 520/22909/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) (код ЄДРПОУ 43877338, пров. Козацький, буд. 10, м. Херсон, 73003) до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" (код ЄДРПОУ 3174224 (вул. Промислова, буд. 1, с. Тарасівка, Херсонська область, 75751) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське товариство "Івашківський інкубатор" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перевіркою встановлено ряд порушень природоохоронного законодавства, одним з яких є здійснення господарської діяльності відповідачем без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без оцінки впливу на довкілля, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Звіт про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не розроблено. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву наголосив на тому, що реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення господарської діяльності відповідача є непропорційним виявленим під час перевірки порушенням. Подаючи позов позивач не врахував, що відповідач здійснює діяльність не тільки у Херсонській обл., а й у Харківській. Позивачем не надано достатніх та об'єктивних доказів на користь існування реальної загрози життю та здоров'ю людей та ймовірності настання певних негативних наслідків в разі невжиття заходів реагування. Вимога про зупинення діяльності відповідача до отримання висновку оцінки впливу на довкілля є необґрунтованою. Приписом позивача не виявлено порушень відповідача у цій частині, припис не містить зобов'язань відповідача отримати зазначений висновок оцінки впливу на довкілля. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Керуючись приписами ст. ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до приписів ч.4 ст.229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідач зареєстрований за № 1 459 120 0000 000111. Основним видом діяльності є: 01.12 КВЕД - Вирощування рису (а.с. 47 - 53).

На підставі наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) № 623-06/2-22 від 01.06.2021 та направлення від 01.06.2021 від № 377-06/1-15 (а.с. 34 - 35) проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство" "Івашківський інкубатор" за юридичною адресою: вул. Центральна, 181, с. Івашки, Золочівський район, Харківська область, 62211; адреса провадження господарської діяльності: вул. Промислова, 1, с. Тарасівка, Скадовський район, Херсонська область, 75751.

За результатами планової перевірки складено акт від 15 червня 2021 року № 06/1-14/377/21 (а.с. 10 - 30).

Перевіркою встановлено низку порушень природоохоронного законодавства, одним з яких є здійснення господарської діяльності відповідачем без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без оцінки впливу на довкілля, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Звіт про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не розроблено.

При здійсненні виробничої діяльності викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюється від нижче вказаних джерел без відповідного дозволу, що є порушенням п. п. 5. 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а саме:

1) в зимовий період приміщення охорони опалюється за допомогою саморобної пічки (с. Новоукраїнка (зернотік));

2) віялка ПВС-25 (с. Новоукраїнка ( зернотік));

3) територія зернотоку (с. Новоукраїнка);

4) в зимовий період приміщення охорони опалюється за допомогою саморобної пічки (с. Тарасівка (база));

5) в зимовий період приміщення кухні опалюється за допомогою саморобної пічки (с. Тарасівка (база));

6) газорізка (с. Тарасівка (база));

7) в зимовий період адміністративна будівля (вул. Промислова, 1, с. Тарасівка, Скадовський район, Херсонська область) опалюється котлом (паспорт на котел не надано, відсутня жодна інформація стосовно марки та потужності), який працює на вугіллі та дровах;

8) бензиновий генератор BSV 2800Н (с. Тарасівка (база)). (а.с.16 - 17).

Відповідно до довідки від 02.06.2021 року №15 товариством експлуатується 10 одиниць автотранспорту. Перевірку нормативів вмісту забруднюючих речовин відпрацьованих газах транспортних та інших пересувних засобів не проводиться (а.с.17).

На підставі висновків акту перевірки від 15 червня 2021 року № 06/1-14/377/21 посадовими особами суб'єкта владних повноважень складено припис №06/1-14/377/21 від 17.06.2021 року, в якому зазначено:

- визначити місця для тимчасового зберігання шин зіпсованих, відпрацьованих, або пошкоджених, матеріалів обтиральних зіпсованих, відпрацьованих чи забруднених (промаслене ганчір'я);

- надати до Державної екологічної інспекції Південного округу до 09.07.2021 року: акти здачі-прийняття робіт, виконаних ТОВ "ЮПІТЕР ЕКО"; інформацію щодо передачі використаної тари з-під пестицидів та агрохімікатів, які постачалися ТОВ "ЗАХІД АГРОБІЗНЕС"; акти виконаних робіт на передачу використаної тари з-під пестицидів та агрохімікатів; акти здачі-прийняття робіт, виконаних КП "Очисні споруди" Складовської міської ради та попередні договори на вивезення твердих побутових відходів; договір страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, заподіяну довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів; акти виконаних робіт (Складовське УВГ); інформацію щодо стану меліоративних земель; паспорти та водолічильники;

