Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
31 січня 2022 р. справа № 520/24257/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадження за правилами спрощеного позовного провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплоенергоцентр Роганського промвузла" (вул. Роганська, буд. 155,м. Харків,61172) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплоенергоцентр Роганського промвузла", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо не прийняття рішення про встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Теплоенергоцентр Роганського промвузла» економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання; на послугу з постачання теплової енергії; на послугу з постачання гарячої води за всіма категоріями споживачів на опалювальний період 2021-2022 рр.;
- зобов'язати Харківську міську раду прийняти рішення про встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Теплоенергоцентр Роганського промвузла» економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання; на послугу з постачання теплової енергії; на послугу з постачання гарячої води за всіма категоріями споживачів на опалювальний період 2021-2022 р. р.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач, зокрема, зазначив, що не є належним відповідачем по справі .
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Згідно із статтею 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до підпункту 2 пункту «а» частини першої статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Згідно з ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі його створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
Згідно із ст.ст. 35, 36 Статуту територіальної громади м. Харкова виконавчими органами міської ради є її виконавчий комітет, департаменти, управління, відділи та інші утворені радою виконавчі органи.
Виконавчі органи міської ради підконтрольні і підзвітні міській раді, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади також підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
У межах, встановлених законами України, виконавчі органи міської ради здійснюють власні і делеговані повноваження в сферах і галузях соціально-економічного і культурного розвитку, планування та обліку; бюджету, фінансів і цін, управління комунальною власністю; житлово- комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку; будівництва, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту; регулювання земельних відносин і охорони навколишнього природного середовища; соціального захисту населення; зовнішньоекономічної, оборонної діяльності; адміністративно- територіального устрою; забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод, законних інтересів громадян, а також інші повноваження.
Виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет, який утворюється радою на термін її повноважень. Очолює його міський голова.
А тому відповідно до вище викладеного саме виконавчій комітет Харківської міської ради є належним відповідачем по вказаній справі.
Зі змісту положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального право відношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні (Постанова ВС КАС від 21 грудня 2018 року у справі № 803/1252/17, адміністративне провадження № К/9901/50685/18 (ЄДРСРУ № 78808400)).
Відповідно до ч. 3-4 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 4 ст. 48 КАС України, суд вважає за необхідне залучити в якості другого відповідача - Виконавчий комітет Харківської міської ради.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 48, ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Залучити в адміністративній справі №520/24257/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплоенергоцентр Роганського промвузла" (вул. Роганська, буд. 155,м. Харків,61172) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, у якості другого відповідача - Виконавчий комітет Харківської міської ради.
Встановити строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом 15 днів з дня одержання копії ухвали.
Згідно ч.6 ст.48 КАС України - після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Мар'єнко Л.М.