- укласти до 19.07.2021 року договір зі спеціалізованою організацією на передачу з подальшою утилізацією матеріалів обтиральних зіпсованих, відпрацьованих чи забруднених (промаслене ганчір'я); брухту чорних металів; використаних засобів індивідуального захисту (респіратор, окуляри захисні, рукавиці);

- не допускати розміщення відходів в несанкціонованих місцях;

- впровадити ведення журналу первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари";

- складати та подавати державну статистичну звітність по формі 1-відходи;

- складати та подавати декларацію про відходи;

- оформити до 17.09.2021 року реєстрові карти об'єкту утворення, оброблення та утилізації відходів;

- здійснювати первинний облік щодо придбання мастил (олив), їх використання, подальшого поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) та подавати до Держекоінспекції інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами);

- не допускати змішування відходів для утилізації яких на території України існує відповідна технологія;

- не допускати спалювання твердих побутових відходів;

- оформити до 18.08.2021 року санітарний паспорт складу для зберігання пестицидів і агрохімікатів, мінеральних добрив;

- запровадити введення обліку (журнал) наявності та використання пестицидів та агрохімікатів;

- розробити до 18.08.2021 року паспорт на установку очистки газу (ГОУ);

- впровадити до 28.06.2021 року журнали обліку часу роботи ГОУ;

- провести до 18.07.2021 року перевірку технічного стану ГОУ зі складанням відповідного акту та розробити інструкцію щодо експлуатації ГОУ;

- провести до 18.08.2021 року перевірку знань інженерно технічного персоналу (1 раз на 3 роки) та обслуговуючого персоналу, які долучені до експлуатації (1 раз на рік) ГОУ;

- здійснювати до 18.08.2021 року перевірку на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектними показниками зі складанням відповідного акту;

- ліквідувати до 28.06.2021 року та в подальшому не допускати засмічення підземного павільйону (вул. Шкільна, 4, с. Тарасівка, Складовський район), в якому обладнано підключення до централізованої водопровідної мережі;

- провести до 18.08.2021 року перевірку нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних та інших пересувних засобів;

- оформити до 18.09.2021 року дозвіл на викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на наступні джерела: приміщення охорони саморобна піч (с. Новоукраїнка (зернотік); віялка ПВС-25 (с. Новоукраїнка (зернотік)); територія зернотоку (с. Новоукраїнка); саморобна піч (с. Тарасівка (база)); приміщення кухні саморобна піч (с. Тарасівка (база)); газорізка (с. Тарасівка (база)); адміністративна будівля (вул. Промислова, 1, с. Тарасівка, Скадовський район, Херсонська область); бензиновий генератор BSV 2800Н (с. Тарасівка (база)).

На підставі викладеного позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позов, в якому просить суд застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське товариство "Івашківський інкубатор" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.

По суті спірних відносин суд зазначає наступне.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря". Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

У ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Положеннями ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із заниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно із частиною першою статті 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Абзацом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону № 1264-ХІІ державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За змістом пункту "а" частини першої статті 20: Закону № 1264-ХІІ до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів: про охорону атмосферного повітря: про поводження з відходами: щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275. Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (нова редакція) (далі Положення), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 256. Інспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується.

Пунктом 2 розділу II "Функції інспекції" Положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства.

Таким чином, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) с повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Позивач на підставі приписів чинного законодавства провів перевірку відповідача внаслідок чого був складений акт від 15 червня 2021 року № 06 1-14/377/21 та припис №06/1-14/377/21 від 17.06.2021 року, в якому зазначено 21 порушення чинного законодавства відповідачем.

Відповідачем надані до суду копії документів, які підтверджують наступне.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємствами здійснюються на підставі дозволу від 20.07.2015 року №6524784503-1, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації. Дозвіл отримав позитивний висновок Головного управління Держсанепідемслужби у Херсонській області від 07.-7.2015 року №02-01-10/726/2.

Звіти по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин на Товаристві з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" розроблено ТОВ "Всеукраїнська екологічна компанія" у 2015 році.

Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" розроблено ТОВ "Всеукраїнська екологічна компанія" у 2015 році. Відповідно до документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу об'єкт відноситься до третьої групи (інструкція про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються викиди) та не підлягає взяттю на державний облік, згідно Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України 10.05.02 р. № 177, зареєстрованої у Мін'юсті України 22.05.02 р. за № 445/6733.

Дозвіл налічує 11 джерел викиду, з них 4 організованих (№№ 2, 3, 6, 7) та 7 неорганізованих (№№ 1, 4, 5, 8-11):

1) Прийомний бункер лінії обробки рису.

2) Циклон-роздільник лінії обробки рису (ефективність 96,4%).

3) Лінія обробки рису.

4) Бункер відходів від лінії обробки рису.

5) Прийомний бункер зерносушильного комплексу.

6) Зерноочисна машина БЦС-25 зерносушильного комплексу, яка обладнана циклоном ЦОЛ-6 (ефективність 98,9%).

7) Зерносушарка КС-16,

8) Випускний бункер.

9) Зерномет ЗМ-60 (зерносклад №1).

10) Зерномет ЗМ-60 (зерносклад №2).

11) Зварювальний пост.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства також здійснюються на підставі дозволу від 22.07.2015 № 6524784501-1, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації. Місцезнаходження об'єкта - 75752, Херсонська обл., Скадовський район, с. Тарасівна, Дозвіл отримав позитивний висновок Головного управління Держсанепідемслужби у Херсонській області від 07.07.2015 № 02-01-10/726/3.

Звіти по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин на Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" розроблено ТОВ "Всеукраїнська екологічна компанія" у 2015 році .

Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" розроблено ТОВ "Всеукраїнська екологічна компанія" у 2015 році.

Відповідно до документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу об'єкт відноситься до третьої групи (інструкція про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються викиди) та не підлягає взяттю на державний облік, згідно Інструкцію про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України 10.05.02 р. .X 177, зареєстрованої у Мін'юсті України 22.05.02 р. за № 445/6733.

Дозвіл налічує 6 джерел викиду, з них 1 організованих (№№ 1, 2) та 4 неорганізованих (№№ 3-6):

1) Піч саморобна типу буржуйка;

2) Дихальний клапан (дизельне паливо) на момент перевірки зберігалось 6310 л. дизельного палива, довідка від 02.06.2021 № 14);

3) Цистерна з бензином (на момент перевірки зберігалось 2535 л. бензину, довідка від 02.06.2021 № 14);

4) Апарат зварювання металу;

5) Зерномет ЗМ-60 (зерносклад №1);

6) Зерномет ЗМ-60 (зерносклад №2).

При проведенні перевірки відповідачем надавались позивачу зазначені документи для огляду, дані документи є у розпорядженні позивача.

Крім того, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства також здійснюються на підставі дозволу від 26.02.2018 № 6322684403-3773, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації. Місцезнаходження об'єкта - 62211, Харківська обл., Золочивський район, с. Івашки, вул. Центральна, 181. Дозвіл отримав позитивний висновок Головного управління Держсанепідемслужби у Харківській області від 23.02.2018 № 4.2/2153.

Отже, Відповідач має 3 (три) дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за 3 (трьома) адресами здійснення своєї господарської діяльності.

При цьому, як вже зазначалось, у акті від 15 червня 2021 року № 06/1-14/377/21 Позивачем зафіксовано використання Позивачем 8 (восьми) стаціонарних джерел забруднення без отримання відповідного дозволу за адресами діяльності: с. Тарасівна та с. Новоукраїнка Херсонської області.

Підсумовуючи викладене позивач не навів підстав та переконливих доказів, які б підтверджували збільшення викидів за наслідками переоснащення котельні, чи мають наслідки прямого або опосередкованого негативного впливу на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища, а тому відсутня необхідність в зупиненні господарської діяльності підприємства.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Правові підстави для застосування статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 258, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) (код ЄДРПОУ 43877338, пров. Козацький, буд. 10, м. Херсон, 73003) до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ІВАШКІВСЬКИЙ ІНКУБАТОР" (код ЄДРПОУ 3174224 (вул. Промислова, буд. 1, с. Тарасівка, Херсонська область, 75751) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 31 січня 2022 року.

Суддя Н.А. Полях